General Bajić: Ne bojim se, Tuđman je bio zločinac

Atomiswave

Veoma poznat
Poruka
12.629
Beograd -- General bivše JNA Ljubomir Bajić kaže da se ne boji ničega i da je spreman da odgovara, ali svojoj državi.
Izvor: Tanjug petak, 15.12.2017. | 10:05

General je, kao tadašnji komandant Petog vazduhoplovnog korpusa, naredio raketiranje Banskih dvora, oktobra 1991. godine, kaže da se ne boji ničega, da je to uradio za svoju domovinu i svoj narod.

Hrvatska je, naime, nakon 26 godina od tog događa i samo dve sedmice od izricanja pravosnažne presude šetorici Hrvata iz Hercegovine, saopštila da je istraga u vezi tog događaja završena i da su krivične prijave podnete protiv petorice visokih oficira JNA, pet državljana Srbije i jednog državljanina Hrvatske. Ukazujući na tu činjenicu i deo hrvatskih medija je juče pisao da su krivične prijave praktično preko noći od Tuđmana agresora, napravile Tuđamana žrtvom.

Gostujući na televiziji Pink general Bajić je najpre podsetio šta je sve prethodilo njegovoj naredbi da se raketiraju Banski dvori, sedište prvog hrvatskog predsednika Franje Tuđmana, koji je, inače, pomenutom haškom presudom označen kao vođa udruženog zločinačkog poduhvata u BiH.

Bajić je podsetio da je hrvatski vrh tada izdao naređenje na opšti napad na kasarne JNA na teritoriji Hrvatske, kada je došlo do predaje Varaždinskog korupusa, zatim koprivničke i bjelovarske, gde je prilikom predaje streljan komandant i još pet pripadnika brigade.

Prisećajući se tih dana, general kaže da se kod Karlovca dogodio "pravi pokolj srpskih rezervista".

"Toj situaciji se moralo stati na kraj. Naređenje vojnog vrha je bilo da se za svaku kasarnu uništi jedan bitan objekat hrvatske paradržave. Ja sam odlučio da se izvrši napad na Banske dvore. Znao saam da je Tuđman u objektu... Na televiziji sam gledao njegovu konferenciju za novinare...", ispričao je general Bajić.

Za njega je Tuđman bio neprijatelj na čelu, kako je rekao, jedne paradržave i potrebno je, kaže, napre se prisetiti njegovih izjava koje su sve bile na tragu rata, a kao primer je naveo: "Rata ne bi bilo da ga Hrvatska nije želela" ili na onu da "Srbe treba udariti tako da nestanu".

"To govori da sam bio u pravu... Tuđman je bio zločinac", jasan je general Bajić, koji kaže da žali što je Tuđman izbegao taj napad.

"Žalim žrtve koje su pale..., a zna se da se zmija bije u glavu", naveo je general.


Podseća na tadašnju atmosferu u Hrvatskoj, gde se i danas zabranjuje srpski jezik i ćirilično pismo.

Objašnjavajući da su najnovije krivične prijave podignute protiv šestorice bivših oficira JNA među kojima je i on, Bajić kaže da je sve to samo posledica presude haškog tribunala šestorici Hrvata za zločine u Herceg Bosni i pokušaj da opravdaju zločine koje su činili.

"Strah nemam, ne bojim se i spreman sa da odgovaram svojoj državi i svom narodu", kaže general, koji smatra da u vojsci mora da postoji samoinicijativa.

Dodao je i da, kako je rekao, "ima istorijske motive zbog čega je to napravio".

Jasno je, kaže, šta se tamo dešavalo tada i danas.

"Čista ustašija i fašizam i ako se to ne spreči, nastaće ono što je već bilo", upozorio je.


Njegov kolega, general Vidosav Kovačević, podsetio je da je Hrvatska međunarodno priznata kao nezavisna država15. januara 1992, a da je 26. marta HVO napali BiH i napravili pokolj u Benkovcu, Bosanskom Brodu i Šamcu, kada je stradalo 3.500 Srba.

Kada im je na tom prostoru pružen otpor, hrvatska vojska je otišla u Herceg Bosnu, a o tome šta se tamo dogodilo govori i poslednja haška presuda.

Prema njegovim rečima, Hrvatska je tamo bila agresor i zato ovim krivičnim prijavama protiv srpskih generala oni zapravo žele da skrenu pažnju sa tih događaja.


"Mi nemamo čega da se plašimo", kazao je general Kovačević i dodao da se JNA povlačila po nalogu vojnog vrha i da u Hagu nema nijednog oficira tadašnje vojske.

Lično je bio mnogo puta u Hagu i dodaje da oni imaju dobar tim za odbranu i da su spremni da zajedno sa tim timom pomognu odbranu Srba u Hagu, kao i u domaćem pravosuđu.

Smatra da se hrvatski državni vrh, kako kaže, pogubio zbog razvoja ustaštva i fašizma i da njihovi potezi ne doprinose pomirenju i saradnji na način kako to radi predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

"Mi ne možemo da odemo u Hrvatsku ni da sahranimo svoje", zaključio je Kovačević.

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=12&dd=15&nav_category=12&nav_id=1336476

Kljucna informacija, Banski Dvori su raketirani u periodu kada Hrvatska nije ni postojala kao drzava, jer nije bila priznata, stoga je optuznica nistavna. Mozda postoji neka pravna caka koju ustasija moze da potegne, ali ne verujem, cista predstava za javnost i skretanje paznje sa vaznih stvari....
 
A Ante Marković ?
Možda Milošević nije htio da likvidira Tuđmana, on mu je bio partner, nego Markovića i Mesića , i oni su tada bili tu ..

- - - - - - - - - -

A možda da ojača pregovaračku poziciju , tako su u BiH čitav rat pregovarali a granatirali civile ..

Ti izgleda sanjaš Miloševića? Kakav Milošević te spopao, BAJIĆ, Bajić...lepo kaže da je samoinicijativno naredio da se gađaju Banski dvori.
Osim toga lepo kaže u daljem intervjuu da je dejstvo bilo po separatističkim snagama u trenutku kada je SFRJ još legitimna zemlja i JNA legitimna vojska na tim prostorima.
Nadam se da razumeš pojam LEGITIMITET.
P.S. zanima me da li je neko blizak tebi bio u pokretu JVuO i u Ravnogorskom pokretu?
 
Ti izgleda sanjaš Miloševića? Kakav Milošević te spopao, BAJIĆ, Bajić...lepo kaže da je samoinicijativno naredio da se gađaju Banski dvori.
Osim toga lepo kaže u daljem intervjuu da je dejstvo bilo po separatističkim snagama u trenutku kada je SFRJ još legitimna zemlja i JNA legitimna vojska na tim prostorima.
Nadam se da razumeš pojam LEGITIMITET.
P.S. zanima me da li je neko blizak tebi bio u pokretu JVuO i u Ravnogorskom pokretu?

Ček , on je vojno lice, je li htio da izvrši vojni udar ? Ako je htio da izvede vojni udar , zar nije trebao početi sa Beogradom ? Koja mu je civilna vlast naredila da raketira po Hrvatskoj ?
Đe ćemo mi biti u istoj vojsci sa četnicima , mi imamo sa njima druga iskustva :)
 
Poslednja izmena:
Grupa oficira na osnovu svoje zakletve Maršalu, kojom se obavezala da će braniti ustavni poredak i teritorijalni intergritet SFRj po svaku cenu pa čak i žrtvujući svoj život, ima moralno pravo ali i obavezu da u skladu sa zakletvom samostalno preduzme akcije za uništenje agresora ( ustaški secesionisti) u slučaju da procene da komanda postupa defetistički pa čak i izdjanički
 
Poslednja izmena:
Kod Maršala bi u najboljem slučaju bili disidenti , a u ponudi je i smrtna kazna ..

'Misaoni eksperiment koji predlažemo je formulisanje elemenata jedne optužnice, po kojoj bi Milošević, Jović i Kadijević, da im nije uspelo da unište SFRJ, odgovarali po tada važećim jugoslovenskim zakonima, pred domaćim sudom.

Ta optužnica morala bi da sadrži sledeće:

Slobodan MILOŠEVIĆ, u svojstvu Predsednika Predsedništva Centralnog komiteta Saveza komunista Srbije (do 16. jula 1990), Predsednika Socijalističke Partije Srbije (od 16. jula 1990), i Predsednika Republike Srbije (od 9. decembra 1990),

Borisav JOVIĆ, u svojstvu Predsednika Predsedništva SFRJ (od 15. maja 1989) i Potpredsednika Socijalističke partije Srbije (od 16. jula 1990), i

Veljko KADIJEVIĆ, u svojstvu Saveznog sekretara za narodnu odbranu

su u vremenu od 15.maja 1989. god. do 8.oktobra 1992. god.

Stvorili zaveru da zloupotrebom svojih političkih ovlašćenja

(1) protivustavno i nezakonito izmene nacionalnu strukturu JNA, stave je pod svoju efektivnu kontrolu i upotrebe za sledeće ciljeve:

(2) nasilno svrgnu organe vlasti u Hrvatskoj i Sloveniji;

(3) vojnim udarom nasilno svrgnu najviše savezne organe vlasti, SIV i Predsedništvo;

(4) silom ili protivustavnim putem izmene granice SFRJ tako što bi protivustavnom odlukom Predsedništva isključili Republiku Sloveniju i Republiku Hrvatsku iz SFRJ;

(5) silom ili protivustavnim putem izmene granice Republike Hrvatske, podsticanjem i političkim i vojnim organizovanjem oružane pobune u Hrvatskoj;

što je imalo za posledicu smrt velikog broja lica, izazvalo opasnost za živote ljudi, i bilo praćeno teškim nasiljima i velikim razaranjima,

čime su svi zajedno i svaki od njih pojedinačno izvršili jedno produženo krivično delo iz člana 136, stav 1. u vezi člana 116, stav 1. i stav 2. u njegovom najtežem obliku kažnjivom po članu 139 KZ SFRJ (Službeni list SFRJ, broj 44/76).

Citirana krivična dela sadrže sledeće dispozicije:

Član 136 glasi:

(1) Ko stvara zaveru, bandu, grupu ili drugo udruženje lica radi vršenja krivičnih dela iz člana 114 do 119, stav 2, čl.120 do 123, čl.125 do 127 i čl.131 do 132 ovog zakona, ili ko stvara grupu radi prebacivanja ili upućivanja građana SFRJ u inostranstvo radi vršenja neprijateljske delatnosti prema SFRJ, kazniće se zatvorom najmanje pet godina.

Član 116 glasi:

(1) Ko učini delo upravljeno na to da se silom ili protivustavnim putem otcepi neki deo teritorije SFRJ ili da se deo te teritorije pripoji drugoj državi, kazniće se zatvorom najmanje pet godina.

(2) Ko učini delo upravljeno na to da se silom ili protivustavnim putem izmene granice između republika i autonomnih pokrajina, kazniće se zatvorom najmanje jednu godinu.

Član 139 glasi:

Za krivično delo iz člana 114, člana 115, stav 1, čl.116 do 121, čl.123 do 128, člana 132, i člana 136, stav 1 ovog zakona koje je imalo za posledicu smrt nekog lica ili je izazvalo opasnost za život ljudi ili je praćeno teškim nasiljima ili velikim razaranjima, ili je dovelo do ugrožavanja bezbednosti, ekonomske ili vojne snage zemlje, ili u drugim osobito teškim slučajevima, učinilac će se kazniti zatvorom najmanje deset godina ili smrtnom kaznom.

Članom 116 se inkriminišu kao samostalno delo pripremne radnje i pokušaj izmene granica. Član 18, stav 3 određuje šta se kod ovakvih dela smatra pripremnom radnjom.

Član 118, stav 3 glasi:

Kad zakon propisuje kažnjavanje za pripremanje određenog krivičnog dela, pripremanje se može sastojati u nabavljanju ili osposobljavanju sredstava za izvršenje krivičnog dela, u otklanjanju prepreka za izvršenje krivičnog dela, u dogovaranju, planiranju ili organizovanju sa drugima izvršenja krivičnog dela, kao i drugim radnjama kojima se stvaraju uslovi za neposredno izvršenje krivičnog dela, a koje ne predstavljaju radnju izvršenja.

Činjenice koje ukazuju na izvršenje ovog dela zasnivaju se, gotovo isključivo na dnevnim zabeleškama iz perioda 15. maj 1989 – 8. juli 1992. Borisava Jovića objavljenima pod naslovomPoslednji dani SFRJ (Beograd: Politika, 1995) i memoara Veljka Kadijevića Moje viđenje raspada – vojska bez države (Beograd: Politika, 1993).

Verodostojnost činjenica koje oni iznose i koje se odnose na stvaranje zavere proističe (a) iz suštinske podudarnosti njihovih svedočenja; (b) iz toga što oni svedoče o sopstvenim postupcima, kao i (c) iz činjenice da se ne može zamisliti nikakav uverljiv motiv zbog koga bi sebe lažno samooptuživali.

Pored toga, ne samo što Milošević nije nikada demantovao pisanje Jovića i Kadijevića, već su njihove knjige objavljene od strane izdavačkog preduzeća Politika, nad kojim je Milošević imao potpunu kontrolu.

Doduše, Milošević na suđenju u Hagu tokom saslušanja svedoka STJEPANA MESIĆA poriče da je ikada upoznat sa sadržajem Jovićeve knjige. Međutim, ovu tvrdnju osporava Miodrag Marović u svojoj knjizi Politika i politika (Helsinški odbor za ljudska prava, Beograd, 2002, str.331): “(Mihajlo) Marković je rekao, a mediji preneli da je Jovićev rukopis bio u Miloševićevim rukama…”.

Konačno, zaverenički planovi i namere, kako ih sami opisuju, materijalizovani su u stvarnosti kasnijih političkih i vojnih događaja.'
http://pescanik.net/raspad-jugoslavije-i-2/
 
Ček , on je vojno lice, je li htio da izvrši vojni udar ? Ako je htio da izvede vojni udar , zar nije trebao početi sa Beogradom ? Koja mu je civilna vlast naredila da raketira po Hrvatskoj ?
Đe ćemo mi biti u istoj vojsci sa četnicima , mi imamo sa njima druga iskustva :)

seksualna ? Od 250 000 silovanih bosanskih muslimanki jedino izgleda tebe cetnici nisu silovali
1. Grdna si
2. Imas ti svog "Cetnika" samo te sramota da priznas
 
Kljucna informacija, Banski Dvori su raketirani u periodu kada Hrvatska nije ni postojala kao drzava, jer nije bila priznata, stoga je optuznica nistavna. Mozda postoji neka pravna caka koju ustasija moze da potegne, ali ne verujem, cista predstava za javnost i skretanje paznje sa vaznih stvari....
realno ne mogu mu nista i, NATO je 1999. raketirao Milosevicevu rezidenciju ,ali,kadija te tuzi kadija ti sudi, Obzirom da smo porazena strana ne bi bilo za iznenadjnje da zvanicni Zagreb potrazuje optuzene oficire JNA, ucenjujuci Beograd blokiranjme pristupa EU.Ne bi me iznenadilo da u nekom narednom periodu ne budu pohapseni i organiziju im sudjenje u Beogradu
 
realno ne mogu mu nista i, NATO je 1999. raketirao Milosevicevu rezidenciju ,ali,kadija te tuzi kadija ti sudi, Obzirom da smo porazena strana ne bi bilo za iznenadjnje da zvanicni Zagreb potrazuje optuzene oficire JNA, ucenjujuci Beograd blokiranjme pristupa EU.Ne bi me iznenadilo da u nekom narednom periodu ne budu pohapseni i organiziju im sudjenje u Beogradu

Upravo, tako bi svaka vojska postupila, jer lideri i vazne politicke licnosti predstavljaju visoko prioritetne mete. Ne znam zasto se ustasija nasla u cudu, sta im nije jasno?
 
Poslednja izmena:
seksualna ? Od 250 000 silovanih bosanskih muslimanki jedino izgleda tebe cetnici nisu silovali
1. Grdna si
2. Imas ti svog "Cetnika" samo te sramota da priznas

Poznato je da ste silovali minimalno 20000 Bošnjakinja muslimanki i da su vam neke od siledžija osuđeni ne za silovanje , nego za zločin protiv čovječnosti https://bs.wikipedia.org/wiki/Silovanja_u_ratu_u_Bosni_i_Hercegovini ..

A u Hagu kad je izricana doživotna robija Sratku, nađe se provokator da maše zastavom Srbije ...

Ali tu je bila i žrtva ..
'Zastavu muškarcu je pokušala oduzeti predsjednica Udruženja "Žena-žrtva rata" Bakira Hasečić, a potom je reagovala policija koja je smirila situaciju.

Hasečić je nakon incidenta izjavila da je "žalosno i tužno da se danas pred Haškim sudom veliča genocid, agresija, masovna silovanja nesrpskih žena, posebno Bošnjakinja. Ja sam jedna od tih hiljada silovanih žena".'
http://aa.com.tr/ba/dnevni-naslovi/incident-ispred-zgrade-suda-u-hagu-uoči-presude-mladiću/973994
 
Upravo, tako bi svaka vojska postupila, jer lideri i vazne politicke licnosti predstavljaju visoko prioritetne mete. Ne znam zasto su se ustasija nasla u cudu, sta im nije jasno?
pa i nisu se nasli u cudo,ovo je vise pasje besnilo zbog presude bosanskoj ekipi.Ovu optuznicu su mogli podici mnogo ranije ali nisu,sada navodno pripremaju optuznice na kojima ce biti optuzeni muslimani iz BiH. Njihovoj bolesnoj psihi na svakog optuzenog Hrvata mora doci najmanje deset sa suparnicke strane,jre pobogu, pa oni su zrtve

- - - - - - - - - -

Poznato je da ste silovali minimalno 20000 Bošnjakinja muslimanki i da su vam neke od siledžija osuđeni ne za silovanje , nego za zločin protiv čovječnosti https://bs.wikipedia.org/wiki/Silovanja_u_ratu_u_Bosni_i_Hercegovini ..

A u Hagu kad je izricana doživotne robije Sratku, nađe se provokator da maše zastavom Srbije ...

Ali tu je bila i žrtva ..
'Zastavu muškarcu je pokušala oduzeti predsjednica Udruženja "Žena-žrtva rata" Bakira Hasečić, a potom je reagovala policija koja je smirila situaciju.

Hasečić je nakon incidenta izjavila da je "žalosno i tužno da se danas pred Haškim sudom veliča genocid, agresija, masovna silovanja nesrpskih žena, posebno Bošnjakinja. Ja sam jedna od tih hiljada silovanih žena".'
http://aa.com.tr/ba/dnevni-naslovi/incident-ispred-zgrade-suda-u-hagu-uoči-presude-mladiću/973994

ah bosanska wikipedija,po OUN ukupno je zabelezno negde ok tri hiljade silovanja na sve tri strane. Znaci bona ni u ratu te niko nije hteo,toliko si grdna
 
'Zavera

Nezavisno od kriminalnih ciljeva zavere, sam modus operandi ove trojke ukazuje na konspirativno-prevratnički karakter njihove delatnosti. Ona se odvija kroz prekoračenja ovlašćenja, vršenje krivičnih dela zloupotrebe položaja, delovanje mimo legalnih institucija i organa kojima pripadaju i krišom od tih institucija. Da su tako delovali Milošević-Jović-Kadijević vidljivo je iz sledećih zabeležaka B.Jovića:

U prvom paragrafu svoje knjige Borisav Jović opisuje svoje proglašenje za Predsednika Predsedništva SFRJ 15.maja 1989:

“Iza mene sedi Slobodan Milošević. Kaže mi glasno “Boro, ja sam iza tebe”. Odgovaram mu takođe naglašeno: “S tim računam”. (B. Jović, str. 7)

Godinu dana kasnije, aprila 1990. Jović piše “Svelo se na to da je ipak dobro kako smo tempirali dalji rad, jer će se glavne stvari dešavati u Savetu dok sam ja predsednik Saveta, a u Predsedništvu kad preuzmem funkciju predsednika. Drugačije bi bilo neizvodljivo, to je bar jasno.” (BJ, 139).

Za vreme tog istog sastanka Kadijević izlaže Joviću planove da se “SIV mora staviti pod kontrolu Predsedništva”, da je JNA pripremila planove “u svim kritičnim delovima zemlje, pre svega u Hrvatskoj i Sloveniji, osigurano (je) da u najkraćem roku mogu sve da stave pod svoju kontrolu”, kao i da je svestan da za to “ne mogu imati celo Predsedništvo, ali možemo imati većinu” (BJ, 142).

Samu prirodu toga sastanka Kadijević ovako opisuje: “Naglašava da je ovaj sastanak i razgovor važniji od svih sednica i svih razgovora koji se danas u našoj zemlji mogu održati, niti ima institucije u kojoj se o tome može razgovarati” (BJ, 139).

Na jednom drugom mestu Jović primećuje: “Veljko praktikuje da ovakve analize izlaže meni, a iz razumljivih razloga ne želi da ih iznosi celom Predsedništvu” (BJ, 68).

U razgovoru Kadijevića i Jovića 10. avgusta 1990. njih dvojica zaključuju:

“Procenjujemo da se rasplet jugoslovenske političke krize mora izvršiti dok sam ja na čelu Predsedništva SFRJ. Posle toga bili bismo potpuno nemoćni. Zato moramo vući poteze koji idu ka tome.” (BJ, 176)

Drugom prilikom, 26. januara 1991. Jović ovako opisuje svoj telefonski razgovor sa Miloševićem:

“Veoma je razočaran rezultatima sednice Predsedništva. Ne uklapa mu se u zamisao (šemu) ‘o kojoj mi ne možemo govoriti telefonom’. Jer, kaže on, kad vojska jednom pokrije srpske teritorije u Hrvatskoj mi (ko ? – SP) se više ne bojimo raspleta jugoslovenske krize. Bez toga ništa. Slobodan se još drži onoga što je možda i moglo donedavno, ali vojska nije htela – da ih “odsečemo” od Jugoslavije.” (BJ, 262)

Odavde je jasno da razgovori koji se vode na relaciji Milošević-Jović-Kadijević imaju konspirativni karakter. To su razgovori

koji se vode van institucija i krišom od institucija kojima sagovornici pripadaju (Predsedništva i Savezne vlade);

koji se ne mogu voditi telefonom;

u kojima se raspravljaju stvari koje se ne mogu raspravljati u institucijama;

koji razgovori su za sagovornike važniji od onih koji se mogu voditi u bilo kojoj instituciji države;

i u kojima se sistematski upotrebljava prvo lice množine na neodređen, ali sagovornicima samorazumljiv način (“mi”).

To su formalne odlike zavere, pogotovo kada se imaju u vidu moćne funkcije sagovornika: Predsednik Predsedništva, Predsednik Republike Srbije, ministar vojske, čak i pre nego što se išta zna o predmetu razgovora.'
http://pescanik.net/raspad-jugoslavije-i-2/

- - - - - - - - - -

A Krivousti jeste bio nacionalista horan da dijeli BiH, ali Miloševićev partner ..
 
ah bosanska wikipedija,po OUN ukupno je zabelezno negde ok tri hiljade silovanja na sve tri strane. Znaci bona ni u ratu te niko nije hteo,toliko si grdna


'Prema procjenama UN u BiH je od 1992. do 1995. godine, kako se navodi, silovano između 20.000 i 50.000 žena, djevojaka i djece, kao i nepoznat broj muškaraca. Silovanje i seksualno nasilje korišteno je kao oblik agresije i genocida koje je uništavalo ljudsko dostojanstvo.'
https://www.hayat.ba/vijest.php?id=34490
 

'Alen je dijete silovane žene za vrijeme rata, a sada traži svog oca silovatelja
Nikada nisam majku optužio za ništa. Pravi zločinac je moj otac, silovatelj. On je za mene ratni zločinac i mora odgovarati za ono što je napravio”, rekao je Alen'.
https://www.express.hr/life/alen-je...me-rata-a-sada-trazi-svog-oca-silovatelja-361
 
Верујем да је BND нашао будалетину да то уради да би се ЈНА у свету приказала већ у октобру 1991 као злочиначка, да се даље мобилишу Хрвати па и они који нису били за Туђмана јер је гађано у време и када је друг Анте Марковић тамо седео покушавајући да учини немогуће, а речено му је да их при томе не убије; Туђман им је требао; или неко мисли да је пилот погрешио па гађао празан део зграде?
 

Back
Top