Da li bes izaziva pomracenje svesti?

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
Od besa do besvesti, stanja u kom čovek više ne kontroliše svoje postupke, kontroverzna teorija za mnoge stručnjake.

Bes je sasvim prirodno osećanje koje svi iskuse pre ili kasnije. Ipak, to ne znači da je lako nositi se sa njim. Za neke osobe bes postaje problem sam po sebi jer negativno utiče na svakodnevni život i međuljudske odnose, preliva se u agresiju prema drugima. Bes takođe može biti simptom dubljih problema, maska za depresiju ili tugu.

Važno je imati u vidu da se bes može savladati samokontrolom, uz podršku lekara opšte prakse i drugih medicinskih ustanova. Osoba koja je svesna svog besa lakše će naučiti kako da ga izrazi na prihvatljiv način i lakše će održati duševno zdravlje.

Povremeni su napadi besa – koje karakteriše „impulsivno, agresivno, verbalno ili fizički nasilno ponašanje neprimereno situaciji“ ( Mayo Clinic) – poznat fenomen ...

„Psihološki gledano, ne bi trebalo koristiti termine kao što su pomračenja svesti kad je bes u pitanju. Fenomen se tim putem neprikladno opisuje, pa se izaziva više štete nego koristi. Ljudi počnu da veruju da u besu ne upravljaju svojim postupcima, što nije tačno.“

„Neki to koriste kao izgovor – ne mogu da se kontrolišem kad me obuzme bes. U devedeset devet odsto slučajeva, to nije tačna izjava.


ttps://www.vice.com/rs/article/wjz53b/da-li-bes-izaziva-pomracenja-svesti
 
Sve osnovne emocije su kako se to kaze hardwired u mozgu..kratko spojene i imaju mogucnost da kad narastu dovoljno snazne preuzmu kontrolu nad nama..tj da mi izgubimo svesnu kontrolu nad sobom i svojim postupicma..
Kad kazem osnovne mislim na ljubav bes strah bol zadovoljstvo i iznenadjenje. u naslovu teme mozes da zamnis bes za bilo koju od ovih emocija. npr strah..napad panike..mislim da je tu strah zapravo mozda i najgori jer u strahu mozemo ne samo da izgubimo svesnu kontrolu nad svojim postupcima nego i nad svojim autonomnim funkcijama..npr covek u strahu ume i da se..usere u gace. zamisli kakav je tek to gubitak kontrole.
 
Poslednja izmena:
Nikakva istrazivanja nisu sprovedena, ali postaje jasno da je nemogucnost kontrole besa i njegovo talozenje u organizmu uzrok svih nesreca.
Ljudi donose odluke koristeci racionalno razmisljanje i emocije. Ukoliko racionalno razmisljanje nije u detinjstvu nauceno, ceo zivot cemo donositi lose odluke.
Ukoliko su emocije zagadjene besom, odluke koje donosimo nece biti samo lose, nego pogubne. Izgledace kao odluka potencijalnog samoubice.
Problem nagomilanog besa svaku misao i odluku provlaci kroz mrznju.
 
Moze, zavisi kod koliko ljudi procentualno, npr. posebno je izrazeno je kod nekih psihickih problema, ako su prikrivali da nisu pili lekove u napadu besa mogu da urade bilo sta. Ja naprimer kad se nabesim vid mi se smanji i udarim o bilo sta bez osvrtanja da li cu sjebati ruku, ps. Jos nisam nikog zivok i ako ih je bilo okolo i izazovu mi to...
 
Poslednja izmena:
Onaj ko je svestan da je ekstremno jak bes u njemu toliko destruktivan i van kontrole mora se isto tako svesno obratiti za lekarsku pomoc.Suprotno tome dovodi i sebe i druge opet svesno u stanje rizika i nije ni moralno ni ljudski da nece pod nadzor strucnjaka.Onaj ko shvata da ima problem uz lekove i savete moze brzo da se nauci samokontroli ili mozda skroz kanalise bes u normalan,kontrolisan i bezopasan.
 
ima evo četri godine kako me niko nije razbesneo
ne znam šta nije u redu ili su se ljudi profinili ili sam ja postala ravnodušna prema besu.
mnogo je bolje ne uzgajati taj kipući osećaj u svojim grudima jer ga je teško kontrolisati kad pokulja

neki kažu to su ventili tako se prazne da ne bi prsli a meni se čini da je baš to periodično iskakanje iz koloseka najbolji put da se jednom prilikom čovek više i ne vrati u svoje šine jer je izleteo na nekoj krivini gde je najmanje očekivao...

kako se boriti protiv besa?
ima nekoliko načina. ali su zabranjeni zakonom :lol:
 
ima evo četri godine kako me niko nije razbesneo
ne znam šta nije u redu ili su se ljudi profinili ili sam ja postala ravnodušna prema besu.
mnogo je bolje ne uzgajati taj kipući osećaj u svojim grudima jer ga je teško kontrolisati kad pokulja

neki kažu to su ventili tako se prazne da ne bi prsli a meni se čini da je baš to periodično iskakanje iz koloseka najbolji put da se jednom prilikom čovek više i ne vrati u svoje šine jer je izleteo na nekoj krivini gde je najmanje očekivao...

kako se boriti protiv besa?
ima nekoliko načina. ali su zabranjeni zakonom :lol:


Ha,ha...kazes:"Zabranjeni su zakonom":zcepanje:
Nek je tebi bolje a zakon je ionako izmisljen da bi ga poneko prekrsio.
 
nema olakšavajuće okolnosti kao što rekoh.

čovek koji oduzme nekom život ostatak svog vremena će nositi crnu mrlju na duši nezavisno šta kaže pravni sistem. druga dimenzija je njegov odnos prema tome da je odgovoran za nečiju smrt i način na koji je ljudsko biće lišio života.
nijedan pravni sistem to ne može da opere svojom blažom kaznom zbog afekta
ako me razumeš blajbi.
 
nema olakšavajuće okolnosti kao što rekoh.

čovek koji oduzme nekom život ostatak svog vremena će nositi crnu mrlju na duši nezavisno šta kaže pravni sistem. druga dimenzija je njegov odnos prema tome da je odgovoran za nečiju smrt i način na koji je ljudsko biće lišio života.
nijedan pravni sistem to ne može da opere svojom blažom kaznom zbog afekta
ako me razumeš blajbi.

Ma kako da nema, ubistva u afektu se kaznjavaju 5-7 godina, a ubistva sa predumisljajem od 15-20.....

Pitanje duse je posebno pitanje i ja ne znam da li ubice uopste imaju TU STVAR....
 
Ma kako da nema, ubistva u afektu se kaznjavaju 5-7 godina, a ubistva sa predumisljajem od 15-20.....

Pitanje duse je posebno pitanje i ja ne znam da li ubice uopste imaju TU STVAR....

pričamo istim jezikom a ne razumemo se.

nisam mislila o olakšavajućim okolnostima u pravnom sistemu već na to da će ostatak života morati da živi s tim da je nekome uzeo život.
valjda ti je jasno sad.
iako dobije kaznu sedam godina i odleži istih sedam
kad izađe odatle i dalje će biti ubica i moraće s tom činjenicom
da živi
 
pričamo istim jezikom a ne razumemo se.

nisam mislila o olakšavajućim okolnostima u pravnom sistemu već na to da će ostatak života morati da živi s tim da je nekome uzeo život.
valjda ti je jasno sad.
iako dobije kaznu sedam godina i odleži istih sedam
kad izađe odatle i dalje će biti ubica i moraće s tom činjenicom
da živi

Ti mislis da sve ljude tako nesto muci kroz zivot?

Koliko je tebi godina?

Secas li se one divne pesme "Zenica bluz" gde robijas kaze:

"Al tesi me jedna istina

Iz zatvora vraticu se ja,

Ali nece Haija

Druze sudeija

Iz groba se niko ne vraca!"



Tako razmisljaju ubice.....:rtfm:
 
nije ovde reč o okorelim ubicama već o ljudima koji ubiju nekoga u afektu u trenutku pomračenja svesti ili iz nehata bez predumišljaja.

o njima pričam i o njihovom usudu da žive s tim saznanjem.

okorele ubice nisu deo ove priče kod njih ne računam na savest niti bilo koju vrstu osećaja.

a tvoj tok misli vrluda pa je slučajno otišo u tom pravcu ili si hteo nešto da mi posebno apostrofiraš onim stihovima
 

Back
Top