„Превод” Горског вијенца на „црногорски језик”

Poruka
9.082
https://www.krstarica.com/vesti/region/sjekirom-na-njegosa-brutalno-falsifikovanje-gorskog-vijenca

Težnja aktuelnog crnogorskog režima da kreira novi identitet baziran na otklonu od vjekovne crnogorske istorije i tradicije, a prevashodno od svega što može imati pridev srpski, u praksi se najčešće pretvori u farsu. Primjer za to je nedavni pokušaj falsifikovanja „Gorskog vijenca“ i Njegoševog djela prevođenjem na „crnogorski“ jezik.

Машала! Пљесак за монтенегринске будалетине које преводе Његоша на црногорски па тиме само поручују да им је то страни писац (српски) и да је писао неким другим језиком (српским).
Ој глупости, ’рано наопака... :dash:
 
https://www.krstarica.com/vesti/region/sjekirom-na-njegosa-brutalno-falsifikovanje-gorskog-vijenca



Машала! Пљесак за монтенегринске будалетине које преводе Његоша на црногорски па тиме само поручују да им је то страни писац (српски) и да је писао неким другим језиком (српским).
Ој глупости, ’рано наопака... :dash:

Пих, "преведен" је на важећу норму, осто као што је некада давно превођен на Вукову ћириличку норму, и Гајеву латиничку. Или мислиш да га је Његош написао Вуковом азбуком?
 
Пих, "преведен" је на важећу норму, осто као што је некада давно превођен на Вукову ћириличку норму, и Гајеву латиничку. Или мислиш да га је Његош написао Вуковом азбуком?

Да је тај поступак назван прилагођењем, а не преводом, тему не бих ни постављао.
 
Пих, "преведен" је на важећу норму, осто као што је некада давно превођен на Вукову ћириличку норму, и Гајеву латиничку. Или мислиш да га је Његош написао Вуковом азбуком?

Ništa dok na bugarski ne prevedu. :jede2:
 
монтенегринске будалетине које преводе Његоша на црногорски па тиме само поручују да им је то страни писац (српски) и да је писао неким другим језиком (српским).

nema šta ********* da poručuju, Njegoš je srpski pisac i pisao je na srpskom kojim i oni govore
 
Ništa dok na bugarski ne prevedu. :jede2:

A kojim je jezikom inace Njegos pisao? Meni je to nerazumljiv jezik, mogu misliti koliko je razumljiv mladim ljudima po Srbiji
i Crnoj Gori, ali se ljudi javljaju, pisu po forumima, kazu da je to srpskiz:lol:
Kazem "nerazumljiv", malo preterujem, ali ne i mnogo. Nikako meni to nije srpski koji ja znam i kojim su se moji preci sluzili.
 
A kojim je jezikom inace Njegos pisao? Meni je to nerazumljiv jezik, mogu misliti koliko je razumljiv mladim ljudima po Srbiji
i Crnoj Gori, ali se ljudi javljaju, pisu po forumima, kazu da je to srpskiz:lol:
Kazem "nerazumljiv", malo preterujem, ali ne i mnogo. Nikako meni to nije srpski koji ja znam i kojim su se moji preci sluzili.
Stidi se.

Vuk Mićunović

Ne, vladiko, ako Boga znadeš !
Kakva te je spopala nesreća 90
teno kukaš kao kukavica
i topiš se u srpske nesreće ?
Da li ovo svetkovanje nije
na komu si sabrâ Crnogorce
da čistimo zemlju od nekrsti ? 95
I bez toga ovo nam je slava,
na koju se vrsni momci kupe
sposobnosti svoje da kušaju,
silu mišce i brzinu nogah;
strijeljanjem da se nadmašaju 100
i sječenjem u opkladu plećah;
da slušaju božju leturdjiju
i da vode kolo oko crkve -
da viteštvom prsa nabrecaju.
To je tamjan sveti junacima, 105
to gvozdeni srca u momcima !

Turi takve razgovore crne !
Ljudi trpe, a žene nariču;
nema posla u plaha glavara !
Ti nijesi samorana glava: 110
vidiš ovo pet stotin momčadi,
koje čudo snage i lakoće
u njih danas ovdje vidijesmo ?
Vidjaše li kako strijeljaju,
kâ se grâda vješto izigraše, 115
kako hitro grabljahu kapice ?
Tek što vučad za majkom pomile,
igrajuć se strašne zube svoje
već umiju pod grlom oštriti;
tek sokolu prvo perje nikne, 120
on ne može više mirovati,
nego svoje razmeće gnjijezdo,
grabeć slamku jednu i po jednu
s njom put neba bježi cijučući.
Sve je ovo nekakva nauka ! 125

Bez momčadi ove te su ovdje
šest putah je jošt ov'liko doma;
njina sila, to je tvoja sila.
Dokle Turci sve njih savladaju
mnoge će se bule ocrniti; 130
borbi našoj kraja biti neće
do istrage turske ali naše...
Nâda nema pravo ni u koga
do u Boga i u svoje ruke;
nadanje se naše zakopalo 135
na Kosovo u jednu grobnicu.
U dobru je lako dobro biti,
na muci se poznaju junaci !
[/FONT]

Iznijeli su krste s Lovćena navrh crkvine, pa su po vrhu sjeli, gadjaju puškama i broje kolika puta koja odjekne.

Serdar Janko Djurašković

Čudne puške, valja mušku glavu !
Svaka naša šest putah odjekne, 140
a dzeferdar Tomanović-Vuka
devet putah jednako se čuje.



Serdar Radonja

Vidite li čudo, Crnogorci !
Prisuká sam pedeset godinah,
na Lovćen sam vazda ljetovao, 145
izlazio na ovu vršinu:
sto putah sam gledao oblake
dje iz mora dodju na gomile
i prèkrîle svu ovu planinu,
otisni se tamo ali tamo 150
s sijevanjem i s velikom jekom
i s lomljavom strašnijeh gromovah;
sto putah sam ovdjena sjedio
i grijâ se mirno sprama sunca,
a pod sobom munje i gromove 155
gledâ, slušâ djeno cijepaju;
gledâ jèkom grada stravičnoga
dje s' poda mnom jalove oblaci,
al' ovoga čuda jošt ne vidjeh !

Vidite li, ako boga znate, 160
koliko je mora i primorja,
ravne Bosne i Hercegovine,
Arbanije upravo do mora,
koliko je naše Gore Crne,
sve je oblak pritiskâ jednako, 165
svud se čuje jeka i grmljava,
svud ispod nas munje sijevaju,
a nas jedne samo sunce grije.
I dosta je dobro primarilo
kâ je ovo brdo vazda hladno. 170


- - - - - - - - - -

Vidiš, pošto je Njegoš napisao ovo:


Srpski pišem i zborim,
Svakom gromko govorim,
Narodnost mi Srbinska,
Um i duša Slavjanska.
(Njegoš, 1833).

... danas Montenegrini pljuju po njemu da je ostavio dugove, da je privatizovao državne pare i ostavio od tih para penzije rođakinjama i sl. E, da nije napisao...
 
A kojim je jezikom inace Njegos pisao? Meni je to nerazumljiv jezik, mogu misliti koliko je razumljiv mladim ljudima po Srbiji
i Crnoj Gori, ali se ljudi javljaju, pisu po forumima, kazu da je to srpskiz:lol:
Kazem "nerazumljiv", malo preterujem, ali ne i mnogo. Nikako meni to nije srpski koji ja znam i kojim su se moji preci sluzili.
Јелте? Па, знаш, језик се не разликује само од места до места већ и од особе до особе. Можда ти не говориш српски већ рајелски?

Срби су увек спремни да се по*еру у сосптвеном дворишту. Какав смо ово народ, побогу?
 
Јелте? Па, знаш, језик се не разликује само од места до места већ и од особе до особе. Можда ти не говориш српски већ рајелски?

Срби су увек спремни да се по*еру у сосптвеном дворишту. Какав смо ово народ, побогу?

Sva sreća što nove nacijice odsrpčića čekaju u redu da dobiju po jezik, tako da ako Rajela kaže da ovo nije nje njezik, odmah ga dobijaju prvi s reda...
 
Sva sreća što nove nacijice odsrpčića čekaju u redu da dobiju po jezik, tako da ako Rajela kaže da ovo nije nje njezik, odmah ga dobijaju prvi s reda...
Још је већа сређа што ти ретардирани отпаци немају у својим редовима никога способног за посао нормирања новог 'језика', још мање 'превода' дела каква су Његошева. Да би преводили Његоша, потребно је да га разумеју, а то моралним наказама неће лако поћи за руком.

Наравно, увек могу наћи неког усташу да за њих обави тај посао.
 
Poslednja izmena:
Јелте? Па, знаш, језик се не разликује само од места до места већ и од особе до особе. Можда ти не говориш српски већ рајелски?

Срби су увек спремни да се по*еру у сосптвеном дворишту. Какав смо ово народ, побогу?
Govorim ja svasta, a ovde nije rec o govornom jezikuz:lol:
Njegos pise starostavnim srBskim, za mene je bilo to sve muka i nevolja u skoli, a isla sam u srpske skole, a i srBski sam volela,
a i volim ga jos uvek, jos sam taj Gorski vijenac i razumela, al su nas yebavali sa nekakvom Lucom Mikrokozmom, Bog da me
ubije ako uopste danas i znam sta je on i za koga je tu pisao.

Meni su ovde samo zasmetali ljudi koji nikada ne zadju na ovaj deo foruma, a o Njegosu znaju samo da je Srbin i onda se nesto
bune i negoduju. Njegos bi trebalo da bude "preveden" i na srpski , ali je to nemoguca misija jer postoje tako genijalna dela koja
su neprevodiva.
 
Govorim ja svasta, a ovde nije rec o govornom jezikuz:lol:
Njegos pise starostavnim srBskim, za mene je bilo to sve muka i nevolja u skoli, a isla sam u srpske skole, a i srBski sam volela,
a i volim ga jos uvek, jos sam taj Gorski vijenac i razumela, al su nas yebavali sa nekakvom Lucom Mikrokozmom, Bog da me
ubije ako uopste danas i znam sta je on i za koga je tu pisao.

Meni su ovde samo zasmetali ljudi koji nikada ne zadju na ovaj deo foruma, a o Njegosu znaju samo da je Srbin i onda se nesto
bune i negoduju. Njegos bi trebalo da bude "preveden" i na srpski , ali je to nemoguca misija jer postoje tako genijalna dela koja
su neprevodiva.
Јави се кад се уозбиљиш. Дотад, у ћоше!
 
Још је већа сређа што ти ретардирани отпаци немају у својим редовима никога способног за посао нормирања неког новог 'језика', још мање 'превода' дела каква су Његошева. Да би преводили Његоша, потребно је да га разумеју, а то моралним наказама неће лако поћи за руком.

Наравно, увек могу наћи неког усташу да за њих обави тај посао.

tako je, a i ''neobavešteni'' i ''zbunjeni'' poput ove gore, im u tome pomažu
 
Poslednja izmena:
Још је већа сређа што ти ретардирани отпаци немају у својим редовима никога способног за посао нормирања неког новог 'језика', још мање 'превода' дела каква су Његошева. Да би преводили Његоша, потребно је да га разумеју, а то моралним наказама неће лако поћи за руком.

Наравно, увек могу наћи неког усташу да за њих обави тај посао.

Dva rusa su 1947. standardizovali makedonski, a 2011. ruskinja i Hrvat (Josip Silić) napisali su gramatiku crnogorskog.

Josip Silić: Crnogorsku gramatiku nisam kroatizirao jer su, čudit ćete se, naša i njihova - identične!

https://www.jutarnji.hr/vijesti/jos...dit-cete-se-nasa-i-njihova-identicne/1818645/.
 
Ovi što brane Njegoša od Milovih Crngoraca iliti raznih Dukljana su na nivou svesnosti kao hrvatski nacionalisti koji kažu da Srbi kradu dubrovačku poeziju , jer eto poezija se može prisvojiti i ukrasti tj.kad je Srbi prisvoje ona valjda prestaje biti i hrvatska takođe.:dash:
Možda čak i postoji evropski sud koji će poeziju sudski presuditi čija je , pa se ovi srboljubi boje da će Soroš dati veliku lovu i da će evropski sud presuditi da Njegoš više nije srpski nego samo Milogorski.:D

Umesto da se pogledaju u ogledalo ovi silni srboljubi i branioci srpstva i Njegoša , oni i dalje teraju svoje nebuloze ne shvatajući da su te megalomanske nebuloze upravo uzrok postojanja Milogorca i Dukljana.

Dakle , srboljubi i branitelji Njegoša su stvorili Milogorce i Dukljane , iz njihovih su testisa potekli.
Tako da kad oni umuknu ovi će po prirodi stvari nestati, jer u pitanju je čisti inat zbog onih koji hoće da nametnu način poimanja nacionalne svesti i tradicije.

Logika je vrlo jasna , većina Crnogoraca je ranije imala i srpsku nacioanlnu svet i to je jasno kao dan , ali kad su srboljubi iz fabrike zvane SPC krenuli da određuju kvalitet srpstva Crnogorcima preteći im da nisu dovoljno dobri Srbi i da mogu biti dobri Srbi samo kako oni kažu onda su ovi rekli :"A jel tako , e onda više i nećemo da budemo Srbi jer nam je pun qurac vas i vašeg nametanja monolitnog srpstva!"

Zapitajte se , i u pamet se braćo Srbi!
 

Back
Top