Google Earth

Pele_cool_boy

Zainteresovan član
Poruka
206
Jel ima neko Google Earth ili Nasin World Wind. Kakvi su utisci? Ja imam Google i odusevljen sam pre svega sto volim geografiju... Cuo sam da je Nasa bolje uradila, pa jel ima neko da podeli iskustva... Npr. Dubrovnik izgleda fantasticno ali je naravno SAD najbolje uradjen...
 
Imam google earth i zadovoljan sam sa njim. Jedino zameram detaljnosti samo nekih delova planete kao sto su Njujork i u skorije vreme bombardovani veliki gradovi kao sto su Beograd i Bagdad. U beogradskoj mapi se lepo vide aerodromi sa kraterima na pistama sto kazuje da su korisceni snimci vojnih satelita.
 
I ja koristim Google Earch I Nasa World wind.I ja sam ljubitelj geografije ako ti treba sajt da ti posaljem da narucis Nasa Word Wind preko mail .U pravu si treba nista bez brzog neta.
 
Imam verziju 1.3.1 koja je nekih 180 MB, medjutim skinuh danas ovu novu verziju 1.3.3 i ona je samo 58 MB, malo me je to zbunilo. Ima li nekakve bitnije razlike. Onu stariju verziju nisam koristio. Noviju sam danas instalirao i na prvi pogled obecava.
 
GZ:
http://www.worldwindcentral.com/wiki/Plugin_tutorial

Pogledaj ovo, posto dobro vladas engleskim, bice ti mnogo korisno..

Srecno...

Da, znam za taj sajt, vec sam ga pregledao, nije los.
Medjutim imam problem , ne mogu nista da zumiram, evo ceo dan se mucim ali ne ide, a imam prilicno dobru konekciju od 3 Mb/s.

Takodje problemi sa Google Earth Pro, nikako ne mogu da se konektujem, ima li neko resenje?
 
Budi uporan, to je verovatno zbog najnovijeg GE update-a koji se radi ovih dana. Koristim GE od jula meseca i pre neki dan sam imao slicne probleme koji su upravo bili zbog update-a. Npr. sada je skoro celo britansko ostrvo u visokoj rezoluciji i to bez onih kvadratnih mrlja. Mozes da posmatras sa visine od cak 100 stopa i to naravno u visokoj rezoluciji.Takodje su i snimci iz engleske apdejtovani i relativno su novi.
 
Obavezno pogledaj u task menageru (ako koristis windows) da li ti je GE aktivan nakon sto si ga ugasio i ponovo pokusao da ga konektujes. Moras ga i odatle maknuti, pa se diskonektuj, pa ponovo ispocetka.
 
Evo dokaza: Imao sam usnimljen stadion Manchester City-a (nije Old Traford vec gradski stadion koji je mnogo bolji od stadiona Man Utd.-a) a od skora na istom mestu naletim na rusevine :roll: Verovatno grade nov. Imao sam usnimljeno preko 400 MB fotografija sa GE i sada su mi sve zamucene (kao da nista nisam ni radio do sada), pa moram sve otponovo da ih otvaram. Jos nisam stigao da pregledam USA verovatno su i tamo menjali fotke. U ostalom delu Evrope jos nisu mada najavljuju. Verovatno zbog tga sto program drze Ameri i Englezi.
 

Prilozi

  • 2.jpg
    2.jpg
    36,6 KB · Pregleda: 129
King 7:
Imam google earth i zadovoljan sam sa njim. Jedino zameram detaljnosti samo nekih delova planete kao sto su Njujork i u skorije vreme bombardovani veliki gradovi kao sto su Beograd i Bagdad. U beogradskoj mapi se lepo vide aerodromi sa kraterima na pistama sto kazuje da su korisceni snimci vojnih satelita.

Snimci Beograda nisu sa vojnih satelita nego avioniski snimci koji su radjeni tokom 2000/2001 za potrebe gradskog urbanizma i katastra.

Skoro svi gradovi su radjeni u razlicitim rezolucijama sa razlicitih aviona i satelita, Kasnije sa slicice spajaju kao puzle slagalice - mozete da primetite velika odstupanja kod spajanja slika Beograda koji je u visokoj rezoluciji i okoline koja je u manjoj, najbolje je primetiti gde se spaaju Savam Dunav, putevi, senke... Takodje obratite paznju na Menheten gde se zgrade prostiru u svim pravcima van fizickih zakona.

Ovo je jos beta verzija, a u alfa verziji bice najverovatnije pokriven ceo svet u visokoj rezoluciji.
Sada su vojni sateliti preuzeli vise komercijalnu ulogu, tako da za stotinak dolara mozete nadgledati zemlju u realnom vremenu.
 
Pele_cool_boy:
Jel bolje uradila Nasa od Google-a? Na Googlu mi je extra Njujork sa 3D soliterima, i ucrtanim svakim restoranom, bankom itd...


NASA ima ucinak i u GoogleEarh-u, GoogleMoon-u i maps.google.com (koji je u sustini GoogleEatrh), ali najveci ucinak ima "National Geographic" koji je uradio filmove i avionske snimke najbolje rezolucije u GE-u koji se mogu gledati sa visine od 8 metara - cekirajte u Layers-u "National Geographic Magazine" i videzete iznad Afrike crvene avioncice i logo NG-a zute pravougaonike. Zumirajte koliko moze i videcete razne predele, zivotinje i ljude i to u najboljoj rezoluciji koju poseduje GE.
Inace GE su tuzile vlade Irana, Pakistana, Indije i Severne Koreje zbog detaljnih slika njihovih vojnih postrojenja. Ameri su tu bili potpuno slobodni tako da mozete gledati skoro sve njihove v. baze, nosace, raketne silose... mada je bilo i onih koji su se bunili zbog zloupotrebe programa u teroristicke svrhe. Google na sve to dodaje da su snimci stari, nekvalitetni i sl. Mada, cuo sam da verzija Google Earth Pro ima kvalitetnije slike, kosta 400$, a moze se skinuti i trial verzija (oko 16 MB).

World Wind nisam jos koristio, imao sam nekoliko instalacija koje sam skidao sa razlicitih servera i uvek mi javljao gresku nakon instalacije, kao bio los download. Probacu sa ovim od 55 MB, valjda ce da radi.

GE zauzima samo 11 MB i prilikom konekcije na glavni server skida spajane fotografije (koje sam pomenuo u prethodnom postu) koje zauzimaju preko 12 terabajta. Sve se to skladisti u fajlu dbCache.dat koji se nalazi u C:\Documents and Settings\VAS KORISNICKI NALOG\Application Data\Google\GoogleEarth. (za korisnike WinXP-a). Moj fajl je premasio 500 MB. Tako prilikom reinstalacije windowsa ili GE-a sacuvajte ovaj fajl i mozete ponovo koristiti ceo GE sa svim do tada skinutim fotkama, ali prilikom vaseg prvog startovanja morate se konektovati na glavni server GE-a kako bi skinuo Layers-e, i "zemaljsku kuglu".
Takodje mozete i usnimiti na hard fajlove koje ste vi usnimili (obelezili onom iglicom placemark-a) u *.kmz i razmenjivati ih sa ostalima, vrlo malo zauzimaju, ili ih mozete skidati sa neta (steta sto ovaj forum ne podrzava tu extenziju).

Dajte neke zanimljive koordinate ako imate. Ja cu se uskoro javiti sanekim interesantnim koordinatama.
Pozdrav
 
djorax:
Budi uporan, to je verovatno zbog najnovijeg GE update-a koji se radi ovih dana. Koristim GE od jula meseca i pre neki dan sam imao slicne probleme koji su upravo bili zbog update-a. Npr. sada je skoro celo britansko ostrvo u visokoj rezoluciji i to bez onih kvadratnih mrlja. Mozes da posmatras sa visine od cak 100 stopa i to naravno u visokoj rezoluciji.Takodje su i snimci iz engleske apdejtovani i relativno su novi.

Ma znas li sta me je zbunilo, bio sam na nekom stranom forumu i nekoliko ljudi rece da je imalo slican problem oko konkcije u verziji GE Pro koja je krekovana (kao sto je i moja) , naravno da nisam imao $ 400 da izdvojim za ovu vrstu zabave. Ti kazes da imas besplatnu verziju GE, tu verovatno nema problema sa konekcijom.
Ne znam, probacu jos koji put, ne odustajem mada su slabe sanse posle ovih vesti sa ovog stranog foruma.
Na koj server/port se ti konektujes , kh.google.com / 80 ili nesto drugo?

Da li je GE uradio celu planetu ili samo Severnu Ameriku i Britaniju?
 
klika:
Ma znas li sta me je zbunilo, bio sam na nekom stranom forumu i nekoliko ljudi rece da je imalo slican problem oko konkcije u verziji GE Pro koja je krekovana (kao sto je i moja) , naravno da nisam imao $ 400 da izdvojim za ovu vrstu zabave. Ti kazes da imas besplatnu verziju GE, tu verovatno nema problema sa konekcijom.
Ne znam, probacu jos koji put, ne odustajem mada su slabe sanse posle ovih vesti sa ovog stranog foruma.
Na koj server/port se ti konektujes , kh.google.com / 80 ili nesto drugo?

Da li je GE uradio celu planetu ili samo Severnu Ameriku i Britaniju?



Da, GE je uradio celu planetu (fotke su iz letnjeg perioda i na severnoj i na juznoj hemisferi, bez oblaka, ali ima i propusta tako da se lose vide Zagreb i Rim, a Dominikanska Republika je cela isarana oblacicima), ali je svugde razlicita rezolucija i rendering - kao sto sam napomenuo - Nis recimo mozete gledati cisto kao iz putnickog aviona, BG sa nekh 100-ak metara, Njujork kao sa zgrade, a avionske snimke afriskih predela sa nekih 8 metara visine. Kako najavljuju, ceo svet ce biti u visokoj rezoluciji, u GE alfa verziji, i neverujem da ce biti besplatna (verovatno ce to biti u GE Pro).

I kod mene je konekcija preko port-a 80, krekovane verzije nisam koristio. Pre nekih mesec dana sam skinuo Pro verziju, trial, traje 7 dana, dobijes kod i sifru. Medjutim mnogo je sporo radila tako da sam digao ruke, za sada sam zadovoljan ovom besplatnom verzijom. Pogledajte da li jos moze da se downloaduje trial verzija GE Pro sa oficijalnog sajta. Ona je u sustini ista samo je dostupna 7 dana.

Australija je takodje apdejtovana - sada se oko Harbour mosta i sidnejske opere nalaze neki brodovi, zaliv je tamniji i rezolucija je bolja.
 
Pele_cool_boy:
Meni je konekcija 40 kbps....Milina....Cekam jedno 2 sata da mi se razbistri...

Otprilike koristi vezu kao neki jaci download a uz to opterecuje procesor i koristi vise memorije nego bilo koji download program. Mada, iako sada radio sporije, pri vecem zumu skida i siru okolinu - Npr. ako zumiras Sidnej, on ce skinuti dobar deo jugoistocne Australije, sto je i u neku ruku dobro jer ces kasnije, ukoliko bides hteo, lakse zumirati Melburn, Tasmaniju... Zakljucak: sto vise skidas fotki, to ce ti kasnije brze raditi.
 
Zaboravio sam da kazem da brzina zavisi i od toga koliko je ljudi zakaceno na googleov server u realtime, sto manje to bolje, tako ce brze raditi u nasim podnevnim satima, kada Ameri spavaju ili su na poslu. Takodje, dok zumirate fotke iskljucite layerse, narocito "terrain", mozete da ostavite samo "populated place" i eventualno "borders" - za one koji lose stoje sa geografijom.
 
Sinoc sam deinstalirao GE Pro i stavio ovu besplratnu verziju, konketovao se ali zumiranje ne ide nikako, stvarno mi nije jasno o cemu se radi, ili sam neki baksuz da sa tako brzom vezom ne mogu nista konkretno da uradim.....
 

Back
Top