znanje?

gost 88651

Iskusan
Banovan
Poruka
6.081
“Svako dete zivi svoje detinjstvo bezbrizno I bezazleno, bez da znaju ista o zivotu. Oni su cisti, ali ta cistota proistice iz neznanja. To se ne moze produziti. Sve dok to ne bude cistota mudrosti, ti ne mozes racunati na to.To ce morati nestati. Pre ili kasnije ti moras okusiti plodove spoznaje.I svako dete ce morati okusiti te plodove.

Svako dete mora da prodje kroz to, mora da se lisi svoje bezazlenosti , mora da postane uceno. Ovaj svet treba znanje, ova egzistencija treba spoznaju. Ti ne mozes ziveti u takvom svetu bez znanja I spoznaje.

znanje je nuzno zlo. Ti ne mozes pobeci od toga. Osoba mora da prodje kroz to: to je deo zivota.Ali ti ne moras ostati doveka u tome.

Um bez podela I razlika je um mudraca – kada razlika uopste nema ! On je slican detetu, ali I razlicit jer je spoznao te razlike. On je prosao kroz podele I preporodio se; on je otisao dalje od toga. On je spoznao mrak I svetlost, ali je otisao I iza toga.Sada on vidi mrak kao deo svetlosti a svetlost kao deo mraka. Za njega vise ne postoji podela.”

Osho



"Onaj ko je dovoljno željan neznanja, dozvoliće sebi da se u njega izlije Bog."

Majster Ekhart


...

eto tako, možete prokomentarisati ako hoćete.

dokle ste stigli sa znanjem, da li ste možda postali željni neznanja itd. itd.
 
Ne mogu da budem zeljna neznanja nikada, ali mogu da ne budem zeljna kao sto i jesam, bespotrebnog "znanja", onog koje truje, kao sto gledamo po filmovima, emisijama, rijalitijima, politici.
I toga se klonim, ali svejedno covek ne moze ostati izolovan pa da nista ne cuje i vidi. To je "posast" danasnjeg sveta.
 
Poslednja izmena:
možda se varam, ali deluje mi da što me manje stvari zanima i interesuje, to sam nekako mirniji.
kao da što više znam, manje znam, nez kako to tačno da napišem, ali tako nekako.
u rl npr. mi je okej neki small talk sa jednostavnim, "običnim" ljudima, smaraju me "knowersi", filozofi.
 
Upravo tako.Kad odem negde na 3-4 dana iskljucim se potpuno iz dnevnih dogadjaja narocito politickih, fino mi je imam vremena da se psovetim drugacijim sadrzajima i temama, i stalno mislim, propustila sma nesto vazno.
Kad se vratim, redovno shvatim da nisam, to "vazno" je bilo zapravo tamo, kroz odmor.
 
..

eto tako, možete prokomentarisati ako hoćete.

dokle ste stigli sa znanjem, da li ste možda postali željni neznanja itd. itd.

Znanjem smatramo to što možemo da presudimo, ocenimo, procenimo, a zapravo vidimo
samo jedan kraj štapa. Kakoj da vidimo celu sliku? I drugi kraj i čitav spektar između ta
dva kraja?
To znanje koje trenutno imamo nije ni polovićno, već samo isečak, delić čitave slike.

Budistički učitelji često savetuju.
Kada dobijete na poklon novu, lepu vazu, probajte da je vidite kao staru i razbijenu
istovremeno.
E ta istovremenost u suprotnim osećanjima se zove odučavanje, Odučavaš ono
kako si navikao da jeste (crno ili belo) i vidiš celu sliku. Suprotnosti postaju jedinstvo.

A ja bih samo da zauvek traje kada je lepo i da što pre zbrišem kada je ružno.
Ne mogu da posmatram objektivno.

Kada na ovu temu razmišljam, pojavi se pesma dragog nam čika Šapketa
Kad si pored mene kao noci ove i sreca i tuga sve se ljubav zove.

verujem u ljubav.. :lol: i pevušim narodnjake
.
 
I meni je smorno to da ishendlujem gomilu informacija tokom dana, nekad neminovno vodi u stav da je danas sve poludelo i da ne postoji nešto vredno pažnje... ali.. ali mora da se živi, a svi smo manje više vezani ili upućeni na neku zajednicu, pa sad, šta je - ti je, bavim se, eto, svim i svačim, i šta bih htela i šta mi se nameće, drugačije ne ide...
Bude u nekom momentu jako teško za moj skromni mentalni sklop ali kad prođe neko vreme, pitam se: a što li sam onomad onoliko izdramila da mi je znati :D

Ali, s obzirom da je ovo tvoje pitanje postavljeno u pdf Religija, ne znam da li je ovo odgovarajući odgovor :dontunderstand:
Možda si nas pitao: znate li nešto..?
:eek:
 
Poslednja izmena:
“Svako dete zivi svoje detinjstvo bezbrizno I bezazleno, bez da znaju ista o zivotu. Oni su cisti, ali ta cistota proistice iz neznanja. To se ne moze produziti. Sve dok to ne bude cistota mudrosti, ti ne mozes racunati na to.To ce morati nestati. Pre ili kasnije ti moras okusiti plodove spoznaje.I svako dete ce morati okusiti te plodove.

Svako dete mora da prodje kroz to, mora da se lisi svoje bezazlenosti , mora da postane uceno. Ovaj svet treba znanje, ova egzistencija treba spoznaju. Ti ne mozes ziveti u takvom svetu bez znanja I spoznaje.

znanje je nuzno zlo. Ti ne mozes pobeci od toga. Osoba mora da prodje kroz to: to je deo zivota.Ali ti ne moras ostati doveka u tome.

Um bez podela I razlika je um mudraca – kada razlika uopste nema ! On je slican detetu, ali I razlicit jer je spoznao te razlike. On je prosao kroz podele I preporodio se; on je otisao dalje od toga. On je spoznao mrak I svetlost, ali je otisao I iza toga.Sada on vidi mrak kao deo svetlosti a svetlost kao deo mraka. Za njega vise ne postoji podela.”

Osho



"Onaj ko je dovoljno željan neznanja, dozvoliće sebi da se u njega izlije Bog."

Majster Ekhart


...

eto tako, možete prokomentarisati ako hoćete.

dokle ste stigli sa znanjem, da li ste možda postali željni neznanja itd. itd.

Ova tematika upravo je i nastarija biblijska priča. Adam i Eva su počinili greh konzumirajući plod sa drveta znanja :D
 
Možda si nas pitao: znate li nešto..?
:eek:

pa šta znam, valjda svak ima neko znanje, ili misli da ima...
mada, nije li svako ljudsko znanje subjektivno, samim tim neznanje...
na pdf religija, upravo radi tih izjava koje sam naveo u početnom postu...
tu dalje može da se nadoveže priča o "poznanju dobra i zla" zbog kojeg su adam i eva završili van raja itd. itd.
u tom smislu je na pdf religija, i da, može i tako: znate li nešto..?
znate li da ne znate :hahaha:

- - - - - - - - - -

Ova tematika upravo je i nastarija biblijska priča. Adam i Eva su počinili greh konzumirajući plod sa drveta znanja :D

to, to...
 
Ova tematika upravo je i nastarija biblijska priča. Adam i Eva su počinili greh konzumirajući plod sa drveta znanja :D

setih se i lao cea:

"Intelekt ograničava život. Kakva je razlika između da i ne? Kakva je razlika između dobra i zla? Da li biti kao većina i raditi kao i svi drugi? O, daleko je još buđenje!”

da li je rešenje u:

"Stoga mudrac:

Upravlja svojim akcijama iz polja nedelovanja,

širi svoje učenje o neaktivnosti."

Lao Ce
 
setih se i lao cea:

"Intelekt ograničava život. Kakva je razlika između da i ne? Kakva je razlika između dobra i zla? Da li biti kao većina i raditi kao i svi drugi? O, daleko je još buđenje!”

da li je rešenje u:

"Stoga mudrac:

Upravlja svojim akcijama iz polja nedelovanja,

širi svoje učenje o neaktivnosti."

Lao Ce
Kakva je razlika izmedju dobra i zla. E to je prava tema za diskusiju. Mislim da je ključno znanje, spoznaja razlike izmedju dobra i zla. Mislim da nam je to znanje neophodno.

E sad, šta je dobro a šta je zlo :D
 
Kakva je razlika izmedju dobra i zla. E to je prava tema za diskusiju. Mislim da je ključno znanje, spoznaja razlike izmedju dobra i zla. Mislim da nam je to znanje neophodno.

E sad, šta je dobro a šta je zlo :D

Može li se smatrati da je ''dobro'' sve ono što vodi napretku, ličnom i opštem, a ''loše'' da je suprotno tome, vodi u destrukciju i propast...?
 
setih se i lao cea:

"Intelekt ograničava život. Kakva je razlika između da i ne? Kakva je razlika između dobra i zla? Da li biti kao većina i raditi kao i svi drugi? O, daleko je još buđenje!”

da li je rešenje u:

"Stoga mudrac:

Upravlja svojim akcijama iz polja nedelovanja,

širi svoje učenje o neaktivnosti."

Lao Ce

Ne možeš kada govoriš o dobru i zlu da govoriš o znanju. To je karakteristika ljudskog bića. Znanje može biti ispravno ili neispravno, istinito ili lažno.
Recimo, imaš znanje o nečemu...o automobilima, na primer. Ti možeš biti loš čovek, a da znaš sve o automobilima, ali možeš biti i jako dobar čovek, a da ne znaš ništa o automobilima. To su dve različite stvari.

Međutim kada govorimo o duhovnom znanju, onda nivo znanja može da utiče na nivo bića, na njegov razvoj.
Ti si svakako mislio na duhovno znanje, kada si otvorio ovu temu na religiji.
 
Može li se smatrati da je ''dobro'' sve ono što vodi napretku, ličnom i opštem, a ''loše'' da je suprotno tome, vodi u destrukciju i propast...?

A ja mislim da sve što vodi u destrukciju je loše. Ako uzmemo materijalne vrednosti tu je lako videti šta je destrukcija. Na primer oružje, služi za ubijanje svega što je živo, ne samo ljudi.

Dok ako uzemo duhovno sagledavanje destrukcije , mislim da su tu stvari malko zamršenije. Svaka religija ima neku svoju poučnu priču ili vodilju ka destrikciji, dok ateizam takodje ima gledište iz ugla etike, morala. Može ovo da bude zanimljivo. Evo na primer laž je destrukcija po nekom mom sagledavanju i merenju. Medjutim, postoje takozvane bele laži. A da li su one destruktive :D
 
znate li da ne znate

Da, upravo ovako... znam da ne znam :D
Nema pravog znanja, svako novo znanje otvori još mnogo neznanja, nemamo ni mentalnu sposobnost niti živimo dovoljno dugo da bi mogli ''znati'' u pravom smislu tog pojma, samo na momente nam se ukaže približan obris nekog znanja, i to je sve...
Što ne znači da ću odustati od pokušaja da ''saznam'' :cool: samo ne očekujem da ću biti mudrija niti srećnija, ali jednostavno ne znam drugačije :rumenko:
 
A ja mislim da sve što vodi u destrukciju je loše. Ako uzmemo materijalne vrednosti tu je lako videti šta je destrukcija. Na primer oružje, služi za ubijanje svega što je živo, ne samo ljudi.

Dok ako uzemo duhovno sagledavanje destrukcije , mislim da su tu stvari malko zamršenije. Svaka religija ima neku svoju poučnu priču ili vodilju ka destrikciji, dok ateizam takodje ima gledište iz ugla etike, morala. Može ovo da bude zanimljivo. Evo na primer laž je destrukcija po nekom mom sagledavanju i merenju. Medjutim, postoje takozvane bele laži. A da li su one destruktive :D

Da, kod materijalnih, opipljivih stvari je lakše odrediti, slažem se..
Dok kod nematerijalnih možemo diskutovati...
U ovom kontekstu, našem ovozemaljskom, laž je samo alat kojim se služimo da bi nešto dobili, postigli, tako i te tkz. bele laži, služe tome da nekog ne povredimo istinitom tvrdnjom, ili barem našim viđenjem istine... a to je isto tema za razmišljanje, opet vezano za znanje, bar tako mi se čini...
Jer, šta je istina, možemo li apsolutno tvrditi za šta god, da je istina, i nije li samo Bog istina... a nama nije dato da imamo taj apsolut, i moramo da prihvatimo to?
Ja mogu imati svoj stav o nečemu, koji je za mene istina, ali veliko je pitanje da li je to objektivno istina ili je samo moj doživljaj nečeg...
 
Po meni, sve ono što uništava život na planeti zemlji je destruktivno. Pa tako i laž, koja uništava život je naravno loša, dok ona od koje niko nema štete ne može biti toliko loša. Tako da ni ne može postojati ništa apsolutno prihvaćeno. A z asve to nam je potrebno znanje. Kako bi smo ratzlikovali dobro od zla a da nemamo znanje. Kako bi smo razlikovali ljubav od mržnje :D
 
s jedne strane, srećemo se sa pričom o izlasku (da tako napišem, možda se može upotrebiti i druga reč) iz raja zbog poznanja dobra i zla, s druge strane, sa pričom da treba poznavati, razlikovati dobro od zla...
nije li to malo zbunjujuće...

pošto sam dosta čitao i proučavao razne stvari, dosta toga sam upamtio, u sećanju mi je ostalo dosta stvari.
tako mi kad razmišljam o nečem često "sevne" u glavi neki citat, pa to i pronađem i postujem, nadam se da vam ne smeta to previše, šta znam.
tako sam se sad setio ovog:

“Prosvetljena osoba vidi Boga manifestovanog I kao Jedno I kao mnoštvo. On komunicira sa Jednim u tišini meditacije, a sa mnoštvom kroz rad.

Tako je za njega farma, laboratorija, bojno polje ili pijac prigodno mesto za komunikaciju sa Bogom isto kao I hram, manastir, planinska pećina ili monaška ćelija.

Ali ovaj uzvišeni stav ne može biti postignut ukoliko osoba nije postala čvrsto ukorenjena u nepodeljenosti egzistencije.“

Swami Nikhilananda
 
Poslednja izmena:
Da to jeste zbunjujuće. Medjutim, šta još možemo saznati iz te informacije o izlasku iz raja. Da su Adam i Eva bili srećni dok nisu uzeli plod sa drveta zanja. Onda ispada da nas zanje čini nesretnim :) Što ne retko, može da se potvrdi u samom životu :)


P.S: Dajte citate, sjajni su :)
 
hvala Bole :) (ne moraš mi persirati ;))

evo, pišem asocijacije.
npr. ovo od castanede, toltečko učenje...
možda ima veze sa temom i neće biti suvišno.
nešto što sam prepisivao kad sam se ranije intezivnije zanimao za to.
da pojasnim, tonal bi možda mogao biti ono što nazivamo razumom, nagual je sve što ne spada u to...
ne znam kako to baš precizno da objasnim, nagual - možda nešto što se ne može tačno definisati, sve što ne spada pod racio...
ako nije tačno ili ako neko ume bolje da objasni, neka me slobodno ispravi.

„PRIČE O MOĆI“:

Naš razum je sitničav i uvek je u sukobu s telom.
Trijumf čoveka od Znanja leži u tome, sto ih je objedinio.

Tvoj Tonal mora biti uveravan razlozima, tvoj Nagual delima, sve dok jedan drugom ne postanu potpora.

Kao sto ti rekoh, Tonal vlada, no, uprkos tome, on je veoma ranjiv. Nagual se, s druge strane, nikad, ili skoro nikad, ne ispoljava; ali, kad to ucini, onda preplasi Tonal.

Morao je da njegov Nagual ošine poput neposlušnog psa, da bi se vratio na svoje mesto…

Tonal mora biti ZAŠTIĆEN po svaku cenu.
Kruna mu se mora skinuti, ali zato mora da ostane zasticeni nadglednik.185.

Vračevi znaju da jedino ojacavanjem Tonala, Nagual moze da izroni.
To ojačavanje zove se lična snaga.
186

“ Kad god si u svetu Tonala, tad treba da budes besprekoran Tonal; tad nema vremena za IRACIONALNO trućanje.
Ali, kad si u svetu Naguala, tad isto tako treba da budes besprekoran; tad nema vremena za RACIONALNO baljezganje.Za ratnika, njegova odluka predstavlja KAPIJU izmedju ta dva sveta.
Ona se iza njega potpuno zatvara kad podje bilo kojim od ta dva puta.”199

Niko ne zeli niti trazi odumiranje racionalnosti Tonala. 200

Bez duge pripreme, niko nije sposoban da PREŽIVI namerni susret sa Nagualom.
Godine su potrebne da bi se Tonal pripremio za jedan takav susret.

“…Cilj ratnikovog vezbanja nije u tome da nauci kako da opcinjava ili zacarava, vec da pripremi svoj Tonal da ne uprska. Krajnje tezak zadatak. Ratnik mora da bude besprekoran I sasvim ČIST, pre nego sto moze I da pomisli da se uverava u postojanje Naguala.”200

“ Ostrvo Tonala se mora ocistiti I odrzavati. To je za ratnika jedina alternativa. Čisto ostrvo ne pruza otpor; kao da na njemu nema niceg.”201

“Iznenadni STRAH uvek sužava Tonal…problem je ne dozvoliti Tonalu da se suzi toliko da nestane…veoma vazna stvar za ratnika je da tacno zna kad da dozvoli svom Tonalu da se suzi a kad to da prekine…to je veliko umece…ratnik se djavolski mora boriti da suzi svoj Tonal; pa ipak, upravo u trenutku kad se Tonal suzava, ratnik mora svu svoju borbu okrenuti u tom pravcu da istog casa zaustavi to suzavanje.”203

“Jedino je vazno da se ratnikov Tonal mora upoznati sa drugim ALTERNATIVAMA.” 204

“Da bi bio prosecan Tonal, covek mora biti CELOVIT. Celo njegovo bice mora pripadati ostrvu Tonala. Bez te celovitosti covek bi POLUDEO; Vrac, medjutim, mora da rascepi tu celovitost, ali ne ugrozavajuci svoje postojanje. Vracev cilj je da ustraje; on ne prihvata nepotrebne rizike I zato godinama cisti svoje ostrvo, sve do trenutka kada moze, tako reci, da ispuzi s njega. Cepanje coveka kapija je za jedan takav beg.” 221

Vezbao si da popustis a da pritom ne otkacis 284

“MOĆ TIŠINE”:

Ti stalno govoris da zlo ne postoji, da jedino postoji moc…
“Da, covek ima tamnu stranu I ona se zove glupost.” 245
 
Setila sam se jedne narodne

''Ma pusti ga, vidiš da ne zna gde mu je doope a gde glava''

Kaže se za nekoga ko je u žurbi, panici, strahu ili bilo kakvoj emociji koja ga toliko obuzme
da se u njoj izgubi. I drugima je to sasvim očigledno, da čovek ne vlada sobom i nije svestan
sebe, ali on sam to ne može da vidi.

Ko zna, možda su nekada svi ljudi znali gde im je doope, a gde glava, pa im je neko ko to
povremeno zaboravi bio smešan i čudan. Danas je takvo znanje čist luksuz. Možemo
da izučimo bilo koju nauku, a da pritom uopšte ne znamo doope gde nam je.
 
pa jeste, šta znam, to dupe glava, možda se misli na nekog ko ima npr. neko usko znanje iz neke oblasti.
npr. nešto konkretno za snalaženje kroz svakodnevni život.
ne mislim da to treba potcenjivati, ali npr. sad ovde možda pišemo o tzv. "duhovnom znanju", ako je ispravno tako da se napiše.
to je možda nešto sveobuhvatnije.

evo nekih mojih razmišljanja:

mislim da smirenoumlje dovodi do tzv. "duhovnog znanja".

kako do smirenoumlja?
mislim da je tačno - upoznati se sa alternativama, povezivati.
ojačati "tonal" - smiriti um.
publikacije su danas uglavnom dostupne.
+ životno iskustvo.

možda to dovodi do "biti željan neznanja."

do toga je možda dug put?
do čega dug put?
možda deluje paradoksalno - do sad i ovde?

...

"Većina ima više nego dovoljno,
a ja, izgleda, nemam ništa,
moj duh je bezuman - prazan.
Većina zna,
a ja sam neznalica, zbunjen.
Većina je oštroumna,
a ja sam tup,
strpljiv poput mora,
nošen, prividno, bez cilja."

Lao Ce

 
Poslednja izmena:
“Svako dete zivi svoje detinjstvo bezbrizno I bezazleno, bez da znaju ista o zivotu. Oni su cisti, ali ta cistota proistice iz neznanja. To se ne moze produziti. Sve dok to ne bude cistota mudrosti, ti ne mozes racunati na to.To ce morati nestati. Pre ili kasnije ti moras okusiti plodove spoznaje.I svako dete ce morati okusiti te plodove.

Svako dete mora da prodje kroz to, mora da se lisi svoje bezazlenosti , mora da postane uceno. Ovaj svet treba znanje, ova egzistencija treba spoznaju. Ti ne mozes ziveti u takvom svetu bez znanja I spoznaje.

znanje je nuzno zlo. Ti ne mozes pobeci od toga. Osoba mora da prodje kroz to: to je deo zivota.Ali ti ne moras ostati doveka u tome.

Um bez podela I razlika je um mudraca – kada razlika uopste nema ! On je slican detetu, ali I razlicit jer je spoznao te razlike. On je prosao kroz podele I preporodio se; on je otisao dalje od toga. On je spoznao mrak I svetlost, ali je otisao I iza toga.Sada on vidi mrak kao deo svetlosti a svetlost kao deo mraka. Za njega vise ne postoji podela.”

Osho



"Onaj ko je dovoljno željan neznanja, dozvoliće sebi da se u njega izlije Bog."

Majster Ekhart


...

eto tako, možete prokomentarisati ako hoćete.

dokle ste stigli sa znanjem, da li ste možda postali željni neznanja itd. itd.

Znanje bez spoznaje ne donosi zadovoljstinu, spoznaja je iznad i nije dostupna svima ...
 
“Svako dete zivi svoje detinjstvo bezbrizno I bezazleno, bez da znaju ista o zivotu. Oni su cisti, ali ta cistota proistice iz neznanja. To se ne moze produziti. Sve dok to ne bude cistota mudrosti, ti ne mozes racunati na to.To ce morati nestati. Pre ili kasnije ti moras okusiti plodove spoznaje.I svako dete ce morati okusiti te plodove.

Svako dete mora da prodje kroz to, mora da se lisi svoje bezazlenosti , mora da postane uceno. Ovaj svet treba znanje, ova egzistencija treba spoznaju. Ti ne mozes ziveti u takvom svetu bez znanja I spoznaje.

znanje je nuzno zlo. Ti ne mozes pobeci od toga. Osoba mora da prodje kroz to: to je deo zivota.Ali ti ne moras ostati doveka u tome.

Um bez podela I razlika je um mudraca – kada razlika uopste nema ! On je slican detetu, ali I razlicit jer je spoznao te razlike. On je prosao kroz podele I preporodio se; on je otisao dalje od toga. On je spoznao mrak I svetlost, ali je otisao I iza toga.Sada on vidi mrak kao deo svetlosti a svetlost kao deo mraka. Za njega vise ne postoji podela.”

Osho



"Onaj ko je dovoljno željan neznanja, dozvoliće sebi da se u njega izlije Bog."

Majster Ekhart


...

eto tako, možete prokomentarisati ako hoćete.

dokle ste stigli sa znanjem, da li ste možda postali željni neznanja itd. itd.
satro zeljan neznanja a ovamo nemas hrabrost otvorenog neshvatanja...pokazi mi tog koji ima vestinu neznanja.:rotf:
 

Back
Top