Bez ikakve motivacije za učenjem (POMOĆ)

EternalBattle14

Obećava
Poruka
79
Poslednje vreme mi ne ide najbolje, u smislu fakulteta i fakutetskih obaveza.
Do sada sam imao 4 kolokvijuma od kojih sam 3 pao (ovaj jedan sto sam polozio je bio veoma lak predmet, cak se nisam ni pripremao za njega).
Za ove ostale kolokvijume, nije da nisam ucio uopste, jesam ucio, ali potpuno nedovoljno, uvek koji dan pre kolokvijuma, sto znam da nikako nije dobro! Doduse, predmeti jesu bili teski i dosadni ali to ne moze biti izgovor za moje neucenje!
Stvar je u tome sto mi se obaveze gomilaju a ja samo blejim kuci, nista ne radim, na faks idem samo da bih jeo u menzi i mozda otisao na kafu sa kolegama i to je to. Da ne pricam o tome sto svaki dan trosim pare kako bih putovao autobusom posto jos stan nisam nasao.
Da se jos doda "ulje na vatru", roditelji, narocito otac, konstatno vrse neku vrstu pritiska na mene i usput mi govore kako nece biti nista od mene i predvidja mi buducnost gde cu celog zivota biti slepac i raditi za 200e.
To me je do te mere pogodilo da sam od tad pod stresom i u depresiji.

I nisu oni krivi za to. Ja sam kriv jer svojim glupim postupcima i ponasanjem im samo pokazujem to sto oni misle o meni i sta mi govore. Ne krivim njih toliko. Ja sam pre svega kriv.
Ali ja im konstantno govorim da jednostavno trebaju da zamisle da ja ni ne idem na faks tj. da me ostave na miru i gledaju svoja posla. Medjutim, oni skoro svaki momenat iskoriste za nesto da bi mi prigovorili jer nisam dovoljno ucio, jer nisam uradio ovo ili ono i krenu sa svojim pesimizmom itd.

Osecam se kao da me bas briga sto idem na faks... I mrzim to. Da li je to sto ionako u srednjoj skoli nista nisam ucio (i opet solidno prosao) i sto sam pauzirao godinu dana jer nisam imao blage veze sta da upisem - ne znam.
Ja sve sto radim je to da od svojim uzimam pare da bih, eto tako cisto, otisao do NS, tamo izblejao na predavanjima, dobio bod ili dva za prisustvovanje i to je to. Jednostavno, u sebi mislim kako mi fakultet i diploma nista specijalno nece doneti u zivotu (a zapravo bi mi i te kako pomoglo).

Ne volim ovo sto radim sa sobom. Pokusavam na sve nacine da one obaveze koje moram da uradim, da ih stavljam kao prioritet, a za to vreme ne radim konkretno nista! :sad9:

I zato su moji roditelji postali pesimisticni do te mere da su izgubili svu veru u mene. Nekad ne zele ni da pricaju sa mnom. Pomislim u sebi, zbog cega sam ja ucio pred prijemni, upao na budzet i sad poceo da se zaebavam na faksu!
Ali ne zelim da bude ovako. Ne zelim da protracim citavu godinu kao neki studenti. Stalno mi je u glavi kako zelim da odem u Ameriku na Work and Travel ali ni to mi ne daje nikakvu motivaciju. Totalno sam "mrtav" po tom pitanju.
Sledeci kolokvijum mi je u cetvrtak a ja se nisam spremio ni 2%. A sutra sam pozvan od rodjaka koji zivi u drugom gradu u Srbiji da dodjem kod njega na proslavu rodjendana. Ja sam naravno rekao da dolazim, ali opet mi je stalno u glavi faks i ucenje i kolokvijumi i sta vec. Stalno mi se sve to vrti...

Imam osecaj kao da sam jedan jedini na fakultetu koji se sprda, kako sa roditeljima, tako i sa faksom. Ali zaista nemam nameru da radim takve stvari. Da, znam, gresim ali to ne radim namerno. Roditelji me naravno vole i ja njih volim najvise na svetu, jer sve ovo sto oni meni govore je za moju dobrobit.
I opet, meni sve udje kroz jedno uvo a izadje kroz drugo...


Znam da hocu da uradim nesto u zivotu i da sam faks upisao sa razlogom i da zelim da ga zavrsim sa razlogom. Ali kao da je nesto uslo u glavu sto mi govori da ne radim nista sto bih zapravo trebao da radim!!!

Zato mi trebaju iskreni saveti od vas!
Mozda je neko bio u istoj situaciji kao i ja pa je nasao resenje! :)

Hvala. :)
 
E a za te pare i 200€ platu caletu zvekni cvrgu sto mu svaki posten poso tezak,kazi mu oces dides u vojsku i radis na gradjevini ko svaki posten muskarac da se ocelicis

Veruj mi da je bolje da sam prvo isao u vojsku i radio na gradjevini pa da sam posle toga otisao na faks... To bi mi bila, na neki nacin, bolja priprema na faks nego da sam 100 puta isao kod psihologa/psihijatra.
Iskreno mi je veoma zao sto je vojni rok neobavezan u ovoj nasoj banana republici...
 
Veruj mi da je bolje da sam prvo isao u vojsku i radio na gradjevini pa da sam posle toga otisao na faks... To bi mi bila, na neki nacin, bolja priprema na faks nego da sam 100 puta isao kod psihologa/psihijatra.
Iskreno mi je veoma zao sto je vojni rok neobavezan u ovoj nasoj banana republici...

Pa niko ti ne brani da ga sluzis. Dobrovoljan je, prijavi se i idi, ko zna, mozda se i pronadjes u toj prici.

Jesi li radio nekada neki posao, do te mere, da budes toliko umoran da kada legnes u krevet, zaspis cim dodirnes jastuk glavom?
 
Svi imaju loše faze što se tiče učenja i polaganja ispita. Jako malo ljudi poznajem kojima je išlo sve lagano.

Ja kada sam imala te faze, a bilo ih je, radila sam honorarne poslove, i bar finansijski nisam opterećivala nikoga. Manje bi te grizla savest što ne učiš. Preseli se od roditelja, u NS ima posla sigurno, snađi se, probudi se.
Tebe verovatno ne zanima mnogo faks koji si upisao. Ideš radi reda i radi neke diplome sa kojom ni ne znaš šta ćeš, osim što ćeš kukati kako si visoko kvalifikovan i u Srbiji nema leba za tebe.
Roditelji verovatno ne znaju kako da ti objasne da nisi više dete i da moraš da budeš svrsishodan, pa te uvrede.

Što se tiče W&T programa, odličan je, bila sam. Imam super iskustvo, prijatelje po raznim delovima sveta iz tog perioda.

Jedino što moraš da shvatiš da lenji tamo ne prolaze. Gledaće te kao čoveka, ali tek kada se dokažeš.
 
Veruj mi da je bolje da sam prvo isao u vojsku i radio na gradjevini pa da sam posle toga otisao na faks... To bi mi bila, na neki nacin, bolja priprema na faks nego da sam 100 puta isao kod psihologa/psihijatra.
Iskreno mi je veoma zao sto je vojni rok neobavezan u ovoj nasoj banana republici...

idi radi par dana

odrastao si , vec treba da imas neki plan u zivotu

sta bi voleo , sta bi mogao

a sta moras
 
Svi imaju loše faze što se tiče učenja i polaganja ispita. Jako malo ljudi poznajem kojima je išlo sve lagano.

Ja kada sam imala te faze, a bilo ih je, radila sam honorarne poslove, i bar finansijski nisam opterećivala nikoga. Manje bi te grizla savest što ne učiš. Preseli se od roditelja, u NS ima posla sigurno, snađi se, probudi se.
Tebe verovatno ne zanima mnogo faks koji si upisao. Ideš radi reda i radi neke diplome sa kojom ni ne znaš šta ćeš, osim što ćeš kukati kako si visoko kvalifikovan i u Srbiji nema leba za tebe.
Roditelji verovatno ne znaju kako da ti objasne da nisi više dete i da moraš da budeš svrsishodan, pa te uvrede.

Što se tiče W&T programa, odličan je, bila sam. Imam super iskustvo, prijatelje po raznim delovima sveta iz tog perioda.

Jedino što moraš da shvatiš da lenji tamo ne prolaze. Gledaće te kao čoveka, ali tek kada se dokažeš.

X puta sam im rekao kako zelim da nadjem neki stan u NS i da se osamostalim od njih i da na miru sve uradim sta mi treba. Medjutim, oni su odmah poceli sa onim "Pa kako ces ti da peres stvari, ko ce da ti sprema hranu, moraces da pazis da ne ostavis rernu ukljucenu" itd.

I zbog cega su mi oni to govorili??? Zato sto su me razmazili i sto su sve umesto mene radili, uglavnom (a to sam se uvek bojao da priznam!).
Trebam da se osamostalim, jer sam neko ko upija negativnu energiju oko sebe kad sam okruzen istima koji su negativnu energiju i salju, to se 'zalepi' za mene i onda nikako da prebrodim sve to, ili da samo kazem "Zabole me ona stvar!". To mi nikad nece ici od ruke...

Cak mi ne bi trebao ni TV, niti kompjuter/laptop niti internet ni moj smartfon.
Dovoljna bi mi bila i Nokia 3310, sto i stona lampa i tisina oko mene.

Ne znam... Takav sam tip licnosti da bi mi samoca i tisina bila najbolji prijatelj u takvim situacijama, a to jos nisam ni skontao.
Ovako, kad sam okruzen sa milion stvari koje me ometaju, nista me nece naterati da otvorim knjigu i zagrejem stolicu.

Buda je rekao "Ako ne razumes moju tisinu, kako ces razumeti moje reci?".
U par reci je objasnio sve.

Tako da 1. Januara cu pokusati da nadjem neki stan za mene, videcu da li ce mi trebati cimer/ka ili da budem sam (mada to je skuplje ali sve se placa). :)
 
Pa niko ti ne brani da ga sluzis. Dobrovoljan je, prijavi se i idi, ko zna, mozda se i pronadjes u toj prici.

Jesi li radio nekada neki posao, do te mere, da budes toliko umoran da kada legnes u krevet, zaspis cim dodirnes jastuk glavom?

Naravno da jesam. Radio sam u marketu jedne poznate firme (bez ikakvog predjasnjeg radnog iskustva) gde sam radio za 23 hiljade dinara mesecno kao konj. Prijavio sam se da radim kao magacioner a radio sam sve osim da budem poslovodja. Deset dana su me noge bolele jerbo privatnik je to! Setao sam kao da me je neko silovao.
Tako sam radio oko 2 meseca i nisam vise mogao da izdrzim. Takav posao nije za mene niti ce ikad biti. Mozda se snadjem ali videcemo, treba vremena i za to.
Ovako imam obaveze za faks. A da radim posao i u isto vreme studiram, to ne mogu nikako. Svaka cast i naklon do zemlje ko moze, ali nisam jednostavno takav. :)
 
Naravno da jesam. Radio sam u marketu jedne poznate firme (bez ikakvog predjasnjeg radnog iskustva) gde sam radio za 23 hiljade dinara mesecno kao konj. Prijavio sam se da radim kao magacioner a radio sam sve osim da budem poslovodja. Deset dana su me noge bolele jerbo privatnik je to! Setao sam kao da me je neko silovao.
Tako sam radio oko 2 meseca i nisam vise mogao da izdrzim. Takav posao nije za mene niti ce ikad biti. Mozda se snadjem ali videcemo, treba vremena i za to.
Ovako imam obaveze za faks. A da radim posao i u isto vreme studiram, to ne mogu nikako. Svaka cast i naklon do zemlje ko moze, ali nisam jednostavno takav. :)

to isto te čeka i u čemeriku bez škole...za malo veće pare i isto tako veće troškove. fakultet bar omogućava da radiš poslove od kojih nećeš da se osećaš ko eben
 
Ouch. Sounds like you're having a tough time max. That *****. I've been there, so I kinda know what you're talking about. I've been in the ever circling vortex of self doubt, frustration, and loathing. It's no bueno. I know. If you don't mind lemme tell you a couple things. You can read em if you want, read em again later if you feel like it. But honestly man, if I spend all this time typing this out to you and you don't let it be a little tinder for your fire, well, you're just letting us both down. And you don't HAVE to do that. You don't HAVE to do anything. But you get to choose.

(Who am I? My name’s Ryan and I live in Canada. Just moved to a new city for a dream job that I got because of the rules below. I owe a lot of my success to people much cooler, kinder, more loving and greater than me. When I get the chance to maybe let a little bit of help out, it’s a way of thanking them. )

Rule numero uno - There are no more zero days. What's a zero day? A zero day is when you don't do a single ******* thing towards whatever dream or goal or want or whatever that you got going on. No more zeros. I'm not saying you gotta bust an essay out everyday, that's not the point. The point I'm trying to make is that you have to make yourself, promise yourself, that the new SYSTEM you live in is a NON-ZERO system. Didnt' do anything all ******* day and it's 11:58 PM? Write one sentence. One pushup. Read one page of that chapter. One. Because one is non zero. You feel me? When you're in the super vortex of being bummed your pattern of behaviour is keeping the vortex goin, that's what you're used to. Turning into productivity ultimate master of the universe doesn't happen from the vortex. It happens from a massive string of CONSISTENT NON ZEROS. That's rule number one. Do not forget.

La deuxieme regle - yeah i learnt french. its a canadian thing. please excuse the lack of accent graves, but lemme get into rule number 2. BE GRATEFUL TO THE 3 YOU'S. Uh what? 3 me's? That sounds like mumbo jumbo bullshit. News flash, there are three you's homeslice. There's the past you, the present you, and the future you. If you wanna love someone and have someone love you back, you gotta learn to love yourself, and the 3 you's are the key. Be GRATEFUL to the past you for the positive things you've done. And do favours for the future you like you would for your best bro. Feeling like shit today? Stop a second, think of a good decision you made yesterday. Salad and tuna instead of Big Mac? THANK YOU YOUNGER ME. Was yesterday a nonzero day because you wrote 200 words (hey, that's all you could muster)? THANK YOU YOUNGER ME. Saved up some coin over time to buy that sweet thing you wanted? THANK YOU. Second part of the 3 me's is you gotta do your future self a favour, just like you would for your best ******* friend (no best friend? you do now. You got 2. It's future and past you). Tired as hell and can't get off reddit/videogames/interwebs? **** you present self, this one's for future me, i'm gonna rock out p90x Ab Ripper X for 17 minutes. I'm doing this one for future me. Alarm clock goes off and bed is too comfy? **** you present self, this one's for my best friend, the future me. I'm up and going for a 5 km run (or 25 meter run, it's gotta be non zero). MAKE SURE YOU THANK YOUR OLD SELF for rocking out at the end of every.single.thing. that makes your life better. The cycle of doing something for someone else (future you) and thanking someone for the good in your life (past you) is key to building gratitude and productivity. Do not doubt me. Over time you should spread the gratitude to others who help you on your path.

Rule number 3- don't worry i'm gonna too long didnt' read this bad boy at the bottom (get a pencil and piece of paper to write it down. seriously. you physically need to scratch marks on paper) FORGIVE YOURSELF. I mean it. Maybe you got all the know-how, money, ability, strength and talent to do whatever is you wanna do. But lets say you still didn't do it. Now you're giving yourself shit for not doing what you need to, to be who you want to. Heads up champion, being dissapointed in yourself causes you to be less productive. Tried your best to have a nonzero day yesterday and it failed? so what. I forgive you previous self. I forgive you. But today? Today is a nonzero masterpiece to the best of my ability for future self. This one's for you future homes. Forgiveness man, use it. I forgive you. Say it out loud.

Last rule. Rule number 4, is the easiest and its three words. exercise and books. that's it. Pretty standard advice but when you exercise daily you actually get smarter. when you exercise you get high from endorphins (thanks body). when you exercise you clear your mind. when you exercise you are doing your future self a huge favour. Exercise is a leg on a three legged stool. Feel me? As for books, almost every ******* thing we've all ever thought of, or felt, or gone through, or wanted, or wanted to know how to do, or whatever, has been figured out by someone else. Get some books max. Post to reddit about not caring about yourself? Good first step! (nonzero day, thanks younger me for typing it out) You know what else you could do? Read 7 habits of highly successful people. Read "emotional intelligence". Read "From good to great". Read “thinking fast and slow”. Read books that will help you understand. Read the bodyweight fitness reddit and incorporate it into your workouts. (how's them pullups coming?) Reading is the ******* warp whistle from Super Mario 3. It gets you to the next level that much faster.

That’s about it man. There’s so much more when it comes to how to turn nonzero days into hugely nonzero days, but that’s not your mission right now. Your mission is nonzero and forgiveness and favours. You got 36 essays due in 24 minutes and its impossible to pull off? Your past self let you down big time, but hey… I forgive you. Do as much as you can in those 24 minutes and then move on.

I hope I helped a little bit max. I could write about this forever, but I promised myself I would go do a 15 minute run while listening to A. Skillz Beats Working Vol. 3. Gotta jet. One last piece of advice though. Regardless of whether or not reading this for the first time helps make your day better, if you wake up tomorrow, and you can’t remember the 4 rules I just laid out, please, please. Read this again.

Have an awesome ******* day ☺

tldr; 1. Nonzero days as much as you can. 2. The three you’s, gratitude and favours. 3. Forgiveness 4. Exercise and books (which is a sneaky way of saying self improvement, both physical, emotional and mental)

https://www.reddit.com/r/getdisciplined/
 
Zdravo druže! Svako se tokom studija nađe u toj situaciji, kada imaš osećaj da predugo tapkaš u mestu i ne pomeraš se sa mrtve tačke. Meni se to dogodilo nakon raskida, nisam imao volje ni za rad ni za učenje.
Ali sve se svodi na ovo - da moraš da uzmeš stvar u svoje ruke! Budi muško, uzmi stvar u svoje ruke i uradi nešto povodom toga, umesto što razmišljaš kako ne možeš. Jer možeš! Samo kreni!
Ja sam uspeo, na masteru sam, radim uporedo posao od kuće i još volontiram.
Pošto verovatno nisi došao po motivacioni govor ovde, evo ti konkretan predlog..u NS ima brutalna čitaonica, na PMF-u na departmanu za fiziku (skroz desno), na drugom spratu. Dobra, svetla i finkcionalna čitaonica, ne traže indeks osim kad se baš prepuno u januaru i junu :-D Tako da ne moraš iznajmiti stan u NS, ali možeš npr. doći busom ujutru, a vratiti se kući uveče. Kažeš da imaš karticu za menzu, taman imaš obezbeđene i obroke! :-) Tako radim već neko vreme i mogu ti reći da daje rezultate, pogotovo jer se kod kuće razvlačim.
Nadam se da sam ti bar malo pomogao, ne daj se druže! ;-)
 

Back
Top