Punto dobio 0 zvezdica za bezbednost na EuroNCAP testu

Ribar

Poznat
Poruka
9.164
https://www.b92.net/automobili/aktuelno.php?yyyy=2017&mm=12&nav_id=1335782

Punto dobio 0 zvezdica za bezbednost na EuroNCAP testu

U okviru poslednje ture testova bezbednosti novih vozila koja se prodaju na evropskom tržištu, EuroNCAP je ispitao i ocenio više modela.

Znači nije u pitanju samo model za domaće tržište. Da li Srbiji treba ovakav "proizvođač automobila"?
 
Kad pogledate sve te testove skontate da su razlike vrlo male a da je Grande Punto los auto to je najobicnija glupost jer je u klasi jedan od boljih.
Ali posto je to Fiat automatski ga neki prekrste da je los iako je realno bolji od dosta automobila iz klase.
I da,Grande Punto nije obicni Punto i neverovatno je da kod nas dosta ljudi pomisli da je to isti auto a nikad seli u GP nisu i nemaju pojma da ta dva automobila nemaju blage veze jedno s drugim.
 
https://www.b92.net/automobili/aktuelno.php?yyyy=2017&mm=12&nav_id=1335782

Punto dobio 0 zvezdica za bezbednost na EuroNCAP testu

U okviru poslednje ture testova bezbednosti novih vozila koja se prodaju na evropskom tržištu, EuroNCAP je ispitao i ocenio više modela.

Znači nije u pitanju samo model za domaće tržište. Da li Srbiji treba ovakav "proizvođač automobila"?
Tu pise i ovo:

FIAT Punto, koji je najgore prošao na testu s obzirom da je od mogućih 5 osvojio 0 zvezdica, donekle ima opravdanje za ovako loš rezultat jer se u prodaji nalazi duže od jedne decenije, a za to vreme nije dovoljno unapređivan na polju bezbednosti (pre svega kada su u pitanju elektronski sistemi asistencije)

i ovo:

dok je na polju elektronskih sistema asistencije, oblasti kojoj EuroNCAP pridaje sve veči značaj prilikom ocenjivanja, zabeležio rezultat od 0%!

Znaci on je kad je pocela proizvodnja imao sasvim solidan skor po pitanju bezbednosti, a u medjuvremenu su zahtevi povecani. Realno poredjenje bi bilo sa automobilima koji su tad bili aktuelni. Ako pazljivo procitate videcete da on pruza pristojnu zastitu u slucaju sudara, a elektroniku nema odgovarajucu, kao sto je nisu uglavnom imali ni drugi te generacije. Drze taj model zato sto se i takav kakav je jos uvek dobro prodaje. Poredjenje auta predstavljenog 2006 i nekog koji je poceo da se pravi ove godine je zaista neprikladno.
 
Znaci on je kad je pocela proizvodnja imao sasvim solidan skor po pitanju bezbednosti, a u medjuvremenu su zahtevi povecani. Realno poredjenje bi bilo sa automobilima koji su tad bili aktuelni. Ako pazljivo procitate videcete da on pruza pristojnu zastitu u slucaju sudara, a elektroniku nema odgovarajucu, kao sto je nisu uglavnom imali ni drugi te generacije. Drze taj model zato sto se i takav kakav je jos uvek dobro prodaje. Poredjenje auta predstavljenog 2006 i nekog koji je poceo da se pravi ove godine je zaista neprikladno.

Pa vidi, pogledaj i sam na sajtu https://www.euroncap.com, i uporedi...ipak je krsh za bezbednost i u poredjenju sa ostalim autima isto godiste.
Sto se tice ostaloga, vozio sam punto 2 do sada samo, i bas mi je osecaj bio kao da sam vozio juga - krut, neudoban, neposlusan - jednom recju, bas osecas da vozis krsh-a.
Dok Clio, Yaris, i Fiesta, iste generacije, neuporedivo bolji osecaj voznje.
 
Znaci on je kad je pocela proizvodnja imao sasvim solidan skor po pitanju bezbednosti, a u medjuvremenu su zahtevi povecani. Realno poredjenje bi bilo sa automobilima koji su tad bili aktuelni. Ako pazljivo procitate videcete da on pruza pristojnu zastitu u slucaju sudara, a elektroniku nema odgovarajucu, kao sto je nisu uglavnom imali ni drugi te generacije. Drze taj model zato sto se i takav kakav je jos uvek dobro prodaje. Poredjenje auta predstavljenog 2006 i nekog koji je poceo da se pravi ove godine je zaista neprikladno.
Ne bih se složio.

Kada vadim pare iz džepa ne kupujem istoriju nego jedan od onih automobila koji se nalaze u prodavnici. Ako su dva automobila jedan pored drugog, slične kategorije i slične cene sigurno ću izabrati bolji. To što lošiji ima dugu a možda i veličanstvenu istoriju - ništa mi ne znači.

Tog Punta mogu nuditi i 3006. godine tvrdeći da je 2006. bio najbolji. Ko bi ga kupio?

Zašto ga za sve te godine nisu usavršili kao što rade pravi proizvođači automobila?
 
Pa vidi, pogledaj i sam na sajtu https://www.euroncap.com, i uporedi...ipak je krsh za bezbednost i u poredjenju sa ostalim autima isto godiste.
Sto se tice ostaloga, vozio sam punto 2 do sada samo, i bas mi je osecaj bio kao da sam vozio juga - krut, neudoban, neposlusan - jednom recju, bas osecas da vozis krsh-a.
Dok Clio, Yaris, i Fiesta, iste generacije, neuporedivo bolji osecaj voznje.
Punto Evo je 2 generacije posle Punta 2.
 
Ne bih se složio.

Kada vadim pare iz džepa ne kupujem istoriju nego jedan od onih automobila koji se nalaze u prodavnici. Ako su dva automobila jedan pored drugog, slične kategorije i slične cene sigurno ću izabrati bolji. To što lošiji ima dugu a možda i veličanstvenu istoriju - ništa mi ne znači.

Tog Punta mogu nuditi i 3006. godine tvrdeći da je 2006. bio najbolji. Ko bi ga kupio?

Zašto ga za sve te godine nisu usavršili kao što rade pravi proizvođači automobila?
Pa upravo ti i pricam da ga jos prave zato sto ga narod kupuje. Ti ne bi, ali ocigledno mnogi drugi bi i to je to. Ne pricam o Srbiji jer ovde je broj prodatih novih kola minimalan, nego u Evropi se ocigledno jos trazi.
 
Punto Evo je 2 generacije posle Punta 2.

Punto Evo je facelift Grande Punto (generacija 3)......ili wikipedia laze? https://en.wikipedia.org/wiki/Fiat_Punto

Poenta prethodnog posta je da sam vozio sve te aute koji su ista generacija bili, i da mi se voznja punta najmanje dopala o svih navedenih. Nekako je osecaj, kao da sam u autu koji je napravljen krajem osamdesetih-pocetkom devedesetih....
 
Cista budalastina. U medjuvremenu su kiterijumi poostreni i to je rezultat lose ocene. Grande Punto je 2005. godine, kada se pojavio, dobio 5 zvezdica za zastitu putnika. To znaci da sva vozila koja su se te godine pojavila i dobila ocenu od 5 zvezdica danas dobila nulu, ili u najboljem slucaju jednu zvezdicu.

S druge strane, previse paznje se pridaje elektronskim sistemima, kao da oni voze auto, a ne vozac.

Pa vidi, pogledaj i sam na sajtu https://www.euroncap.com, i uporedi...ipak je krsh za bezbednost i u poredjenju sa ostalim autima isto godiste.
Sto se tice ostaloga, vozio sam punto 2 do sada samo, i bas mi je osecaj bio kao da sam vozio juga - krut, neudoban, neposlusan - jednom recju, bas osecas da vozis krsh-a.
Dok Clio, Yaris, i Fiesta, iste generacije, neuporedivo bolji osecaj voznje.

Tvoj Civic po novom sistemu ocenjivanja ne bi dobio vise od 2-3 zvezdice.
 
Cista budalastina. U medjuvremenu su kiterijumi poostreni i to je rezultat lose ocene. Grande Punto je 2005. godine, kada se pojavio, dobio 5 zvezdica za zastitu putnika. To znaci da sva vozila koja su se te godine pojavila i dobila ocenu od 5 zvezdica danas dobila nulu, ili u najboljem slucaju jednu zvezdicu.

S druge strane, previse paznje se pridaje elektronskim sistemima, kao da oni voze auto, a ne vozac.



Tvoj Civic po novom sistemu ocenjivanja ne bi dobio vise od 2-3 zvezdice.

Moj Civic je star samo 3 godine, a release tog modela je od 2012. I na najnovijem testu ima 5 zvezdica. Idi na sajt i uveri se.
Videces da se radi godisnji review, poslednji za ovaj model je radjen 2016.godine i dobio je opet 5 zvezdica.
 
Poslednja izmena:
Mene tako bas zabole koliko ima zvezdica.
Nikad nisam gledao na to jer kome je sudjeno moze da ima 16 vazdusnih jastuka i oni mu nece pomoci.
Mnogo bitnije mi je da imam dobar auto koji nece cesto da obitava kod majstora i neku kakvu takvu opremu a ne da budem pacenik poput vecine koji moraju da imaju sve u autu od opreme a da 70% toga nikad ne koriste.
 
Nisam obratio paznju da se Civic testirao svake godine, po malo neuobicajeno, jedino ako su promenili pavila. BTW, ako se slepo vodimo ovim rejtingom, ispada da je stari Civic bezbedniji od novog.

GP je svojevremeno ocenjen najvisom ocenom, tako da je svakako bezbedan auto, sad sto su mu skinuti poeni zato sto nema nikakvu elektronsku asistenciju, sto su kriterijumi poostreni, to je neka druga prica. Auto vozi covek, a ne racunar. Ako ti vozis 100kmh magistralnim putem, a iz bocne ulice ti izleti npr. kamion, kakvu god asistenciju da imas, mnogo je veca sansa da pogines nego da prezivis.
 
Promenila su se pravila i dosta su strozija.
Ali ne uopste u smislu elektronske pomoci, vec u smislu da je stroziji i novi sistem ocenjivanja, gde mnogo vise bodova ide na bocni udar nego ranije, i na povrede putnika pri istom, a uveli su i novi standard za bodovanje pri povredi pesaka.
A slazem se potpuno da je najvaznije kako vozis auto.
Ali nije zgoreg voziti auto sa sto vise tih zvezdica, ne moze da skodi ;)
 

Back
Top