N haplogrupa u Srba

Хм, о томе нисам размишљао, мада не треба заборавити да Евлија Челебија наводи у свом путопису из 1664. да је Пива насељена искључиво Хрватима, а у Пиви, као што се да видети, убедљиво доминира хаплогрупа N-P189.2 z;)

Nije turski putopisac napisao da je Piva nastanjena islljucivo Hrvatima.
 
Nije turski putopisac napisao da je Piva nastanjena islljucivo Hrvatima.

Хаха, па добро, Славене, ваљда видиш да се шалим са Мркијем. Човек покушава годинама да докаже да су Хрвати изворно туркијско племе, што је апсолутно немогуће и са становишта историје и са становишта генетике. Што се тиче Челебијиних писања о Пивљанима и Никшићима, то је аргумент који често потежу хрватски националисти. Не сећам се сад да ли Челебија дословно наводи ''да је Пива настањена искључиво Хрватима'', али каже нешто у том стилу. У сваком случају то је ирелевантно јер није из прве руке, већ је преузето од ко зна кога.
 
Хаха, па добро, Славене, ваљда видиш да се шалим са Мркијем. Човек покушава годинама да докаже да су Хрвати изворно туркијско племе, што је апсолутно немогуће и са становишта историје и са становишта генетике. Што се тиче Челебијиних писања о Пивљанима и Никшићима, то је аргумент који често потежу хрватски националисти. Не сећам се сад да ли Челебија дословно наводи ''да је Пива настањена искључиво Хрватима'', али каже нешто у том стилу. У сваком случају то је ирелевантно јер није из прве руке, већ је преузето од ко зна кога.

Pa putopis je, tako da jeste iz prve ruke.

Evlija Čelebi:
Iz grada Risna krenuli smo sa deset hiljada odabranih vojnika u istočnom pravcu. Idući kroz krševite i kamenite predjele sad pješke, sad opet konjima, stigli smo isti dan u nahiju Pivu. To je pravi hrvatski dušmanin koji živi u nepristupačnim planinama. Oni sa hercegovačkim pašama razgovaraju samo preko vrha mača i ne dopuštaju da tamo pristupi nijedan organ od strane turskih vlasti. Njihova sela su utvrđena kao gradovi. Naši ratnici, međutim, provalili su s jedne strane u ta sela kao prepelice i za jedan sat zarobili dvije stotine ljudi i dotjerali deset hiljada koza i ovaca. Odatle smo se podigli i otišli..

Međutim, zašto je to tako zapisao tj. tako Pivljane opisao...pitanje jeste.
 
Pa putopis je, tako da jeste iz prve ruke.


Međutim, zašto je to tako zapisao tj. tako Pivljane opisao...pitanje jeste.


ОК, то питање препуштам теби, пошто тај путопис стварно нисам прочитао, али видим да се често наводи на хрватским форумима.
Прво што боде очи је Челебијин навод како су из Рисна кренули ''на исток у Пиву'', а зна се да је Пива северно од Рисна. Већ ми то говори да он можда и није лично био у Пиви, већ је писао о њој на основу нечијег казивања.
 
Могли би бити куманског порекла јер Кумани су били на Балкану у периоду од дванаестог до четрнаестог века:


qaAC5OA.jpg


frh9S3b.jpg


fu3HLH4.jpg


[....]


BhmWIfU.jpg


6s3jpMA.jpg
 
ОК, то питање препуштам теби, пошто тај путопис стварно нисам прочитао, али видим да се често наводи на хрватским форумима.
Прво што боде очи је Челебијин навод како су из Рисна кренули ''на исток у Пиву'', а зна се да је Пива северно од Рисна. Већ ми то говори да он можда и није лично био у Пиви, већ је писао о њој на основу нечијег казивања.

Bitno je naglasiti tacan citat jer po hrvatskim blogovima i foruma se moze videti kako se neki njegovi saputnici toboze izjasnjavaju, a rec je o neprijateljima ka kojima ide da ih poraze i kazne.

Za Celebiju, Carigrad se nalazio prema juznoj strani ako se dobro secam, ali jeste cesto brkao strane tako da nije previse iznenadjujuce tu. Medjutim, ti jesi dobro ubo poentu, iako ovde nije za to postojao dovoljno jak argument. Da dopuni praznine mesta koje nije stigao da poseti, on je ubacivao vesti koje su mu drugi prepricavali, pa je tako doslo do toga da recimo on Zagreb opisuje kao maleno tursko selo i do pojave brojnih drugih podataka koji jednostavno ne mogu biti tacni, vec su nastali zbrkom u uzimanja vesti ili slobodom autora.

Razlog zbog kojeg ovo pojasnjavam jeste sto se podatak krivo interpretira kao da su mu to rekli sami Hercegovci, a pitaj boga od koga je to zapravo nacuo (recimo, od nekog turskog veterana koji je imao vec iskustva ranije u borbama protiv Hrvata).

Osim tako neceg, ono sto sam ja primetio jeste da postoji u izvesnoj meri poistovecivanje bosnjackog i hrvatskog jezika, odnosno potenciranje slicnosti ismedju Bosnjaka i Hrvata. Cini mi se da je cinjenica da govorimo o Bosanskom pasaluku mozda mogla uticati na to da se u Pivi odjednom pojave Hrvati. Na samom kraju, kontekst kao sto vidimo kakav je jeste izvesnoj meri jednog opisa osionosti tj. koliko se nije uspevalo ovladati tim narodom. Mozda sada zalazim u lupetanje, ali treba se podsetiti kako on sve pise o Hrvatima, zato sto meni reci da je neko "pravi hrvatski dusmanin" moze imati i nesto drugacije znacenje.
 
Poslednja izmena:
Рацка, превише си буквалан.

Krishna:
та грана није нађена код других народа осим Срба

Ево опет да видимо шта си написао. Дакле да је нема код других народа, а има је, дакле ниси у праву. Но да се не бакћемо око тога шта си мислио или не.
 
Ево опет да видимо шта си написао. Дакле да је нема код других народа, а има је, дакле ниси у праву. Но да се не бакћемо око тога шта си мислио или не.

Ако је нека хаплогрупа код неке популације заступњена са 0,2% то је за мене као да не постоји (статистичка грешка).


Могли би бити куманског порекла јер Кумани су били на Балкану у периоду од дванаестог до четрнаестог века:

Ако си ти N-P189.2 онда та хаплогрупа сигурно јесте куманског порекла. z:hi:
 
Zanimljivo Srbija ima 2,5% "ugro-finske" N haplogrupe, najviše u jugo-istočnoj Evropi, čak 5 puta više i od Mađarske u kojoj se govori ugrofinski jezik. Odakle ta hg u Srbiji, da li postoje istorijski argumenti?

Ne znam za haplogrupe/dna, ali kad se vec pominju Ugri evo jednog zanimljivog podatka.

Koliko sam shvatio (Cvijic, link), u XVI. veku blizu Jagodine su bila tri sela "u kojima stanuju sve sami Ugri."

 
Ne znam za haplogrupe/dna, ali kad se vec pominju Ugri evo jednog zanimljivog podatka.

Koliko sam shvatio (Cvijic, link), u XVI. veku blizu Jagodine su bila tri sela "u kojima stanuju sve sami Ugri."


Хвала. У праву си. Са овим податком, стари Мађари су вероватнији разлог за присуство N хаплогрупе у Србима.
 
Хвала. У праву си. Са овим податком, стари Мађари су вероватнији разлог за присуство N хаплогрупе у Србима.

Српска N-P189.2 потиче од Бањана и Пивљана, нисам чуо да је у Бањанима и у Пиви икад било Мађара.
 
Српска N-P189.2 потиче од Бањана и Пивљана, нисам чуо да је у Бањанима и у Пиви икад било Мађара.

Да ли су се Бањани и Пивљани тамо преселили из неког другог места или су тамо поникли из земље к'о зелена трава?
 
Хвала. У праву си. Са овим податком, стари Мађари су вероватнији разлог за присуство N хаплогрупе у Србима.

Хехе, стари Мађари међу Србима а нема их међу Мађарима. Да заправо Срби нису Мађари? А Мађари власи?
 
Хехе, стари Мађари међу Србима а нема их међу Мађарима. Да заправо Срби нису Мађари? А Мађари власи?
Управо. Испада да их је више међу Србима него Мађарима, што је потпуно бесмислено.
 
Хехе, стари Мађари међу Србима а нема их међу Мађарима. Да заправо Срби нису Мађари? А Мађари власи?

Ја ову ''угарску хипотезу'' не бих тек тако одбацивао. Треба прво проверити којим подгранама припадају мађарски носиоци N хаплогрупе. Нисам баш сигуран да велики број њих зна своју подграну. Ако неко има те податке, не би било лоше да постави.

Иначе, интересантно да у Пиви, код данашњих Плужина, постоји топоним Маџарски крај, а ту, као што знамо, потпуно преовлађује хаплогрупа N2. Можда и није повазано, али ми је то баш упало у очи.

Да ли су се Бањани и Пивљани тамо преселили из неког другог места или су тамо поникли из земље к'о зелена трава?

Бањани су на простор на ком данас живе, дошли највероватније у 12/13. веку, према сопственом предању, из Бањске, са Косова. Староседеоци на том простору су Матаруге или Матаронге, највероватније илирско племе. Бањани су део њих протерали, а део асимиловали.
 
Ја ову ''угарску хипотезу'' не бих тек тако одбацивао. Треба прво проверити којим подгранама припадају мађарски носиоци N хаплогрупе. Нисам баш сигуран да велики број њих зна своју подграну. Ако неко има те податке, не би било лоше да постави.

Проверени су хаплотипови из свих доступних студија и пројеката из региона и света, исто тако и Мађари, на које се посебно обраћала пажња. Међутим, као што је речено, ништа није откривено.
 
Проверени су хаплотипови из свих доступних студија и пројеката из региона и света, исто тако и Мађари, на које се посебно обраћала пажња. Међутим, као што је речено, ништа није откривено.

ОК, хвала. Јел знаш можда ком етносу припадају носиоци N2 на Карпатима ? У оном тексту на Пореклу пише да је има тамо.
 
Poslednja izmena:
ОК, хвала. Јел знаш можда ком етносу припадају носиоци N2 на Карпатима ? У оном тексту на Пореклу пише да је има тамо.

Козма, Секељ из Буковине и анонимни резултат из студије ​ Allele frequencies and population data for 11 Y-chromosome STRs in samples from Eastern Slovakia.

Иначе N-P189.2>Y7310 стабло тренутно изгледа овако.

image.jpg
 

Back
Top