ljubav vs moć

gost 88651

Iskusan
Banovan
Poruka
6.081
“You need Power, only when you want to do something harmful, otherwise Love is enough to get everything done.” Charlie Chaplin

https://www.charliechaplin.com/en/articles/29-The-Final-Speech-from-The-Great-Dictator-


^

ovo sam našao na nekom drugom forumu.
komentar mi je tad bio:

sere čarli

you need power to get anything done.

...

kad sam malo bolje razmislio, shvatio sam da je ta čarlijeva rečenica možda i tačna...

šta vi mislite?
 
on je takoreći bio pedofil, zavisi od ciljne grupe..msm teorija :mrgreen:

znam da je valjda tad još neafirmisanom selindžeru "preoteo" žensku (bila valjda 36 godina mlađa od njega, čaplina) i oženio je...

ali dobro, nije tema čarli.

- - - - - - - - - -

mada sam i ja na prvu loptu tako nešto prokomentarisao:

kako li ju je osvojio...
velikom ljubavlju možda...
ali lepi su ti filmski citati...
and yes, it's full of stars
 
znam da je valjda tad još neafirmisanom selindžeru "preoteo" žensku (bila valjda 36 godina mlađa od njega, čaplina) i oženio je...

ali dobro, nije tema čarli.

imao je on još tako sličnih ,,epizoda,, msm ako mu prostudiraš biogarfiju..nego, znam da nije on tema, ali meni je uvek bitnije KO nešto kaže, bitnije i od toga ŠTA kaže, msm u rl-u..
ovde na forumu, nebitno mi sve (: no, treba uzeti u obzir i to da nije samo teoretisao nego i empirisao ..dakle..ipak je bitno ko je rekao nešto :mrgreen:
nije pravilo da mora, ali ja tako posmatram..
s druge strani, od raznih budala desilo se da u moru gluposti čujem fantastične mudrosti.
 
meni se dopada ova definicija ljubavi:

ljubav je iskrena zainteresovanost za nekog ili nešto.

moć kao nešto što možda treba steći, a onda možda prevazići...
ljubav, jača od moći?
ne znam, motaju mi se neke misli po glavi, ali neću previše da mrsim.
 
Poslednja izmena:
sa ljubavlju to nije slučaj?

evo ovako, u ovom pravcu ide moje razmišljanje.
lično sam naklonjen istoku, i onda sam se setio ovog:

"Buda nirvanu opisuje kao: istinu, slobodu, najveću sreću, zdravlje, ono što ne stari, neuslovljeno, neuprljano, ne­pro­pad­lji­vo, nemanifestovano, mirno, besmrtno, uz­vi­še­no, predivno, čudesno, smirenje strasti, zaštitu od patnje, drugu obalu, ostrvo, zaklon, utočište."

znači, ne pominje se ljubav, zainteresovanost.
tako da... hm...
možda je i ljubav nešto što se prevazilazi...
 
Ljubav u smislu zaljubljenih je rijetko obostrana. Dakle, u glavnom, jednostrana. Jedno voli a drugo glumi i iskorišćava budalu. O o... prevarili ste se ako mislite da su ženske većinom zaljubljene. E baš one su u ljubavi samo dobri glumci. Glume i u sexu. Obično - koliko para toliko i muzike.
 
lično sam naklonjen istoku,


Šta je različito kod nekoga ko je naklonjen istoku od nekoga ko je naklonjen zapadu?
Različite su ekstremnosti prema kojima su usmjereni, dakle smijer od centra je suprotan. To je isto kao kad kažeš da je lijeva ruka bolja i korisnija od desne ili obrnuto.

A šta im je zajedničko?
Usmjerenje od Centra. Pažnja im je u oba slučaja pokrenuta iz cjelovitosti postojanja, izvan istine.

Naklonjenost govori da nisi u Centru.
Razmisli...
 
Volja za moci je NAJJACI POKRETACKI OSECAJ KOD COVEKA.

Ljubav je NAJSLABIJI.

Kada ti je Centar volje pomjeren iz cjelovitosti u ekstremnost, u projektovanu induvudualnu poziciju subjekta, osjećaš se nemoćan, svijet ti je ogromna nepoznanica, te odatle težiš moći... koju tad nemaš.
Za razliku od volje za moći, od tog kompleksa inferiornosti, Ljubav pokreće one jedinke koji su se vratili cjelini ili su uveliko na putu ka iscjeljenju.
 
Ljubav jeste istinska moć. To je moć cjelovitosti Jednote.
Oni koji je nisu doživjeli njoj teže. U neznanju o tome šta ona jeste i kako se dostiže čine svakolike greške da do nje dođu a jedna od tih grešaka je iluzija moći putem nasilja, prevare, pohlepe i sličnog. Druga velika zabluda je da Ljubav možemo pronaći u drugima, zaljubljujući se u one odvojene fragmente chelone koji odgovaraju našim matricama, našim selektovanim individualnim normama.. Zaljubljenost je površinsko ispunjenje normi naše matrice, zaslijepljenost formalnim sjajem vrijednosti u drugome koje se poklapaju sa matricom vrijednosti kroz koju biramo. Kad taj sjaj izblijedi osvješćava se drugi sloj osobe koji od sjaja forme nismo mogli uočiti. To ti je kao kad bi se djevojka zagledala u usijani oklop "viteza" i u formi oklopa pronašla ispunjenje prvih svojih snova... a kad "vitez" skine oklop (koji je izliven po uzoru na tijelo supermena)... a ono iz njega se pojavi 'žgoljo'... haha... Tad ona pokuša da opravda svoju zaljubljenost govoreći kako je on i "dobar" čovjek... ali avaj, ne pomaže. Matrica se buni u njoj i nastaju prva nezadovoljstva. Odatle svađe...

A ljubav, ni jedno ni drugo, okusili nisu.

Ljubav se ostvaruje potpunim davanjem sebe, bez uslova (bez matrice). Pri tom daješ sve-što-jesi... (i ono što postaješ), bez traženja, bez straha, bez zahtjeva. Tvoja esencija i esencija onoga kome ili čemu se daješ su isto Jedno.
Kad se u tebi osvijesti to Jedinstvo...Jednota, iscijeljen si, cjelina si sa Centrom volje u svemu-što-jest. Taj osjećaj cjelovitosti, sve-prožetosti, ispunjenosti, cjelovitosti, bezuslovnosti davanja... to je Ljubav.

Svako će doživjeti potpuno iscjeljenje.

To se neće desiti prikupljanjem fragmenata već povratkom volje i pažnje u cjelinu.
 
Šta je različito kod nekoga ko je naklonjen istoku od nekoga ko je naklonjen zapadu?
Različite su ekstremnosti prema kojima su usmjereni, dakle smijer od centra je suprotan. To je isto kao kad kažeš da je lijeva ruka bolja i korisnija od desne ili obrnuto.

A šta im je zajedničko?
Usmjerenje od Centra. Pažnja im je u oba slučaja pokrenuta iz cjelovitosti postojanja, izvan istine.

Naklonjenost govori da nisi u Centru.
Razmisli...

moguće...
mislim naklonjenost u smislu da su mi možda bliska ta istočnjačka objašnjenja.
zapravo možda gledam da ne razmišljam previše.
tvoj nick me podsetio na ovo:

"Zašto se poigravati sa idejama? Budi zadovoljan sa onim u što si siguran. Jedina stvar u koju možeš biti siguran je "ja jesam". Drži se toga i odbaci sve ostalo." Nisargadata
 
"ja koji jesam"

KO je JA?

GDE je JA?


Da nije u mozgu?

U kom DELU?

U centru?

U nekom skupu celija?

Stvarno, ko je taj "JA" u nama?

Kada se stvara i dokle postoji?

Sta biva sa njim nakon zivota? :think:
 
“You need Power, only when you want to do something harmful, otherwise Love is enough to get everything done.” Charlie Chaplin

https://www.charliechaplin.com/en/articles/29-The-Final-Speech-from-The-Great-Dictator-


^

ovo sam našao na nekom drugom forumu.
komentar mi je tad bio:

sere čarli

you need power to get anything done.

...

kad sam malo bolje razmislio, shvatio sam da je ta čarlijeva rečenica možda i tačna...

šta vi mislite?

mislim da ljubav može da posluži kao ledolomac inicijalno da stvori prolaz ka nekom projektu ideji ili poslu
naposletku trebaće mnogo više od ljubavi da se nešto sprovede u delo a to su znanje iskustvo i snalažljivost.
tako da nije dovoljno osloniti se samo na ljubav osim ako je ne usmeravaš ka deci koja rastu.
 
moguće...
mislim naklonjenost u smislu da su mi možda bliska ta istočnjačka objašnjenja.
zapravo možda gledam da ne razmišljam previše.
tvoj nick me podsetio na ovo:

"Zašto se poigravati sa idejama? Budi zadovoljan sa onim u što si siguran. Jedina stvar u koju možeš biti siguran je "ja jesam". Drži se toga i odbaci sve ostalo." Nisargadata

Jedina stvar u koju možeš biti siguran je ono što nepobitno znaš. Kada doživiš svoju apsolutnost tek tad ćeš shvatiti koliko do tad ni u šta nisi bio siguran.

Ja se ne poigravam sa idejama. Postojanje apsoluta za mene nije ideja već istina, nepobitna činjenica. Za sve one koji nemaju ni p od pojma šta i kako apsolut jeste (a ne možeš to zamisliti bez da neposredno iskusiš, bez da budeš ) to predstavlja samo ideju. Ako ćemo tako, onda i čovjek nije nošta drugo do manifestacija ideje. Šta te čini tako sigurnim da postojiš kao čovjek???


Kad se doživljavaš apsolutom, ne samo da si siguran da postojiš, već znaš ko, šta i kako kao postojanje jesi. Istovremeno si sve, nepodijeljeno, nemanifestovano, nestvorivo, nepromjenjivo... Tvoje Ja je u svemu podjednako centar znanja. Sve što jeste simultano zna sebe svim što jeste.


Znam, džaba je pričati o tome. To moraš biti. Ipak, poenta priče jeste dokaz da postojimo kao takvo nešto i da je sve ostalo iluzija stvorena holografskom projekcijom znanja-o-sebi koji jesi. Nije li to dovoljno da nas ohrabri da se opustimo, znajući da već jesmo ali i da tragamo za idealom u sebi kojeg u duši svako ponaosob nosi u sebi. Neće se desiti da nećeš biti-postojati... ali kako ćeš biti... to zavisi od znanja-o-sebi-postojanju kohe odnekud izvire. Ti pričaš o naklonjenosti istoku, Budhi, pa zar to nije poigravanje sa idejama??? Pa i taj Nisargadata nešto priča, savjetuje, a i sam je prekoračio granicu koju postavlja drugima. Ako je pak dodao samo još jedan jedini savjet ovome gore navedenom, onda su mu svi savjeti obrzvrijeđeni. Sudeći po tome da mu i ime znaš, nesumnjivo da je o tome napisao bar jednu knjigu.(?)
 
mislim da nije pisao, nego razgovarao sa ljudima, a drugi su zapisivali, nisam siguran.

- - - - - - - - - -

evo nešto:

60 detonatora za buđenje - Nisargadatta



1. Pre nego što manifestacija može da se desi, mora da postoji nešto što može da se manifestuje: to je Apsolut.

2. Bez ikakvog uzroka, spontano, to se dešava; ne postoji razlog. Ta svest je univerzalna - nema individualnosti. Ali kada se svest pojavi u određenoj formi koja je također nastala spontano i počne da funkcioniše u njoj, ta forma poprima osećaj da je individua i tako ono što je neograničeno ograničava sebe na određenu formu i tada nevolje počinju.

3. Svest je taj osećaj biti živ, biti prisutan, osećaj postojanja. Ona je ta ljubav za bivanjem koja je izvor i uzrok svih želja.

4. Ako je iskustvo tu, to je zbog pojave svesti. Ako svesti nema, nema ni iskustva. Apsolut ne može biti doživljen. Taj princip zna svest ili svedoči svesti; ako svest nije tu, svedočenje prestaje. Ti to ne možeš znati konceptualno, ti sam moraš postati TO.

5. Svi smo zaokupljeni ovim iskustvom od rođenja do smrti, ali niko ni ne pomišlja na stanje pre nego što su iskustva počela. Onaj koji ima jasno razumevanje ove svesti ne pridaje važnost nijednom iskustvu.

6. U ovoj zemlji, u ovom životu, ti stičeš nešto, ali zakon ove zemlje je da što god da stekneš ne možeš da izneseš iz nje. Sve što stičeš je zbog svesti, ali zakon zemlje, ovog života, je da ništa ne može da se iznese; jednom kada svest nestane, sve odlazi sa njom.

7. Kako se čovek ponaša u svetu? On zaboravlja šta je ono što zaista funkcioniše. On zaboravlja da su forme samo instrumenti za funkcionisanje svesti. On smatra sebe za entitet i provodi ceo svoj život radeći teško, pokušavajući da stekne nešto. Motiv za sve ovo je osećanje "ja" i "moje".
Sve vrste forme se neprekidno stvaraju i uništavaju - to je njihovo funkcionisanje.

8. Šta se dešava sa ovim osećajem entiteta kada svest nestane? Kada čovek umre, da li zna da je mrtav? Samo drugi ljudi mogu da kažu da je on mrtav.

9. Tvoje prvobitno stanje je stanje pre pojave ove svesti.

10. U tvom prvobitnom stanju nema svesnosti o svesti, pa se prema tome ni ne postavlja pitanje o znanju. Ovo znanje je u stvari neznanje i koje god znanje da se bazira na njemu takođe je neznanje. Svo tvoje znanje zajedno sa tobom treba da bude likvidirano - tada si oslobođen.

11. Ono što ne znaš, to je tvoje pravo stanje. Sve što je došlo nakon pojave ove svesti je višak soli u jelu - beskorisno je, svest je beskorisna.

12. Odbaci svaku misao, svako iskustvo, sve to se desilo nakon pojave ove svesti. Sem odbacivanja kao nečeg beskorisnog, nema ničega što treba učiniti, ničeg van tog čvrstog razumevanja koje te sve više i više apsorbuje.

13. Svet postoji samo dok je ovaj osećaj prisustva tu. Osećaj prisustva je u svesti - ne u mojoj ili u tvojoj svesti, već u univerzalnoj svesti. Sveukupna manifestacija zavisi od ovog osećaja prisustva, uopštenog osećaja prisustva. Kada ovaj osećaj prisustva nestane, gde je tvoj univerzum?

14. Došao sam do zaključka da svest i sve što se pojavljuje u svesti nije ništa drugo do ogromna obmana. Ne postoji niko ko je počinio tu obmanu - to je spontano dešavanje.

15. Univerzalna manifestacija je samo u svesti, ali Probuđeni ima svoj centar viđenja u Apsolutu. U prvobitnom stanju čistog bića, nesvesna svog postojanja, svest se javlja kao talas koji se širi vodom, a u svesti svet se pojavljuje i nestaje. Talasi se podižu i padaju, ali količina vode uvek ostaje ista.

16. Pre svih početaka, posle svih krajeva, ja jesam. Bez obzira što se događa, ja moram biti tu da tome svedočim.

17. Nije da svet ne postoji. Postoji, ali samo kao pojava u svesti - sveukupnost poznatog, manifestovanog, u beskonačnosti nepoznatog, nemanifestovanog.

18. Ono što počinje mora prestati, ono što se pojavljuje mora nestati. Trajanje neke pojave je relativna stvar, ali princip je da sve što je podložno vremenu i trajanju mora imati svoj kraj i samim tim nije stvarno.

19. Razmotri iz svog sopstvenog iskustva da li postoji išta trajno. Čak se i tvoja sopstvena slika o sebi uvek menja.

20. Sve je to deo sveukupnog funkcionisanja. Ono što se odvija je neka vrsta sna i ma šta da se desi biće deo sna. Sve pojave su samo pojave u svesti; svaka će biti tu onoliko koliko treba da traje, ali u osnovi ništa što se dešava nema nikakvu vrednost niti značaj.



21. Šta god da neko vidi ili opaža, on mora biti pre toga što je viđeno i opaženo. To je jednostavno.

22. Jednom kada spoznaš svoju pravu prirodu, tada biti živ ne znači biti individua, već to znači jednostavno biti deo ove spontane manifestacije.

23. Ti znaš da jesi. Zato što znaš da jesi sve se dešava. Spoznaj to znanje "ja sam". Kada budeš spoznao šta je to "ja-sam-stvo", veo misterije će biti otklonjen.

24. Znanje da jesi, je Bog. Posveti se tome i jednog dana ćeš shvatiti da ti nisi individua. Shvatićeš da si univerzalna svest koja ne može da pati; ne postoji ni bol ni zadovoljstvo za tu svest.

25. Šta je to što voliš sada? "Ja sam". Daj svoje srce i um tome, ne misli ni o čemu drugom. Kada ovo postane bez napora i prirodno, onda je to najviše stanje.

26. Zašto se poigravati sa idejama? Budi zadovoljan sa onim u što si siguran. Jedina stvar u koju možeš biti siguran je "ja jesam". Drži se toga i odbaci sve ostalo. To je joga.

27. Napusti sve ideje o sebi i jednostavno budi.

28. Teškoće se javljaju zato što tragaš za tim, zaboravljajući da je to ono što ti jesi. Ti kao subjekat tragaš sa sobom kao za objektom. Ti si ono za čim tragaš.

29. Jastvo je blizu i put do njega je lak. Sve što treba da uradiš je da ne radiš ništa. Tvoja spiritualna vežba je da budeš.

30. U čistoj svesti ništa se ne dešava.

31. Znanje "ja jesam" je najviši Bog, Guru; budi jedno sa tim, budi prisan s njim.

32. Sve što znaš je iz druge ruke. Samo "ja jesam" je iz prve ruke i ne traži dokaze! Drži se toga.

33. Oslobođenje nije postignuće već stvar hrabrosti, hrabrosti da veruješ da si već slobodan i da delaš u skladu sa tim.

34. Kada znaš ono što jesi, ti ujedno i jesi ono što znaš. Između bivanja i znanja ne postoji jaz.

35. Nema šta da se uradi. Samo budi. Ne čini ništa. Budi.

36. Svako iskustvo je privremeno, ograničeno i iluzorno. Sama realizacija nije iskustvo. To je otkriće bezvremenog faktora u svakom iskustvu. Svest je ono što čini svako iskustvo mogućim.

37. Sve dok budeš bio zainteresovan za ovaj manifestovani svet, nećeš imati vremena da odeš to korena. Koren je ta svest koja se pojavila kada si bio dete. Svest koju imaš sada ista je kao ta dečija svest; zadrži se na tome, to je dovoljno.

38. Ne čini ništa osim ovoga: nemoj da identifikuješ svest sa telom. Nema potrebe ni za kakvom spiritualnom vežbom osim da budeš svestan činjenice da se sve dešava samo u ovoj svesti. Možeš samo osećati svest, ne možeš je videti. Ti je znaš; ti znaš da jesi.

39. Ništa što bih ti rekao ne može ti koristiti u ovom svetu i zato ti kažem samo ono što jesi. Ako tražiš tu vrstu mira koja je neprocenjiva možeš je naći samo ako se ustoličiš u svesti sa čvrstim ubeđenjem. Pod ubeđenjem podrazumevam ubeđenje u koje se nikada ne sumnja, koje je čvrsto, nikada poljuljano ni uzdrmano - imaj takvu vrstu ubeđenja u svoje postojanje. Ne misli ni na šta drugo, nemoj se moliti ničemu drugom.

40. Nevolja je u tome što svi žele da steknu znanje o Jastvu bez napuštanja identifikacije sa telom, a to je kontradiktorno. Napusti ovu identifikaciju i sve će biti jednostavno.



41. Svako mora umreti, zato umri u svojoj pravoj prirodi. Zašto umreti kao telo? Nikada ne zaboravi svoju pravu prirodu. To možda mnogi ne mogu prihvatiti, ali to je činjenica. Ako već moraš imati ambiciju, neka to bude najviša, tako da baš u trenutku smrti budeš Apsolut. Odluči to sada čvrsto, sa sigurnošću i ubeđenjem. Tigar ti se približava: ti znaš da je smrt neizbežna ako te napadne. Zašto umreti kao kukavica? Napadni ga i možda će pobeći. Ali ako tigar samo prolazi pored tebe, nemoj ga napadati bez potrebe! Samo ako je apsolutno neophodno, skoči na njega.

42. Pusti telo i um da rade svoj posao, ali znaj da taj koji radi nisi ti - ti si osećaj prisustva.

43. U ovom konceptu prostora i vremena nalazi se sveukupna manifestacija u kojoj ti sebe smatraš za nešto odvojeno. Nema ničega odvojenog; ti si deo funkcionisanja celokupne manifestacije.

44. Vrati se na izvor: pre nego što se ovaj koncept bića "ja jesam" pojavio, koje je bilo tvoje stanje?

45. U tom stanju znanje je apsorbirano u znanju, ali znanje nije svesno sebe. Za takvo nešto je potreban instrument, a svest je taj instrument. U svesti, svest je svesna sebe, ali u stanju koje prethodi pojavi svesti, ko je tu i pomoću kojeg instrumenta on može biti svestan. U tom stanju koje nije umrljano ničim, nema uslovljenosti. Uzmimo npr. prostor. U prostoru su i mrak i svetlost; prostor postoji bilo da su tu mrak ili svetlost. Na isti način stanje pre svesti je uvek tu. Upravo sada ono je tu. Ono je srž svega. Čovek od znanja je onaj koji obitava u tom prostoru uprkos telu i umu.
 

Back
Top