Badnjak

earth-day.jpg
 
Svi su praznici za čestitanje i za slavljenje. :heart:
Kada bi ljudi počeli da slave sve praznike, ne bi ni stigli da ratuju.
Namerio sam da ove godine proslavim najmanje pet novih godina, rođenje sveg što voli da raste, cvet svega što bi htelo da cveta.
Svaki dan koji svane.
Jer svaki je nagrada, bogatstvo, premija. Slavimo!
 
Poslednja izmena od moderatora:
Svi su praznici za čestitanje i za slavljenje. :heart:
Kada bi ljudi počeli da slave sve praznike, ne bi ni stigli da ratuju.
Namerio sam da ove godine proslavim najmanje pet novih godina, rođenje sveg što voli da raste, cvet svega što bi htelo da cveta.
Svaki dan koji svane.
Jer svaki je nagrada, bogatstvo, premija. Slavimo!

Slavimo najpre Boga zivot i ono sto nam on daje.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Pa SRPSKA je po tome sto su je Srbi poceli obelezavati pre oko jednog veka. Obelezavaju ga Srbi u Srbiji tj. ima srpsko nacionalno obelezje.

To je nova godina po starom kalendaru, ali kontekst proslave i njenog porekla sasvim opravdava srpski prizvuk.
 
Poslednja izmena od moderatora:
"Tradicija vezana za veru?"
Ajde!
I katolici su rišćani, šta oni sebi seku? Samo jelku, piramidu koju kite i obožavaju.

Sečenje i ritualno spaljivanje dobrog drveta (kolko varnica tolko parica) je stvar crkve, egipta, religije a ne vere.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Predivan narodni običaj koji se slavi 6 januara. Nekoliko sati pred Božić pali se badnjak. Palenje badnjaka govori o tome kako je Srpka kultura prihvatila Hrišćanstvo. Sedmog januara je Božić. Božić inače slave svi htišćani, ne slave ga samo oni koji nisu hrišćani :D
 
Pa SRPSKA je po tome sto su je Srbi poceli obelezavati pre oko jednog veka. Obelezavaju ga Srbi u Srbiji tj. ima srpsko nacionalno obelezje.

To je nova godina po starom kalendaru, ali kontekst proslave i njenog porekla sasvim opravdava srpski prizvuk.

Znači nije srpska. Tačka.

Kakva kraljina; valjanje od smeha više od deset minuta:
. Zapravo sprdnja sa Deretićem i njegovim pričama o tome kako su Srbi najstariji narod na svetu. Aha ha ha ha ha ha ha. :cepanje: Ko ima vremena neka odsluša emisiju do kraja. :hahaha: Odvalio sam se od smeha. Ne mogu da dišem koliko sam se ismejao. Vrh vrhova. :hahaha1:

Pogledajte prilog 448936

Zanimljivo, sve ovakve "mape" moraju da budu u niskoj rezoluciji. :rida:

A svi ljudi koji zastupaju ove gluposti po pravilu moraju da budu nepismeni. Evo kako sam ih razbio argumentima na Facebook-u...

Pogledajte prilog 448937

Mislim da sam ovim sve rekao.

Hvala na pažnji i doviđenja.
 
Predivan narodni običaj koji se slavi 6 januara. Nekoliko sati pred Božić pali se badnjak. Palenje badnjaka govori o tome kako je Srpka kultura prihvatila Hrišćanstvo. Sedmog januara je Božić. Božić inače slave svi htišćani, ne slave ga samo oni koji nisu hrišćani :D

Božić slave svi hrišćani, tačno.

Al jedino Srbi seku i na lomači ritualno spaljuju svoje sveto drvo. Katolici, protestanti, iako hriscani ne spaljuju svetinje.





I nije nikakav januar, datum je 25 decembar, po cezarovom kalendaru. Time nam direktno poručuju da smo podanici Rimskog carstva.
 
Poslednja izmena:
Ovaj strašan oganj potsetio me na odgovor Lava Tolstoja Sinodu pravoslavne crkve
povodom svoje ekskomunikacije -
mnogi paganski običaji koje je pravoslavna crkva usvojila kao kompromis sa paganstvom,
nema nikakve veze sa verom u Boga.
Na to njegovo divno i razumno pismo mogu samo da kažem - amin.:)
 
Božić slave svi hrišćani, tačno.

Al jedino Srbi seku i na lomači ritualno spaljuju svoje sveto drvo. Katolici, protestanti, iako hriscani ne spaljuju svetinje.





I nije nikakav januar, datum je 25 decembar, po cezarovom kalendaru. Time nam direktno poručuju da smo podanici Rimskog carstva.

Vidite, jako je teško iz današnjeg ugla gledati na nešto što ima veoma dugu i jaku tradiciju. Danas u Srbiji ne postoji katedra za slavistiku ili srbistiku. Na našu žalost. Medjutim kroz našu dugu tradiciju. čuvanje kulutre, običaja, tradicije, psimenosti, pripadalo je crkvi. I zahvaljujući njoj postoje mnogi običaji koji govore o našoj kulturi o našem identitute koji seže do daleko u prošlost. Palenje badnjaka nam govori o tome da se Srpski narod u jednom trenutku odrekao politeizma, tako da je paleći badnjak prihvatio monoteizam. Ta naša kultura kao i religioznost iznedrila je predivne ljude koji nisu imali Aušvice, Dahau, Treblinka. Planove za uništavanje civilizacija, ljudi...itd.


Zamislite kako bi to izgledalo kada bi neko svake godine barem jednom palio obrnutu svatsiku na zastavi i upozoravao samog sebe na svoju strašnu prošlost. To bi bio pravi čin pokajanja, vredan svakog praštanja :)
 
Ma kakav monoteizam, ako pročitamo bibliju Elohim je množina.
Nije to stvar mono-poli nego je stvar okupacije.
Ukidanje praznika je nemoguće, jer će ga se neko uvek setiti.
Kao što je nemoguće brisanje napisanog slova.
Ali prekrivanje nečim drugim, drugim slovom ili drugim praznikom, će stari odneti u zaborav.
Narod koji izgubi sećanje je pokoren, slab, lako se robi.
Pokoren je skraćenica od polomljen, sasečen koren. To je ono što mi Rastu badnjaku radimo.
 
Nemojte seći badnjak. Zagrlite hrast i poželite mu dug život.
Цео бадњак се секао некад, у сопственој шуми.
Данас стварно треба изузетно богата машта појединца да замисли како напр. поворке домаћина из станова и станчића на Новом Београду, или у Монтреалу, у обзорје, одлазе са секиром и рукавицама у руци, у пратњи потомака, у своје околне шуме...па , ћутећи, довозе стабло до Блока тог-и тог :zstidljivko: Најтеже је, чини ми се, замислити, како , ћутећи, угуравају стабло у малени лифт (чак и теретни је прекратак и низак) не би ли га пренели до огња (радијатора, јел да?) у дневној соби.
Ако зграда у блоку има само 100ак станова, да не претерујемо, и ако, рецимо, само 65 породица обележава Бадњи дан традиционално, лифт би тог дана требало да превезе 65 стабала, који су сирови , у просеку ,са кором тешки (чак и да је изабран најтањи) изузетно много.
Још, била би страшно велика гужва око тог лифта, морали би да се унапред дају распореди кад ко може да смешта стабло у лифз и превезе у дневну собу.

Božić slave svi hrišćani, tačno.

Al jedino Srbi seku i na lomači ritualno spaljuju svoje sveto drvo.

"Ломача" није традиција, то је новокомпоновани турбо обичај онихшто су им преци изгубили везу са традицијом у току СФРЈ.
Неки џабе сендвичи од волова и џабе грејана ракија у пластичним чашицама, то је део системских "хлеба и игара", чисто замајавање док су велики и погубни процеси у току, а не верских обичаја.

Бадњи дан је, као и Божић, породични празник.
 
"Po delima poznaćeš ih."
jeste

- - - - - - - - - -

Ma kakav monoteizam, ako pročitamo bibliju Elohim je množina.
Nije to stvar mono-poli nego je stvar okupacije.
Ukidanje praznika je nemoguće, jer će ga se neko uvek setiti.
Kao što je nemoguće brisanje napisanog slova.
Ali prekrivanje nečim drugim, drugim slovom ili drugim praznikom, će stari odneti u zaborav.
Narod koji izgubi sećanje je pokoren, slab, lako se robi.
Pokoren je skraćenica od polomljen, sasečen koren. To je ono što mi Rastu badnjaku radimo.

Bog je jedan
A sve se moze menjati
 

Back
Top