Srbija ima temeljne probleme-Miodrag Zec

Dragoljub69

Buduća legenda
Poruka
26.825
http://rs.n1info.com/a353763/Biznis/Miodrag-Zec-intervju-za-Betu.html
Srbija ima temeljne probleme u ekonomiji i društvu, njome se upravlja personalno i "manuelno", a ne institucionalno jer nisu uspostavljena pravila igre i zato se dešavaju čuda pa građani stalno čekaju spasioca, a oni se neprekidno nude, rekao je profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Miodrag Zec.

On je u intervjuu za agenciju Beta rekao da stanje u ekonomiji nije ružičasto, što potvrđuje činjenica da višu prosečnu stopu ekonomskog rasta u poslednje tri godine imaju čak i Bosna i Hercegovina i Albanija.

"Srbija je po stopi ekonomskog rasta, visini prosečnih plata i spoljnjem dugu na poslednjem mestu liste zemalja u jugoistočnoj Evropi, a visoke strane investicije u poslednjih godinu i po dana otvaraju pitanje čime su plaćene i kakvi su im efekti", rekao je Zec.

Po visini prosečnih plata Srbija je, kako je rekao, samo ispred Makedonije i Albanije, a javni dug je veći nego što ga imaju Makedonija, BiH, Crna Gora i Albanija.
 
Dok profesor Zec akcenat stavlja na obrazovanje,ja bih ipak kao urgentnu meru poželeo totalni raskid
pravosuđa s izvršnom vlašću!
Išao bih čak toliko daleko da bih predložio ukidanje ministarstva pravosuđa! Za čega treba to ministarstvo da služi? Da kreira pravni
sistem države? Pfff!
Zar nije krem pravnika u vrhovima pravosuđa i ako je neko kompetentan-naravno da je to pravosuđe.
Ministarstvo privrede može i dalje da kreira predloge zakona u oblasti privređivanja i poslovanja,ministarstvo uprave prpise
za dunkcionisanje vlasti itd...
Međutim,najveća kočnica daljem razvoju zemlje su korupcija ,burazerska ekonomija ,protekcionizam i neprocesuiranje sukoba interesa odakle
se u korist političara izvlače enormna bogatstva a zaustavljaju lokomotive razvoja u svakom segmentu društva.
Slažem se da nam na drugom mestu bude obrazovanje kao dugoročno investiranje te da se uvedu poreske pogodnosti za donacije obrazovnim institucijama!
 
Za funkcionisanje gradjanskih institucija, potrebno je da oni koji u njima rade, imaju gradjansku svest.
Mi to nemamo.
Danas su u svim institucijama ljudi koji imaju svest "krezube pameti", koja gleda samo da na kratke staze strpa sto vise u svoj dzep, da zavrne nekoga, da zavrsi neki svoj posao, i to je to.
Ta ista svest mrzi vredne i postene ljude, mrzi nauku, struku, medicinu....mrzi sve sto je ispravno i moralno.

Takva svest je u velikoj vecini u Srbiji. Takvu svestu, pomocu kompletne propagandne masinerije, vlast uzgaja, i takve svesti je sve vise i vise.

Zato u Srbiji nece nikada biti bolje. Jer takva svest ne vodi u boljitak - vodi u mracni srednji vek.
 
Poseban problem,a profesor pokazuje da je time u našim granicama No1,je struktura leve strane budžeta!
Da je sklopljena pretežno od poreza na dobit korporacija,to bi značilo garanciju stabilnog i dugotrajnog rasta! Ovako,oslanjajući se na
građanstvo (pdv ,carine,akcize) pokazuje nemoć isplivavanja iz opasnih voda recesije na čijoj ivici morske struje smo stalno,jer dok je trnd rasta globalne ekonomije i nama ide dobro,a čim se desi prva manja kriza-prvi smo koji padamo!
U gornjem postu sam napisao šta je prioritet-pravna država!
Tad ne bi bila velika stavka na desnoj strani "subvencije" do kojih stižu samo povlašteni-kumovi i ortaci političara!

- - - - - - - - - -

Za funkcionisanje gradjanskih institucija, potrebno je da oni koji u njima rade, imaju gradjansku svest.
Mi to nemamo.
Danas su u svim institucijama ljudi koji imaju svest "krezube pameti", koja gleda samo da na kratke staze strpa sto vise u svoj dzep, da zavrne nekoga, da zavrsi neki svoj posao, i to je to.
Ta ista svest mrzi vredne i postene ljude, mrzi nauku, struku, medicinu....mrzi sve sto je ispravno i moralno.

Takva svest je u velikoj vecini u Srbiji. Takvu svestu, pomocu kompletne propagandne masinerije, vlast uzgaja, i takve svesti je sve vise i vise.

Zato u Srbiji nece nikada biti bolje. Jer takva svest ne vodi u boljitak - vodi u mracni srednji vek.

Defetizam ne izučava ekonomska nauka,već psihokogija i sociologija (društveni defetizam),ali dobro-u pravu si,samo ono "nikad nam neće biti bolje" popravi
kod sebe da ti ne bih savetovao psihologa...z;)
 
Defetizam ne izučava ekonomska nauka,već psihokogija i sociologija (društveni defetizam),ali dobro-u pravu si,samo ono "nikad nam neće biti bolje" popravi
kod sebe da ti ne bih savetovao psihologa...z;)

Nisam rekao "nikad nam nece biti bolje" vec "u Srbiji nikada nece biti bolje". To je velika razlika. Svaki pojedinac odlucuje o svojoj licnoj sreci i boljitku. I to je subjektivno.
Sto se tice Srbije, to je vrlo objektivno i ocigledno: sa takvom svesti, nikada nece nijedna institucija poceti da radi. Svest je uzrok svega.
 
Poslednja izmena:
Neprecizno je "Srbija ima probleme".
Preciznije bi bilo "građani imaju probleme",
ili
"vršioci vlasti imaju probleme".
"Stranka Nesposobnih Srba" ima probleme.

Kada budemo znali ko ima probleme, rešenje će postati očigledno.

Leksićar ba,u pravu si,ša reči...:hvala:

- - - - - - - - - -

Problemi su u nesloznim srbima koji su sami olos koji takav isti bira za vlast

Hajd ,Đorđija,bar na forumu da smo složniji...Malo svako svoju sujetu pošalje po pljuge pa da popričamo ozbiljno...
 
Za funkcionisanje gradjanskih institucija, potrebno je da oni koji u njima rade, imaju gradjansku svest.
Mi to nemamo.
Danas su u svim institucijama ljudi koji imaju svest "krezube pameti", koja gleda samo da na kratke staze strpa sto vise u svoj dzep, da zavrne nekoga, da zavrsi neki svoj posao, i to je to.
Ta ista svest mrzi vredne i postene ljude, mrzi nauku, struku, medicinu....mrzi sve sto je ispravno i moralno.

Takva svest je u velikoj vecini u Srbiji. Takvu svestu, pomocu kompletne propagandne masinerije, vlast uzgaja, i takve svesti je sve vise i vise.

Zato u Srbiji nece nikada biti bolje. Jer takva svest ne vodi u boljitak - vodi u mracni srednji vek.

Mala digresija. Zašto je većina gastoza ( čast i kapa dole izuzecima) toliko skenjana? Od utvrđivanja činjenica o Srbiji do otvorenog navijanja da svi u njoj umru je dijapazon pisanja ovde.
Drugo, dijaspora bilo koje druge države je rodoljubivo nastrojena osim srpske. Veoma zanimljiv fenomen.
 
Za funkcionisanje gradjanskih institucija, potrebno je da oni koji u njima rade, imaju gradjansku svest.
Mi to nemamo.
Danas su u svim institucijama ljudi koji imaju svest "krezube pameti", koja gleda samo da na kratke staze strpa sto vise u svoj dzep, da zavrne nekoga, da zavrsi neki svoj posao, i to je to.
Ta ista svest mrzi vredne i postene ljude, mrzi nauku, struku, medicinu....mrzi sve sto je ispravno i moralno.

Takva svest je u velikoj vecini u Srbiji. Takvu svestu, pomocu kompletne propagandne masinerije, vlast uzgaja, i takve svesti je sve vise i vise.

Zato u Srbiji nece nikada biti bolje. Jer takva svest ne vodi u boljitak - vodi u mracni srednji vek.

mozda nije u vecini

ali je na polozajima

zato nam ne vrede izbori

jer biramo izmedju vise losih ,

dobri , i kad ih ima , su opkoljeni losima
 
mozda nije u vecini

ali je na polozajima

zato nam ne vrede izbori

jer biramo izmedju vise losih ,

dobri , i kad ih ima , su opkoljeni losima

Problem je jer i oni koji biraju imaju slicnu svest. U velikoj vecini.
Polazem neku, slabasnu nadu, u omladinu koja tek dolazi, i to prvenstveno u ove koji tek sada postaju punoletni (rodjeni od 2000-te na ovamo). Samo sto je pitanje, hoce li ostati ista da se spasava dok oni preuzmu vecinu.
 
Mala digresija. Zašto je većina gastoza ( čast i kapa dole izuzecima) toliko skenjana? Od utvrđivanja činjenica o Srbiji do otvorenog navijanja da svi u njoj umru je dijapazon pisanja ovde.
Drugo, dijaspora bilo koje druge države je rodoljubivo nastrojena osim srpske. Veoma zanimljiv fenomen.

Ono sto ti dozivljavas kao neciju skenjanost, to je cist pogled na realnost. Kada si u sumi, ne mozes videti sumu, vec samo pojedinacno drvece. Moras se udaljiti malo, tako da smo mi koji posmatramo sada sa strane, u blagoj prednosti.
Ne znam odakle ti taj zakljucak da bilo ko navija da sve u Srbiji umre??? Pogledaj malo sta pisem na drugim temama, pa ces videti da se, za razliku od vecine, zalazem i ukazujem na nepravdu u Srbiji prema radnicima, i ukazujem na direktne probleme i u vek predlazem direktna resenja, i sve u korist Srbije i ljudi, a ne u korist nekih institucija, verskih zajednica, i slicnih tlacitelja obicnog coveka.
Recimo, pisem da je sramota sto u Srbiji ljudi rade za 200 evra, i da postoje realne osnove da plata bude 2-4 puta veca (to i obrazlozim odgovarajucim ciframa), a dobijem zauzvrat titulu srbomrzca.
Da, nemam toleranciju prema Srbima koji eksploatisu druge Srbe.
I dijaspora je veoma patriotski nastrojena, ali je problem sto je danas takva moda da se kritika dozivljava kao mrznja. To je uvela trenutna vlast, tu takvu modu, jer svi koji su protiv Vucica, oni samo mrze, sire mrznju, i slicno....
 
Poslednja izmena:
Ono sto ti dozivljavas kao neciju skenjanost, to je cist pogled na realnost. Kada si u sumi, ne mozes videti sumu, vec samo pojedinacno drvece. Moras se udaljiti malo, tako da smo mi koji posmatramo sada sa strane, u blagoj prednosti.
Ne znam odakle ti taj zakljucak da bilo ko navija da sve u Srbiji umre??? Pogledaj malo sta pisem na drugim temama, pa ces videti da se, za razliku od vecine, zalazem i ukazujem na nepravdu u Srbiji prema radnicima, i ukazujem na direktne probleme i u vek predlazem direktna resenja, i sve u korist Srbije i ljudi, a ne u korist nekih institucija, verskih zajednica, i slicnih tlacitelja obicnog coveka.
Recimo, pisem da je sramota sto u Srbiji ljudi rade za 200 evra, i da postoje realne osnove da plata bude 2-4 puta veca (to i obrazlozim odgovarajucim ciframa), a dobijem zauzvrat titulu srbomrzca.
Da, nemam toleranciju prema Srbima koji eksploatisu druge Srbe.
I dijaspora je veoma patriotski nastrojena, ali je problem sto je danas takva moda da se kritika dozivljava kao mrznja. To je uvela trenutna vlast, tu takvu modu, jer svi koji su protiv Vucica, oni samo mrze, sire mrznju, i slicno....

Moras malo i vise reci.. Reci da ljudi rade za 200evra je konstatacija već postojećeg problema koji dole postoji i ne vodi ničemu konstruktivnom .. Zašto se radi za 200evra je nešto što mi vidimo a oni dole ne.. Država nije ta koja određuje ko će za koliko da radi niti ima tih mogućnosti..
 
Mala digresija. Zašto je većina gastoza ( čast i kapa dole izuzecima) toliko skenjana? Od utvrđivanja činjenica o Srbiji do otvorenog navijanja da svi u njoj umru je dijapazon pisanja ovde.
Drugo, dijaspora bilo koje druge države je rodoljubivo nastrojena osim srpske. Veoma zanimljiv fenomen.

Svacija dijaspora nije blagonaklona prema matici. Donose pare, ali retko ces da cujes lepu rec. Ne donose ni svi pare. Uostalom koliko njih lepo prica o devojci/decku kad raskine sa njim/njom? Niko skoro.

To je sve logicno i normalno. Nemas ti pojma koja muka treba da prvo resis da odes iz drzave, pa posle da krenes sa poslom i malo se naviknes na novu drzavu. A to niej ides iz Francuske u nemacku, razliak u jeziku i tako par sistnica.
Nego ides iz rasula od drustva, socijalizma i lopovizma u drzavu gde zezanja nema inace pucas.

Imam ja milion prica kroz sta sam i ja prosao a i drugi kad prebacis svoj mentalitet u drugu drzavu. A jos ako odes u SAD. Sto rece ona u Moj rodjak sa sela...nije to drugi kontinent, to je druga planeta.
Ili sto rece nasa zubarka u Kanadi: Treba ti samo godinu dana da vidis gde si sleteo.

I onda kad se lepo naviknes malo na to, kad vidis pozitivne strane svega, pa pogledas Srbiju....muka ti.

Ali ulaskom u EU, NATO, ...Sribiji nece biti bolje. Standartd se ne dize na taj nacin.

Evo d ati kazem cime se dize jedan narod: Moralom. Apsolutbno nista drugo. To vazi i za Ameriku. Zakoni su nista, sve to moze da se izvrda na svakom nivou. Poenta je u moralu.
 
Dok profesor Zec akcenat stavlja na obrazovanje,ja bih ipak kao urgentnu meru poželeo totalni raskid
pravosuđa s izvršnom vlašću!
I

Pa i to je neko obrazovanje?
Imate u Srbiji pogresnu sliku cemu sluzi obrazovanje i sta znaci ZNATI. Uvek je u Srbiji bilo da kad nabiflas i izrecitujes kao iz topa, ti si genije.
To jedino nije vazilo z ametamtiku, fiziku,...jer to ne moze da se nabifla, ali ostalo....uglavnom sve moze.

I sta sa tim? Imate Slagalicu kviz, pa idite tamo.
Proizvodnja sa vama moze da se slika. Privatniku ne sluzite nicemu.
Ja znam sta sam ucio na faksu, da li mi je trebalo i sta bih morao da ucim posle faksa da bih mogao da radim nesto posoa na zapadu. Da to nisam naucio ja bih mogao d acistim ulice, eventualno nesto u skoli da predajem.

Sad vi kazete: Odu nasi napolej posl efaksa i rade posao???
Pa jeste. Znate koji je rezon zapadnjaka?
Kad on mogao sve oo da nauci i ispolaze te ispite, nece mu biti problem ni ovo da doglavi, pola godine, godinu.

Ja se zezam sa svojim detetom, iako zna srpski bez naglaska da to nije dovoljno.
Ovako mu pricam:

Sluisaj, ti znas srposki, niko ne moze da primeti da nisi zevela prvih 20 godina u Srbiji...

Ali...TO NIJE DOVOLJNO. Mozda ces ti da dobijes priznaje od nekog tamo ui Srbiji, od mene neces.
Da bi od mene dobila diplomu moras da smislis neku rnovu rec koju ce bar drugari oko tebe da prihvate i da koriste.
E tek tad dobijes od mene potvrdu, pecat, diplomu, sve crno na belo, da ti znas srpski.

Ta prica ide u poluzbilji.
 
Jeste probali nekad da grejete grejalicom na hladnom unutar velike kartonske kutije zaklona....?
E to vam je srpska ekonomija...
Za kartonsku kutiju je bolja infracrvena, jer daje osecaj toplote po povrsini tela....tako i za srpsku ekonomiju biras ona sredstva koja su izmedju mentaliteta i trenutnih mogucnosti...ne u smislu mogucih nego u smislu ostvarivih, jer lako je napraviti nesto ako niko ne zeli da pokvari...ali ako svi zele da otkinu, e onda je malo toga moguce...

- - - - - - - - - -

Problem je jer i oni koji biraju imaju slicnu svest. U velikoj vecini.
Polazem neku, slabasnu nadu, u omladinu koja tek dolazi, i to prvenstveno u ove koji tek sada postaju punoletni (rodjeni od 2000-te na ovamo). Samo sto je pitanje, hoce li ostati ista da se spasava dok oni preuzmu vecinu.

Vecinu u Nemackoj .....ne znam....u Srbiji tesko...

- - - - - - - - - -

A inace je u Srbiji moda da onaj ko najvise koristi ima od sistema, kao prica da sistem nije dobar, ali bi ga promenio da sebi vise ugodi, a ne da bude bolje...
 
Svacija dijaspora nije blagonaklona prema matici. Donose pare, ali retko ces da cujes lepu rec. Ne donose ni svi pare. Uostalom koliko njih lepo prica o devojci/decku kad raskine sa njim/njom? Niko skoro.

To je sve logicno i normalno. Nemas ti pojma koja muka treba da prvo resis da odes iz drzave, pa posle da krenes sa poslom i malo se naviknes na novu drzavu. A to niej ides iz Francuske u nemacku, razliak u jeziku i tako par sistnica.
Nego ides iz rasula od drustva, socijalizma i lopovizma u drzavu gde zezanja nema inace pucas.

Imam ja milion prica kroz sta sam i ja prosao a i drugi kad prebacis svoj mentalitet u drugu drzavu. A jos ako odes u SAD. Sto rece ona u Moj rodjak sa sela...nije to drugi kontinent, to je druga planeta.
Ili sto rece nasa zubarka u Kanadi: Treba ti samo godinu dana da vidis gde si sleteo.

I onda kad se lepo naviknes malo na to, kad vidis pozitivne strane svega, pa pogledas Srbiju....muka ti.

Ali ulaskom u EU, NATO, ...Sribiji nece biti bolje. Standartd se ne dize na taj nacin.

Evo d ati kazem cime se dize jedan narod: Moralom. Apsolutbno nista drugo. To vazi i za Ameriku. Zakoni su nista, sve to moze da se izvrda na svakom nivou. Poenta je u moralu.

Vi volite da omalovazavate ,,Polazite od toga da ako neko ima treba automatski da podeli sa nekim ko nema,,,Dijaspora je jos uvek najprofitabilnija firma u SRbiji,,Pored silnih deviza koje dolaze svake godine i stabilizuju dinar kako tako jako puno poslova se dobija putem dijaspore i u zemlji i van nje,,,Srbija ne koristi potencijale koje nudi dijaspora kao npr Turska sto radi prko svojih ,,,To nije problem dijaspore vec SRbije tj vas jer nemate osnovna iskustva da postavite stvari na svoja mesta ,,, ,,,
 
Poslednja izmena:

Back
Top