Povecane plate i penzije

Da li su plate povezane sa BDP

  • da, koliko zaradis toliko si placen

  • ne, prosecna plata treba da bude uvek 2000 evra bez obzira na bdp


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

pivosok

Buduća legenda
Poruka
26.396
Plate u javnom sektoru od danas će biti povećane za 10 odsto i za pet odsto u administraciji, a penzije će biti povećane za pet odsto.
Izmene i dopune Zakona o budžetskom sistemu predviđaju da učešće plata i opšteg nivoa države u BDP-u bude sedam odsto, odnosno da učešće penzija u BDP -u bude do 11 odsto.



https://www.blic.rs/vesti/ekonomija...ali-i-produzena-zabrana-zaposljavanja/nqhs6lz


Zasto je nemacki radnik lose placen
Kad uporedimo mape Evrope , gde su prikazani BDP i prosecna plata vidimo da je evropski radnik procentualno daleko manje placen u odnosu na njegovog kolegu u Srbiji. Zasto se na zapadu ne ceni produktivnost?


e1Rk2gI.jpg

19bf3se33bcy.jpg


BDP po stanovniku
Nemacka 42000 plata 2200 evra
Ceska 18000 plata 800 evra
madjarska 16000 plata 600 evra
italija 30000 plata 1500 evra

Kad pogledamo odnos bdp i plate vidimo da se on krece otprilike 1:20. U svim zemljama
U Srbiji je 1:13. Da li ima prostora za rast, tj da li je moguce u Srbiji povecati platu da bude veca mesecno nego sto prosecan stanovnik Srbije godisnje proizvede.

- - - - - - - - - -

Ljudi verovali ili ne postoji veza izmedju bdp proizvoda i prosecne plate. To je jako zanimljivo saznanje,. I bas se pitam zasto je to tako. Zasto mesecna plata ne moze biti veca od recimo BDP
 
Šteta što država ne može da proglasi bankrot, zato što bi to upravo uvako izgledalo.

Ne znam odakle hrabrosti da povećavaš plate u neproduktivnom sektoru za 10% a u isto vreme ti je privatni sektor proporcionalno najmanji u Evropi.

Privatnici spremite se za rast poreza , mora neko da plati ovo.
 
Šteta što država ne može da proglasi bankrot, zato što bi to upravo uvako izgledalo.

Ne znam odakle hrabrosti da povećavaš plate u neproduktivnom sektoru za 10% a u isto vreme ti je privatni sektor proporcionalno najmanji u Evropi.

Privatnici spremite se za rast poreza , mora neko da plati ovo.
Ili da se spremimo za odlazak u svicu na ciscenje snega.
 
Šteta što država ne može da proglasi bankrot, zato što bi to upravo uvako izgledalo.

Ne znam odakle hrabrosti da povećavaš plate u neproduktivnom sektoru za 10% a u isto vreme ti je privatni sektor proporcionalno najmanji u Evropi.

Privatnici spremite se za rast poreza , mora neko da plati ovo.

Bez problema se može porez čak i smanjiti samo uzeti ovima što ne plaćaju.Automatski bi buđžet mogo da eksplodira nebi se znalo kuda sa parama.
 
@Pivosok

Znas sta je najveca ironija?

Sto ljudi misle da preduzetnicima jos vise treba uzeti para i da je malo ovo sto daju.

Odredjen soj ljudi se cak grozi preduzetnika i ruga tome, a ono preduzetnik je najveca svetinja.
 
Мени је занимљивије то да запослени у Србији, ако обави исти посао по питању квалитета и квантитета као онај у Немачкој, и даље има 4 до 5 пута мању плату од оног у Немачкој.
 
Мени је занимљивије то да запослени у Србији, ако обави исти посао по питању квалитета и квантитета као онај у Немачкој, и даље има 4 до 5 пута мању плату од оног у Немачкој.

Jeste, ali zato sto preduzetnik u Srbiji ne moze da zaradi toliko koliko zaradjuje onaj preduzetnik u Nemackoj.

To je daleko veci problem, jer preduzetnici aka kapitalisti su ti koji stvaraju novu vrednost.
 
Ma nije tema o tome, nego o tome da se moze govoriti o silnim povecanjima, a plata i dalje manja od one pre 2 godine...kako profitirati u manjem, srpska poslastica.

- - - - - - - - - -

Jeste, ali zato sto preduzetnik u Srbiji ne moze da zaradi toliko koliko zaradjuje onaj preduzetnik u Nemackoj.

To je daleko veci problem, jer preduzetnici aka kapitalisti su ti koji stvaraju novu vrednost.

U Srbiji vecina misli da drzava stvara novu vrednosti i oduzima staru...
 
Мени је занимљивије то да запослени у Србији, ако обави исти посао по питању квалитета и квантитета као онај у Немачкој, и даље има 4 до 5 пута мању плату од оног у Немачкој.

Prvi put čujem da ljudi u Srbiji 4 do 5 puta manje zarađuju a napravili identičan BMW ili mercedes.Uredu da ga malo ulepšaju ali ovaj ga pretera.
 
Ако, као графички дизајнер у Србији, одрадим исти посао као дизајнер у Немачкој, зашто ми је плата три пута мања?

Ivane, ponuda i potraznja diktira cenu svega, a tako i rada.

Ako nema niko da kupi tvoj rad - (poslodavac kupuje tvoj rad), onda neces biti placen.

Znaci ako ja imam zanat odzacara, a svi se greju na struju ili gas onda necu imati zaradu i necu biti placen.
 
Da li neko moze da ocekuje da ce da se poveca Budzet Srbije , ako Privredu zemlje vode i to vec decenijama u nazad , ljudi koji nemaju ni dana radnog staza u Privredi i ciji je jedini realni "radni efekat - politikantstvo" ...?
 
Ако, као графички дизајнер у Србији, одрадим исти посао као дизајнер у Немачкој, зашто ми је плата три пута мања?

ceo sistem je povezan. Ti kao i pekar ili frizer odradis isti posao kao i u nemackoj. I pretpostavis da sad treba da platis 3000 evra pekara. Problem je sto bi to automatski znacilo i ogroman rast cena kifli i leba. Jednostavno ukupna produktivnost drustva je mala.

- - - - - - - - - -

Da li neko moze da ocekuje da ce da se poveca Budzet Srbije , ako Privredu zemlje vode i to vec decenijama u nazad , ljudi koji nemaju ni dana radnog staza u Privredi i ciji je jedini realni "radni efekat - politikantstvo" ...?

budzet ne treba da se poveca nego da se smanji. to je carobna rec.
 
Ivane, ponuda i potraznja diktira cenu svega, a tako i rada.

Ako nema niko da kupi tvoj rad - (poslodavac kupuje tvoj rad), onda neces biti placen.

Znaci ako ja imam zanat odzacara, a svi se greju na struju ili gas onda necu imati zaradu i necu biti placen.

Питам то због оних који пишу да овдашњи људи не могу да пруже квалитет производа/услуга на истом нивоу као што је на Западу, па је због тога мања плата.
 
Ако, као графички дизајнер у Србији, одрадим исти посао као дизајнер у Немачкој, зашто ми је плата три пута мања?

Ukoliko odradite neki poso ili proizvod niste u obavezi da prodate u Srbiji već tamo gde se bolje plaća.Onaj u Bangla Dešu
takođe se pita radim a nema šta da jedem.Šta mislite jel ovima pravo kada su do nedavna potšišivali mušterije za 40 franaka
ali dođoše izbeglice Turci i srozaše cenu na 20-25 franaka za isti poso.
 
ceo sistem je povezan. Ti kao i pekar ili frizer odradis isti posao kao i u nemackoj. I pretpostavis da sad treba da platis 3000 evra pekara. Problem je sto bi to automatski znacilo i ogroman rast cena kifli i leba. Jednostavno ukupna produktivnost drustva je mala.

- - - - - - - - - -



budzet ne treba da se poveca nego da se smanji. to je carobna rec.

Moja greska , jer sam pobrkao sa BDP - om ...


srbija1.jpg
 
Poslednja izmena:

Back
Top