Fakture važe i bez potpisa

easz

Zainteresovan član
Poruka
138
Pojašnjenje oko elektronskih računa: Računi koji su izvorno nastali u papirnom obliku, ne moraju da sadrže pečat i potpis

RAČUNOVODSTVENE isprave, uključujući fakture, ne moraju da se štampaju, niti da sadrže pečat i potpis, pojašnjeno je iz Vlade Srbije.

Elektronska faktura je validna u elektronskom obliku, bez potpisa i pečata, ne mora da se štampa i ne mora da se šalje poštom. A, računi koji su izvorno nastali u papirnom obliku, ne moraju da sadrže pečat i potpis direktora - stoji u Objašnjenju u vezi sa izdavanjem i knjiženjem računa (faktura) u papirnom i elektronskom obliku bez upotrebe pečata i potpisa. Ovaj dokument potpisali su u sredu ministar finansija Dušan Vujović i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić.

Objašnjenjem, koje će biti dostavljeno nadležnim organima i institucijama, definisano je da preduzeća i preduzetnici mogu da izdaju fakture u papirnom ili elektronskom obliku.

- Ključno pojašnjenje odnosi se na to da nije obavezno štampanje fakture koja je izvorno nastala u elektronskom obliku, niti da se na eventualno odštampan dokument stavlja otisak pečata kako bi se smatrao validnim - navodi se u saopštenju Vlade Srbije.

Faktura koja je izvorno nastala u papirnom obliku, ne mora da sadrži pečat i potpis odgovornog lica. Faktura koja je nastala u elektronskom obliku ili digitalizacijom, takođe ne mora biti potpisana elektronskim potpisom.

- Primenom ovog propisa, eliminišu se veliki nepotrebni troškovi i olakšava poslovanje - istakla je predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić. - Ušteda novca, papira i vremena, znači brže, efikasnije i racionalnije poslovanje, u skladu sa savremenim standardima.

Izvor: http://www.novosti.rs/vesti/naslovn...html:700881-Papirne-fakture-odlaze-u-istoriju
 
Pa to je praksa koja zivi vec 5 godina u svakoj normalnoj zemlji. Racun poslat elektronskom postom, bez potpisa, je validan. Nema tu nikakve filozofije. Kao da je potpis pa neka sigurnost - nista lakse nego falsifikovati ga.
sve je to krasno.
ali kad odeš na neki šalter i priložiš uplatu preko e-banka oni te vrate i traže da ti banka lupi pečat, tako da portošiš dvostruko više vremena jer naivno veruješ da je ova zemlja uvatila pravac ka digitalnom dobu.
 
sve je to krasno.
ali kad odeš na neki šalter i priložiš uplatu preko e-banka oni te vrate i traže da ti banka lupi pečat, tako da portošiš dvostruko više vremena jer naivno veruješ da je ova zemlja uvatila pravac ka digitalnom dobu.

Ma ja kazem kako je "ovamo", preko, u Srbiji je sve to jos uvek samo hipoteticki....daleko od prakse....

Cak, poslednji put kada sam nesto hteo da izvadim, trazili mi izvod iz knjige rodjenih, al sam bio spreman, ljubazno sam im citirao clan Zakona po kojem su duzni da sami pribave izvode, i to upakovao u dva komplimenta sluzbenici u vezi njenih cipela i okvira za naocare, tako da se sve zavrsilo dobro :D :D :D
 
Ma ja kazem kako je "ovamo", preko, u Srbiji je sve to jos uvek samo hipoteticki....daleko od prakse....

Cak, poslednji put kada sam nesto hteo da izvadim, trazili mi izvod iz knjige rodjenih, al sam bio spreman, ljubazno sam im citirao clan Zakona po kojem su duzni da sami pribave izvode, i to upakovao u dva komplimenta sluzbenici u vezi njenih cipela i okvira za naocare, tako da se sve zavrsilo dobro :D :D :D

Swedjani bi se frapirali:eek::lol:
 
Po cemu se razlikuje papir i ponuda od fakture?
Po tekstu FAKTURA koja mora biti realizovana da bi bila sastavljena ili odstampana...?
Ili je najvazniji cin knjigovodstveno zavodjenje, a papir ili pdf je totalno nebitan u celoj stvari on je samo prateci materijal kad postoji knjigovodstveno zavodjenje...
 
Pa to je praksa koja zivi vec 5 godina u svakoj normalnoj zemlji. Racun poslat elektronskom postom, bez potpisa, je validan. Nema tu nikakve filozofije. Kao da je potpis pa neka sigurnost - nista lakse nego falsifikovati ga.

da si ti meni živ i zdrav didžitalna teknolodžija je tek otvorena za prevare

- - - - - - - - - -

nema šta tu ne može da se razvali

- - - - - - - - - -

Hahaha neki starinski načini prolaza kod šalterskih radnica nikad neće prestati da rade...

razumem se u komljutere pa kad su pare u pitanju - samo šalter
neko će kaže da mu smrde penzioneri al ne kaže da mu to keva ili ćale, njegovi uvek mirišu
a ja kažem glupi bankomat mi proguta karticu pa sam opet bez para dok se ne otvori šalter
 
Ako posmatramo mala i mikro preduzeća, kojih je najviše, veliki broj njih nema svoj e-mail, ne koristi elektronsko plaćanje, ... kojom aplikacijom njima poslati tu elektronsku fakturu? Kako bi takva faktura bila predmet dokazivanja ili osporavanja na sudu? Šta je dokaz da je faktura dostavljena? Kako osporavati fakturu i uložiti reklamaciju, ako faktura nije korektna (npr. neko vam fakturiše nešto što niste primili ili poručili)?
 
sve je to krasno.
ali kad odeš na neki šalter i priložiš uplatu preko e-banka oni te vrate i traže da ti banka lupi pečat, tako da portošiš dvostruko više vremena jer naivno veruješ da je ova zemlja uvatila pravac ka digitalnom dobu.

U realizovanom nalogu e-banking sistema stoji sledeca napomena: "Ovaj nalog je generisan elektronski i vazi bez potpisa i pecata Banke"

Valjda je ovim dopisom iz Vlade sada pojasnjeno da i za takve stvari potpis nije neophodan
 

Back
Top