Strahovi i fobije

-Eva-

Domaćin
Poruka
3.240
Svaki covjek i protiv svoje volje strahuje od necega. Nekada je to strah od samoce, nekada strah od gubitka bilo novca, ljubavi, polozaja.
U svakom slucaju strahovi nas koce, sputavaju i nedozvoljavaju da uzivamo u sadasnjem trenu.
Na strah u nekoliko mozemo da uticemo ali kada strah predje u podsvjesno to nazivamo fobijama.
Svaki covjek ima bar po jednu fobiju. Navescu neke osnovne fobije.
Da li se mozete prepoznati i prihvatiti bar jednu fobiju kao svoju?

Agorafobija - strah od otvorenog prostora
Antofobija - strah od biljaka, mirisa cvijeta, parfema
Akrofobija - strah od visine
Akvafobija - strah od vode i utapanja
Aglofobija - strah od bola
Astrafobija - strah od grmljavine i munja
Fotofobija - strah od svjetla
Klaustofobija - strah od zatvorenog prostora
Ksenofobija - strah od nepoznatih ljudi
Mizofobija - strah od klica i zaraza
Niktofobija - strah od mraka
Nekrofobija - strah od leseva
Oralfobija - strah od zubara
Pekatifobija - strah od grijeha i sagrijesenja
Homofobija - strah od ljudi
Tanatofobija - strah od smrti
Tafofobija - strah od zivog sahranjivanja
Zoofobija - strah od zivotinja

Vjerovatno ih ima jos.
 
numifobija....strah od poshtanskih maraka???

e evo pominja negde da si koristila gprs...tj na zhenskome qtq...mora da se "znamo" otale...koji ti je nik bijo?...mada si odavno navuchena na net...al ko zna...mozhda sm te prozivo il neshta...
 
sorry na ispravci ali
Homofobija - mržnja, strah, neprijateljstvo i odvratnost prema ženama i muškarcima koji vole osobe istog spola . Homofobija je politički termin koji je ravan rasizmu ili seksizmu (mržnja prema ženama, odnosno muškarcima).
 
Strahovi u nekim normalnim okvirima su deo svakog čoveka. Ne postoji
čovek bez straha i mane. Još su stari Grci u svojoj mitologiji opisali
junaka Ahila, koji je po svemu bio primer savršenstva i hrabrosti, ali je
čak i on imao jednu slabu tačku.
Svaki strah, koji je u granicama normale i koji ne prerasta u drastičnu
formu, u fobiju je ljudski.
A fobije su nešto što treba ozbiljo psihijatrijski lečiti.

Ja imam strah da vozim kola, a ranije sam vozila sasvim solidno i nikad
nisam imala nikakvu nezgodu.
 
AntunTun:
numifobija....strah od poshtanskih maraka???

e evo pominja negde da si koristila gprs...tj na zhenskome qtq...mora da se "znamo" otale...koji ti je nik bijo?...mada si odavno navuchena na net...al ko zna...mozhda sm te prozivo il neshta...

anuse glupi....nije numifobije vetj filafobija....
 
Klaustrofobija i akvafobija umereno.Zar fobije nisu ekstremni podsvesni strahovi kojih mozemo da se oslobodimo samo uz pomoc strucnjaka a strahovi normalne pojave, prisutne kod svakog coveka?Ako je to tacno ja imam onda strah a ne fobijukao i vecina...
 
AntunTun:
numifobija....strah od poshtanskih maraka???

e evo pominja negde da si koristila gprs...tj na zhenskome qtq...mora da se "znamo" otale...koji ti je nik bijo?...mada si odavno navuchena na net...al ko zna...mozhda sm te prozivo il neshta...
Moguće da smo se sreli, ali se ne sjećam. Inače, bila sam od rijetkih (jedina) koja je sa područja BiH bila zdušno prihvaćena na srbijanskom forumu.
Nick mi je ostao isti.
Kada sam se navukla na kompjuter i internet ostavila sam isti nick u nekoj beznadnoj nadi da ću nekoga nekada pronaći od starog društva. Sa mnogima sam se uživo upoznala, sa nekima ostala na SMS dopisivanju... i to je to.
A nije da nije bilo dijabolaaa - jeste! Pogotovo na Ličnim kontaktima! Forum je opet bila neka druga stvar.
Pa podmetanja pod tuđim nickovima i raznih tovarenja!
Bilo je zaista dobro.
 
CaLiMeRo:
Ja sam imala... imam strah od visine. :?
AKROFOBIJA vidim da se to zove...


CaLiMeRo nisi jedina.......Ja sam akrofobicarka, i to kakva.......Ne smem ni onim stepenicama u podzemnom da sidjem.......Hehe, a pazi ovo: prosle godine, exkurzija, Prag, vodi nas razredna da se vozimo praskim metroom....A ja i zaboravila da se plasim visine dok nisam videla onolike pokretne stepenice......Ma mozes misliti kako sam sisla.....Sva sreca da je tu bio moj ortak Aca, inace bi se vozili oni bez mene......
 
ivana bg:
A ja i zaboravila da se plasim visine dok nisam videla onolike pokretne stepenice......Ma mozes misliti kako sam sisla.....
Bah. :?
Potpuno te razumem. U septembru sam nešto poslom bila na nekom reaktoru u Manili na Filipinima. Ulazimo mi u reaktorsku halu kroz neka gornja vrata i treba da siđemo dole...
A to DOLE je 10 m niže i ide se uskim metalnim stepeničicama (one kroz koje može da se VIDI :o, uz zid su, a sa druge strane je rupa - tj ogradica :cry: )...
Horor.:?
Ja naravno neću da priznam da se plašim, a usrala sam se; tu sam kao neki vajni ekspert da njima pomažem u radu i budem primer, a muka me spopala, one stepenice mi se udvajaju i samo vidim sebe smrskanu na dnu. :lol:
Od silaska je samo jedna stvar bila gora - penjanje nazad.
Ideš i ideš i ideš a kroz one rupe između stepenika vidiš koliko si visoko od tla.

Nego, da te pitam nešto - jesi li ti visoka osoba? :D
 
banshi meni su paukovi mnogo gotivni
jutros sam se igrao sa jednim
setao mi se po ruci
hteo sam da ga poljubim u guzicu ali mu je mnogo mala
a i plasio sam se da mi se ne pokenja u u sta
dakle ja imam strah od ljubljenja pauka u guzicu
 
Paukovi nisu insekti. A ja inače imam strah od liftova, ne pamtim kad sam se zadnji put vozio liftom. Jes da živim na četvrtom spratu ali još od osnovne škole pešaka idem na više spratove, a i niže...
 
CaLiMeRo:
Bah. :?
Potpuno te razumem. U septembru sam nešto poslom bila na nekom reaktoru u Manili na Filipinima. Ulazimo mi u reaktorsku halu kroz neka gornja vrata i treba da siđemo dole...
A to DOLE je 10 m niže i ide se uskim metalnim stepeničicama (one kroz koje može da se VIDI :o, uz zid su, a sa druge strane je rupa - tj ogradica :cry: )...
Horor.:?
Ja naravno neću da priznam da se plašim, a usrala sam se; tu sam kao neki vajni ekspert da njima pomažem u radu i budem primer, a muka me spopala, one stepenice mi se udvajaju i samo vidim sebe smrskanu na dnu. :lol:
Od silaska je samo jedna stvar bila gora - penjanje nazad.
Ideš i ideš i ideš a kroz one rupe između stepenika vidiš koliko si visoko od tla.

Nego, da te pitam nešto - jesi li ti visoka osoba? :D


Sta znam, zavisi sta podrazumevas pod "visokim"......i nisam nesto preterano - 172 cm. Jao, nije valjda da to ima neke veze?/ :shock: :shock: Bila si na Filipinima? Blago tebi... :lol:


A jel zna neko koji je strucan naziv za strah od perja. Jedna moja drugarica skroz odlepi kad vidi perje......Dugo sam mislila da se folira, ali kako je sve vise i vise upoznajem, cini mi se da je ozbiljna....
 
Strah od visine je u stvari strah od pada. Čovjek se ne boji zbog toga što stoji na nečemu visokom nego od pada sa te visine.
(ali, kad je neko visok 1,55 i 1,80 nije isto, jer onaj visoki pada sa veće visine! :D)
 

Back
Top