Pravljenje religije

Umri_muski

Legenda
Poruka
54.818
Gledajuci Ljubin video pade mi na pamet , da li postoji negde teorija, analiza, sablon kako se pravi religija?
Kakav je recnik, tautologije, kako se i kojim redom iznose tautologije i pravi mreza uslovljenosti...
 
Eno ti obrazac-Gromovi Tedovi!
1.Osvajanje simpatija-empatija
2.Pucanje na kartu straha! Od smrta najbolje!
3.Spasiš ih (sugestijom)na originalan način!
(Gde ćeš originalnije nego se I.H.setio!;))
4.Usput im natukneš nešto o slobodi seksa u sekti...:mrgreen:
I srećno!
 
Ne vjerujem da sada neko pravi nove religije nego se modifikuju postojeće .
Izjaviš da ti se u viziji javio Isus i onda izdiktiraš ono što ti je navodno rekao .
Pre pedeset godina je bilo oko 3000 hrišćanskih pravaca a sada ih ima oko
30.000 .Postaneš Isusov predstavnik na zemlji i naplaćuješ porez na budale .
 
Prave, prave....
Sta ces bolje nego pozivati se na prorocanstva, stare civilizacije i misticnost precivilizacionog perioda, kao da je ovo sad civilizacija...hahaha...

- - - - - - - - - -

Nesto mi kaze da nije najcesci motiv novac, vec nada...
 
kako se pravi religija?

možda uvidom diskonekcije...
ponovno svezivanje, prepovezivanje...
sa duhom?
postane čoveku bolje, ali onda mislim da je moguće da se jave zamke...
tzv. mesijanski kompleks...
„igranje uloge boga za dobrobit drugih ljudi“.
mislim da je to možda suptilno pumpanje ega, održavanje izvesne slike o sebi.
ego "uzvišenog".
čitao sam o tome, a mislim da sam i sam to dosta radio u dvadesetim.
možda i dalje radim, ne znam.

mada verujem i da su postojali i postoje prosvetljeni...
koji su možda trebali / treba da ostave neku poruku čovečanstvu...

no nametanje i netolerancija mi možda ukazuju da je "učitelj" u zamkama ega.
možda je to zapravo malo i tužno.

a možda i nisam u pravu.
 
Pa znas li sta ti odrade profani , dekani , politicari, ako slucajno prilikom sastanka pomenes da cinis nesto u smislu poboljsanja za sve...
Istog trenutka tvoja pregovaracka pozicija sa normalnog pada na zanesenjaka i lako otkacinjanje, jer svi oni znaju da je sustina pojedinca lako prolazenje i profit a ne dobrobit drugih pojedinaca...
Dakle u tom smislu religija mora biti individualisticka, sam pred ciljem, sam ubires plodove, sam zadovoljstvvo i sam ubires prestiz neke od osobina koje time stices..

Mozda gresim, ali u ovom trenutku mi se to cini kao masovna mantra, tantra, i ebantra...
 
ma ne profani, dekani, političari.
do njih teško da može doći neki uslovno rečeno prosečan čovek, sa recimo nekim uvidima, da ih nazovem religioznim, ako o tome pišemo.
njih pretpostavljam zanima materijalni profit, ako bi im neko pričao o tim npr. dobrim, religioznim stvarima, da tako napišem, možda bi ga strpali u ludaru.
ali taj neki uslovno rečeno prosečan čovek može npr. da forumaši.
i to je okej, ali ako vidim da si npr. nervozan, besan, netolerantan, čemu onda ti imaš da me naučiš?

mislim da je ošo dobro objasnio neke stvari, volim relativno često da ga citiram, jer mislim da je tačno.

"Ne menjajte nikoga, čak ni rodjeno potomstvo. Nikom nije neophodna vaša pomoć, jer vi ste zaista opasni. Možete da ubogaljujete, da zaluđujete, ali vi niste niti možete biti onaj faktor koji ubrzava preobražaj. Ne dirajte u tuđe živote dok niste promenili svoj. Tek kada ste ispunjeni vlastitim svetlom, u stanju ste da pomognete. Ali, stvarno, tad nije potrebno da pomažete – jer pomoć će da izvire iz vas baš kao što svetlost izvire iz svetiljke, kao što miris dopire iz cveta, kao što mesečina zrači iz Meseca - sve prirodno ističe, nikakav trud ne postoji u svemu tome.

Ako postanete svetlo sebi samima onda ćete postati svetlo i svim ljudima oko vas.
Samo će to biti od pomoći’’
 
Dugotrajnost religije zahteva pokrivanje svih osnovnih zivotnih polja...

Mozda nervoza moze da prodje privremeno , ali da bi bila dugotrajna mora biti napetost, a ne nervoza...mala razlika ali velika sustinski...moze biti isto samo ga obrni da se tako shvati...
Bes ne moze da prodje sigurno , jer mora biti dugotrajan, a bes nije dugotrajna emocija, vec mrznja, tako da mrznja moze da ostane u religiji ali bes ne...
Netolerancija je dobar dan za svaku religiju ili za svakog coveka....to moze da se uci, moze da bude deo religije u smislu to svi vec znate, dajte da se osetite usavrsenim...i nagradjenim...
 
ma ne profani, dekani, političari.
do njih teško da može doći neki uslovno rečeno prosečan čovek, sa recimo nekim uvidima, da ih nazovem religioznim, ako o tome pišemo.
njih pretpostavljam zanima materijalni profit, ako bi im neko pričao o tim npr. dobrim, religioznim stvarima, da tako napišem, možda bi ga strpali u ludaru.
ali taj neki uslovno rečeno prosečan čovek može npr. da forumaši.
i to je okej, ali ako vidim da si npr. nervozan, besan, netolerantan, čemu onda ti imaš da me naučiš?

mislim da je ošo dobro objasnio neke stvari, volim relativno često da ga citiram, jer mislim da je tačno.

"Ne menjajte nikoga, čak ni rodjeno potomstvo. Nikom nije neophodna vaša pomoć, jer vi ste zaista opasni. Možete da ubogaljujete, da zaluđujete, ali vi niste niti možete biti onaj faktor koji ubrzava preobražaj. Ne dirajte u tuđe živote dok niste promenili svoj. Tek kada ste ispunjeni vlastitim svetlom, u stanju ste da pomognete. Ali, stvarno, tad nije potrebno da pomažete – jer pomoć će da izvire iz vas baš kao što svetlost izvire iz svetiljke, kao što miris dopire iz cveta, kao što mesečina zrači iz Meseca - sve prirodno ističe, nikakav trud ne postoji u svemu tome.

Ako postanete svetlo sebi samima onda ćete postati svetlo i svim ljudima oko vas.
Samo će to biti od pomoći’’

Ha! Jedno svetlo pali drugo i tako redom kao zaraza...:lol:
Ošo,ljubitelj Rojseva...;)
 
DA LI IMAMO DOVOLJNO RAZUMEVANJA ŽIVOTA DA BISMO MOGLI SAGLEDATI „PRAVLJENJE“ RELIGIJE?
Ukoliko ga nemamo, onda ovo može biti obrađivano, kroz narednih nekoliko hiljada tema a da rezultat sagledavanja ostane ravan nuli.
Zato bi trebalo postaviti dodatno pitanje; O kakvoj religiji je reč; onoj koja vlada i vodi strahom, ili o drugoj koja vlada sujeverjem, ili o onoj koja vlada i vodi emocijama, fantazijom i zanešenjaštvom ... ili o onoj koja želi iznositi najvišu istinu u kojoj će svaki sledbenik učiti kako da dobije razumevanje vlastitih problema i kako da ih rešava, i to na bilo kojem polju života, i kako da ekspandira svoju duhovnu svest i dosegne najviši životni cilj i najvišu duhovnu realizaciju? A to je, spoznaja Sebe i najzad realizacija najvišeg stanja svesti tzv. Bog-Svesti, a sa time dosezanje i duhovne slobode što je ujedno spoznaja nepoznatog, ili nesaznajnog, kako vole reći studenti filozofije.
Pojedinac koji bi da sagleda ’nastajanje’ religije dobro je prvo da vidi gde se sam nalazi svojim shvatanjem i poimanjem života. Ukoliko je goli mentalista, tj. čisti intelektualac a uz to ateista neće biti šansi da kod njega postoji mogućnost da sagleda i nepristrasno izvede zaključak koji bi koristio i drugim ljudima.
Zašto?
Zato što, već je o tome ranije bilo reči, um svakog od nas funkcioniše tako da svom vlasniku uvek daje bilione dokaza da je baš on, tj. baš njegovo stanje svesti – poimanje i razumevanje života najispravnije u celom univerzumu a da su svi ostali deklasirani.
Zato je ateista uvek u pravu kada kaže da nema Boga. Zato je pravoslavac uvek u pravu kada lkaže da je Pravoslavlje jedina ispravna religija. I naravno, zato je u pravu pripadnik bilo koje religije ili sekte ovoga sveta, znane ili ne-znane.
Ukoliko ne poznajemo principe rada vlastitog uma onda od naše analize neće biti ništa.
Dovoljno je samo da vidimo ko šta ili koga citira pa da znamo gde se nalazi na lestvici razumevanja i poimanja života i koliko objektivnosti od takve osobe možemo očekivati.
Ispričaću nešto iz života da bih, možda, dao jasniju sliku onoga što čisto iznošenje mišljenja ili stava ne bi reklo mnogo, da ne ažem ništa. Ali priča ide u sledećem postu.

- - - - - - - - - -

- - - - - - - - - -

Nastavak.

Negde ’92/3 godine tekla je jedna emisija na ’Politici’ koju je vodio S.S. Tema je bila prenošenje misli na daljinu pa su u okviru toga izvodili i eksperiment na relaciji izvesni grad u Rusiji/Beograd. Tim povodom sam se javio jednim pismom od nekoliko kraćih pasusa. Voditelj me je nazvao telefonom uz pitanje da li bih dozvolio da taj tekst objavi u listu Politika što je naknadno i učinio. Nedelju dana kasnije ponovo me nazvao uz pitanje za dozvolu da moj telefon da izvesnom momku koji bi da se sretne sa mnom.
Tako je taj momak došao kod mene u stan i ispričao svoju priču; „Politiku nikada nisam čitao ali pre desetak dana moj kolega je doneo politiku a ja sam osetio unutarnji podsticaj da zavirim u nju. Tačno tamo gde sam otvorio novinu bila je tvoja objavljena priča koju sam pročitao. U njoj se pominju duhovna Svetlost i Zvuk i osećaj blaženstva. Bio sam zadivljen napisom jer sam imao iskustva ali za njih nisam imao objašnjenje pa sam zato zamolio cenjene profesore da mi objane o čemu se radi. Njihovo objašnjenje me je paralisalo i toliko uplašilo da sam godinu dana studija jednostavno živeo u strahu i panici. Profesori su mi rekli da sam ja zreo za mentalnu instituciju sa takvim iskustvima a ja sam se sa tim iskustvima osećao u takvom stanju blaženstva i sreće da nisam mogao opisati. Inače, porodično smo se doselili u Bgd. Zbog ratnog vihora i ovde sam nastavio studiju medecine.“
Dao sam mu objašnjenje o pravoj prirodi njegovih iskustava, da su to dvojni aspekti same suštine života i da ta iskustva postepeni ekspandiraju svest osobi te da je najbolje da nastavi studije jer će sa takvim razumevanjem moći bolje pristupati ljudima i davati im tačnije dijagnoze i lekove.
Tako je ovaj momak u kretkom roku dovršio studije i srećno nastavio rad u jednom gradu iznad Bgd.
Saznavši kako ova suština života podučava pojedinca i kako ekspandira svest osobi nastavio je slediti Živa Učenja Svetoga Duha i živeti svoja saznanja.
Jednoga dana ispričao mi je jednu od njegovih praktičnih lekcija i to na samom radnom mestu.
„Jedan momak je redovno dolazio da prepisujem lekove za njegovu majku koja nije mogla dolaziti. Činio sam to uz prijatnu razmenu rteči. Međutim, jednoga dana nisam bio u dobrom raspoloženju pa sam mu na brzinu prepisao lekove i naprosto ga izgurao iz ordinacije. Nakon nekoliko minuta došla je glavna sestra uz reči: ’Izvinite doktore, ja sam pogrešila kod popune ovih naloga pa vas molim da ih napišete ponovo.’ Tako sam ponovo napisao naloge za onog momka. Sestru sam dodatno opomenuo da bude pažljiva na jedan grublji način. Nakon narednih nekoliko minuta došla je mlada devojka na obuci za sestru koja je rekla, ’Doktroe izvinite, sada sam ja pogrešila pa vas molim da još jednom napišete ove naloge.’
U tom trenutku mi je sinula lampica; Ovo je način kako mi sveprisutna i sveznajuća al i isvemoguća suština života – Sveti Duh – stavlja do znanja da sam obavezan biti ljubazan sa pacijentima čak i onda kada imam ličnih poteškoća. Tako sam ovoj mladoj devojci napisao nove naloghe bez ijedne reči i dao joj.“
U dolazećem periodu bilo je ljudi koji su biloi zabrinuti za svoju decu zbog iskustva sa ovom suštinom života a bilo je i odraslih ljudi koji su godinama imali ta sikustva ali da nisu mogli naći odgovore.
Ono što je poenta teme ove diskusije biće dotaknuta sledećim:
Da bi neko postao duhovni učitelj i stao na čelo Živih Učenja Svetoga Duha prođe najrigoroznije treninge kroz život, koje mnogi ne mogu ni pretpostaviti. Takav pojedinac dosegne najvišu svest koju može zauzeti samo jedna osoba u datom vremenu i takav podučava istinu kako preko svojih pisanja tako i preko snova ali i dnevnih događaja. Takva učenja su dizajnirana za svakog pojedinca i svaki pojedinac iz svojih iskustava zna, razume i diže se u svojoj svesti. Takva učenja/religiju dozajnira i daje sami Kreator/Bog upravo preko ovog odabranog pojedinca.
Naša javnost nije imala ovakvog predstavnike u javnosti (samo u ilegali) do pre pedeset i nekoliko godina a poslednjih 5000 godina.
Iako naše podneblje uvozi razna učenja sa Istoka, sama Indija nije imala ovakvog pojedinca pouzdano, poslednjih pedeset godina.
Pa ipak, svako stanje svesti ima svoja učenja ili religiju u kojima se nađe onoliko istine koliko sledbenici mogu podneti.
Filozofija, kakvom je danas upražnjavaju školarci, nije ništa drugo do li jedno učenje koje je dizajnirano za one koji ne mogu prihvatiti ništa drugo u ovom životu.
Jednostavno nekome je potrebna religija da mu ublaži strah, nekome da ga opusti a nekome jer nije za uzvišeniju istinu o samom životu. Kada dođe pravo vreme za svakog pojedinca on će potražiti Živa Učenja Svetoga Duha i taj će po prvi put početi znati.
Može li drugačije?
Ne može. Svako od nas neophodno je da ima slobodu da živi i veruje ono što može i kako može nezavisno šta i kako drugi iz okruženja vide ili veruju.
Živeli.
 
Ja sam stvarno u vama video potencijal za pravljenje i religija a i sekti, a ono samo copy paste...
Naravno da svaka religija mora da primami sa hendlovanjem straha, a i sujeverje je tu sastavni deo...
Nista bolje od sujeverja da ispadne tacno i ono sto nije moglo da bude tacno...
Ali ne treba samo strah i sujeverje, treba i ponos i gordost i snobizam, sve to mora da postoji, Danas religije sa skromnoscu ne pale ic...
Pali snobizam u tisini, eto pravoslavlje vam je bas takvo...
Kad poredim pravoslavlje 50tih 60tih i proizvode u vidu ljudi koji zadrze to ponasanje u 80 90 00, i ovo danas, nebo i zemlja, nebo i zemlja...

Naravno mora biti i zapaljivih , lako pamtljivih floskula....nesto mora da primami korisnika da se upeca...
To mora da bude efektno i nekako drugacije a pomalo ushicujuce...
 
Mahom svi koji su padom komunizma našli Boga netom su sklepali svoja jevanđelja i posvetili se apostolskom pozivu. TP :super:

Koji si ti gad Rile...:hahaha:
Pušt TP da baca biserje-viš da mu se množe ko da ima onaj pržionik za kokice!:mrgreen:
Ali kako ga ne mrzi?
Da razumem njega (da hoću) -razumeo bih i sebe...
(U ybt kasniću na sastanak,a teo još da komentarišem gornji post TP-a...)
 
ко гледа видеје отвара накарадне теме.
духовност би да разумеш филозофски?
паметније ти је да псујеш бога.

Da bude jasnije sta nisam razumeo....ovo nisam razumeo nista...

Duhovnost jeste retka, ali filozofija ima dovoljno ljudi tokom vekova da sakupi bar naslucivanja o tom fenomenu, tj da bi postao fenomen..
Umesto toga filozofija se okrece izokrenutoj metafizici, tj mistikmetafizici jer je tu dozvoljeno imati mastarenje koliko volis i to je ustvari pravljenje jednog SF filma..
Ljudi kad bi vi znali koliko ja imam ideja o SF scenarijima, neke su tako dobre, sazru , sakupe se...ali to nije razlog da ih stancam kao filozofiju ...

Ima par prica, romana, nisu tehnicki odradjeni kao scenario, koji su tako golicavi, da covek bukvalno poveruje u ono sto prica sf scenario...
poveruje u pricu...Gledao sam reakcije ljudi kad im procitam sinopsis price...Mozgaju vrlo dugo posle toga...Cute i mozgaju...
To je ono sto je filozofija vama, prica koja vas potstice da mozgate...
I to je otislo predaleko da bi se zvalo filozofija, nego je vise SF ili MF (mental fiction)
 

Back
Top