sta mi tesko

jao boze.
dok su deca mala stvarno ima oko njih posla, narocito ako sve sam obavljas..ali to je najdublji instikt, najveca ljubav..zato nije nista tesko..nikad, nikad.

a onda porastu. i uglavnom te kuliraju..pa kad se taj cudesni trenutak desi da bi zapravo o necem popricali, ne da ti nije tesko, nego se udaras nogama u guzicu:)))
pateticno.
ali jbg tako je.

Море, није баш да није тешко, тешко је и те како у појединим тренуцима, нарочито кад си сам.

Једино што је мени олакшавало то је та љубав о којој причаш, и што сам знала да је временски ограничено.

А долазило ми је да побегнем, да се сакријем, да ме нема понекад.

- - - - - - - - - -

^To je realnost u bas malo porodica.Obicno kazu "sam/sama si odgovoran/odgovorna za svoje postupke" .Obicno su tu napadi "kad nisi mislio/mislila tako je".
Jos teze - ne zanima ih.Najgora verzija -daju pare da uh ne gnjavis,imaju preca posla.Ono sto unistava mnoge je sto ako idu kod strucnjaka na razgovor moraju da kriju jer matorci to ne bi prihvatili.Svi bi voleli da su im matorci kao sa filma,da pricaju,pitaju sta fali i da im se slobodno moze reci bez straha od reakcije.Ali to obicno nije tako jer film traje dva sata,montirano,zavrsi se a zivot traje mnogo duze i nema montaze.

Наравно да је дете само одговорно за своје поступке, као и сви ми.

Ради се о томе да га треба усмеравати на време, разговарати са њим, поставити здраве темеље, онда и одлуке нису погрешне.

А ако јесу, ту смо опет ми да испегламо колико можемо, утешимо, не да ударамо преко носа.
 
pa ok, ja imam sasvim drugaciji stav. ja smatram da sam ja odgovorna za njihove postupke. :)
i nemam preca posla od njih.

Naravno :)
I majke jesu ključne u vaspitanju dece. I one što se dure kada muškarci to spomenu imaju problem a ne muškarci koji nam to prebacuju. Ne kažem da ne treba i da nije lepo kada i otac učestvuje u životu deteta ali sigurno neću vitlati lasom da ga uhvatim i objasnim kako je i on odgovoran. Stvar njegove dobre volje. Ja to radim jer želim, jer sam majka, jer je to moje dete, moja potreba, želja, savest, priroda,... moja ljubav. A ne da bih dokazala njemu ili okolini kako sam bolja i veća. Nisam. Sasvim sam obična žena. Majka. To se u mom svetu podrazumeva. Njemu na čast i savest je njegova nezainteresovanost. Nemam nameru da trljam svoju žrtvu na nos, jer to i nije žrtva. To je zadovoljstvo. Radost života. On gubi. A ni ne zna koliko.
I Koto, treba da su nam puna usta naše dece. Jer smo ih mi vaspitale :zag:
Neka je pretenciozno 100x...Briga me :)
 
Наравно да је дете само одговорно за своје поступке, као и сви ми.

Ради се о томе да га треба усмеравати на време, разговарати са њим, поставити здраве темеље, онда и одлуке нису погрешне.

А ако јесу, ту смо опет ми да испегламо колико можемо, утешимо, не да ударамо преко носа.
Ne,ne,ne.To " sam si odgovoran/odgovorna za svoje postupke" podrazumeva " meni/nama se ne obracaj,sam/sama resavaj svoje probleme/ sam/sama si kriv/kriva,sam/sama izazvala/izazvao (cak i kad nisi,nema veze) resavaj to".

Porodice gde zaista dete/deca mogu da se oslone na matorce su retkost.Uglavnom se stvari svode na predstavu za javnost.
 
Ne,ne,ne.To " sam si odgovoran/odgovorna za svoje postupke" podrazumeva " meni/nama se ne obracaj,sam/sama resavaj svoje probleme/ sam/sama si kriv/kriva,sam/sama izazvala/izazvao (cak i kad nisi,nema veze) resavaj to".

Porodice gde zaista dete/deca mogu da se oslone na matorce su retkost.Uglavnom se stvari svode na predstavu za javnost.

Ја сам расла у таквој породици, и своје дете васпитавам и учим тако.

Да буде самостална и да доноси одлуке, да сноси одговорност, али да може да се обрати за помоћ кад забрља.

О породицама о којима ти причаш само сам слушала.

И верујем да су реткост, а не правило.
 
Meni nikada nije teško da uđem u kuhinju, stavim kecelju, i napred...Slano, slatko, ručak, torta...nije bitno šta...Uopšte sam mnogo opsednuta hranom, i samo mislim šta bih spremala za jelo. Ništa mi nije da sada ustanem, odem u kuhinju, i napravim tortu. Bez ikakvog povoda i razloga. Iako sam danas spremala ručak, posebno porodici, posebno meni, pravila šne - nokle, pravila picu za večeru, opet ću se zavući u kuhinju i nešto prčkati.
 
Ја сам расла у таквој породици, и своје дете васпитавам и учим тако.

Да буде самостална и да доноси одлуке, да сноси одговорност, али да може да се обрати за помоћ кад забрља.

О породицама о којима ти причаш само сам слушала.

И верујем да су реткост, а не правило.
Ne pisem o sebi.
Koliko vidim u praksi,porodice za koje ti mislis da su pravilo - malo ih je,spadaju u izuzetke.
Siromasna smo zemlja,mnogi ljudi su pukli kod bonova u osamdesetim,devedesete ih dobro nacele a "99. skoro urnisala.Mnogo stresa i problema odrazilo se na danasnje stanje kao i konstantno siromastvo i sve vece odseljavanje od "90. do danas koje se nastavlja.Ljudi su istraumirani i to ostavlja posledice na porodice koje su zasnovali.
 
Ne pisem o sebi.
Koliko vidim u praksi,porodice za koje ti mislis da su pravilo - malo ih je,spadaju u izuzetke.
Siromasna smo zemlja,mnogi ljudi su pukli kod bonova u osamdesetim,devedesete ih dobro nacele a "99. skoro urnisala.Mnogo stresa i problema odrazilo se na danasnje stanje kao i konstantno siromastvo i sve vece odseljavanje od "90. do danas koje se nastavlja.Ljudi su istraumirani i to ostavlja posledice na porodice koje su zasnovali.

Можда је тако у већим срединама, у нашем селу се породице још увек држе заједно.
 
Можда је тако у већим срединама, у нашем селу се породице још увек држе заједно.

U selima dosta ljudi folira da ne bi bilo odbaceno,ogovarano,etiketirano i ostalo.Krije se sve sve sto je "van sveta" (bar po onome koliko sam informisana na tu temu) ali opet kao sto vec napisah postoje izuzetci - odlicno ako je takvo stanje.
 
U selima dosta ljudi folira da ne bi bilo odbaceno,ogovarano,etiketirano i ostalo.Krije se sve sve sto je "van sveta" (bar po onome koliko sam informisana na tu temu) ali opet kao sto vec napisah postoje izuzetci - odlicno ako je takvo stanje.

Нико не може дуго да се фолира.
 
Нико не може дуго да се фолира.
Ljudi zele da veruju u lepo i ako se nesto predstavlja lepim cesto ce prihvatiti to zdravo za gotovo.Posebno na selu gde ljudi cesto zavise jedni od drugih te se " ne talasa" .(Ne spominjem selo u negativnom kontekstu vec u smislu da su ljudi prilicno okrenuti jedni drugima.)
 
pa ok, ja imam sasvim drugaciji stav. ja smatram da sam ja odgovorna za njihove postupke. :)
i nemam preca posla od njih.

Naravno :)
I majke jesu ključne u vaspitanju dece. I one što se dure kada muškarci to spomenu imaju problem a ne muškarci koji nam to prebacuju. Ne kažem da ne treba i da nije lepo kada i otac učestvuje u životu deteta ali sigurno neću vitlati lasom da ga uhvatim i objasnim kako je i on odgovoran. Stvar njegove dobre volje. Ja to radim jer želim, jer sam majka, jer je to moje dete, moja potreba, želja, savest, priroda,... moja ljubav. A ne da bih dokazala njemu ili okolini kako sam bolja i veća. Nisam. Sasvim sam obična žena. Majka. To se u mom svetu podrazumeva. Njemu na čast i savest je njegova nezainteresovanost. Nemam nameru da trljam svoju žrtvu na nos, jer to i nije žrtva. To je zadovoljstvo. Radost života. On gubi. A ni ne zna koliko.
I Koto, treba da su nam puna usta naše dece. Jer smo ih mi vaspitale :zag:
Neka je pretenciozno 100x...Briga me :)

Sve je ovo lepo i tačno - do jedne odredjene tačke.
Mnoge majke stavljaju toliko u prvi plan to moja deca da zaborave da su ta deca u stvari svoji ljudi.
Jesmo mi odgovorni za to kakve smo ljude stvorili, ali imaju oni svoje izbore i pored i posle nas.
Ne valja ni u čemu preterivati, pa ni u ispoljavanju ljubavi prema deci, time se efikasno prave moralni invalidi.
 
Evo citam sta forumasice sve rade,ubise se od posla u kuhinji za praznike bukvalno.Zasto nisu rasteretile sebe,dale ostalim ukucanima da urade po nesto?Svako uradi svoj deo posla i brze se zavrsi.Danas su mogle da se posvete sebi.Zaborave da se posvete sebi,to se vidi.Ne radi se o tome sto tvrde "da im nije tesko" vec da je bezbroj puta receno kako drugi postuju taj rad tek kada oni sami rade.
Potrebno mi je mnogo vise vremena da uradim bilo sta zbog svega.Danas sam brutalno bila prekinuta,razbesnela se,sklonila da dodjem sebi i nastavila posle nekako.Nije poenta da objasnim zasto,nije poenta da hranim tudju sujetu i ego,niti ja gledam druge prema sebi vec bih volela da svako zensko ima vremena za sebe.To je nesto sto bas retko kad cujem uzivo,retko kad ovde procitam a najbitnija je stavka.
Toliko nerealno deluje ta sreca kad se sve sredi,ocisti,spremi (s.o.s.) - kad je zadnji put bilo drugi su ocistili/oprali/spremali za ovu nedelju ja odmaram/idem kod frizera/sminkera/na trcanje/bilo sta sto volim?Recimo.
 
Poslednja izmena:
Evo citam sta forumasice sve rade,ubise se od posla u kuhinji za praznike bukvalno.Zasto nisu rasteretile sebe,dale ostalim ukucanima da urade po nesto?Svako uradi svoj deo posla i brze se zavrsi.Danas su mogle da se posvete sebi.Zaborave da se posvete sebi,to se vidi.Ne radi se o tome sto tvrde "da im nije tesko" vec da je bezbroj puta receno kako drugi postuju taj rad tek kada oni sami rade.
Potrebno mi je mnogo vise vremena da uradim bilo sta zbog svega.Danas sam brutalno bila prekinuta,razbesnela se,sklonila da dodjem sebi i nastavila posle nekako.Nije poenta da objasnim zasto,nije poenta da hranim tudju sujetu i ego,niti ja gledam druge prema sebi vec bih volela da svako zensko ima vremena za sebe.To je nesto sto bas retko kad cujem uzivo,retko kad ovde procitam a najbitnija je stavka.
Toliko nerealno deluje ta sreca kad se sve sredi,ocisti,spremi (s.o.s.) - kad je zadnji put bilo drugi su ocistili/oprali/spremali za ovu nedelju ja odmaram/idem kod frizera/sminkera/na trcanje/bilo sta sto volim?Recimo.
Zaki,
Svako svoj zivot uredi kako voli...
Neko voli da glumi zrtvu, neko cuti cak i kad mu nije potaman i jos sto boja izmedju... ;)
 
Ja ne znam i evo razmisljam sta mi je tesko i kada vise ne mogu... i kada ne mogu ja radim al rondam... o svakodnevnim zivotnim stvarima ni ne razmiljam da li su mi teske ili ne. Kada bih se upustila u razmisljanje da li mi je tesko da ispraznim masinu ili tako neki banalni posao verovatno ne bih nikad ustala...
a uvek mogu da popijem dobar espresso u svojoj fotelji i prosetam po mrezama onako bez mnogo mozga u tisini ako je moguće.. sta mi resko ????
 
Zaki,
Svako svoj zivot uredi kako voli...
Neko voli da glumi zrtvu, neko cuti cak i kad mu nije potaman i jos sto boja izmedju... ;)

Cile ne shvatam zasto to rade sebi.Izludjuju me,nerviraju do beskraja jer zapostavljaju same sebe.Ne znaju ukucani da ciste?Jednom ce otaljati,drugi,peti put - kad vide da niko nece da ide za njima,ispravlja,naucice.Ne znaju da ukljuce masinu?Napise se,nauce - kad vide niko nece umesto njih da stavlja stvari i prostire.Pranje sudova,ciscenje kupatila,sve.Ne znaju - naucice.Nemaju radne navike?I te kako se to stekne kad niko drugi ne cisti.
Kako nisu razvile osecaj ukucana da su one osobe?Ne da ih dozivljavaju kao "ma uradice ona,sta da se cimam".
Gledam kod baba i baka posledice tog rada celog zivota po kuci bez uplitanja ukucana,ode zdravlje.Od iscrpljenosti,umora,ropstva kuci/stanu,ukucanima.To se ne vidi dok ne zadju u neke godine,posle se pokaze.
 
Zaki,
Svako svoj zivot uredi kako voli...
Neko voli da glumi zrtvu, neko cuti cak i kad mu nije potaman i jos sto boja izmedju... ;)
Te dramske radnje koje zene izvode sa ulogom zrtve svoje porodice, pa kolega, pa prijateljica... mene niti interesuju niti to mogu da slusam. Smatram da svaka uziva u tome i ocekuje somejik za uzvrat ali kako to ne biva postaje jos ocajnija.
Ja sam celog zivota mnogo radila.. mnogo ucila, radila, sama podigla dete ( rano se razvela) selila se, opremala tudje stanove, cimala vukla.. brinula i brinem o roditeljima koji stare, lečila dete od teske bolesti citavu godinu i vise i nikada nisam usla u ulogu zrtve...
A to pranje, cisćenje, kuvanje... trivijalne stvari.
 

Back
Top