Roditeljski dodatak

mamaa

Zainteresovan član
Poruka
185
Vlada Srbije je usvojila predlog zakona kojim bi pomoć roditeljima za drugo, treće i četvrto dete trebalo da bude ispaćivana na 24 rate. Najveća glupost koja se dalje navodi je argument da roditelji često od tog novca kupuju belu tehniku, polovnan auto i slično, pa za dete ne ostane ništa. Takođe je neko iz Ministarstva naveo primer neke porodice iz okoline Aleksinca koja je novac propila, majka se nije treznila i nije dojila bebu, pa je dete ubrzo umrlo. STRAŠNO !!!
Sve u svemu hoću da kažem da je izuzetno glupo razvlačiti isplaćivanje dodatka na 2 godine, pri tome uz neke besmislene razloge (tipa da za bebu ne ostane ništa). Pa normalno da za drugo dete ostane mnogo toga od prvog (krevetac, kolica,šetalica i garderoba), što ne znači da se detetu ne treba ništa kupiti, NAPROTIV. Kako će ko potrošiti taj novac-stvar izbora.
Bilo bi mnogo bolje kad bi se ovi iz nadležnih Ministarstava pobrinuli za ''savesne'' doktore i ostale koji bez pardone traže evriće za porođaj !!!
 
Svima nam je muka od njihovih glupostii koje svakodnevno izjavljuju , a to me podseti na opravdanje nadleznih u nasoj firmi zasto deca zaposlenih nece primiti novogodisnje paketice pre 7. januara - "zato sto...znate... deca tih dana dobijaju puno poklona...daju im bake, deke, tetke...i onda deca to ne umeju da cene...znate...bolje ovako da malo sacekaju... ":shock:
 
Luna ns:
A sta kazete na ovo:Majka troje dece,radja cetvrto,daje ga na usvajanje,a usput predaje dokumenta za roditeljski dodatak i posle 5-6 meseci podize normalno roditeljski dodatak za to cetvrto dete,koje je ostavila!
Kazem da je luda, i da nije svako ko je rodio dete, rodio ga zbog para.
I zbog izuzetaka i kretena, koji se koriste u svrhu demagogije, ne treba kvariti nesto sto je dobra ideja.
 
Mi smo od roditeljskog dodatka uzeli:

klimu (inveverter za grejanje), frižider kombinovani, veš mašinu, digitalac sa memorijom, bežični telefon, usisivač, mobilni telefon, dušek za krevetac, 10 paketa pelena i 10 paketa vlažnih maramica, deo kućne hemije i deo hrane u zalihama, a deo smo ostavili za crne dane.

Sve to je postalo potrebno pojavom drugog i trećeg deteta...
I ne bi nam toliko značilo da je bilo u ratama.
 
Al su vam komentari :roll:
- Svinjarija, glupost, šta ste očekivali, u kakvoj državi živimo, tuga... Pa onda, nekom se povraća... -
:roll:


Da, kakve bitange sede u toj Vladi! Oće da daju pare, al' neće da daju odma. Užasni, nepristojni kreteni. Strašno. I oni će roditeljima da odredjuju šta će ovi da kupe?

Poenta je da se te pare daju za bebu, i samo za bebu, a ne i za bebu i za roditelje. Podrazumeva se da roditelji već imaju koliki toliki standard i da im prioritet nije više da se guze u novom autu, nego da njihova beba dodje u lepši svet. Daje se u ratama da bi ta beba imala bolju hranu, dovoljan broj pelena i sve ostale stvari koje su potrebne. Za nju, i samo za nju.
Uostalom, ko bi darodavcu para garantovao da se pare ne bi propile, da ne bi otišle na kocku, plaćanje letovanja, otplatu dugova...?

Ako roditeljima ne može da se veruje da bi tudje pare dali za bebu, kako li bi onda dali svoje pare? Kuda ide ovaj svet...
 
Meni je to logicno. Mislim, novac za bebu ti treba sve vreme, u toku perioda od 24 meseca dok primas novac, trebace ti za pelene, kasice itd. Neke banke daju kredite za bebe, pa ako ti nesto krupnije treba, mozes to da iskoristis.
Bitno je da daju!
A koliki je dodatak?
 
Groucho Marx:
Poenta je da se te pare daju za bebu, i samo za bebu, a ne i za bebu i za roditelje. Podrazumeva se da roditelji već imaju koliki toliki standard i da im prioritet nije više da se guze u novom autu, nego da njihova beba dodje u lepši svet. Daje se u ratama da bi ta beba imala bolju hranu, dovoljan broj pelena i sve ostale stvari koje su potrebne. Za nju, i samo za nju.
Uostalom, ko bi darodavcu para garantovao da se pare ne bi propile, da ne bi otišle na kocku, plaćanje letovanja, otplatu dugova...?
Recimo da su dugovi napravljeni zbog bebe? Zato što doktori tražu po 800 eura da bi prisustvovali porođaju! Prelistaj malo temu - da li platit za porođaj.
Ko uostalom garantuje i da pare u ratama neće otići na kocku i alkohol?
Zar ti misliš stvarno da je vladi prioritet da nečije dete dođe u lepši svet, a roditelju tog deteta da se 'guzi u novom autu'?!:shock:
Zar ne misliš da je za jednu bebu mnogo bolje da ako treba d aide kod doktora da se guzi u autu, nego da je mama gura kroz gsp?!
Šta ako neko za te pare kupi peć, ako recimo nema centralno grejanje?
Uh, mogla bih ovako do sutra...
 
U potpunosti se slažem sa Mackicom NS. Pa kad dobiješ dete ono postaje prioritet. Uvek mora da se nađe za njega (bilo da su u pitanju pelene, hrana, igračke i ostalo).
To da ti neko određuje kako da potrošiš novac je bezveze, a pritom ti daje novac na kašičicu.
 
Minumum socijalne zaštite na koju je država obavezna svojim građanima mora da bude bespogovorna. Bez uslovljavanja da li će ta novčana biti iskorišćena u skladu sa namenom ili ne. I to je onaj minimum socijalnih prava na koji građani imaju pravo kada postanu roditelji u svim državama. Najaradije bi ovde ukinuli dečji i roditeljski dodatak, ali kako to ne može, onda se vi nadaljte da će ta mesečna ili kako god isplata, biti blagovremena...
 
Ok, sigurno da ima ljudi koji protrace te pare, ali nisu u vecini. Potpuno se slazem da se od toga moze kupiti i klima/pec, neki namestaj, masina za ves, pa sve je to potrebno, ne samo pelene. Neki ljudi stvarno sagledaju stvari iz najprimitivnijeg ugla. Pa ni vama nije za zivot dovoljno samo leba i toalet papira!
 
Larra:
Ok, sigurno da ima ljudi koji protrace te pare, ali nisu u vecini. Potpuno se slazem da se od toga moze kupiti i klima/pec, neki namestaj, masina za ves, pa sve je to potrebno, ne samo pelene. Neki ljudi stvarno sagledaju stvari iz najprimitivnijeg ugla. Pa ni vama nije za zivot dovoljno samo leba i toalet papira!

Dobro, u pravu si. Iskreno, ja sam tek sada saznala da se uopste nesto daje roditeljima kad dobiju dete, pa sam se bas prijatno iznenadila, posto mi je zaista bilo neocekivano, pomislila sam, zasto li se sada bunite sto je isplata u ratama, bitno je da ljudi 'oce da daju pare.:)
Naravno da je bitno da se zbog bebe kupi nova pec, auto, te krupnije stvari, slazem se. Kad beba dodje, to je jos potrebnije.

Moguce da je isplata u ratama jer je tako manje opterecenje drzavnog budzeta:-?
 
Sharlote:
Moguce da je isplata u ratama jer je tako manje opterecenje drzavnog budzeta:-?
Iskreno, dobro je da uopšte daju neke novce; stvarno - makar i u ratama. Mene je samo iznerviralo to njihovo objašnjenje. Kao da smo svi stoka; pa jedva čekamo da na detetovo ime uzmemo neki keš i potreošimo ga na svoju guzicu:roll: Neka onda kažu - lakše je zbog budžeta, ali bolje išta nego ništa.
 
Stvarno, izgovor koji su iskoristili je skroz bezveze. Taj slucaj koji se dogodio u Aleksincu verovatno nije jedini, ali je ipak retkost. Svaki normalan roditelj ce novac potrositi onako kako je najbolje za bebu, bilo da je njegov ili "drzavni".
 

Back
Top