Heroji odbrambeno-otadzbinskog rata

Zapocecu spominjanje onih koji su zasluzili da budu spomenuti likom coveka koji je u mom potpisu ovde. Rec je o Majoru Pantelicu.

Major Branko Pantelic
poznatiji kao Panter, komandant Srpske nacionalne garde SAO Semberije i Majevice koja ce kasnije postati poznata pod nazivom Garda Panteri.

Major Pantelic rodjen je u Stublinama kod Obrenovca 1957. godine.Osnovnu skolu je zavrsio u rodnim Stublinama a kasnije skolovanje nastavlja u Beogradu. Ucestovao je na raznim sportskim manifestacijama gde je cesto osvajao nagrade.Zavrsio je vojnu akademiju,odsek artiljerija. Sluzbovao je po celoj zemlji a s pocetkom ratnih sukoba u Bosni i Hercegovini dobija zadatak da ode u Bijeljinu i izvrsi reogranizaciju Srpske nacionalne garde,kojom je do tada komandovao Ljubisa Savic Mauzer,o kome ce biti reci u narednom tekstu. To je uradjeno da bi se izbeglo stavljanje garde pod jedinicu paravojnog tipa. Major Pantelic bio je aktivno vojno lice.Major Pantelic je u gardu primljen sa odredjenom dozom skepticizma ali ubrzo se pokazao kao odlican covek,borac i komandant.Garda je za vreme njegovog komandovanja stekla epitet jedne od najelitnijih jedinica VRS koja je viteski odnos drzala prema neprijateljima,kako onim koji su aktivno ucestovali u borbama,tako i prema civilnom stanovnistvu.

Jedna od najslavnijih epizoda pod komandom Majora Pantelica bila je svakako deblokada iz okruzenja Smoluce gde je nekoliko hiljada Srba bilo mesecima okruzeno i odseceno od strane Muslimanskih jedinica. Malo boraca uspevalo je junacki da odbrani rejon Smoluce sa nekoliko hiljada nejaci,staraca,zena,dece....O tom dogadjaju,kao i o Majoru Pantelicu postoje pesme u izvedbi Rodoljuba Vulovica Rokija.

Ubrzo nakon deblokade Smoluce major Pantelic gine u zasedi na planini Majevici,u rejonu sela Rastosnice od Muslimanske granate.To je bez sumnje bio najtuzniji dan u istoriji postojanja garde. Telo Majora Pantelica ostalo je u neprijateljskoj pozadini i borbe za njegovo telo vodile su se 2 dana. Gardisti su se izborili za telo njigovog komandanta i ono je preneto u rodne Stubline da se sahrani. Nakon njegove pogibije Garda za svoj naziv uzima nadimak slavnog Majora i izradjuje se stilizovani amblem sa Panterom u skoku.


Pesnik Vasilije od Semberije napisao je pesmu o Majoru Pantelicu:

"ZNANI SU MI SVI SRPSKI HEROJI,
OD PANTERA VECI NE POSTOJI,
SKIDAM KAPU IMALI SU CUKU,
MAUZERU,SA VUCJAKA VUKU,
NIKAD VISE TAKVOG JUNACINE,
TAKAV JEDNOM RADJA SE I GINE.
KUD JE PANTER PROVEO DELIJE,
GOLA ZEMLJA TRAVKA NIKLA NIJE.
BRANIO JE SRPSKU REPUBLIKU,
NA OZRENU,BRCKOM,U ZVORNIKU.

DOMOG'O SE I NAJTEZIH KOTA,
PROBIJAO KORIDOR ZIVOTA.
SNAJPER,MINA IL DUGA DEVETKA,
NIJE PANTER BEZAO OD METKA.
DUSMANIMA STAJAO NA CRTI,
NIJE JUNAK PLASIO SE SMRTI.

JOS GA PAMTI MAJEVICA GORA,
PANTELICA HRABROGA MAJORA.
EJ PROKLETO SELO RASTOSNICA,
U ZASEDI CEKA KUKAVICA.
U SEPTEMBRU DEVEDESET DRUGE
I JELE SU PLAKALE OD TUGE.
CRN JE GAVRAN RASIRIO KRILA,
PANTERU JE ZADNJA BITKA BILA.
LETI GAVRAN U SELO STUBLINE,
PLACU SRBI S OBE STRANE DRINE.

NAREDBA JE JEDINICI DATA,
DA IZVUKU MRTVOG KOMANDANTA.
LJUTA BITKA TRAJASE DVA DANA,
POKUPISE TELO OD DUSMANA"

a3991e684528531639e164f1313e02cd--militaria-september.jpg
download.jpg


maxresdefault.jpg
 
Poslednja izmena od moderatora:
Mi sad toga ne mozemo da budemo svesni jer ne postoji dovoljna istorijska (vremenska) distanca. Ali kroz par vekova, u Srpskom narodu ce se ukoreniti mit o izdaji Srpske Krajine i Bosne kao sto to danas znamo za Vuka Brankovica i Kosovski boj, premda Vuk Brankovic nije izdao i casno se borio do samog kraja. Knin nazalost jeste postao jedinica za merenje izdaje u Srpskom narodu. Posle njega Sarajevo, posle Sarajeva, Kosovo. Posle Kosova, 5-ti oktobar i konacan pad cele Srbije u ruke NATO-a.
 
Tu se provlaci politicko pitanje a ne vojno. Za to treba da prodje odredjeno vreme,slazem se apsolutno,ali vec se zna ko su ljudi koji su se borili za nas i uspomena i secanje na njih treba da zivi iz generacije u generaciju. Ni o Kosovskom boju se nije cutalo 500 godina pa je onda krenulo da se prica o tome...price su isle s kolena na koleno,pokoljenja su se ucila slavnoj proslosti. Moja je ideja da te ljude spominjemo,da ih sledeca generacija vec ne bi zaboravila. Ne treba da prodje 300 godina da bi se znalo da je Milan Tepic heroj Srpskog naroda. Ako razumes sta pokusavam da kazem naravno :)
 
Ne delim misljenje sa tobom.To je isto kao da li si veci Srbin ako ti na fejsbuku ime pise cirilicom ili latinicom.Uostalom i tvoje ime ovde ispisano je latinicom.Mislim da to nema nikakve veze.Oni su uludo poginuli ako i samo ako se za njih zaboravi a ne ako se o njima pise na cirilici,latinici i glagoljici....
 
Ne delim misljenje sa tobom.To je isto kao da li si veci Srbin ako ti na fejsbuku ime pise cirilicom ili latinicom.Uostalom i tvoje ime ovde ispisano je latinicom.Mislim da to nema nikakve veze.Oni su uludo poginuli ako i samo ako se za njih zaboravi a ne ako se o njima pise na cirilici,latinici i glagoljici....

Није у питању ко је "мањи" а ко "већи" Србин него је то саставни дио идентитета. Проста ствар, али разумијем да су разни "велики срби" то извргли руглу као и "мали срби". Иначе добра тема.

Било је момака и бораца доста који су били ништа мањи јунаци од стари генерација. Само међу смећем јако тешко се бисери виде.
 
Ja rukom pisem cirilicom ali na kompjuteru je namestena latinica i nisam to nikada i menjao...navikao sam se sto se tice i tastature i svega.
Ta tema mi dugo lezi na srcu i drago mi je da sam je zapoceo.Voleo bih da bude sagovornika i da se sto vise njih spomene i odrzi secanje na njih.Slazem se s tobom po pitanju smeca i bisera.Ideja je da se ti biseri izvuku da bi se videli,a tome ova tema moze doprineti :)
 
Ja pisem pisana slova cirilicom, stampana takodje, ali ovde na netu me mrzi da stalno menjam opciju na tastaturi. Cas na krstarici pisem cirilicom, onda moram na YT u pretrazivac da ukucam latinicom pa da se opet vratim na cirilicu. Isto tako u prepisci na FB i skajpu, dok ja "Nabodem" slova Ж, Ђ, Џ, Љ, Њ izgubim deset sekundi posto znam slepo kucanje. Cisto zbog brzine kucanja.
 
Nekad tokom istorije određeni narodi imaju svu čast do neba i zemlje jer su se pravedno borili i pravedno ginuli , a nekad to nije slučaj.

I tako to nije slučaj u zadnjem ratu na prostoru BiH i Hrvatske gde su ogromni zločini od strane srpskih zločinaca zasenili poštene patriote i koji su se LJUDSKI borili za svoju kuću i narod.

Začetnik teme se pita kako to da se slabo o tim junacima govori?? , pa postoji vrlo jednostavan odgovor i ja sam ga dao u predhodnom pasusu.

Slavili smo srpske junake iz neke davne prošlosti , slavili smo naše junačke osloboditelje srpske ustanike pod Karađorđem i Milošem , slavili smo naše junake iz 1.sv.rata , slavili smo i partizane koji su se borili protiv fašizma.

Ali smo 91' godine svoj narod svrstali među gubitnike i fašiste iz 2.sv.rata i opštenarodno ih rehabilitovali kao vredne , i zato ne čudi da je ološ među našim narodom doslovno ukrala naš ponos i hrabru zaostavštinu i bacila naš narod u blato zločina , pa su tako svi hrabri i pošteni ljudi iz zadnjeg rata doslovno zaboravljeni.

Većina Srba to zna i zato ne slavi te ljude ni blizu kao okolni narodi sa kojima smo ratovali , ali naš narod nema snage da odrekne ološa da bi konačno mogli i da damo počast tim hrabrim ljudima , jer ne mogu se slaviti i zločinci i junaci istovremeno , a najviše zbog toga što su zločinci predstavljeni kao najveći junaci što znači da je ovim poštenim ukradena sva zasluga našom glupošću i ludilu u koje smo upali.

p.s
Začetniče teme ,. zaboravio si još jedan detalj zašto se ne slave pošteni srpski junaci?! , e pa to je zbog toga što je naša divna domovina Srbija rekla da je Kosovo srce Srbije i da je Kosovo sveta srpska zemlja , a RSK je prodata , a BiH priznata kao država , što znači da ološ od tzv.patriota ima tačno merilo koje su srpske zemlje vrednije , pa se tačno tako i odnose spram njih , znači da je RSK bačena kao đubre , a RS manje vredna i manje "sveta" a da ne govorim kako nisu niti mogu biti srce Srbije , već možda neko slepo crevo ili treći bubreg.
Na tome možemo zahvaliti svim ovim lažnim patriotama koji se busaju u grudi , a prodali bi rođenu majku i ubijali tuđu decu i pljačkali tuđe a bogami i srpske kuće.
 
Poslednja izmena:
Nekad tokom istorije određeni narodi imaju svu čast do neba i zemlje jer su se pravedno borili i pravedno ginuli , a nekad to nije slučaj.

I tako to nije slučaj u zadnjem ratu na prostoru BiH i Hrvatske gde su ogromni zločini od strane srpskih zločinaca zasenili poštene patriote i koji su se LJUDSKI borili za svoju kuću i narod.

Začetnik teme se pita kako to da se slabo o tim junacima govori?? , pa postoji vrlo jednostavan odgovor i ja sam ga dao u predhodnom pasusu.

Slavili smo srpske junake iz neke davne prošlosti , slavili smo naše junačke osloboditelje srpske ustanike pod Karađorđem i Milošem , slavili smo naše junake iz 1.sv.rata , slavili smo i partizane koji su se borili protiv fašizma.

Ali smo 91' godine svoj narod svrstali među gubitnike i fašiste iz 2.sv.rata i opštenarodno ih rehabilitovali kao vredne , i zato ne čudi da je ološ među našim narodom doslovno ukrala naš ponos i hrabru zaostavštinu i bacila naš narod u blato zločina , pa su tako svi hrabri i pošteni ljudi iz zadnjeg rata doslovno zaboravljeni.

Većina Srba to zna i zato ne slavi te ljude ni blizu kao okolni narodi sa kojima smo ratovali , ali naš narod nema snage da odrekne ološa da bi konačno mogli i da damo počast tim hrabrim ljudima , jer ne mogu se slaviti i zločinci i junaci istovremeno , a najviše zbog toga što su zločinci predstavljeni kao najveći junaci što znači da je ovim poštenim ukradena sva zasluga našom glupošću i ludilu u koje smo upali.

p.s
Začetniče teme ,. zaboravio si još jedan detalj zašto se ne slave pošteni srpski junaci?! , e pa to je zbog toga što je naša divna domovina Srbija rekla da je Kosovo srce Srbije i da je Kosovo sveta srpska zemlja , a RSK je prodata , a BiH priznata kao država , što znači da ološ od tzv.patriota ima tačno merilo koje su srpske zemlje vrednije , pa se tačno tako i odnose spram njih , znači da je RSK bačena kao đubre , a RS manje vredna i manje "sveta" a da ne govorim kako nisu niti mogu biti srce Srbije , već možda neko slepo crevo ili treći bubreg.
Na tome možemo zahvaliti svim ovim lažnim patriotama koji se busaju u grudi , a prodali bi rođenu majku i ubijali tuđu decu i pljačkali tuđe a bogami i srpske kuće.

Jugonostalgicarski gnome :)
 
E posto sam sada u situaciji,evo odgovoricu ti.

Svaka recenica tvog posta se takmici sa sledecom koja ce vise da pljune po Srbiji.Vise je Republika Srpska "Srpska" nego Kosovo i Metohija ako cemo da govorimo objektivno.Ja Kosovo smatram sastavnim delom Srbije ali kad dodjem na Merdare sa kamionom meni traze pasos.Republika Srpska je uspela da se ni iz cega stvori a Kosovo je bilo nase zvanicno pa se sad lome koplja oko toga cije je.Politikom ne zelim da se bavim.Gore je pisano samo o Majoru Pantelicu koji je vazio za izuzetnog coveka pre svega zbog svojih moralnih vrlina a podjednako i vojnih i takticnih sposobnosti.Garda Panteri koju je on "reogranizovao" i vodio nikada nije dovodjena u vezu sa bilo kakvim zlocinima ni za njegovog zivota a ni posle.

Da li je General Zdravko Tolimir zlocinac po tebi jer ga je slavni Haski Tribunal osudio?Ako jeste,to znaci da su Glavas,Oric,Gotovina,Haradinaj nevini ljudi i bilo bi posteno da im se plati odsteta za nepravedno provedene godine u pritvoru.

Razmisli jos jednom sta si hteo da kazes svojim komentarom koji ima za cilj svrstavanje svih negativnih osobina rata pod jednu kapu.
 
Veljka Milankovica Slavko Lisica ne opisuje u bas najboljem svetlu. Bio je u sukobu sa njim. To sam citao u Lisicinoj knjizi "General bez potrebe". Navodno je radio na svoju ruku bez kordinacije sa VRS.

Veljko je bio hrabar borac i isao je u rizicne akcije,po naredjenju ili po svom nahodjenju.Ipak su Vukovi bili jedinica za specijalna dejstva i namene.General Lisica je bio profesionalni vojnik a Veljko se dobrovoljno ukljucio u rat i osnovao svoju jedinicu,da tako kazem.Stavio se pod komandu korpusa VRS ali je cesto isao i dalje od onoga sto mu je bio zadatak da tako kazem. Hrabrost im se ne moze osporiti,to je sigurno
 
Kao sto sam gore i najavio,sledeci tekst bice posvecen osnivacu Prve Bijeljinske Brigade Ljubisi Savicu Mauzeru.

Ljubo je rodjen u Bijeljini gde je zavrsio osnovnu i srednju skolu. Diplomirao je na visoj skoli za socijalne radnike.Na fakultetu je upoznao i buducu suprugu sa kojom je imao dva sina.Mauzer je radio u centru za socijalni rad u Bijeljini,a bio je i sekretar udruzenja gluvih i nagluvih gde je bio omiljeni clan.Bio je druzeljubiv i harizmatican covek,omiljen u drustvu.
Kada je video da se,kako je on to u svom intervjuu rekao,ratni vihor koji je krenuo sa slovenskih Alpa sirio preko Hrvatske pretio da ce da zahvati tadasnju Bosnu i Hercegovinu sa grupom vidjenijih Srba osnovao ogranak Srpskog Fonda Solidarnosti za Semberiju koji je javno trebao da se bavi prikupljanjem humanitarne pomoci za ugrozene,za izbegle i slicno,a tajno se bavio naoruzavanjem i pripremanjem Srpskog naroda na oruzani sukob.Nije dugo proslo a desilo se ono sto su Mauzer i ostali iz SFS predvideli.Tada dolazi do osnivanja Srpske Nacionalne Garde SAO Semberije i Majevice kojom je komandovao Mauzer do dolaska Majora Pantelica o kom smo vec govorili.Svojom inteligencijom, brzinom odlucivanja ismirenoscu u stresnim situacijama ubrzo je postao omiljen kako medju svojim borcima tako i medju oficirima.
Garda se borila skoro na svim ratistima sirom BiH i stekla epitet jedne od najelitnijih jedinica VRS poznata po viteskom odnosu kako prema neprijateljskim vojnicima tako i prema civilnom stanovnistu. NNakon pogibije Majora Pantelica,Major Savic ponovo preuzima komandovanje gardom do kraja ratnih dejstava.1998 godine prihvata se pozicije direktora uprave policije Republike Srpske.
Major Savic,omiljen u svom narodu ubijen je u atentatu u Bijeljini 2000 godine.Za njegovo ubistvo osudjen je na kaznu od 20 godina Djordje Zdrale.
Ostala je upamcena njegova recenica:"Kada oduzmemo od onih koji su u ratu uzeli sve sto nisu imali i vratimo onima koji su za otadzbinu dali sve sto su imali,mozemo reci da imamo drzavu."

Major Ljubo Mauzer opevan je u nekoliko pesama Rokija Vulovica.Pesme kao i Mauzerov intervju mogu se naci na Youtubu.

220px-Ljubisa_Savic.jpg


Ljubiša_Savić_Mauzer.jpg


tumblr_naueguTOxG1rji3x6o1_500.jpg


xYvm1Ew.jpg
 

Back
Top