Fakture važe i bez potpisa
Prikazujem rezultate 1 do 11 od 11

Tema: Fakture važe i bez potpisa

Zainteresovan član
    Učlanjen
    12.07.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    43

Podrazumevano Fakture važe i bez potpisa

Pojašnjenje oko elektronskih računa: Računi koji su izvorno nastali u papirnom obliku, ne moraju da sadrže pečat i potpis

RAČUNOVODSTVENE isprave, uključujući fakture, ne moraju da se štampaju, niti da sadrže pečat i potpis, pojašnjeno je iz Vlade Srbije.

Elektronska faktura je validna u elektronskom obliku, bez potpisa i pečata, ne mora da se štampa i ne mora da se šalje poštom. A, računi koji su izvorno nastali u papirnom obliku, ne moraju da sadrže pečat i potpis direktora - stoji u Objašnjenju u vezi sa izdavanjem i knjiženjem računa (faktura) u papirnom i elektronskom obliku bez upotrebe pečata i potpisa. Ovaj dokument potpisali su u sredu ministar finansija Dušan Vujović i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić.

Objašnjenjem, koje će biti dostavljeno nadležnim organima i institucijama, definisano je da preduzeća i preduzetnici mogu da izdaju fakture u papirnom ili elektronskom obliku.

- Ključno pojašnjenje odnosi se na to da nije obavezno štampanje fakture koja je izvorno nastala u elektronskom obliku, niti da se na eventualno odštampan dokument stavlja otisak pečata kako bi se smatrao validnim - navodi se u saopštenju Vlade Srbije.

Faktura koja je izvorno nastala u papirnom obliku, ne mora da sadrži pečat i potpis odgovornog lica. Faktura koja je nastala u elektronskom obliku ili digitalizacijom, takođe ne mora biti potpisana elektronskim potpisom.

- Primenom ovog propisa, eliminišu se veliki nepotrebni troškovi i olakšava poslovanje - istakla je predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić. - Ušteda novca, papira i vremena, znači brže, efikasnije i racionalnije poslovanje, u skladu sa savremenim standardima.
    Izvor: http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ekonomija/aktuelno.239.html:700881-Papirne-fakture-odlaze-u-istoriju

gost 390446 nije na forumu
    “Kako ja mogu biti nacionalista ako sam svetski prvak?"
    Iskusan
    Učlanjen
    29.11.2016.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Fakture važe i bez potpisa

Pa to je praksa koja zivi vec 5 godina u svakoj normalnoj zemlji. Racun poslat elektronskom postom, bez potpisa, je validan. Nema tu nikakve filozofije. Kao da je potpis pa neka sigurnost - nista lakse nego falsifikovati ga.

Domaćin Black_star (avatar)
    Učlanjen
    23.02.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    153

jesmo to zvanicno norveska sad ili sta,ne kontam? vazi za sve deskove i deskice?
    http://www.youtube.com/watch?v=bLPbKOj5UIU

Vitača Milut PerfectOne (avatar)
    Učlanjen
    06.05.2014.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1060

Citat Original postavio frederikrr Pogledaj poruku
    Pa to je praksa koja zivi vec 5 godina u svakoj normalnoj zemlji. Racun poslat elektronskom postom, bez potpisa, je validan. Nema tu nikakve filozofije. Kao da je potpis pa neka sigurnost - nista lakse nego falsifikovati ga.
    sve je to krasno.
    ali kad odeš na neki šalter i priložiš uplatu preko e-banka oni te vrate i traže da ti banka lupi pečat, tako da portošiš dvostruko više vremena jer naivno veruješ da je ova zemlja uvatila pravac ka digitalnom dobu.
    You can check out any time you like,
    But you can never leave!

gost 390446 nije na forumu
    “Kako ja mogu biti nacionalista ako sam svetski prvak?"
    Iskusan
    Učlanjen
    29.11.2016.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio PerfectOne Pogledaj poruku
    sve je to krasno.
    ali kad odeš na neki šalter i priložiš uplatu preko e-banka oni te vrate i traže da ti banka lupi pečat, tako da portošiš dvostruko više vremena jer naivno veruješ da je ova zemlja uvatila pravac ka digitalnom dobu.
    Ma ja kazem kako je "ovamo", preko, u Srbiji je sve to jos uvek samo hipoteticki....daleko od prakse....

Cak, poslednji put kada sam nesto hteo da izvadim, trazili mi izvod iz knjige rodjenih, al sam bio spreman, ljubazno sam im citirao clan Zakona po kojem su duzni da sami pribave izvode, i to upakovao u dva komplimenta sluzbenici u vezi njenih cipela i okvira za naocare, tako da se sve zavrsilo dobro

Vitača Milut PerfectOne (avatar)
    Učlanjen
    06.05.2014.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1060

Hahaha neki starinski načini prolaza kod šalterskih radnica nikad neće prestati da rade...
    You can check out any time you like,
    But you can never leave!

Domaćin Black_star (avatar)
    Učlanjen
    23.02.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    153

Ma ja kazem kako je "ovamo", preko, u Srbiji je sve to jos uvek samo hipoteticki....daleko od prakse....

Cak, poslednji put kada sam nesto hteo da izvadim, trazili mi izvod iz knjige rodjenih, al sam bio spreman, ljubazno sam im citirao clan Zakona po kojem su duzni da sami pribave izvode, i to upakovao u dva komplimenta sluzbenici u vezi njenih cipela i okvira za naocare, tako da se sve zavrsilo dobro
    Swedjani bi se frapirali
    http://www.youtube.com/watch?v=bLPbKOj5UIU

Elita Umri_muski (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    269

Po cemu se razlikuje papir i ponuda od fakture?
    Po tekstu FAKTURA koja mora biti realizovana da bi bila sastavljena ili odstampana...?
    Ili je najvazniji cin knjigovodstveno zavodjenje, a papir ili pdf je totalno nebitan u celoj stvari on je samo prateci materijal kad postoji knjigovodstveno zavodjenje...

Aktivan član
    Učlanjen
    24.12.2016.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

da si ti meni živ i zdrav didžitalna teknolodžija je tek otvorena za prevare

- - - - - - - - - -

nema šta tu ne može da se razvali

- - - - - - - - - -

Hahaha neki starinski načini prolaza kod šalterskih radnica nikad neće prestati da rade...
    razumem se u komljutere pa kad su pare u pitanju - samo šalter
    neko će kaže da mu smrde penzioneri al ne kaže da mu to keva ili ćale, njegovi uvek mirišu
    a ja kažem glupi bankomat mi proguta karticu pa sam opet bez para dok se ne otvori šalter

Zainteresovan član Alinor (avatar)
    Učlanjen
    14.08.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    55

Ako posmatramo mala i mikro preduzeća, kojih je najviše, veliki broj njih nema svoj e-mail, ne koristi elektronsko plaćanje, ... kojom aplikacijom njima poslati tu elektronsku fakturu? Kako bi takva faktura bila predmet dokazivanja ili osporavanja na sudu? Šta je dokaz da je faktura dostavljena? Kako osporavati fakturu i uložiti reklamaciju, ako faktura nije korektna (npr. neko vam fakturiše nešto što niste primili ili poručili)?

Zainteresovan član
    Učlanjen
    12.07.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    43

sve je to krasno.
    U realizovanom nalogu e-banking sistema stoji sledeca napomena: "Ovaj nalog je generisan elektronski i vazi bez potpisa i pecata Banke"

Valjda je ovim dopisom iz Vlade sada pojasnjeno da i za takve stvari potpis nije neophodan

Slične teme

1. Pravna valjanost Slobinih potpisa?
    Autor fosilvaso u forumu Politika
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 22.02.2007., 07:22
  2. Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 08.09.2006., 19:43
  3. Prikupljanje potpisa za zabranu SRS
    Autor Nevernik u to u forumu Politika
    Odgovora: 192
    Poslednja poruka: 10.06.2006., 01:04
  4. Softver za poređenje 2 rukopisa (potpisa)
    Autor drago41 u forumu Softver
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 08.05.2006., 03:18
  5. Zašto ne radi dodavanje potpisa?
    Autor Milow u forumu Arhiva
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 08.05.2004., 15:56

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku