Kako se kuva supa?

Umri_muski

Legenda
Poruka
54.004
Svi to znaju, ja cesto kuvam supu, ustvari skoro svaki dan, ali kako se ustvari i koliko kuva supa?

Recept starijih je dok meso ne postane mekano...ako nije previse staro..
Recept starijih je da supa ne moze biti previse kuvana...
Recept starijih je polako i dugo...

A silom prilika nekad sam probao supu koja je kuvana a nedokuvana...
Znaci meso jos nije ili je na granici, kako koji deo, oko kosti definitivno nije gotovo, a opet ukus supe vuce na ukus mesa jace i snaznije nego kad je kuvana ili prekuvana...

E sad, isto se to desava svuda sa mesom, npr riba kad se sprema najsladja je kad je tik gotova, znaci 10s vise i to vise nije to, ali je tekstura i dalje odlicna za poznavaoce kuhinje , a kasnije vec govorimo o prekuvanoj , prepecenoj ribi..
Narod obicno jede prepecenu, a i razumem zasto, sigurno je sigurno..

E pitanje uz supu je, da li je ovde nesigurno nesigurno...
Tj jaca aroma i ukus na meso su verovatno posledica neraspadanja nekih proteina jer nije dovoljno kuvana...
Ali da li je to opasno po onoga ko jede...?

Kod ribe su mi rekli, iako je stvarno duplo ili tri puta sladja ako se prekine u tih 10s, da to ipak nije za igranje...
Kako je kod supe?
 
Uzmem saku testenine i napravim sa domacom vegetom, dodam jos malo osusenog persuna i bibera na kraju i bude prava supa kao ona iz kesica.

- - - - - - - - - -

Kuva se dok ne prokuva voda i onda se doda testenina i vegeta, par minuta na umerenoj vatri. Ne valja dugo jer testenina omeksa.
 
Poslednja izmena:
Zavisi od čega .. uzmeš teleće mišiće oni se kuhaju dugo, oko 2 h , i još oko pola sata kad dodaš grincajg i tjesteninu , može i riža , rižu prethodno napola skuhaš i ispereš da ispereš bjelilo ..
sve u svemu , oko 2,5 h , mišići imaju fin ukus ..
teleća koljeenica se još duže kuha , na laganoj vatri jedno 3 h, pa ide grincajg i tjestenina/riža sve ukupno oko 4h ..
to je što se tiče teletine podesno za supu , a inače teleletina nije podesna za supu , mora duže da se kuha da bi dala ukus supi , usljed čega meso više nema ukus .. ali takva supa je dobra za bolesnike jer je blagog ukusa, zdrava je jer sve izađe iz mesa , a samo meso je kao papir ..
Ne volim začine tipa Vegeta, možda jedna kašičica u koljenicu , jer i ona zna imati jači miris pa se to ubije vegetom , sam biber , peršun , list peršuna , malo celer jer ima intenziran miris .. od povrća mrkva , može i brokula , i ona ima blagi ukus .. u zimskom periodu može i smrznuto povrće, Ledova Carska mješavina , tu ima mkrkva , brokula i karfiol , manje karfiola ili ga prethodno malo obariti , i on ima jači miris ..
 
zavisi i dal meso stavljas u hladnu ili vrelu vodu.ako hoces jacu supu,stavljas u hladnu,ako ces kasnije jesti meso iz supe,tj vaznije ti je da to meso bude ukusno,a supa slabija,onda stavljas u vrelu vodu
 
supa od čega ? govedjeg mesa?

Ja u mesari tražim meso za supu,a to je sa kostima i tu nema previše mesa i nisam imala taj problem nedovoljno kuvanog mesa,stavljam manji celer u tu supu.

Ali više volim supu od domaće koke( one što šetaju po dvorištu) i dugo se kuva,meso je dosta žilavo i tvrdo,ali baš ukusno.Meso od petla bude skoro crno,takvo je jednostavno.Da nisu naše koke pomislila bih svašta.
Tu stavljam šargarepu,belu zelen,krompir i luk pri kraju kuvanja ispečen na ringli i pravim domaće rezance i obavezno stavim dosta peršunovog lista.

Ne znam kako izgleda nedokuvana supa i po čemu se to primeti.Uvek dobro ispiram meso i uvek ga dobro i skuvam.
 
Probao sam ovo za tempiranje ostajanja belancevina u mesu i van mesa, tj hladna ili topla voda i to jos nategao stajanjem u hladnoj vodi od veceri do jutra 4,5h sa vegetom unutra...
Moglo je krace da se kuva, meso se lako odvajalo od kostiju,kosti bile meke, bilo je crveno kao da nije kuvano, a opet supa je imala jak ukus mesa.
Definitivno sto se mesa tice, duze stajanje u slanoj vodi izvlaci sastojke iz mesa...
A sto se tice ukusa iz kostiju, tu mozda treba duze kuvanje...
Sad je na korisniku izbor...
Sredina je najbolja...mozda 1h stajanja u slanoj vodi plus kuvanje...ali to cu probati...
 
Poslednja izmena:

Back
Top