Privatnici da spreme nove knjige za obuku radnika

Сивоњски Мудрац

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.190
Svaki Privatnik u Srbiji je licenciran da sprovodi "OBUKU" pre zaključivanja Ugovora o radu sa novim zaposlenim.
"OBUKA" se sastoji od 7 dana gde potncijalni radnik "NA PROBNOM" proba da radi, pa proba da naplati i proba da preda pazar gazdi.
Gazde ne uvažavaju licencu stečenu kod drugog gazde jer oni sa njim nemaju ništa a probno vam je svuda u svetu.
Idi pa vidi ako ne veruješ.
I često se dešava da radnici ne ispune PROBU i onda Gazda mora da menja 52 čoveka godišnje.
Nekim čudom ovu OBUKU USPEŠNO ZAVRŠE samo lica starija od 50 godina.
Neki pričaju da je to zbog iskustva iz prošle države a neki zlobnici stavljaju kitu na panj da ti matori ne koštaju privatnika ništa ako ih skinuo sa biroa, jedina mu muka ona "minimum plata" dal da mu da celu il da malo odbije zbog štete koja je nastala.

E od Nove Godine OBUKA traje 3 dana.
Sad dal će radnici umeti da savladaju UBRZANO kad ne mogu ni ovih 7 dana ja ne znam.
Kaže ako ti je tu i 4-ti dan, a ti ne napraviš Ugovor o radu, kazna bude 100.000 ako te ovaj prijavi.

Dobro, znamo da ni Inspekcija ne može svuda da stigne niti da obradi sve nečasne.
Uzmimo primer inspekcije Stari Grad kojoj najstroži centar sa kiosk privatnicima ispred nosa
ali eto NE MOGU DA POSTIGNU da isproveravaju dal onoliki ljudi imaju ikakav Ugovor.
Jednostavno ljudi je mnogo a inspektora malo.
Ne stižu ni tendere da obave niti komunalna policija može išta da preduzme nad "privremenim objektom"

dal je i ovo "tako u svetu" ja zaista ne znam al ti idi pa proveri.
Mora neko da zna kako sve ovo zapravo funkcioniše samo eto nije čuo komplet verziju kako treba zaista
pa primenjuje samo ono što je zapamtio a ostali prepisuju resavski i budu zadovoljni što rade po svecki standardi..
 
Poslednja izmena:
Ima i gorih stvari, privatnici isplate minimalac a onda traže da im radnici kad dignu platu vrate deo sredstava .

znate to je zbog štete izračunate po "nultoj toleranciji"
pošto su radnici pristali da nadoknadjuju po "nabavnoj ceni" sad je standarad skočio na "maloprodajnu cenu"
tako da se recimo nekima više isplati da kupe "Smoki" u Soko Štarku i da ga donesu Gazdi nego da plaćaju nalupanu.

Ali to je sve stvar internog dogovora i nije predmet za inspekciju niti joj ovo posao.

- - - - - - - - - -

Imate i situaciju gde Gazda ne želi da "maltretira" zaposlene prekovremenim radom pa sam izračuna kolika je šteta.
 
Ovo "sivozonsko" poslovanje koje je više "crno" omogućava DRŽAVA pa koliko god ovakva jajarenja super odgovarala mamlazima sa koca i konopca,
pravi razlog oni ne znaju iako im prija da sprovode štetu i sadizam nad zaposlenima a radnici tek ne vide šta se iza brda valja...
... a zapravo sve je po diktatu pa nije bitno ko će da pobedi na izborima pošto je svaki "Pobednik" dužan da ga sprovede

Nego reko aj se malo zajebavamo... da vidim dal neko zna šta je cilj? :D

- - - - - - - - - -

nek iedu govvna

čekaj malo, jer sam ja uzo juče tri kutije Smokija koliko ima kesa unutra puta tri?
jer si ti prodavao ili ja gde su pare a gde mi roba?
sad da platiš
 
Poslednja izmena:
Moje misljenje je da je Srbija selo, a to znaci sledece, seosko resavanje problema...
To prevedeno na ovo sto ti kazes je seledece..
Ako njih 4 vide da se nesto mulja ili ce i oni da pocnu da muljaju ili ce da se bune tj da traze isti tretman za sve njih isto, dok ne postane isti tretman...
To ce pokazati da li su ljudi posteni ili su lopovi...
Do sada je pokazalo da su svi srbi lopovi i poltroni...

Naravno da i na svoja ledja to primim, a jesam se krsio i nekad uspevao , ali to ti drzi vodu dok si u blizini , cim se malo odmaknes, vecini lakse da bunari...ili misle da im je tako bolje, manje se zameraju ljudima..

A ako je vec takav malozamerajuci mentalitet prisutan, onda nema sta ti da ocekujes ista osim vlasti onih koji umeju da sve ostale nadjashu da im se uvlace i malozameraju...

Ti dodatni troskovi i nekonkurentno stanje koje nastaje tako sto kolega komsija ima veze u vlasti pa sebi nabaci posao od 10 milki za pocetak, pa neke dodatne benefite koje ti ne mozes da sanjas, ili ono klasika narodno nabijanje na nos...npr, moj burazer stvarno zaradjuje ogroman novac za neke poslove.
Kako sta, pa svako svakom....tj za snimanje videa naplati 45000e za tehnicki deo, a npr da ja to ponudim i odradim isto , cena bi bila najvise 2500 a najverovatnije 800e...
Sta je u pitanju...?
Pa ljudi namestaju jedan drugom , on je bio vodja navijaca, tu ima para zestoko, oni njemu nameste posao koji umesto da se plati 1k, plati se 45k i tako to funkcionise u Srbiji...Nista nije nelegalno u tom delu , a odakle pare , pa to je kanal para, kao sto je politika kanal para pa svi gledaju da njihovi dodju na jasla da bi kao radili poslove i onda im firme jake ko tajfun, a cim prodje vlast, onda im firma pukne...

Tako da u jajarskom narodu i poltronsko oportunistickom drustvu nema tu mnogo zal za ferkom....cuj zal....
Sve postaje igra....za prilikom..
A boranija zacudo vrlo dobro i veselo to podnosi...najgore prolaze pravdoljubivi i intelektualci...ustvari sad vise ne mogu govoriti o intelektualcima posto je to sad kvazi...sve je to otislo u prodane dushe manje vise....a kad intelektualac od sebe sakriva koliki je smrad, ni sam onda vise ne zna sta je pravo a sta krivo..
 
Tako to ide u celom svetu, moj Umri.

Zasto cigani vole Bec...?
Zato sto im je najblizi a da mogu da otvore pumpu.
Ovo pumpu shvatite figurativno, to je iz Slobinog vremena jer tad su vristali cigani sto su bili izopsteni iz najprofitabilnijeg biznisa sverc goriva, pa vide kako drugi obrnu bogatstvo , a oni ne mogu, jer im neko uvek dodje pa nista osim da se voze turama buseva da bi po njihovoj glavi drugi prenosili gorivo u busu.
Udjes u cigan malu i ako te gotive a misle da si obrazovan ili politicki aktivan, prvo pitanje je jel ce moci da otvore benzinsku pumpu...

E pa to u Becu mogu, tj mogu da otvore mesaru, butik, kafanu i da im krene (ovo oko kafane cesto proizvede one tuce i krvave obracune oko zena i prevara, koje citate, ali tu nije kriv biznis koji ide dobro cak i kad ima redovno samo dva stola puna)...

Kod nas ti ne mozes da razvijas biznis jer neko ima bonus.
Mozes, ide to nekako , tavorenje, ali gro para ide kroz tudje ruke i kanale...
E zato se isplati biti poljoprivredni proizvodjac, iako to zvuci totalno bezveze reci na ovom mestu...
Jer jos gore je ako si umni radnik, jer niko te ne ebe 2% a za konacni proizvod ti treba saradnja vise takvih a drugi imaju bonus i to nema sanse da uspe...

IT industrija samo potvrdjuje to pravilo....

Sve dok nisu ljudi koji vec rade biznis u ino preselili ovde izradu radi svog dobitka zbog malih plata jednostavnijih programera, IT industrija je bila uzas....privatnici neobrazovani , njihovi zahtevi su bili ciste nebuloze, firme pratile pravilo vlasti pa se sve stimalo ko ce kome , nista po kvalitetu i znanju...
Srbija ne ume drugacije...trenutno , a verovatno i kasnije...

Zakljucak da je svuda tako demantuju oni koji nisu na forumu a zive i rade u inostranstvu...
Ko god je otisao u Kanadu , otvorio je svoj biznis vrlo brzo i natankao se para...
Pa jel kanadjani dele pare za dz?
Sipak, nego radis, prodas, ponudis , zaradis...
Nasi osete da se isplati raditi i onda pocnu da rade da predju prag i kad predju onda neki malo smanje...
Ali stoji da svuda ima namestanja ali za cifre preko 100milki evra, dolara i slicno...to su ogromni biznisi gledano iz ugla raje...
Ali do 100 su prepusteni svojoj slobodnoj volji i zacudo se ne oseca uticaj muljanja kao u USA koja favorizuje odredjene ljude...pa opet nasi kad odu tamo kazu da ne osecaju neravnotezni tok novca...kao sto se oseca kod nas

Damping USA cesto radi drugima, ali radi i sebi...
 

Back
Top