Biti žena - blagoslov ili kletva.

gospodjica14

Poznat
Poruka
7.429
Na ovu temu su me inspirisali tragični likovi žena iz raznih književnih dela. Sve ih odlikuje lepota, fizička i duhovna, izuzetnost, i sve do jedne doživljavaju tragičan kraj.

Lik Sofke. Ona je bila mlada, lepa, pametna, iz hadžijske porodice i niko joj nije bio ravan. Međutim, ona je imala svoje nagone, čulne potrebe koje su ostale neispunjene, a godine su prolazile. Na kraju se zbog hadžijskog doma žrtvovala; udala se za dečaka iz seljačke porodice, svesno prihvatajući da je to kraj njene kakve-takve sreće, da će od tada biti zarobljena u novoj kući sa novim obavezama. Postala je paćenica.

Kao i Sofka i Koštana je doživela sličnu sudbinu. Ona je volela život, radost, sreću, veselje, a pre svega slobodu. Međutim i nju strogi, zastareli patrijarhalni odnosi zarobljavaju. U početku ona se bori protiv toga, traži spas, ali na kraju shvata da je društvo jače, da se mora pokoriti i time izgubiti svoju slobodu... i njen smisao za životom se gubi.

Anika i njena vremena. Jedna ličnost, samo jedna ličnost i to žena, izaziva kobnu zarazu koja preti da rasturi domove, i to dodaje celoj krizi još jednu dimenziju, zavist u odnosu na toliku ličnu moć. Anika je misterija. Cela njena ličnost je provokacija. Ali nju je stvorila upravo ta zajednica koja je se toliko boji. Ona je žena rođena iz podsvesti mase koja je okružuje, kraljica svog carstva, nepokorna i svoja, zanosno mudra, lebdi iznad trivijalnosti, i uvek može da kaže "ne", a to je sve što mnogi muškarci raznih uzrasta, pritisnuti brdima, obavezama, okoštalo formalnim odnosima, potajno sanjaju da budu. I ne samo muškarci! To sanjaju i žene, i zato joj se dive i mrze je, i zato je proteruju iz svojih života, nasilno i na svoju štetu

Da ne nabrajam dalje, Aksinja, Tihi don, Ana Karenjina....

Biti žena - blagoslov ili kletva? Kada smo blagoslovene a kad prokužene, i zašto?
 
У уводном посту су побројане жене које су на неки начин одударале од средине, по нечему су се издвајале и то их је коштало.

Али, то се не односи само на жене.

Бити просек је благослов, бити другачији је клетва.

Ко није способан да се целог живота бори са клетвом, може само да склизне у просек, све ће му бити опроштено.
 
što bi se borio...budi poseban i ćao

Ne moze uvek komso.
Guse te i teraju da se povinujes vecini, tesko je izboriti se sa tim.

- - - - - - - - - -

A ja bih volela da sam se rodila kao muškarac. Njihova sloboda se nikad ne dovodi u pitanje. Moj utisak.

Tu gresis.

Nas podsticu na nesto sto ne zelimo uvek.
Ako nisi svalercina odmah ti nesto fali, ili fizicki ili psihicki.
 
A ja bih volela da sam se rodila kao muškarac. Njihova sloboda se nikad ne dovodi u pitanje. Moj utisak.

Ја сам као мала стално јурила дугу, јер ми је деда рекао да ћу постати мушко ако протрчим испод ње :evil:

Сад сам срећна што је нисам стигла.

Али, није то поента приче, поента је да и сами себи некада ограничавамо слободу размишљајући шта ће свет да каже.

А свет искрено боли уво за нас.

Полусвет је већ нешто друго.
 
Ја сам као мала стално јурила дугу, јер ми је деда рекао да ћу постати мушко ако протрчим испод ње :evil:

Сад сам срећна што је нисам стигла.

Али, није то поента приче, поента је да и сами себи некада ограничавамо слободу размишљајући шта ће свет да каже.

А свет искрено боли уво за нас.

Полусвет је већ нешто друго.


Čekaj, stani. Koliko žena a koliko muškarac u životu bude izložen stigmi zato što se - nije udao/oženio, zato što je imao xy seksualnih partnera, zato što nije imao dece, zato što se nije smerno ponašao?

Toga smo svedoci svaki dan. Neću da kažem da su muškarci pošteđeni - zapravo ne znam jer nikad nisam bila u njihovoj koži - ali žene definitivno nisu. A sve gore nabrojano su ograničavajući faktori, sva pitanja sama po sebi, izgovorena ili ne, implicitna ili eksplicitna - ugrožavaju slobodu volje, slobodu donošenja sopstvenih odluka.
 
Čekaj, stani. Koliko žena a koliko muškarac u životu bude izložen stigmi zato što se - nije udao/oženio, zato što je imao xy seksualnih partnera, zato što nije imao dece, zato što se nije smerno ponašao?

Toga smo svedoci svaki dan. Neću da kažem da su muškarci pošteđeni - zapravo ne znam jer nikad nisam bila u njihovoj koži - ali žene definitivno nisu. A sve gore nabrojano su ograničavajući faktori, sva pitanja sama po sebi, izgovorena ili ne, implicitna ili eksplicitna - ugrožavaju slobodu volje, slobodu donošenja sopstvenih odluka.

Мушкарци пролазе исту голготу у том смислу, разлика између нас и њих је што њих боли уво.
 
Čekaj, stani. Koliko žena a koliko muškarac u životu bude izložen stigmi zato što se - nije udao/oženio, zato što je imao xy seksualnih partnera, zato što nije imao dece, zato što se nije smerno ponašao?

Toga smo svedoci svaki dan. Neću da kažem da su muškarci pošteđeni - zapravo ne znam jer nikad nisam bila u njihovoj koži - ali žene definitivno nisu. A sve gore nabrojano su ograničavajući faktori, sva pitanja sama po sebi, izgovorena ili ne, implicitna ili eksplicitna - ugrožavaju slobodu volje, slobodu donošenja sopstvenih odluka.

To zavisi od okruzenja a ne od pola.
 
Na ovu temu su me inspirisali tragični likovi žena iz raznih književnih dela. Sve ih odlikuje lepota, fizička i duhovna, izuzetnost, i sve do jedne doživljavaju tragičan kraj.



Da ne nabrajam dalje, Aksinja, Tihi don, Ana Karenjina....

Biti žena - blagoslov ili kletva? Kada smo blagoslovene a kad prokužene, i zašto?

ja oduvek govorim da je lakse biti musko
 
Misliš? Da ih boli uvo? Nisam sigurna. Još manje sam sigurna da prolaze istu golgotu.

Nije ista ali je slicna.
Kolege me smatraju za cudaka jer sam nevin u 28 a radim na gradilistu 300km od kuce.
Zezaju me zbog toga kad god im se ukaze prilika, verovatno i cela firma za koju radimo kao podizvodjaci zna za to i cekam i njih kada ce da se pridruze.

I mina je pravu, manje se obaziramo na to.
 
Logicno, kad radis kao crnac pa nemas kad da opajas paucinu..

Za to se uvek nađe vremena :)

[
Nije ista ali je slicna.
Kolege me smatraju za cudaka jer sam nevin u 28 a radim na gradilistu 300km od kuce.
Zezaju me zbog toga kad god im se ukaze prilika, verovatno i cela firma za koju radimo kao podizvodjaci zna za to i cekam i njih kada ce da se pridruze.

I mina je pravu, manje se obaziramo na to.

Pa rekoh da ne znam koliko vas gnjave, jer nisam bila u vašoj koži. Većina onih koje poznajem se apsolutno ne obaziru ni na koga i ni na šta, teraju svoju priču, i niko im ništa zbog toga ne spočitava, naprotiv. Zato i kažem, moj utisak.

- - - - - - - - - -

Zena je uvek ok dok sama ne stvori losu sliku o sebi i da razlog muskarcu da je ne voli i ne zeli :aha:

U majku mu. Znači žena, po tebi, treba da odražva neku lažnu predstavu o sebi da bi muškarac voleo šta - lažnu predstavu, ili ženu takva kakva je? Onaj ko se ponaša u skladu sa onim što zaista jeste ne pokušava da stvori sliku...on/ona to jeste. Pa sad, il' se zavoli ili ne.
 
U majku mu. Znači žena, po tebi, treba da odražva neku lažnu predstavu o sebi da bi muškarac voleo šta - lažnu predstavu, ili ženu takva kakva je? Onaj ko se ponaša u skladu sa onim što zaista jeste ne pokušava da stvori sliku...on/ona to jeste. Pa sad, il' se zavoli ili ne.

Ne moze zena da se tako zapusti i ponasa kao musko, mora da se trudi da odaje privlcnost :flert: Da se sminka doteruje mami muskarca bude sexy slatka maza da ne izgubi te lepe osobine koje cine zenu :aha:
 

Back
Top