Kombuha - napitak samuraja i mudraca

Zoran Jov

Elita
Poruka
16.194
Drevni japanski napitak, koga su samuraji konzumirali pred odlazak u borbu. Daje ogromnu energiju. Vraća snagu. Leči mnoge bolesti i deluje preventivno.

Zovu je još i japanska gljiva, ruska gljiva, kineska gljiva, indijska čajna gljiva, gljiva za dugovečnost, kargašok čaj, cembuja orientalis. Gljiva kombuha je dobro poznata u svetu, a ime joj je japanskog porekla.

Lekovita svojstva kombuhe poznata su naširoko. Iskustva pokazuju da napitak kombuha snižava krvni pritisak, šećer i holesterol, ubrzava cirkulaciju, povoljno utiče na rad žlezda, stimuliše metabolizam, odnosno podstiče sagorevanje masti, a samim tim i mršavljenje. Pomaže kod reumatizma i artritisa, tako što olakšava pokretljivost zglobova, reguliše rad želuca, jetre i bubrega. Blagotvorno deluje kod kožnih oboljenja, kostobolje, arterioskleroze. Pomaže kod zatvora, snižava ureju u krvi, ublažava stres i nesanicu. Povećava imunitet, pročišćava organizam, stimuliše rast kose... i još mnogo, mnogo toga...

Kombuha je zdrav napitak i prirodan lek, veoma cenjen na Dalekom Istoku već više od 2500 godina. Zen mudraci su ga koristili kao životni eliksir koji dovodi u ravnotežu energiju duha i tela. Dostizali su neverovatnu dugovečnost, a pri tom zadržavali dobro zdravlje i mladalački izgled. Širom sveta poznati Zen borci, samuraji, pili su ovaj napitak za povećanje životne energije pred ulazak u borbu.


Kombuha.jpg



Nekada davno sam je pravio i dosta konzumirao. Tada sam bio vegetarijanac, što sam postao u 22-goj godini. Sada imam preko 40 i u zadnjih 9 godina sam vegan. Zašto je ne konzumiram godinama? Ponajviše zato što se pravi od zašećerenog zelenog i/ili crnog čaja (ili mešanog), a ja ne konzumiram šećer dugi niz godina, kao ni bilo kakvu industrijsku hranu.

Sećam se, tada, pre mnogo godina, kako sam postepeno izbacivao iz upotrebe, malo-pomalo, prvo šećer, pa med, a najzad i malteks, da sam ubacivao u čaj prvo šećer, zatim med i najzad malteks. I sve gljive kombuhe su mi uginule kad sam ih potapao u čaj sa malteksom. U malteksu naime nema šećera.

Razmišljao sam da probam opet da je pravim, ali ne znam kako da počnem. Ne pada mi na pamet da kupim onu kombuhu u flašicama, u prodavnici zdrave hrane, jer sam u sastavu video da ima mlečnu kiselinu. Kakvu bre mlečnu kiselinu? Šta će prokleto mleko sa farme, puno kravlje krvi i gnoja, i u kombuhi? Zašto mora da se sipa baš u sve? Ne kapiram.

Zatim sam guglao i našao neki tekst koji veli da se kombuha može napraviti od komine, odnosno grožđa, nakon nekih 10 dana vrenja. Takva kombuha ne bi imala ništa sa mlekom i mogao bih da je koristim. Ali nisam rešio problem sa šećerom. Čime da je zašećerim, jer se ona hrani šećerom, a ja ga ne konzumiram. Interesantna mi je zbog vitamina B12, koji je jako deficitan u nas vegana.

Kako napraviti kombuhu?

Posle ceđenja prevrelog grožđa za vino u kominu, dodati dosta obične vode i malo šećera. Posudu ne poklapati, već ostaviti nedelju dana da “radi”. Na taj način vinski kvasac iz komine će se sjediniti sa sirćetnim bakterijama iz vazduha i formiraće se svetlo-braon sluzavi pokrivač; tako je napravljena kombuha, koja vremenom, uz pravilno održavanje, raste i razmnožava se.

Nameravam da ovako dođem do kombuhe, samo kao neko ko je odrastao u gradu ne znam kako da iscedim grožđe u kominu u kuhinjskim uslovima... i moram da požurim da nađem grožđe, jer je pri kraju (video sam da se još uvek prodaje kod nas na Futoškoj pijaci)...

Kad napravim gljivu, moraću da rešim problem sa šećerenjem čaja...

Ako neko ima neki predlog, iskustvo, savet... neka piše ovde...
 
kod nas samo 2 proizvodjaca na trzistu,1 mi donosio gajbi,litar bio oko 1e sad su bas poskupeli

Video sam oba, na oba u sastavu piše mlečna kiselina, a ja sam vegan i ne mogu da konzumiram tako nešto. Probaću da napravim gljivu kombuhu od grožđa. Opisao sam u uvodnom postu kako. Ne znam samo kako da šećerim. Nego, jesi li pravio nekada kombuhu ili je samo kupuješ?
 
Mozda stavljaju mlecni secer, jer on nije secer a raspadom stvara mlecnu kiselinu....to je omiljeno kao zaobilazak secera, jer mogu da ga koriste svi...

Ne znam šta je to "mlečni šećer"... niti me zanima... Sve što ima bilo kakve veze sa mlekom neću da konzumiram... Koji se šećer može koristiti?

- - - - - - - - - -

Kupi grožđe i iscedi ga, dovoljno je slatko.

Grožđe je pri kraju. Probaću da ga iscedim i dobijem kombuhu... kao gljivu. A moraću da nađem neku varijantu za šećerenje čaja, koja bi bila veganska...
 
Drevni japanski napitak, koga su samuraji konzumirali pred odlazak u borbu. Daje ogromnu energiju. Vraća snagu. Leči mnoge bolesti i deluje preventivno.

Zovu je još i japanska gljiva, ruska gljiva, kineska gljiva, indijska čajna gljiva, gljiva za dugovečnost, kargašok čaj, cembuja orientalis. Gljiva kombuha je dobro poznata u svetu, a ime joj je japanskog porekla.

Lekovita svojstva kombuhe poznata su naširoko. Iskustva pokazuju da napitak kombuha snižava krvni pritisak, šećer i holesterol, ubrzava cirkulaciju, povoljno utiče na rad žlezda, stimuliše metabolizam, odnosno podstiče sagorevanje masti, a samim tim i mršavljenje. Pomaže kod reumatizma i artritisa, tako što olakšava pokretljivost zglobova, reguliše rad želuca, jetre i bubrega. Blagotvorno deluje kod kožnih oboljenja, kostobolje, arterioskleroze. Pomaže kod zatvora, snižava ureju u krvi, ublažava stres i nesanicu. Povećava imunitet, pročišćava organizam, stimuliše rast kose... i još mnogo, mnogo toga...

Kombuha je zdrav napitak i prirodan lek, veoma cenjen na Dalekom Istoku već više od 2500 godina. Zen mudraci su ga koristili kao životni eliksir koji dovodi u ravnotežu energiju duha i tela. Dostizali su neverovatnu dugovečnost, a pri tom zadržavali dobro zdravlje i mladalački izgled. Širom sveta poznati Zen borci, samuraji, pili su ovaj napitak za povećanje životne energije pred ulazak u borbu.


Pogledajte prilog 469438


Nekada davno sam je pravio i dosta konzumirao. Tada sam bio vegetarijanac, što sam postao u 22-goj godini. Sada imam preko 40 i u zadnjih 9 godina sam vegan. Zašto je ne konzumiram godinama? Ponajviše zato što se pravi od zašećerenog zelenog i/ili crnog čaja (ili mešanog), a ja ne konzumiram šećer dugi niz godina, kao ni bilo kakvu industrijsku hranu.

Sećam se, tada, pre mnogo godina, kako sam postepeno izbacivao iz upotrebe, malo-pomalo, prvo šećer, pa med, a najzad i malteks, da sam ubacivao u čaj prvo šećer, zatim med i najzad malteks. I sve gljive kombuhe su mi uginule kad sam ih potapao u čaj sa malteksom. U malteksu naime nema šećera.

Razmišljao sam da probam opet da je pravim, ali ne znam kako da počnem. Ne pada mi na pamet da kupim onu kombuhu u flašicama, u prodavnici zdrave hrane, jer sam u sastavu video da ima mlečnu kiselinu. Kakvu bre mlečnu kiselinu? Šta će prokleto mleko sa farme, puno kravlje krvi i gnoja, i u kombuhi? Zašto mora da se sipa baš u sve? Ne kapiram.

Zatim sam guglao i našao neki tekst koji veli da se kombuha može napraviti od komine, odnosno grožđa, nakon nekih 10 dana vrenja. Takva kombuha ne bi imala ništa sa mlekom i mogao bih da je koristim. Ali nisam rešio problem sa šećerom. Čime da je zašećerim, jer se ona hrani šećerom, a ja ga ne konzumiram. Interesantna mi je zbog vitamina B12, koji je jako deficitan u nas vegana.

Kako napraviti kombuhu?

Posle ceđenja prevrelog grožđa za vino u kominu, dodati dosta obične vode i malo šećera. Posudu ne poklapati, već ostaviti nedelju dana da “radi”. Na taj način vinski kvasac iz komine će se sjediniti sa sirćetnim bakterijama iz vazduha i formiraće se svetlo-braon sluzavi pokrivač; tako je napravljena kombuha, koja vremenom, uz pravilno održavanje, raste i razmnožava se.

Nameravam da ovako dođem do kombuhe, samo kao neko ko je odrastao u gradu ne znam kako da iscedim grožđe u kominu u kuhinjskim uslovima... i moram da požurim da nađem grožđe, jer je pri kraju (video sam da se još uvek prodaje kod nas na Futoškoj pijaci)...

Kad napravim gljivu, moraću da rešim problem sa šećerenjem čaja...

Ako neko ima neki predlog, iskustvo, savet... neka piše ovde...

Jos jedan betonski covek koji ne jede secer jer secer nije zdrav, a jede indijsku pecurku jer mu rekli da je zdrava. Jos samo da resi "problem zasladjivaca"..

Ludosti betonskih ljudi jednake su ludistima belaca iz ugla indijanaca.
 
Ne znam šta je to "mlečni šećer"... niti me zanima... Sve što ima bilo kakve veze sa mlekom neću da konzumiram... Koji se šećer može koristiti?

- - - - - - - - - -



Grožđe je pri kraju. Probaću da ga iscedim i dobijem kombuhu... kao gljivu. A moraću da nađem neku varijantu za šećerenje čaja, koja bi bila veganska...

Mlečni šećer i mlečna kiselina su samo oznaka hemijskog jedinjenja, kao mravlja kiselina na primer

Za zaslađivač možeš da koristiš sok od bilo kog voća koji ukuvaš u sirup koncentrat.

Pitanje svih pitanja je zašto onda jednostavno ne kupiš gotov .
 
Jos jedan betonski covek koji ne jede secer jer secer nije zdrav, a jede indijsku pecurku jer mu rekli da je zdrava. Jos samo da resi "problem zasladjivaca"..

Ludosti betonskih ljudi jednake su ludistima belaca iz ugla indijanaca.

Bolje "betonski čovek" nego ćelavi Mandžurac i GMO sojonja. Naravno da neću da konzumiram industrijski šećer. Ko jede "indijsku pečurku"? Nikad čuo. Kakvu "indijsku pečurku"? Kombuha se ne jede, litalino, ona se baca kad se iskoristi. Samo se koristi kao osnova za napitak. Jadna neznalice, edukuj se. Jeste, još samo da rešim problem zaslađivača. I, šta ćeš sad? Ne treba mi nikakvo usmeno ili pismeno odobrenje od tebe, "vegana" koji konzumira margarine pune mleka i čokoladno mleko od soje, sa kakaoom punim svinjske krvi. Fuj.

Glupost nekoga ko veruje u sve što vidi i čuje na Internetu, recimo to da je Zemlja ravna ploča i da postoje "bretarijanci", odnosno ljudi "koji nikada ništa ne jedu"... dno dna... Aha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha. Smejem se tačno 33 puta.

- - - - - - - - - -

Mlečni šećer i mlečna kiselina su samo oznaka hemijskog jedinjenja, kao mravlja kiselina na primer

Za zaslađivač možeš da koristiš sok od bilo kog voća koji ukuvaš u sirup koncentrat.

Pitanje svih pitanja je zašto onda jednostavno ne kupiš gotov .

Ne zanima me mlečni šećer. Čim se zove tako - odbojan mi je, jer nemam ništa sa mlekom.

Pokušaću da napravim neki zaslađivač od nekog voća.

Nema pitanja, ne konzumiram ništa što prave ljudi. Može mi se tako.
 
Ne treba mi nikakvo usmeno ili pismeno odobrenje od tebe, "vegana" koji konzumira margarine pune mleka i čokoladno mleko od soje, sa kakaoom punim svinjske krvi. Fuj.

Tvoj zivot na betonu je tvoj a potrebno je ako ne da se oslobodis betona, onda bar da se oslobodis laganja. Lazes da jedem margarin, da pijem cokoladno mleko i to ni manje ni vise nego sa svinjskom krvi. Lazes i za proizvodjace posnog margarina da stavljaju mleko u isti iako su isti izasli sa saopstenjem u kojem se jasno navodi da u posnom margarinu nema mleka, a kao dokaz da ima si naveo njuh. Neko onjusio margarin, mislio da isti ima mleka i sada po drustvenim mrezama pises da posni margarin sadrzi mleko.

- - - - - - - - - -

Moze link da su mudraci pili kombuhu.
 
Tvoj zivot na betonu je tvoj a potrebno je ako ne da se oslobodis betona, onda bar da se oslobodis laganja. Lazes da jedem margarin, da pijem cokoladno mleko i to ni manje ni vise nego sa svinjskom krvi. Lazes i za proizvodjace posnog margarina da stavljaju mleko u isti iako su isti izasli sa saopstenjem u kojem se jasno navodi da u posnom margarinu nema mleka, a kao dokaz da ima si naveo njuh. Neko onjusio margarin, mislio da isti ima mleka i sada po drustvenim mrezama pises da posni margarin sadrzi mleko.

- - - - - - - - - -

Moze link da su mudraci pili kombuhu.


Tvoj život u blatu je tvoj. Zašto se nisi oslobodio ni blata ni laganja? Tvoj problem. Branio si margarin, tvrdio da se u njega ne stavlja mleko, ćutao 24h kad sam objasnio da se stavlja, da na policama piše posno a u sastavu piše “mleko”; ljudi koji jedu sve, a najviše pekarske proizvode, primetili su da sve iz pekara ima ukus kao da je unutra ubačen maslac, a nije, nego je margarin pun mleka. Nema više margarina bez mleka. Lažeš da ne piješ čokoladno mleko od soje. Kačio si fotografije nekog mleka od GMO soje na nekoj temi. U takvom mleku od soje nalazi se kakao. A u svaki kakao se ubacuje osušena svinjska krv, po nalogu tajnih društava. Znači ti lažeš. Lažeš da je Zemlja ravna ploča. Lažeš da postoje “bretarijanci”, odnosno ljudi koji “nikada ništa ne jedu”. Pukao si kao zvečka. Šta se obračunavaš sa mnom na ličnoj osnovi zbog toga što sam te polupao argumentima na onoj tvojoj mizernoj temi o bretarijancima? Naravno da ne postoje ljudi koji nikada ništa ne jedu, niti će ikada postojati. Kad vidim kakvi sve ljudski otpadi i gnjide to tvrde za sebe - muka mi pripadne. Nikome od njih nisi rekao da lažu, nego nasrćeš samo na mene. Lepo sam ti rekao, ako imaš bilo šta lično protiv mene, a očito je da imaš, obrati mi se izvan foruma, da to rešimo bez maltretiranja forumaša. Pošteno? Nema šta neko da njuši margarine i da bilo šta misli, od novembra svi proizvođači stavljaju mleko u margarin. Ko nađe margarin na kome ne piše da sadrži mleko - daću mu 1000€. Pošteno sa moje strane?

Ima linkova na Google. Tema je o kombuhi a ne o tvojim frustracijama što sam daleko iznad tebe, jer se hranim samo voćem i pšovrćem, a ti industrijskim smećem. Daleko ti kuća.

- - - - - - - - - -

Sada, kada smo razbili argumentima ovog neuspelog nasrtljivca, da se vratimo na temu. Ima li neko da doda nešto na temu o kombuhi?
 
Ne zanima me mlečni šećer. Čim se zove tako - odbojan mi je, jer nemam ništa sa mlekom.

Pokušaću da napravim neki zaslađivač od nekog voća.

Nema pitanja, ne konzumiram ništa što prave ljudi. Može mi se tako.

Ma u redu je, samo pokušavam da ti kažem da mlečni šećer i mlečna kiselina ne moraju imati nikakve veze s mlekom sem imena.

U svaoj mišićnoj ćeliji stvara se mlečna kiselina kad se naprežeš pa dobiješ "upalu" mišića.

Zaslađivač možeš da napraviš od bilo kog voćnog soka tako što ćeš da ga ukuvavaš dok ne dobiješ sirup.
Uskoro će proleće, pa možeš da sakupljaš i sok iz breze i javora ako ih imaš u okolini.

Ima ga i u korenu ševara sad al treba ti puno vremena i rada dok ga izvučeš.
U krompiru, evo ti video.
 
Ma u redu je, samo pokušavam da ti kažem da mlečni šećer i mlečna kiselina ne moraju imati nikakve veze s mlekom sem imena.

U svaoj mišićnoj ćeliji stvara se mlečna kiselina kad se naprežeš pa dobiješ "upalu" mišića.

Zaslađivač možeš da napraviš od bilo kog voćnog soka tako što ćeš da ga ukuvavaš dok ne dobiješ sirup.
Uskoro će proleće, pa možeš da sakupljaš i sok iz breze i javora ako ih imaš u okolini.

Ima ga i u korenu ševara sad al treba ti puno vremena i rada dok ga izvučeš.
U krompiru, evo ti video.

Bez obzira. Ja sam vegan, pravi vegan, ne kao ovi što jedu margarine pun mleka i piju sojino GMO mleko puno kakaoa, a u kakau ima osušene svinjske krvi. Meni je oprez jača strana. Ne želim d aimam ništa sa mlekom.

Čuo sam za to sa mišićima, ali i dalje ne bih da imam ništa sa bilo čim što neko pravi i to zove mlečno bilo šta.

Probaću da dobijem zaslađivač na način koji si opisao. Imam brezu u okolini, znam kako se muze njen sok u rano proleće, ali to su male zalihe.

Ovaj video sa krompirom mi s ečini kao interesantan. Sad ću da bacim pogled. Ojha.
 
ојха и жив био....:ok:

Naravno majstore. Da te razočaram: neću praviti ovo što je pravio ovaj Amerikanac:


Ne sviđa mi se što je sipao neke praškove. Amer ko Amer, ne može bez nečega iz kutija. Ali ću probati da napravim sirup od voća.

- - - - - - - - - -

nisam pravio, odavno nisam ni kupovao,jedno vreme me drzalo

Ja sam pravio pre 12 i 11 godina, sa industrijskim šećerom. Popiješ jednu čašu - kao da si popio 15 red bull-ova. Toliko daje energije i snage. Strava.
 
jer se hranim samo voćem i pšovrćem, a ti industrijskim smećem.



Video sam oba, na oba u sastavu piše mlečna kiselina, a ja sam vegan i ne mogu da konzumiram tako nešto.

Jadnicak, ne zna ni sta je mlecna kiselina

- - - - - - - - - -

Bez obzira. Ja sam vegan, pravi vegan, ne kao ovi što jedu margarine pun mleka i piju sojino GMO mleko puno kakaoa, a u kakau ima osušene svinjske krvi. Meni je oprez jača strana. Ne želim d aimam ništa sa mlekom.

"Kao ovi" ne jedu margarine ni cokoladna mleka vec prave svoja biljna mleka, a ti nisi vegan obzirom da se hranis kokosom iz Vijetnama i pesticidnim povrcem sa futoske pijace. Pesticidi ubijaju insekte, cak i truju zivotinje.

Plus si kacio klipove kako se vozis u kocijama upregnutim u konje, sto je po veganima gnusan cin i nikako veganski. Jos si daleko od veganstva. Mozes pisati da si vegan ali jasno da nisi.
 
Jadnicak, ne zna ni sta je mlecna kiselina

Jadničak, ne ume da napiše reč "jadničak", nego piše "jadnicak". Misli da je Zemlja ravna ploča i da postoje "bretarijanci", odnosno ljudi koji nikada ništa ne jedu. Još se dvoumi da li će i on da postane "bretarijanac"; težak slabić, koji ne može da izdrži bez svinjskih čvaraka, pa ih kopira tako što ih pravi od GMO soje. Ja ga odvalio argumentima na ovoj njegovoj mizernoj temi - https://forum.krstarica.com/showthread.php/800160-Bretarijanstvo - odavde - https://forum.krstarica.com/showthread.php/800160-Bretarijanstvo?p=35174973&viewfull=1#post35174973 - pa sve do katanca, i sad pokušava da mi se sveti ovde. Margarinonja. Mlekonja.
 
Jadnicak, ne zna ni sta je mlecna kiselina

- - - - - - - - - -

"Kao ovi" ne jedu margarine ni cokoladna mleka vec prave svoja biljna mleka, a ti nisi vegan obzirom da se hranis kokosom iz Vijetnama i pesticidnim povrcem sa futoske pijace. Pesticidi ubijaju insekte, cak i truju zivotinje.

Plus si kacio klipove kako se vozis u kocijama upregnutim u konje, sto je po veganima gnusan cin i nikako veganski. Daloko si od veganstva kao kisa od Kraguejvca.

Jadničak, ne ume da napiše reč "jadničak", nego piše "jadnicak"; i još dva puta ponavlja ist post. Misli da je Zemlja ravna ploča i da postoje "bretarijanci", odnosno ljudi koji nikada ništa ne jedu. Još se dvoumi da li će i on da postane "bretarijanac"; težak slabić, koji ne može da izdrži bez svinjskih čvaraka, pa ih kopira tako što ih pravi od GMO soje. Ja ga odvalio argumentima na ovoj njegovoj mizernoj temi - https://forum.krstarica.com/showthread.php/800160-Bretarijanstvo - odavde - https://forum.krstarica.com/showthread.php/800160-Bretarijanstvo?p=35174973&viewfull=1#post35174973 - pa sve do katanca, i sad pokušava da mi se sveti ovde. Margarinonja. Mlekonja.

Ne znam ko su "kao ovi"? Ja ne pravim nikakva mleka, jer nisam mlekonja kao ti, da mi treba kopija pravog mleka. Nisam toliki slabić. Nemam nikakvu potrebu za mlekom, za razliku od tebe. Ja nisam član nijedne ljudske organizacije, pa ni veganske, ne dam svoj novac nikome, pa neka bude da nisam vegan. Ne znam šta ćeš da dobiješ time što ćeš da izjaviš da nisam vegan. Ipak ja jedem samo voće i povrće, i ništa drugo, a to što ti jedeš ne bih dao ni svinji. Znači da sam daleko iznad tebe. Kakvog Vijetnama litalino? Koristim kokos iz Kameruna. Ni ti nisi vegan, jer piješ kupovno austrijsko čokoladno mleko od GMO soje. U to čokoladno mleko ubacuje se kakao, a kakao je pun osušene svinjske krvi. Plus konzumiraš GMO margarin pun kravljeg mleka. Fuj.

Minus, kačio si klipove gde jašeš koze (a možda ih i opremaš kao što Zmaj od Šipova oprema svoje krave), što je svim ljudima, a ne samo veganima, gnusan čin. Šta je to "daloko"? Nikad čuo. Šta je to "Kraguejvca"? Nikad čuo. Zvuči kao svinjska crevca. Bljak. Daleko ili "daloko" si ti od veganstva kao ja od GMO soje ili mleka iz margarina. Što ti se tresu ruke? Pući ćeš od muke i ljubomore. Pukni. Ojha.
 
Da vidimo koliko je soja opasna i šta se krije iza nje i njenog konzumiranja...

Pre izvesnog vremena sam na svom Facebook zidu, i na nekoliko veganskih Facebook grupa, ukazao na to da je soja GMO otrov, kao i svi njeni industrijski proizvodi (naročito pišljivo “sojino mleko” i usrani “tofu sir”), te izrazio sumnju da je oko 96% soje u svetu GMO. Neki pametnjakovići su se raspravljali sa mnom, govoreći kako to nije tačno, da je soja odlična, prirodna namirnica, da je pišljivo “sojino mleko” zdrava hrana, a usrani “tofu sir” najzdravija prirodna hrana, bez obzira što je na Codex alimentarius-u i HACCP-u, te su rekli kako je udeo GMO soje u proizvodnji soje u svetu svega 7%... i sve to naravno bez ikakvih argumenata. Ojha. Da ih demantujem. Evo linka koji potvrđuje moje sumnje:


http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/413696/Sramota-Kriju-da-vec-jedemo-GMO-hranu


Koga zanima da pročita ceo tekst, neka ga pročita; koga ne zanima ceo tekst, neka pročita samo one cifre u četvrtom pasusu, ispod naslova... citiraću najvažnije:

“Prema poslednjim podacima, kontrolom Ministarstva poljoprivrede utvrđeno je da je genetski modifikovana soja posejana na 23.000 hektara. Pregledano je 1.300 parcela, a prisustvo je potvrđeno u 42 od 45 uzetih uzoraka.”

E, pa, majstori, vi što vas plaća GMO lobi, Soroš, bogoborno i bogohulno obrezana i robovski tetovirana bagra, kao i ostala belosvetska gamad koja truje planetu, 42 uzorka od 45 uzoraka nisu celih mojih 96%, ali nisu ni vaših jadnih 7%. Preciznije, tačan podatak je 93,33%. No pomenutom rezultatu je daleko bliže mojih 96% GMO soje nego vaših 7% GMO soje. Od sve soje zasejane kod nas u Vojvodini, kao i u svetu, GMO je precizno oko 93,33%. Što znači da su sve te vaše sojine GMO proserotine (pišljivo “sojino mleko” i usrani “tofu sir”) otrov opasan po zdravlje prosečnog čoveka.

Prosta matematika kaže sledeće; račun iz “proporcije”:

42:X=45:100

45X=42x100

X=4200/45

X=93,33

Dakle, nije 7% nego 93,33%. Znači ja sam bio bliži. Ojha. Kako volim kad sam u pravu.

Mada, kad bolje razmislim... Zašto uopšte upozoravati ljude na GMO soju? Neka jedu, previše ljudi hoda ovom planetom i taj broj je preko potrebno redukovati. A soja je, bila ona GMO (93%) ili ne (7%), “odlična namirnica”. Ubija inteligenciju i sposobnost brzog reagovanja na događaje iz okoline. Svi ljudi koji ne znaju šta je HACCP i Codex alimentarius, koji konzumiraju industrijsku hranu iz kutija, treba da jedu soju, jer soja je hrana za stoku, a stoka ne treba da misli.

- - - - - - - - - -

Ali ovo je tema o kombuhi, a ne o frustracijama GMO sojonja i margarinonja, te bih voleo da diskutujemo o tome, jer tema o soji već postoji, gde smo dokazali koliko je ova grahorica opasna po zdravlje.
 
Ja sam najprvi i najglavniji vegan sveta (ali "najprvi" i "najglavniji"... i "vegan sveta"... aha ha ha ha ha ha ha...) i namerno, svesno i sa predumišljajem svojim pisanjem i ponašanjem nanosim štetu GMO sojonjama i njihovim političkim pokretima koji podržavaju gej paradu i konzumaciju GMO soje... Može mi se tako. Baš da vidim šta će da preduzmu protiv mene. Ojha. Ende.

- - - - - - - - - -

I dalje niko i ništa o kombuhi? GMO sojonja i margarinonja se umorio?
 
Poslednja izmena:
Pristalica ste zdrave ishrane i alternativne medicine? Ako zdravstvene tegobe rešavate na prirodan način, onda ste sigurno već čuli za kombuha gljivu i njenu lekovitost.

To je lagani fermentisan napitak koji je postigao zavidno mesto na lestvici zdravih čajeva.

Svako ko ga pije poboljšava imunološki sistem, a pomaže organizmu pri gubitku telesne težine. Kombuha napitak se može upotrebiti kao terapija bilo koje bolesti, pa čak promoviše i dugovečnost.

Ali, pre nego što probate svoju prvu šoljicu čajne gljive, potrebno je upoznati se sa njom. Saznajte za šta je sve dobra kombuha gljiva i kako da je pripremite kod vaše kuće.

Šta je kombuha?

Japanska gljiva kao prirodni napitak sastoji se od čaja, šećera, čiste vode i veze bakterija i kvasca. Šećer hrani bakterije i kvasac, te na taj način stvara debeli gljivični sloj koji leži na vrhu kombuhe.

Ova tvorevina je kiselkastog ukusa koja potiče fermentaciju (vrenje) i na taj način stvara brojne zdravstvene prednosti.

Čajna gljiva sadrži malu količinu alkohola (od 0,3 do 0,5 odsto). Postotak alkohola zavisi ponajviše od vrenja.

Rezultirajući napitak kombuhinog čaja sadrži karboksilnu, mlečnu (koja možda nema veze sa mlekom), sirćetnu kiselinu, vitamin B... Prisutne su i neke supstance koje obeshrabruju bakterije u vašem organizmu.

Većina korisnika opisuje ukus kombuhe kao sodu sa blagim dodatkom sirćeta. Pri tom oblikom i veličinom podseća na tanjirić kafe.

Što se tiče njenog porekla povezuju je sa Azijom i Kinom još u III veku. Zatim su je počeli koristi u Rusiji, Indiji, Japanu, a i danas je poznata u mnogim kulturama.

Zdravstvene prednosti čajne gljive

Kombuha gljiva povezana je sa dugim popisom zdravstvenih prednosti. Sadrži enzime, aminokiseline, antioksidante i polifenole.

- Kombuha je probiotički napitak sa korisnim bakterijama koje podržavaju probavu i imunološki sistem. U sebi ima enzima koji su neophodni za dobro varenje.

- Dobar izvor oksidanata pomaže u usporavanju starenja. Ublažava druge hronične bolesti kao što je rak, kardiovaskularne i disfunkcije mozga.

- Čvrst nivo probiotika, korisni mikroorganizmi koji se nalaze u crevima pomažu održavanju zdravog crevnog sistema.

- Kvalitetan izbor karboksilne kiseline pomaže u detoksikaciji jetre i ostalih metaboličkih otrova.

- Solidan izvor glikozima koji je neophodan u izgradnji hrskavice, poboljšanju zdravlja i zglobova.

- Vitamin B pomaže telu da proizvede energiju iz hrane. Pomaže u rešavanju stresa i depresije. Sadrži vitamin B12, od čijeg nedostatka pate vegani.
Upotrebom kombuha čajnog napitka možete se rešiti niza zdravstvenih problema:

- poboljšava varenje;

- jača imuni sistem;

- održava probiotske vrednosti;

- čisti organizam od toksina;

- pomaže u gubitaku težine;

- povećava energiju.

Kako se pravi kombuha napitak?

Japanska gljiva je prirodno fermentisani čajni sok bogat enzimima, probioticima i korisnim kiselinama.

Ako želite sami da napravite čajnu gljivu...
Potrebno vam je:
- staklena posuda (oko 2 litre),
- filter za fermentaciju (filter za kafu ili gaza),
- gljiva kombuha,
- 100 grama šećera,
- zeleni ili crni čaj (rinfuza ili kesica).

Priprema slatkog čaja...

U litru prokuvane vode dodajte 2 kesice čaja (zeleni ili crni, izbor je na vama) i 100g šećera - organskog.

Neki stavljaju sirov med, što ne preporučujemo, jer može uticati na gljivine klice.

Napitak ostavite, i ohladite na sobnoj temperaturi. Kada je skroz hladan uspite ga u staklenu posudu (ako ste koristili rinfuzni čaj, onda ga procedite).

Posuda, ruke i radni prostor moraju biti sterilizovani.

U staklenku sa čajnim napitkom dodajte klice gljive kombuhe. Može se potopiti, a takođe i plutati. Pokrijte teglu poklopcem za fermentaciju ili filterom za kafu (šta već imate, može i gaza) i učvrstite gumicom.

Kada ste završili, posudu sa čajnim napitkom gljive kombuhe stavite u toplu prostoriju, ali ne na direktnu svetlost ( polusenka). Od 7-10 dana treba odstajati (dužina vremena može varirati u zavisnosti od temperature gde se nalazi).

Posle nekog vremena probajte sok, treba biti blago kiseo i pitak. Ako je dobijeni kombuha napitak jako kiseo, nije bistar ili ima malo buđi, ne bi ga trebali konzumirati.

Doziranje i upotreba čaja od kombuhe...

Ne treba preterivati sa upotrebom. Pijte kombuhin čaj tri puta dnevno. Uz njega konzumirajte što više vode. Tako izbacujete još efikasnije toksine iz organizma, a ujedno ćete izbeći i potencijalne neželjene reakcije.

Posle tri nedelje, napravite pauzu najmanje sedam dana, kada se kombuha ponovo sme piti. Sa svakom novom upotrebom prirodnog napitka, organizam najpre treba odmoriti.

Iskustvo korisnice sa čajem od kombuhe:

“Lekoviti napitak kombuhe pila sam pre više od 5 godina, tada sam bila baš bolešljiva. Imunitet mi je oslabio i često sam imala bronhitis. Čajna gljiva mi je mnogo pomogla u tom periodu. Trenutno je nemam, ali ću definitino ponovo da se aktiviram da je nabavim. Sve preporuke od mene.”

U zdravlje.
 
Naravno majstore. Da te razočaram: neću praviti ovo što je pravio ovaj Amerikanac:


Ne sviđa mi se što je sipao neke praškove. Amer ko Amer, ne može bez nečega iz kutija. Ali ću probati da napravim sirup od voća.

- - - - - - - - - -



Ja sam pravio pre 12 i 11 godina, sa industrijskim šećerom. Popiješ jednu čašu - kao da si popio 15 red bull-ova. Toliko daje energije i snage. Strava.
Не разочараваш ме.
То што је сипао је сода бикарбона.
Служи да смањи киселост сирупа.
Ти немој да је додајеш ако ти не смета кисели сируп.
Иначе, овако се добија шећер од било ког скроба, пшеничног,кукурузног, јечменог ....

Поздрав ојха.
 
Не разочараваш ме.
То што је сипао је сода бикарбона.
Служи да смањи киселост сирупа.
Ти немој да је додајеш ако ти не смета кисели сируп.
Иначе, овако се добија шећер од било ког скроба, пшеничног,кукурузног, јечменог ....

Поздрав ојха.

Majstore, ja ne koristim nikakve praškove koje prave ljudi i pakuju ih u bilo šta. Ne verujem nikome. I tačka. Ne verujem ljudima kad bi seli na šporet i zakleli se u nešto. Otkud ja znam šta je sve sipano u tu sodu bikarbonu. Mislim da me razumeš. Ali dobro.

Uzgred, kupio sam grožđe na Futoškoj pijaci i ugnjavio ga u jednoj činiji. Ostaviću ga da vri. A naknadno ću napraviti sirup od nekog voća i sipati na to ugnječeno grožđe. Kad to uradim, čekaću 10-tak dana da se pojavi gljiva kombuha. Nema greške. Kad se i to dogodi, ubaciću je u čaj. Baš me briga za "vegane" koji konzumiraju margarine pune mleka, a što me optužuju da sam kupio nekakve gljive iz ko zna kakvog okeana i od nekih trgovaca. Ne, pravim je sam, od grožđa i biljnog sirupa. Ne dam novac nikome za "hranu" koju neko pravi. Može mi se tako. Kome smeta neka me tuži. Ojha. Ende.

- - - - - - - - - -

Da dodam i to da je vlastela na Dalekom istoku konzumirala kombuhu, dok su kmetovi i robovi konzumirali soju. Kombuha je bila rezervisana za plemiće, mudrace i borce (u Japanu za samuraje), a soja za kmetove i robove. Ovi zadnji su se i onda tetovirali, a i danas se tetoviraju; danas konzumiraju GMO soju i obeležavaju se kao svi robovi. Pih.
 

Back
Top