Једнакост и Неједнакост

живела-

  • Једнакост!

    glasova: 9 32,1%
  • Неједнакост!

    glasova: 19 67,9%

  • Ukupno glasova
    28
  • Anketa je zatvorena .

Statler and Waldorf

Buduća legenda
Poruka
41.729
уважени Шекспир у Богојављенској ноћи на једном месту каже:

Some are born great, some achieve greatness, and some have greatness thrust upon 'em. Thy Fates open their hands.

чему ви тежите, штоване колеге, једнакости или изузетности?
да ли друштво вуку напред просечни или даровити?
да ли се рађамо једнаки или неједнаки?
да ли је једнакост природно или неприродно стање човека?
 
Pitanje jednakost/nejednakost je uvek aktuelno.
A velike razlike su i u samom razumevanju pojma jednakost.
Jednakost u čemu?
Čitav spektar ideoloških pozicija se formira na osnovu odgovora na ovo pitanje.

Nejednakost je "prirodno" stanje, stanje najmanje entropije.
Još jedno važno pitanje koje se stalno provlači jeste momenat RESETa nejednakosti.
Svaki sistem, prepušten sebi, završiće u nejednakosti.
Kada, kako i koliko često vršiti reset tih nejednakosti? :think:
 
уважени Шекспир у Богојављенској ноћи на једном месту каже:

Some are born great, some achieve greatness, and some have greatness thrust upon 'em. Thy Fates open their hands.

чему ви тежите, штоване колеге, једнакости или изузетности?
да ли друштво вуку напред просечни или даровити?
да ли се рађамо једнаки или неједнаки?
да ли је једнакост природно или неприродно стање човека?

Rađamo se nejednaki. To je činjenica. Naravno da društvo vuku daroviti.

- - - - - - - - - -

Jednakost mogućnosti, recimo

Slažem se.
 
Rađamo se nejednaki. To je činjenica. Naravno da društvo vuku daroviti.

- - - - - - - - - -



Slažem se.

шта значи једнакост могућности?


A i ovo pitanje "jednakost šansi" zahteva pojašnjenje.
Recimo, u slučaju privatnog posla.
Neko bi to vezao za jednakost početnog kapitala, ali to je utopija.
JEdnakost šansi znači da je svako slobodan da započne legalan posao, bez posebnih regulatornih ograničenja vezanih za njega lično.
 
уважени Шекспир у Богојављенској ноћи на једном месту каже:

Some are born great, some achieve greatness, and some have greatness thrust upon 'em. Thy Fates open their hands.

чему ви тежите, штоване колеге, једнакости или изузетности?
да ли друштво вуку напред просечни или даровити?
да ли се рађамо једнаки или неједнаки?
да ли је једнакост природно или неприродно стање човека?
Питање једнакости грађана је чисто правно. Грађани су у републици једнаки пред Уставом и Законом, зато што су укинути сталежи, а неједнакост може да проистекне једино из кршења Устава или Закона. У том смислу, сви грађани се у републици рађају једнаки пред Уставом и Законом.
 
Питање једнакости грађана је чисто правно. Грађани су у републици једнаки пред Уставом и Законом, зато што су укинути сталежи, а неједнакост може да проистекне једино из кршења Устава или Закона. У том смислу, сви грађани се у републици рађају једнаки пред Уставом и Законом.

да, зато и кажем да је република наопако и противприродно стање друштва. јер, будимо искрени, да ли човек тежи једнаком или бољем? да ли човек жели да се истакне, или да се утопи у масу једнаких?
 
Ja sam duboko uveren u to da je vertikalna društvena prohodljivost ok ključne važnosti za uspeh nekog društva, te da svako institucionalizovanje ikakve nejednakosti predstavlja ozbiljnu kočnicu u razvoju nekog društva

с првим делом реченице се апсолутно слажем. а са другим се апсолутно не слажем.
 
Ok, koja je korist da direktor poreske uprave može postati samo osoba kojoj je neko od roditelja radio u poreskoj upravi?

не, али ево да твоју тезу пренесем на један пример из живота- уважена Џег, као што је свима познато, путује искључиво бизнис класом. док неуважени Комшија, кад скупи паре, путује економску. зато друг Комшија виче- укините бизнис класу! живела једнакост путника!

свако може да купи карту за бизнис класу, ако има чим да плати. то је вертикална проходност.
побуна против бизнис класе је у ствари твоја тврдња да се треба укинути свако институционализовање неједнакости.
 
уважени Шекспир у Богојављенској ноћи на једном месту каже:

Some are born great, some achieve greatness, and some have greatness thrust upon 'em. Thy Fates open their hands.

чему ви тежите, штоване колеге, једнакости или изузетности?
да ли друштво вуку напред просечни или даровити?
да ли се рађамо једнаки или неједнаки?
да ли је једнакост природно или неприродно стање човека?

Е драги колега ова тема пе подсјети на један мој цртеж,имао сам чини ми се 11 година тада.Тема је била "живот".Како сам имао старијег брата те брзо савладао и пре поласка у школу градиво које је било на репертору ,често ми је било досадно на часу.
Када је рецимо на репертоару множење и дељење ја бих често прекидао час темама о свемиру,настанку живота ,ратовима,ванземаљцима,телепортацији,времеплову,било ми је занимљиво једино ликовно.
Да се вратим дакле тема на ликовном је "живот" оно већина би нацртала маму,тату, бебу,баке,деке,животиње велике,мале,репродукција, тај рад.
Мој цртеж је изгледао овако некако,ово сам на брзину сада.Ставио сам тачку А-рађање,и пуно разних линија,разних боја које иду горе доле,лијево,десно,неке дебље,тање али све су се завршавале у тачки Б-смрт.На врху цртежа сам написао "живот" и А=Б.То ми је прва јединица у животу!
Наставник ликовног је био згрожен.:D Знао је да одлично цртам,после се то све испеглало,те када је вјероучитељ видио цртеж,сугерисао је да додам А=Б=БОГ.Цртеж је на крају завршио на школском паноу након дуге расправе у зборници јер је покренуо мноштво питања.:lol:
Тако и ти колега покренуо си мноштво питања а одговора колико хоћеш.Лопужо једна! :whistling:
life.JPG
 
не, али ево да твоју тезу пренесем на један пример из живота- уважена Џег, као што је свима познато, путује искључиво бизнис класом. док неуважени Комшија, кад скупи паре, путује економску. зато друг Комшија виче- укините бизнис класу! живела једнакост путника!

свако може да купи карту за бизнис класу, ако има чим да плати. то је вертикална проходност.
побуна против бизнис класе је у ствари твоја тврдња да се треба укинути свако институционализовање неједнакости.

Biznis klasa VS ekonomska klasa nije institucionalizovanje nejednakosti, vec prakticna primena onoga sto je u mikroekonomskoj teoriji poznato kao "Diskriminacija cena III stepena".
Institucionalizovanje nejednakosti bi bilo da kolega Komsija ne moze u biznis klasu zato sto je crnac/hugenot/ksatrija/sebar/blue collar...
 
да, зато и кажем да је република наопако и противприродно стање друштва. јер, будимо искрени, да ли човек тежи једнаком или бољем? да ли човек жели да се истакне, или да се утопи у масу једнаких?

I u ustavu monarhije će ti isto pisati. I to je i normalno.
 
Питање једнакости грађана је чисто правно. Грађани су у републици једнаки пред Уставом и Законом, зато што су укинути сталежи, а неједнакост може да проистекне једино из кршења Устава или Закона. У том смислу, сви грађани се у републици рађају једнаки пред Уставом и Законом.

Ne nije. Ne postoje ustav i zakon koji mogu da ukinu nejednakosti u smislu finansijskog stanja, obrazovanja, intelekta...
 
Biznis klasa VS ekonomska klasa nije institucionalizovanje nejednakosti, vec prakticna primena onoga sto je u mikroekonomskoj teoriji poznato kao "Diskriminacija cena III stepena".
Institucionalizovanje nejednakosti bi bilo da kolega Komsija ne moze u biznis klasu zato sto je crnac/hugenot/ksatrija/sebar/blue collar...

не, ту се ради о дискриминацији. не треба неједнакост поистовећивати са дискриминацијом. мада су Срби томе склони. овде је тама да ли је једнакост друштвена вредност или је противприродна блуд. о томе се ради.
 
не, али ево да твоју тезу пренесем на један пример из живота- уважена Џег, као што је свима познато, путује искључиво бизнис класом. док неуважени Комшија, кад скупи паре, путује економску. зато друг Комшија виче- укините бизнис класу! живела једнакост путника!

свако може да купи карту за бизнис класу, ако има чим да плати. то је вертикална проходност.
побуна против бизнис класе је у ствари твоја тврдња да се треба укинути свако институционализовање неједнакости.

Pobuna protiv nekoga samo zato što je bogatiji ili uspješniji je glupost. Ali je sasvim normalno buniti se ako su obrazovanje, lječenje, pravo na pravično suđenje dostupni ajd da kažemo samo odabranima.

- - - - - - - - - -

не, ту се ради о дискриминацији. не треба неједнакост поистовећивати са дискриминацијом. мада су Срби томе склони. овде је тама да ли је једнакост друштвена вредност или је противприродна блуд. о томе се ради.

Postoje stvari u kojima ljudi moraju biti jednaki. I one kojima ne moraju i ne mogu.
 

Back
Top