Јом-кипурски рат

KraNp

Veoma poznat
Poruka
10.404
Гледам прексиноћ неку емисију на ртс 2 о овом рату где приказују снимке и сведочења јеврејских војника. Просто ми делује невероватно да су Арапи за 20 дана рата имали следеће губитке:jevreji su imali 2.600 mrtvih a ovi 15.000.....jevreji 1000 tenkova a ovi 2.250 :)....jevreji 102 aviona a ovi 432......и to sve za 20 dana rata.....od 6. oktobra do 26. oktobra.(Копирано, извињавам се на мешању фонтова). Зар су Арапи толико неспособни да ратују? Шта мислите, да ли би данашња Асадова војска могла да победи Израел, нпр. у борби за Голанску висораван, и да ли би Израел у том случају употребио атомске бомбе? По мом мишљењу, само оне могу спасити Израел ако би га заједно напали Сирија и Иран. Истина је да имају јаку војну индустрију и помоћ Америке, али ми се чини да су се ствари из корена промениле у односу на 1967, и 1973, год. Сиријска војска је данас јако искусна а Иран је развио много квалитетног оружја. Било би добро кад би се потукли због мене :) 'Оћу да видим како би данас изгледао сукоб Арапског и Јеврејског света.
 
Гледам прексиноћ неку емисију на ртс 2 о овом рату где приказују снимке и сведочења јеврејских војника. Просто ми делује невероватно да су Арапи за 20 дана рата имали следеће губитке:jevreji su imali 2.600 mrtvih a ovi 15.000.....jevreji 1000 tenkova a ovi 2.250 :)....jevreji 102 aviona a ovi 432......и to sve za 20 dana rata.....od 6. oktobra do 26. oktobra.(Копирано, извињавам се на мешању фонтова). Зар су Арапи толико неспособни да ратују? Шта мислите, да ли би данашња Асадова војска могла да победи Израел, нпр. у борби за Голанску висораван, и да ли би Израел у том случају употребио атомске бомбе? По мом мишљењу, само оне могу спасити Израел ако би га заједно напали Сирија и Иран. Истина је да имају јаку војну индустрију и помоћ Америке, али ми се чини да су се ствари из корена промениле у односу на 1967, и 1973, год. Сиријска војска је данас јако искусна а Иран је развио много квалитетног оружја. Било би добро кад би се потукли због мене :) 'Оћу да видим како би данас изгледао сукоб Арапског и Јеврејског света.

Iranci nisu Arapi.
 
Гледам прексиноћ неку емисију на ртс 2 о овом рату где приказују снимке и сведочења јеврејских војника. Просто ми делује невероватно да су Арапи за 20 дана рата имали следеће губитке:jevreji su imali 2.600 mrtvih a ovi 15.000.....jevreji 1000 tenkova a ovi 2.250 :)....jevreji 102 aviona a ovi 432......и to sve za 20 dana rata.....od 6. oktobra do 26. oktobra.(Копирано, извињавам се на мешању фонтова). Зар су Арапи толико неспособни да ратују? Шта мислите, да ли би данашња Асадова војска могла да победи Израел, нпр. у борби за Голанску висораван, и да ли би Израел у том случају употребио атомске бомбе? По мом мишљењу, само оне могу спасити Израел ако би га заједно напали Сирија и Иран. Истина је да имају јаку војну индустрију и помоћ Америке, али ми се чини да су се ствари из корена промениле у односу на 1967, и 1973, год. Сиријска војска је данас јако искусна а Иран је развио много квалитетног оружја. Било би добро кад би се потукли због мене :) 'Оћу да видим како би данас изгледао сукоб Арапског и Јеврејског света.

Sirijska ili bilo koja druga arapska vojska danas bi prosli jos gore...Asadova SAA bi odavno bila zbrisana da se Rusija nije umesala. Jedina donekle organizovana i kvalitetna armija jeste nekadasnja Iracka a ni oni se nisu proslavili nit u Zalivskom ratu ni u Iracko-Iranskom sukobu. Arapi ne mogu da se nose s Jevrejima, za danasnje ratovanje kao i u Jom kipurskom ratu presudan je kvalitet a ne kvantitet...U Izraelu obavezni vojni rok je 2 godine.
 
Sirijska ili bilo koja druga arapska vojska danas bi prosli jos gore...Asadova SAA bi odavno bila zbrisana da se Rusija nije umesala. Jedina donekle organizovana i kvalitetna armija jeste nekadasnja Iracka a ni oni se nisu proslavili nit u Zalivskom ratu ni u Iracko-Iranskom sukobu. Arapi ne mogu da se nose s Jevrejima, za danasnje ratovanje kao i u Jom kipurskom ratu presudan je kvalitet a ne kvantitet...U Izraelu obavezni vojni rok je 2 godine.

Па добро......по теби.....ко би данас могао да парира Израелу ?
 
Sirija je proteklih godina uništena prvenstveno da bi Izrael eliminisao najopasnijeg suseda. Eto zbog čega je stvorena ID a cela operacija poverena amerima koji su podelili zadatke svojim vazalima. Kataru, S. Arabiji, Turskoj i sl.
 
Sirija je proteklih godina uništena prvenstveno da bi Izrael eliminisao najopasnijeg suseda. Eto zbog čega je stvorena ID a cela operacija poverena amerima koji su podelili zadatke svojim vazalima. Kataru, S. Arabiji, Turskoj i sl.

Било на хисторију како су наводно Сиријци имали почетак свог нуклеарног програма па су их ови бомбардовали и уништили им то постројење. Има ли истине у томе или је то само западна и израелска пропаганда на хисторију?
 
Ma mogu kad bi ozbiljno resili. Masa je to brale. Da su najveci retardi na svetu, uspeli bi samo zbog mase. Medjutim.....jebbe ih izraelsko nuklearno naoruzanje.

Џабе маса кад је кодф Израелаца квалитет, у технолошком смислу пре свега, опремљености војске, итд. Један квалитетан вреди него стотину њих неквалитетних. Један може сам да пребије и четворицу уколико је јачи од њих и зна да се бије. ;)

И да, мислим да би кад би сад опет кренули, Израел победио арапске државе. Мада, Сирија је већ сад уништена, улога Израела у дестабилизацији Сирије је несумњива. И ови други то виде и не смеју да писну, него гурају јадне Палестинце, и то баш онако курвински, да гину на бранику лажног ,,пророка" Мухамеда и његовог наслеђа.

Израел још увек доминира на том простору, докле, видећемо.
 
Ma Arapima da dash i Atomsku bombu,oni bi se greshkom poubijali izmedju sebe,imali su oni priliku kada su zdruzeno napali Izrael u osnivanju 1948 god,ali su ucinili nishta,kao i u svim narednim ratovima,jednostavno njihove vojske su Bashibozuk koji ni pod kakvim uslovima nije nizakakvo ratovanje,dobri su oni samo za teroriste da svuda ubijaju neduzne civile.
 
Pa josh Turci su znali da Arapi kao ratnici nisu nizakakvo ratovanje pa su ih u Svoje vreme koristili,kao pozadinske pljackashke jedinice,Kurdi su vec druga stvar,adekvatno naoruzhani i snabdevani zadali bi Izraelu vrlo,vrlo ozbiljne glavobolje.
 
Pa josh Turci su znali da Arapi kao ratnici nisu nizakakvo ratovanje pa su ih u Svoje vreme koristili,kao pozadinske pljackashke jedinice,Kurdi su vec druga stvar,adekvatno naoruzhani i snabdevani zadali bi Izraelu vrlo,vrlo ozbiljne glavobolje.

У реду "Задати главобоље", него ја сам мислио, да ли би неко могао фронтално да их порази. Нпр. да доживе пораз као Немци код Курска. Наравно, не у том обиму.
 
Oduvek su bili vicni ratovanju ostali arapi su obicna boranija...

ma naravno da su boranija. Za 100 godina zavladali sa pola tadašnjeg sveta. Od Arabije došli do Španije i Francuske a na istok do Indije.

journal.pone_.0148583.g001.png
 
Da, Arapi su nesposobni za vodjenje konvencionalnog rata. Iracani su zbrisani od strane SAD, sto je ocekivano, ono sto nije ocekivano da ce to biti u tako kratkim rokovima, posebno ako se ima u vidu sasvim solidno stanje iracke vojske. Da ne pominjem ove sakata Saudijce koje bosonogi Huti u Jemenu je.bu milosnu majku. Naravno, za tu moju tvrdnju treba da se ima u vidu da Saudijci od Amera kupuju najsavremenije naoruzanje, a da su na terenu vise nego smesni.

Koga interesuje istorija osnivanja Izraela kao drzave, videce da su Jevreje od starta bili u veoma podredjenom polozaju. Britanci koji su se povlacili sve su ostavili Arapima (tehniku koju nisu mogli da povuku, vojne baze i utvrdjenja), uz procenu da Jevreji u ratu ne bi izdrzali nekoliko dana. Nisam toliko upucen, ali pre osnivanja Izraela, britanski vojnici su bili mete napada jevrejske vojske. Ko zna vise mogao bi da kaze.

O Jevrejima moze svasta da se kaze, ali uz sav lobi i sve sto imaju, svoje ratove su vodili sami. Uz divljenje prema Izraelu kao drzavi imam izuzetno divljenje i prema Palestincima kao veoma hrabrom narodu. Dakle ne navijam za neki pokolj na Bliskom istoku.
 
Da, Arapi su nesposobni za vodjenje konvencionalnog rata. Iracani su zbrisani od strane SAD, sto je ocekivano, ono sto nije ocekivano da ce to biti u tako kratkim rokovima, posebno ako se ima u vidu sasvim solidno stanje iracke vojske. Da ne pominjem ove sakata Saudijce koje bosonogi Huti u Jemenu je.bu milosnu majku. Naravno, za tu moju tvrdnju treba da se ima u vidu da Saudijci od Amera kupuju najsavremenije naoruzanje, a da su na terenu vise nego smesni.

Koga interesuje istorija osnivanja Izraela kao drzave, videce da su Jevreje od starta bili u veoma podredjenom polozaju. Britanci koji su se povlacili sve su ostavili Arapima (tehniku koju nisu mogli da povuku, vojne baze i utvrdjenja), uz procenu da Jevreji u ratu ne bi izdrzali nekoliko dana. Nisam toliko upucen, ali pre osnivanja Izraela, britanski vojnici su bili mete napada jevrejske vojske. Ko zna vise mogao bi da kaze.

O Jevrejima moze svasta da se kaze, ali uz sav lobi i sve sto imaju, svoje ratove su vodili sami. Uz divljenje prema Izraelu kao drzavi imam izuzetno divljenje i prema Palestincima kao veoma hrabrom narodu. Dakle ne navijam za neki pokolj na Bliskom istoku.

Јеврејске ционистичке и екстремистичке организације и групе- Хагана, Иргун, а поготово Лехи, су мрзели Британце, сматрали су их ,,окупаторима" и ,,највећим нептријатељима Јевреја" и борили су се да протерају Британце. Вршили су нападе чија су мета били британски војници, дипломате, политичари, итд. Лехи је отишао толико далеко са тим антибританским ставом да су у Другом светском рату нудили сарадњу чак и нацистичкој Немачкој против Британаца.

Тако да је прича како су Британци ,,поклонили" Јеврејима државу није баш сасвим тачна, заправо постојао је јако дуг и острашћен сукоб Британаца и јеврејских циониста.
 
Иначе, мени је ционистички покрет Лехи занимљив. Лехи је настао од Иргуна, десничарског ционистичког покрета који се такође борио против Британаца и за стварање јеврејске државе. Иргун је водио рат против Британаца све до почетка Другог светског рата. Тада вође Иргун одлучују да одложе рат са Британцима, док траје рат са нацистима. Међутим, то изазива велико незадовоство међу многим ционистима, који се онда одвајају и оснивају покрет под називом ,,Lohamei Herut Yisrael" или ти ,,Покрет за слободу Израела", скраћено ,,Лехи". Они тврде да су Британци ,,смртни непријатељи Јевреја" и настављају рат са њима. Лехи предводи Аврам Штерн. Издају и свој програм где кажу да им је циљ стварање ,,тоталитарне хебрејске државе". Ево прогласа у коме објављују свој програм:
18_Principles_of_Rebirth.jpg


Ту пише да су Јевреји ,,од Бога изабрани народ", да су ,,носиоци људске културе и циовилизације" и да ,,ерец Израел" припада само Јеврејима и никоме више и само они ту могу да имају своју државу.
Такође пише да су Британци ,,окупатори њихове земље".

Ови ционисти су толико мрзели Британце да су послали понуду нацистичким властима за сарадњу 1941. године. Та понуда је подразумевала да нацисти пребацују Јевреје у Палестину уместо у логоре, а за узврат да се Лехи ангажују у борби против Британаца. Преговори су били врло озбиљни и о томе се баш размишљало, јер у јеку пропаганде су неки нацисти сматрали да им то може бити корисно јер могу да кажу ,,ето, нисмо ми против свих Јевреја, има и оних који хоће сарадњу са нама". Једанаестог јануара 1941. године, адмирал Ралф вон дер Мервиц, нацистички војни аташе у Турској, је поднео извештај у ком говори о понуди ,,Лехија" за сарадњу, где ционисти нуде ,,оружано ангажовање на страни Немаца" у замену за подршку Немачке за стварање ,,јеврејске националне и тоталитарне државе". Ево тог документа:
230px-SternGang-Doc-Nazi-Collaboration.jpg


Међутим, до споразума ипак није дошло. И касније, је Лехи још једном слао понуде за сарадњу са нацистима 1944. године. Ни тада, истине ради, није дошло до споразума. Међутим, овде је поента у томе да се види колико су ционисти били антибритански расположени, до те мере да су чак и са нацистима хтели пакт против Британије.

Даље, Лехи и сличне групе су водили изразито антибританске акције. Најпознатији је напад у хотелу ,,Цар Давид", али је било више таквих напада на Британце. Лехи је стајао иза убиства лорда Мојна, који је заговарао поделу Палестине на јеврејски и палестински део. Зато су га убили. Такође, познат је и напад на британску 6. ваздухопловну дивизију коју је опет извршио Лехи. То је резултирало тешким антијеврејским терором од стране британских војника, почели су Британци да затварају продавнице, места за забаву, итд по Тел Авиву. Следећи напад Лехија био је напад на британску полицијску станицу у Хаифи.

,Лехи" је и у Европи вршио нападе на Британце. Лехи је касније по Јерусалиму убијао и војнике и представнике УН.

Опширније о овом покрету:

Занимљива група, фанатични борци, за разлику од ИСИЛ-а и сличних исламистичких покрета, Лехи је ликвидирао углавном ,,главне фаце", политичаре, дипломате, официре, војнике, итд. Аврам Штерн је говорио да тероризам није у супротности са Јудеизмом, већ да ,,врховни закон Торе" налаже освету и борбу са непријатељима у складу са оним ,,око за око, зуб за зуб".
 
Poslednja izmena:
Једна занимљива фотографија:

Hanged_sergeants.jpg


Два британска војника обешена од стране Иргуна-ционистичке тајне организације која се борила за успостављање Израела.
 

Back
Top