HITNA POMOĆ, koliko je efikasna kod nas i primeri zloupotrebe iste od strane pacijena

proka

Legenda
Poruka
57.100
Medicinski tehničar u jednoj Nemačkoj bolnici objavio je na Facebooku fotografiju kojom želi da pokaže pacijentima kako izgleda "pravi hitan slučaj", za razliku od svih onih koji iz bezazlenih razloga, a često i puke hipohondrije, dolaze na njihova vrata.





17796385_10208307345896726_5509172151703566405_n.jpg


- - - - - - - - - -

Kaj Miler, isfrustriran pacijentima koji bez razloga dolaze u hitnu službu, nedavno je objavio fotografiju bolničke sobe za hitni prijem pacijenata. Fotografija prikazuje sobu u haosu nakon operacije, prekrivenu medicinskom opremom i krvlju.

- - - - - - - - - -

Uz fotografiju je napisao: "Opet sam imao pacijenta u hitnoj koji je pitao zašto čeka već dva sata. Želim da mu pokažem ovu fotografiju." Muškarac je naveo da pati od nekog oblika prehlade, a Miler veruje da će mu ova fotografija dokazati da njegov "hitan slučaj" može da sačeka.

- - - - - - - - - -

- Oprostite na izražavanju, ali lenjost i nedostatak nezavisnosti kod ljudi su stvarno zastrašujući. Pitam se kako takvi ljudi mogu pronaći put do najbliže hitne službe, ali ne do svog porodičnog doktora - kaže medicinski tehničar.
Istina, ove scene više podsećaju na horor filmove pred kojima pokrivamo lice i trčimo u kupatilo jer nam je naprasno muka. Često zaboravljamo koliko su intervencije doktora ozbiljna stvar, ali ne možemo da krivimo nikoga što želi da svoj zdravstveni problem, ma koliko delovao bezaleno, reši odmah. Svakome je svoja muka najteža.

- - - - - - - - - -

kako je kod nas?

koliko su tačne priče da neki naši sugradjani koriste hitnu pomoć umesto taxija ???
 
За случајеве као на слици постоје Ургентни центри.

Сем тога, некоме је хитна и температура 40, некоме јаки болови у стомаку јер је прејео, некоме одсечена рука.

На лекарима је да процене, не да постављају фотке и објашњавају се са пацијентима.
 
Ne mogu uvek da procene preko telefona.

Ima dosta starih ljudi koji socijalno nisu zbrinuti pa zdravstvo mora da se brine o njima.

Kod nas u zgradu su doleteli za 3 minuta kada je dete bilo u pitanju, i rešili problem. Inače nisam imala potrebe da ih zovem.

Ne bi bilo loše edukovati ljude za šta jeste, a za šta nije hitna pomoć.

Tome što se prejeo pa zvao hitnu zbog bolova bih naplatila intervenciju.
 
jedno je to a drugo je ona na slici

sve ima svoje prioritete u zbrinjavanju

prvo se zbrine onaj ko je najviše životno ugrožen pa onda sledeći manje ugrožen pacijent i td

prioritet su uvek imali lovani,prvo sto te pitaju i gledaju s kim si dosao i koga imas,a cak je i pus pauza prioritet nad zivotno ugrozenim,verovatno i uzina
 
Evo sinoc sam zvao hitnu pomoc zbog majke koja je kardiovaskularni bolesnik. I ladno se niko ne javlja. Samo automat ponavlja ostanite na vezi i tako 10 minuta. Ugasio mi se mobilni jer sam ostao bez baterije. Neverovatno.

Zamislite da se u USA niko ne javlja na 911, tamo bi izbila revolucija. Cak i da samo pozovete i da ne kazete nista poslace patrolu da proveri sta se desava jer se poziv automatski uparuje sa adresom.

I onda jutros Nada Macura u jutarnjem programu kaze da su imali malo intervencija. Pa logicno kad se niko ne javlja na telefon.
 
"NISU DOŠLI I SAD VESNE NEMA" Vranjanac na UMRLICI supruge optužio lekare Hitne pomoći za njenu smrt


  • Ana Ristović
  • 10.03.2018. 19:13

- - - - - - - - - -

lqLk9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvWXpZN01EQV8vMWZkZWUyYzZmNzk4OTNmNDc2Njg2Zjk0YTRlMDAyMTIuanBlZ5GTAs0C5ACBoTAB


- - - - - - - - - -

https://www.blic.rs/vesti/hronika/n...i-supruge-optuzio-lekare-hitne-pomoci/v1x34e4

- - - - - - - - - -

eto, pre par dana u srbiji, žena imala infarkt, uradili joj ekg i pusti kući, pa posle samo 4 sata dobila drugi infarkt i umrla

- - - - - - - - - -

ožalošćeni suprug ovakvim umrlicama oblepio ceo grad - vranje.......
 
U principu hitna pomoc je efikasna, medjutim, neke stvari sigurno nisu dobro resene u osnovi zdravstva.
Tacnije, kadrovska politika i pracenje rada pojedinaca bi mogla da popravi sliku bar za 30%.
Treba znati da u Beogradu zovete centralnu hitnu na autoputu, ali da je mnogo lakse kada znate broj telefona lokalne hitne pomoci.

Neprimereno je kriviti gradjane zbog "bespotrebnih" poziva, jer se i to resava jednostavnim nacinima administriranja sto je opet propust kadrovske i organizacione strukture.
 
Poslednja izmena:
Imala sam tu nesrecu da mi je trebala njihova pomoc. Septembra meseca mi je odjednom bez najave pripalo tesko i nisam mogla na nogama da stojim. Imam 41 godinu. Suprug je 5 puta zvao hitnu i oni kao "pa dobroooo pa nije nista strasno... de to visoki puls."bla bla .
Kad je 5-ti put pozvao poceo je da se dere i pitao je "dobro, kazite mi koliko i kome treba da platim da bi ste se dosli?
Odmah su poslali ekipu i prevezli me u bolnicu. Cak je i vozac pomogao da me sa 3.sprata zgrade bez lifta spuste do kola.
U pitanju je bila obostrana plucna embolija...
 
Zbog smrti bebe na porođaju, u bolnici u Vranju uvodi se prinudna uprava


- - - - - - - - - -

U Zdravstvenom centru Vranje biće uvedena prinudna uprava, nakon što je beba Jelene i Saše Ivanović umrla na porođaju.
Ovo je još jedan u nizu skandaloznih propusta koji su se dogodili u ovoj zdravstvenoj ustanovi u poslednje vreme, zbog čega se i Ministarstvo zdravlja odlučilo na ovaj korak, saznaje "Blic".
U ovu ustanovu poslata je i zdravstvena inspekcija, ali ono što je zanimljivo, reč je o inspektorima iz Beograda, a ne iz Vranja.
- Ukoliko inspekcija utvrdi nepravilnosti odgovorni će biti sankcionisani - rekli su nam u Ministarstvu zdravlja.
Drugi put
Kako nam je objašnjano, ovo će biti drugi put da se uvodi prinudna uprava u Zdravstveni centar Vranje. U Ministarstvu zdravlja kažu da je očigledno da postoje problemi u vođenju ove bolnice.

qMYk9lMaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvWm1NN01EQV8vNmI0YjUyNjYzYjljMGUyMTdiNDhkMGU3Mzc5MTJhZTguanBlZ5GTAs0CQgCBoTAB
FOTO: RAS SRBIJA
Direktor zdravstvenog centra u Vranju, dr Dragan Veličković

Kada je prvi put uvedena prinudna uprava, vođenje ovog centra preuzeo je direktor bolnice u Leskovcu. On je, kao nam je rečeno, uspeo da dovede stvari u red, pa je za direktora imenovan dr Dragan Veličković.

- - - - - - - - - -

Kako je "Blic" već pisao nedavno je porodica preminule Vranjanke za njenu smrt na umrlicama izlepljenim po gradu okrivila dežurnu ekipu Hitne pomoći da nije htela da dođe po pozivu i ukaže pomoć.


Takođe, u januaru ove godine čovek je nastardao kada je iz saniteta ispao prilikom preticanja i poginuo na licu mesta. On je iz bolnice u Vranju poslat kolima Hitne pomoći u Niš na dodatne analize.
 

Back
Top