N haplogrupa u Srba

Perperius

Veoma poznat
Poruka
11.113
Detaljnija genetička YDNA istraživanja u Srbiji daju nešto drugačiju sliku:
I2a: 34%
R1a 18%
E1b 15%
J2 9%
I1 8%
R1b 6%
G2a 2,5%
N 2,5%

Zanimljivo Srbija ima 2,5% "ugro-finske" N haplogrupe, najviše u jugo-istočnoj Evropi, čak 5 puta više i od Mađarske u kojoj se govori ugrofinski jezik. Odakle ta hg u Srbiji, da li postoje istorijski argumenti?
 
možda gde je ima u srbiji više? verovatno ne u celoj

je l kod nas ima najviše u celom svetu ugro finaca, mi smo azil za ugro-fince :zskace:

možda u finskoj i rusiji? a mislim da se finci i mađari ne razumeju baš
 
Poslednja izmena:
Detaljnija genetička YDNA istraživanja u Srbiji daju nešto drugačiju sliku:
I2a: 34%
R1a 18%
E1b 15%
J2 9%
I1 8%
R1b 6%
G2a 2,5%
N 2,5%

Zanimljivo Srbija ima 2,5% "ugro-finske" N haplogrupe, najviše u jugo-istočnoj Evropi, čak 5 puta više i od Mađarske u kojoj se govori ugrofinski jezik. Odakle ta hg u Srbiji, da li postoje istorijski argumenti?

Није целокупна хаплогрупа N "угро-финска" већ само њена грана L1026, а ње код Срба једва и у траговима да има, свега двојица-тројица тестираних до сада. Скоро целокупна N код Срба отпада на грану Y7310, а она се везује за племена Бањана, Пивљана и Голијана. Даље порекло припадника ове гране је и даље мистерија.
 
Moжда би бољи назив теме био хаплогрупа N у Срба уместо у Србији, јер као што рече Прибислав скоро целокупна N код Срба отпада на пивско-бањанску N2a-P189.2>Y7310 грану, а прецизније говорећи у Србији је за сада присутна само на подручју динарске Србије и местима где су се динарци исељавали (Војводина нпр). Број појединаца који припадају осталим гранама N хаплогрупе је буквално на нивоу статистичке грешке.

Уопштено говорећи, N2a-P189.2>Y7310 се код Срба само и јавља у динарској зони (од Крајине до Старе Херцеговине), као и тамо где су они исељавани.
Више о томе на следећем линку.

N-189.2_proj.jpg
 
Poslednja izmena:
To bi mogli da budu turkijski Horvati.

Не би, јер је ова хаплогрупа буквално непостојећа ван Европе и нема је код туркијских народа. А филогенетски је удаљена хиљадама година од осталих грана N хаплогрупе, по свему судећи када се ради о предачкој популацији ове гране у питању је давно изолована скупина људи.

308926
 
А филогенетски је удаљена хиљадама година од осталих грана N хаплогрупе, по свему судећи када се ради о предачкој популацији ове гране у питању је давно изолована скупина људи.
Лако ћемо за то што је давно изолована али стварно боде у очи то што је изолована на самом почетку стабла и то далеко од места настанка ))
 
To bi mogli da budu turkijski Horvati.
Не би, јер у приказаним зонама живе само Срби и расрби. Потомци Хорвата су побегли у северније крајеве, а добрим делом и нестали.

Не би, јер је ова хаплогрупа буквално непостојећа ван Европе и нема је код туркијских народа. А филогенетски је удаљена хиљадама година од осталих грана N хаплогрупе, по свему судећи када се ради о предачкој популацији ове гране у питању је давно изолована скупина људи.
С обзиром да је појава локализована, скоро сигурно није реч о људима које су Срби асимиловали пре доласка на ове просторе.
 
Poslednja izmena:
Лако ћемо за то што је давно изолована али стварно боде у очи то што је изолована на самом почетку стабла и то далеко од места настанка ))

Управо то.

Свакако поред ''мојих'', уз J1-PF7263 и Криче мени лично најзанимљивија екипа за проучавање. ;)

Да ли сматраш да је реч о генима које су Срби донели на ове просторе, или ту затекли?

Неки општи став је да је реч о староседелачкој хаплогрупи у односу на долазак Словена односно Срба на ове просторе, па се и ја водим том логиком.
 
Неки општи став је да је реч о староседелачкој хаплогрупи у односу на долазак Словена односно Срба на ове просторе, па се и ја водим том логиком.
То је био и мој закључак, али мало си ме предухитрио z:)

С обзиром да је појава локализована, скоро сигурно није реч о људима које су Срби асимиловали пре доласка на ове просторе.
 
Реч је несумњиво о ''источњачкој'' хаплогрупи која је доживела демографски бум у Европи. Иначе је у минималним процентима налажена и на Далеком Истоку.

Ја имам две хипотезе када је у питању N-P189.2 :

Прва, да је реч о Куманима. Наиме, на нашим просторима највећа фреквенција ове хаплогрупе је на простору Црне Горе (Бањани) и у Пиви, која је насељена углавном тим истим Бањанима. С обзиром да сви средњовековни документи, нарочито млетачки, спомињу Бањане као катунске Влахе (Vlacchi Bagnani), а познато је да су се Власи доста мешали са Куманима, ово би могао бити један од сценарија. Дакле, демографски витална, полу-номадска, влашка популација, која је претходно апсорбовала куманску генетику, а затим се раширила по западном Балкану, углавном у динарској зони, погодној за трансхумантно сточарење.

Друга, да су у питању Угри. На оној горе карти се јасно види да је има само у деловима Балкана који су у одређеним тренуцима у прошлости били у саставу угарске државе. Не треба заборавити да је, нпр., Босна, од почетка до краја свог постојања, била под врховном влашћу Угарске, као и Хрватска неколико векова.


To bi mogli da budu turkijski Horvati.

Хм, о томе нисам размишљао, мада не треба заборавити да Евлија Челебија наводи у свом путопису из 1664. да је Пива насељена искључиво Хрватима, а у Пиви, као што се да видети, убедљиво доминира хаплогрупа N-P189.2 z;)
 
Колега, Власи који су се мешали с Куманима су они у Румунији. Мислим да је мало вароватно да је реч о томе.

Тачно, али нису све влашке групације на динарски простор дошле са југа Балкана, из Велике Влашке. Неке су дошле касније са севера, из данашње Румуније. Бањани се, конкретно, спомињу у изворима тек у 14. веку.

- - - - - - - - - -

Мере ли линк студије? Хвала.

ОК, наћи ћу. Чини ми се да сам то баш прочитао на ''Пореклу''.
 
Тачно, али нису све влашке групације на динарски простор дошле са југа Балкана, из Велике Влашке. Неке су дошле касније са севера, из данашње Румуније. Бањани се, конкретно, спомињу у изворима тек у 14. веку.
Не улазећи уопште у то дали су они уопште били Власи-романофони, мало је вероватно да су дошли чак са простора Румуније. А ако су дошли из Србије, у 14. веку или раније, мало је вероватно да су имали куманске крви. Дакле, то ништа не мења. Одакле год да су дошли, ако су уопште дошли, осим ако је то Румунија или северна Бугарска, нису могли бити делимични потомци Кумана.

И 14. век је прилично рано. Доста тога се не помиње ни до знатно касније, а знамо да је постојало и у то време.
 
Poslednja izmena:
Управо то.
Свакако поред ''мојих'', уз J1-PF7263 и Криче мени лично најзанимљивија екипа за проучавање. ;)
Вероватно спадају у топ 10 најзанимљивијих ГГ екипа у светским размерама. Али добро, ако је могао бити онај плавооки C3 у Шпанији пре 9000 година, зашто не би неки ловац из Сибира могао да залута на Балкан пре 10000+ година.

Неки општи став је да је реч о староседелачкој хаплогрупи у односу на долазак Словена односно Срба на ове просторе, па се и ја водим том логиком.
Ја сам 90% сигуран да су ту били пре Словена пошто на ширем простору словенске етногенезе до сада није откривена никаква спона која би их могла повезати са словенским миграцијама.
 
Не улазећи уопште у то дали су они уопште били Власи-романофони, мало је вероватно да су дошли чак са простора Румуније. А ако су дошли из Србије, у 14. веку или раније, мало је вероватно да су имали куманске крви. Дакле, то ништа не мења. Одакле год да су дошли, ако су уопште дошли, осим ако је то Румунија или северна Бугарска, нису могли бити делимични потомци Кумана.

Према историјским картама које сам до сада видео, а које приказују правце њиховог кретања, постојала је стална флуктуација на потезу Пинд-Влашка низија-Карпати и Карпати-Динариди. Власи су били бирегионални сточари, што значи да нису били стално везани за једну територију ; имали су зимишта и летишта. Њихова територијализација, тј. чвршће везивање за земљу и постепени прелазак на друге облике привређивања, започео је крајем 14. века.

И 14. век је прилично рано. Доста тога се не помиње ни до знатно касније, а знамо да је постојало и у то време.

Стоји, али ако узмемо да се на простору данашње Румуније спомињу у 12. веку, постоји могућност да су се тамо помешали са Куманима, па се онда населили овде у 14. веку. Наравно, ово су само претпоставке. Прича о овој хаплогрупи може бити потпуно другачија.
 
@Рацка варош

Цитат са Порекла:

N1b L732

Слично претходној, N1а подгрупи, и ово је ријетка подгрупа хаплогрупе N, засада нађена у белоруско-пољском простору код неколико појединаца. Постоји још увијек непотврђена веза са једним корејским узорком.

Побркао сам са овом граном. Значи, моја грешка, извињавам се.

Иначе, о P189.2 на Пореклу пише следеће:

N1a P189.2

Веома ријетка и за нас веома интересантна подгрупа хаплогрупе N, јер је посједује одређена група српских породица. Поред Србије присутна је још на Карпатима и Италији. Сматра се европским огранком хаплогрупе N, јер је за сада нађена само у Европи. Тешко је рећи да ли су је донијели Мађари, неки други степски народ или је можда старија.

Ово подебљано иде у прилог мојој првој претпоставци о Куманима и Власима, а у неку руку и оној другој о Угарима. Треба свакако узети у обзир и Корову хипотезу, да је реч о миграцији из Сибира пре много хиљада година.


Ево и целог текста о хаплогрупи N и њеним главним подгранама:

https://dnk.poreklo.rs/y-dnk-haplogrupa-n/
 
Poslednja izmena:
Detaljnija genetička YDNA istraživanja u Srbiji daju nešto drugačiju sliku:
I2a: 34%
R1a 18%
E1b 15%
J2 9%
I1 8%
R1b 6%
G2a 2,5%
N 2,5%

Zanimljivo Srbija ima 2,5% "ugro-finske" N haplogrupe, najviše u jugo-istočnoj Evropi, čak 5 puta više i od Mađarske u kojoj se govori ugrofinski jezik. Odakle ta hg u Srbiji, da li postoje istorijski argumenti?

N хплогрупа која постоји код Срба је N-P189.2 , а она која постоји код угро-финским народима је N1c.
Ове две гране су удаљене хиљадама година, можда и преко 10 000 година.

Сва српска N-P189.2 потиче из Пиве и Бањана, а што се тиче даљег порекла оно је врло загонетно, та грана није нађена код других народа осим Срба, а камоли ван Европе.
 
Лупи човек и остаде жив.

Рацка, превише си буквалан.
Нисам мислио да никако не постоји код других народа, постоји али на нивоу статистичке грешке, док је код Срба 2-3% а то није статистичка грешка.

Колико те хаплогрупе имају Хрвати, Бошњаци, Бугари, Шиптари, Мађари, Румуни итд.?
Ако је и имају онда је веома веома ретка.

Имају је Црногорци у сличном проценту као Срби, а ја њих баш и сматрам другим народом, а ти их можда сматраш другим народом?
 
Poslednja izmena od moderatora:
Moжда би бољи назив теме био хаплогрупа N у Срба уместо у Србији, јер као што рече Прибислав скоро целокупна N код Срба отпада на пивско-бањанску N2a-P189.2>Y7310 грану, а прецизније говорећи у Србији је за сада присутна само на подручју динарске Србије и местима где су се динарци исељавали (Војводина нпр). Број појединаца који припадају осталим гранама N хаплогрупе је буквално на нивоу статистичке грешке.

Уопштено говорећи, N2a-P189.2>Y7310 се код Срба само и јавља у динарској зони (од Крајине до Старе Херцеговине), као и тамо где су они исељавани.
Више о томе на следећем линку.

N-189.2_proj.jpg

Ovo bi mogli biti i Porfirogenitovi Srbi, nakon seoba.
 

Back
Top