Шта припремате и купујете за Божић и Бадње вече?

OldDragon

Zainteresovan član
Poruka
452
Приближава се Божић, а ја лично као и сваке године, потрудим се да се припремим и нешто не заборавим (а, као и увек ми се дешава да нешто заборавим). :zroll: обзиром да увек на неки начин "одлутам" на неке друге сајтове кад претражујем теме о Божићу. Због тога ме интересују Ваша лична искуства (у смислу нпр. за Бадње вече радим то, а за Божић то, купујем то и то, итд...).

Сајтови које сам претраживао, а односе се на тему Бадње вечери и Божића:
https://www.srbijadanas.com/vesti/info/kako-se-pravilno-slavi-bozic-ovo-su-obicaji-na-najradosniji-hriscanski-praznik
http://www.spc.rs/sr/bozhitsh

У принципу, увек сам расположен да прихватим позитивна искуства и идеје, па се надам да ће ове године моја лична припрема бити детаљнија (често због обавеза и разноликих интересовања поједине активности радимо у "задњи час", па да покушамо заједно ако сте расположени да поделимо искуства о овој теми - можда помогне). z:lol:

snezana_bozic1.jpg
 
За Бадње вече: пасуљ, риба, пита од киселог купуса, киселе паприке пуњене кромпиром и пиринчем, кестење, бундева, више врста воћа, ораси и чесница са парицом, неки посан колач, вино.

За Божић: вариво, прасеће печење, погача, торта, поклон за госпођицу (то је морало под 1 да се стави), заједнички ручак...

Некако код нас више свега буде на Бадњи дан, него на сам Божић.

И, наравно, са стола се ништа не диже после вечере, све остаје до Божићног јутра, како би у кући било свега целе године.
 
Pa pogledaj sta je na stolu, vidis da je mnogo ugodnije ono za badnjak..

То и кажем, сви славимо Божић, али за Бадње вече више свега.

Не разумем, али памтим то као дете, и тако и славим...

И некако ми је пријатније тад за вечером, не умем да опишем тај осећај кад се спрема Бадње вече, видим да се и моје дете томе више радује.
 
За Бадње вече: пасуљ, риба, пита од киселог купуса, киселе паприке пуњене кромпиром и пиринчем, кестење, бундева, више врста воћа, ораси и чесница са парицом, неки посан колач, вино.

За Божић: вариво, прасеће печење, погача, торта, поклон за госпођицу (то је морало под 1 да се стави), заједнички ручак...

Некако код нас више свега буде на Бадњи дан, него на сам Божић.

И, наравно, са стола се ништа не диже после вечере, све остаје до Божићног јутра, како би у кући било свега целе године.

Свиђа ми се организација (као и незаборављање поклона за госпођицу) 10+ z;)

Иначе, ово је дефинитивно пост који ће ми помоћи да започнем списак за Божић типа:
- Бадњак, жито, слама
- вино, сокови, минерална вода,
- пасуљ,
- бундева, ораси,
- суве шљиве, суве смокве, суве кајсије
- риба, туњевина
- печење, шунке, саламе и слично,
- разне "ситне" бомбоне или бомбоне на мерење,
- пиринач,
- мед,
- воће (поморанџе, јабуке),
- коре за питу ...

п.с. то би био "први" списак (знам да сам нешто заборавио - то је сигурно) z:D

Велики поздрав. ОлдДрагон
 
Poslednja izmena:
Приближава се Божић, а ја лично као и сваке године, потрудим се да се припремим и нешто не заборавим (а, као и увек ми се дешава да нешто заборавим). :zroll: обзиром да увек на неки начин "одлутам" на неке друге сајтове кад претражујем теме о Божићу. Због тога ме интересују Ваша лична искуства (у смислу нпр. за Бадње вече радим то, а за Божић то, купујем то и то, итд...).

Сајтови које сам претраживао, а односе се на тему Бадње вечери и Божића:
https://www.srbijadanas.com/vesti/info/kako-se-pravilno-slavi-bozic-ovo-su-obicaji-na-najradosniji-hriscanski-praznik
http://www.spc.rs/sr/bozhitsh

У принципу, увек сам расположен да прихватим позитивна искуства и идеје, па се надам да ће ове године моја лична припрема бити детаљнија (често због обавеза и разноликих интересовања поједине активности радимо у "задњи час", па да покушамо заједно ако сте расположени да поделимо искуства о овој теми - можда помогне). z:lol:

Pogledajte prilog 471617




To je nešto čime se treba hvaliti ?

Vidiš kako ubijaš suštinu tog praznika. Jak si mi ti vernik.
 
To je nešto čime se treba hvaliti ?

Vidiš kako ubijaš suštinu tog praznika. Jak si mi ti vernik.

Стварно не видим да сам написао нешто кардинално лоше, али, реално говорећи, није ни у духу Божића ни да ја тебе осудим на основу овог твог поста који по мени прави верник не би ни написао у једној Божићној теми (али, једноставно ја не желим да сад тебе осуђујем на основу једног поста).

Претпостављам да си ме нешто лоше схватио. Нисам се ничим хвалио (једноставно ми чак нији ни у нарави да се нечим хвалим). Поставио сам једно сасвим обично питање о припремама за Божић обзиром да имам веома много приватних и пословних обавеза и да једноставно не могу да одвојим довољно времена за све (живот је такав, шта да се ради).

Такође, нигде се нисам изјаснио да сам јак или велики верник (сви смо ми различити и не осуђујем човека ни по вери, ни по карактеру, ни по навикама. Човека ценим по томе какав је човек).

Поставио сам ову тему обзиром да ми је увек драго да поделим позитивна искуства са другим људима (а, прослава Божића је по мени једна велика позитивна ствар).

Конкретно су ми у животу битније основне духовне и породичне вредности. Да, понекад заборавим на материјалне припреме (али, нормално је да схватам да су и оне неопходне да се ураде да би се припремило за неки догађај). Кад је циљ позитиван, не пада ми тешко и трудим се да одвојим што више времена могу за то.

Суштина Божића није у томе колико тешко прасе имамо на столу, већ колико љубави и разумевања пружамо људима око нас. У преводу: да, трудим се да се припремим за Божић и да све буде у складу са традицијом и вером, али ми материјални аспекат није толико битан као онај други који чини сам дух Божића и који доноси љубав, разумевање, поштовање, веру, традицију, срећу, радост и велику позитивну енергију.

Мени лично срећу доносе мале ствари - нису ми потребне неке велике материјалне ствари да бих био срећан.

Срадачан поздрав и све најбоље
 
Ja jos uvek ne znam hocu li spremati Badnje veče ili Bozic posto svake godine jedan dan ja budem domacica a drugi dan idemo kod mojih roditelja.
Ako mi dopadne Badnje vece bice tuna i losos u foliji- standardno kako spremam, pirinac sa smokvama i susenim paradajzom, salata od tunjevine i kapara tj pasteta koju mazem na prepeceni hleb- brusketi, nekoliko vrsta salate i za desert pita sa bundevom i pirinčem...
Ja sklanjam sve od vecere sa stola, ne ostavljam nista, mada znam za obicaj, ali jednostavno ne mogu ujutru kada se probudim da gledam tu hranu i mirise iste po kući...
Pripremam poklone naravno, uglavnom male znakove paznje koje otvaramo posle vecere. Uz poklone kuvam vino, volim tu atmosferu.
 
Poslednja izmena:
Код нас је обичај да се на Божић иде на ручак код жениних родитеља.

Нажалост, ми тај обичај нисмо могли дуго да практикујемо, али било је лепо док је трајало.

Ја волим обичаје, и све славим онако како се у мојој кући славило.

И моје дете ужива у том припремању, више него кад седнемо за сто.
 
Код нас је обичај да се на Божић иде на ручак код жениних родитеља.

Нажалост, ми тај обичај нисмо могли дуго да практикујемо, али било је лепо док је трајало.

Ја волим обичаје, и све славим онако како се у мојој кући славило.

И моје дете ужива у том припремању, више него кад седнемо за сто.

A zasto bas kod zeninih roditelja?
 
Немам појма, тако је од памтивека у нашем крају.

Ваљда зато што жена ређе виђа родитеље, па се тај дан искористи да баба и деда виде унуке, ћерку, зета, не знам стварно.

Раније није било аутомобила, па је свако путовање из једног села у друго била авантура, ишли су дотерани, насмејани, то је био догађај некакав.

И тако остало до данас.

Мени је то лепо ( а и жена не мора тог дана да спрема ништа, ували се код маме на клопу :lol:).
 
Немам појма, тако је од памтивека у нашем крају.

Ваљда зато што жена ређе виђа родитеље, па се тај дан искористи да баба и деда виде унуке, ћерку, зета, не знам стварно.

Раније није било аутомобила, па је свако путовање из једног села у друго била авантура, ишли су дотерани, насмејани, то је био догађај некакав.

И тако остало до данас.

Мени је то лепо ( а и жена не мора тог дана да спрема ништа, ували се код маме на клопу :lol:).

Razumem. Nema nista lepse nego uvaliti se kod mame na klopu pa i kad nije Bozic.
Ja zadnjih godina pokusavam da rasteretim mamu pravljenja i spremanja za praznike jer ona preteruje u pripremama...a i lakse je meni.
Ja ne kuvam svaki dan vec par godina unazad tako da mi za praznike bude lako i interesantno.
 
Управо сам прочитао један онлине текст о неким старим веровањима и обичајима за Божић где укратко наводе:

- Сечење бадњака треба урадити пре изласка сунца са 3 замаха секиром и усправити уз зид поред улазних врата,
- На Бадњи дан се ништа не позајмљује, а позајмљено се замоли да се врати,
- Ако је облачно на бадњи дан, очекује се да година буде родна,
- Увече домаћин са синовима уноси у кућу печеницу, бадњак и сламу. При том поздрави домаћицу и честита јој бадње вече. Домаћица посипа домаћина пшеницом и благосиља га,
- По слами не треба ићи бос јер ће укућане болети ноге,
- На Бадње вече се домаће животиње посипају сољу, житом и пројом да би се сачувале и напредовале,
- На Бадње вече не треба заспати док Бадњак не изгори,
- Варнице из Бадњака симболизују напредак,
- На Бадњи дан је добро посадити неку биљку јер се верује да ће се сигурно примити... итд.

По мени је једно велико питање колико и у ком облику се реално у пракси неки од ових старих обичаја слављења Божића могу применити у данашње време.

Bozic.jpg
 
Ево још једног текста везаног за прославу Божићних празника:

bozic o1.jpg


Бадњидан – Дан уочи Божића, зове се Бадњи дан. Име је добио по ,,Бадњаку“ младом церовом или храстовом дрвету. У неким крајевима, ако нема храста доноси се јелово или борово дрво. Осим бадњака на Бадњи дан домаћин пече ,,печеницу“, а увече је уноси у кућу заједно са бадњаком и сламом да кућа личи на пећину у којој се Христос родио. Домаћица спрема храну и меси колаче за Божићни ручак.

Како се сече бадњак? Пре изласка сунца, на Бадњидан, домаћин са синовима или унуцима одлази у шуму да сече бадњак. Бира се обично млад и прав церић, ако нема церића, може и храст. Стабло церића треба да буде толико, да га домаћин на рамену може донети кући. Када одабере одговарајуће дрво, домаћин се окрене истоку, прекрсти помоли Богу и Христовом рођењу, узима секиру и са источне стране сече бадњак. Кад бадњак донесе кући усправи се поред улазних врата, где стоји до вечери када се исече за дрва и уноси у кућу.

Бадње вече – Бадње вече, практично спаја Бадњи дан и Божић. Увече кад падне мрак, домаћин са синовима уноси у кућу: печеницу, бадњак и сламу. После бадњака у кућу се уноси слама. Слама се посипа по целој кући. Домаћица у сламу под столом, где се вечера, ставља разне слаткише, ситне поклоне које деца траже и пијучу као пилићи. Тиме се симболично свака кућа симболично декорише да личи на пећину са јаслама где се Христос родио.

Вечера уочи Божића - Када се унесу печеница, бадњак и слама, сви у кући заједно стану на молитву, помоле се Богу, прочитају молитве које знају, честитају једни другима Бадње вече и седају за трпезу. Вечера је посна, обично се припрема пребранац, свежа или сушена риба и друга посна јела и суво воће.

Божић – Најрадоснији празник међу свим празницима је Божић. Празнује се три дана. Први дан Божића слави се 7. јануара по новом а 25 децембра по старом Јулијанском календару. На Божић ујутро, пре свитања, звоне сва звона на православним храмовима, чују се пушаке и прангија најављујући долазак Божића и Божићног славља. Домаћин облачи свечано одело, и са неким из куће одлазе у Цркву на јутрење и Божићну литургију. После службе прима се нафора која се једе пре сваког послужења. Људи се поздрављају речима: „Христос се роди!“ и отпоздрављају: „Ваистину се роди!“ Тако се поздравља до Богојављења. Када домаћин дође из цркве, поздрави све у кући божићним поздравом, љубећи се међусобно и честитајући једни другима празник.

Положајник - Рано пре подне на Божић, у кућу долази посебни гост ,, Положајник“, који се обично договори са домаћином, а може бити и неки случајни намерник. Положајник поздрави све Божићним поздравом, и одлази код шпорета. Он отвори врата на шпорету или пећи, и џара ватру говорећи здравицу: [B]„Колико варница, толико срећица, Колико варница толико парица (новца) Колико варница толико у тору оваца, Колико варница толико прасади и јагањаца, Колико варница, толико гусака и пилади, а највише здравља и весеља, Амин, Боже дај“[/B].

Даљи текст на:

Извор: http://www.spc-novagorica.eu/srb/vita-ecclesiastica-2/духовни-живот/2-uncategorised/98-bozicni-praznici-i-obicaji
 
Само не разумем шта је печеница и зашто се овде нигде не помиње чесница?

Код нас се чесница ломи на Бадње вече, домаћин је врти у рукама и свакоме да по парче (по старешинству, од најстаријег до најмлађег), па онда сви ужурбано гледамо код кога је парица :lol:

Видим да се у неким крајевима чесница ломи на Божић, и да је блажна.

Наша чесница је посна, није ни украшавана, ја само виљушкама направим као крстић и то је то.

Е, видех сад у оном тексту, чесница се и ту спрема и ломи баш на Божић.

И заборавила сам, кад се ломи, прво парче се увек оставља за кућу, па се онда дели укућанима.
 
Само не разумем шта је печеница и зашто се овде нигде не помиње чесница?

Код нас се чесница ломи на Бадње вече, домаћин је врти у рукама и свакоме да по парче (по старешинству, од најстаријег до најмлађег), па онда сви ужурбано гледамо код кога је парица :lol:

Видим да се у неким крајевима чесница ломи на Божић, и да је блажна.

Наша чесница је посна, није ни украшавана, ја само виљушкама направим као крстић и то је то.

Е, видех сад у оном тексту, чесница се и ту спрема и ломи баш на Божић.

И заборавила сам, кад се ломи, прво парче се увек оставља за кућу, па се онда дели укућанима.

Pecenica je pecenje jagnjece, prasece sve jedno koje se sprema za Bozicni rucak.
Kako bez cesnice? Ja cesnicu spremam za Bozic,sa paricom naravno koju otkupim od onog ko je dobije u svom parcetu. Nekim poklonom najcesce. Ta para je mnogo godina u nasoj porodici, sva je izlizana vec...
 
Pecenica je pecenje jagnjece, prasece sve jedno koje se sprema za Bozicni rucak.
Kako bez cesnice? Ja cesnicu spremam za Bozic,sa paricom naravno koju otkupim od onog ko je dobije u svom parcetu. Nekim poklonom najcesce. Ta para je mnogo godina u nasoj porodici, sva je izlizana vec...

Аха, па ми то зовемо јагњеће печење, или прасеће печење :lol:

За Божић свиња, за Ускрс јагње, зна се.

А за чесницу ти управо то и кажем, код нас чесница иде посна на Бадње вече и тад се ломи, да парица преспава код добитника и ту дочека Божић.

И сваке године различита парица.

Видиш колико се разликује од краја до краја, свиђа ми се ова тема.

Што не значи да ћу своје обичаје мењати z:mrgreen:
 
Аха, па ми то зовемо јагњеће печење, или прасеће печење :lol:

За Божић свиња, за Ускрс јагње, зна се.

А за чесницу ти управо то и кажем, код нас чесница иде посна на Бадње вече и тад се ломи, да парица преспава код добитника и ту дочека Божић.

И сваке године различита парица.

Видиш колико се разликује од краја до краја, свиђа ми се ова тема.

Што не значи да ћу своје обичаје мењати z:mrgreen:

Iz kog si ti kraja? Pitam jer me interesuje gde se tako praznuje i odakle su obicaji ( ne zato sto sam radoznala posebno)
U Sumadiji je cesnica proja ili pogaca, u Vojvodini slatka pita, ona prelivena medom, a u osnovi su tanke kore i orasi. Ja sam od bake preuzela da pravim slatku pitu, iako su moji iz grada da ne kazem Beogradjani, unazad vise generacija.
Pravim je rano ujutru na Bozic. Ona mi ujedno bude i desert za posle rucka uz druge kolace naravno.
 
Iz kog si ti kraja? Pitam jer me interesuje gde se tako praznuje i odakle su obicaji ( ne zato sto sam radoznala posebno)
U Sumadiji je cesnica proja ili pogaca, u Vojvodini slatka pita, ona prelivena medom, a u osnovi su tanke kore i orasi. Ja sam od bake preuzela da pravim slatku pitu, iako su moji iz grada da ne kazem Beogradjani, unazad vise generacija.
Pravim je rano ujutru na Bozic. Ona mi ujedno bude i desert za posle rucka uz druge kolace naravno.

Ја сам из Врања, код нас је чесница посна погача у коју се чак ни квасац не ставља, него месиш док ти се не озноји гуууза.

Кад се озноји, знаш да је тесто добро :lol:

У њу иде само брашно, вода и со.
 
Само не разумем шта је печеница и зашто се овде нигде не помиње чесница?

Чесница се спомиње у даљем тексту у линку. Нисам стигао кад сам постовао да прочитам текст до краја обзиром да сам имао неких приватних обавеза.

Текст о чесници са линка:

Чесница - Рaно ујутро на Божић, домаћица пече погачу, која се још зове чесница. У њу се ставља новчић – златни, сребрни или обични, одозго се боде гранчицом бадњака, и та чесница има улогу славског колача на Божић. Када чесница буде печена, износи се на сто где је већ постављен Божићни ручак. Домаћин исече део печенице за Божићни ручак (обично леву плећку, главу и део од ребара). Када сви стану за сто, домаћин запали свећу, узима кадионицу, окади иконе, кандило и све присутне, кадионицу преда неком млађем који кади целу кућу. Ако нико не зна да отпева божићни тропар онда се наглас прочита „Оче наш“. Кад се молитва заврши приступа се ломљењу чеснице. Чесница се ломи на онолико делова колико има чланова породице и једно парче за случајног госта ,,путника намерника“. Онај ко добије део чеснице са скривеним новчићем, по народном веровању, биће срећан целе године а домаћина га дарује неким поклоном или новчаницом. Када се заврши ломљење чеснице, укућани једни другима честитају празник и седају за трпезу.

Поставља се питање како славити Божић данас, у измењеним условима живота у градским срединама, где нема: ватре ни огњишта, шуме ни дрвећа и где је немогуће на високе спратове подизати велико дрво. Уочи Божића уместо великог Бадњег дрвета у кућу се уноси мања храстова гранчица и мало сламе и ставља испод славске иконе. Запали се свећа и кандило што симболише ватру и огњиште. Кућа се окади тамјаном и обави породична молитва а остатак вечери проводи се у породици ако се не иде у цркву на молитву. Зато је веома важно да Божић буде нерадан дан да би се празник у породици празнично прославио.]

Велики поздрав. Old Dragon
 
Нашла сам после у тексту, само што се код нас прво парче оставља за кућу, не за путника намерника.

И верује се да ће кућа тада и бити најбогатија, кад у њој остане пара.

Чесницу ломимо на Бадње вече.
 
Ја сам из Врања, код нас је чесница посна погача у коју се чак ни квасац не ставља, него месиш док ти се не озноји гуууза.

Кад се озноји, знаш да је тесто добро :lol:

У њу иде само брашно, вода и со.
Ja takve pogace najvise i volim, tanke bez sredine.
Ne poznajem Vranjanske obicaje, ali vidim sto sela sto adeta, sto bi rekli.
 
Ja se sećam da je baka u česnicu stavljala pored novčića (koji je označavao novčani dobitak i koji je normalno osnovni deo česnice) i grančicu badnjaka (koji je označavao dobro zdravlje) i drvce slame koje je označavalo uspeh u porodičnom poslu (na imanju). Ali, ovo je baka radila prvenstveno zbog toga što smo se mi kao deca svaki put izuzetno obradovali kad bi pronašli nešto od toga.
 

Back
Top