Velikan: Ivo Andrić poklonio svih milion evra Nobelove nagrade – evo i kome

Marija Vese

Početnik
Poruka
22
Naš jedini nobelovac Ivo Andrić umro je pre 42 godine, a ni danas ne znamo mnoge važne detalje iz njegovog života, poput onog da je poklonio celokupan iznos (današnjih oko milion evra) Nobelove nagrade.

Naime, Ivo Andrić je dobio Novelovu nagradu za književnost 1961, kada je imao 69 godina. Nagrada se, kao i danas, sastojala od tri dela: medalje (na aversu su ime i lik Alfreda Nobela, a na reversu dobitnikovo ime i godina), diplome, unikatne za svakog dobitnika, koju ručno oslikava slikar sa motivima dobitnikovog rada (Andrićeva ima most, zastavu i likove iz njegove književnosti) i novčanog dela od oko milion evra.

https://www.krstarica.com/zivot/kul...svih-milion-evra-nobelove-nagrade-evo-i-kome/
 
...postar koji je donosio postu u Zgradi Iva Andrica kaze...jedana penzionerka mu daje za kafu neki iznos manji a postar joj odgovori,- ne bih gospodjo da mi za hljeb treba , evo odnio sam sad gosn Andricu neki veci honorar ili tako nesto, i do zadnje pare je pokupio...Andric je velikan i njegovo djelo takvim pravi ali mi ne znamo kako su prolazili tada Krleza, Crnjanski...Mesa...M e s a ...hod Andrica kroz dogadjaje i sudjelovanje u njima imalo je malo manje svijetla od Mesinog ili...no Nobel je dinamit koji cesto raznosti slogu a ne doprinosi...zato je Nobel cujuci o 'djelovanju' njegovog izuma i uspostavio Nagradu kako bi mirno 'otisao'...
 
...postar koji je donosio postu u Zgradi Iva Andrica kaze...jedana penzionerka mu daje za kafu neki iznos manji a postar joj odgovori,- ne bih gospodjo da mi za hljeb treba , evo odnio sam sad gosn Andricu neki veci honorar ili tako nesto, i do zadnje pare je pokupio...Andric je velikan i njegovo djelo takvim pravi ali mi ne znamo kako su prolazili tada Krleza, Crnjanski...Mesa...M e s a ...hod Andrica kroz dogadjaje i sudjelovanje u njima imalo je malo manje svijetla od Mesinog ili...no Nobel je dinamit koji cesto raznosti slogu a ne doprinosi...zato je Nobel cujuci o 'djelovanju' njegovog izuma i uspostavio Nagradu kako bi mirno 'otisao'...

тако је то код нас. Ми увијек волимо послушати какав трач поштара, лаж политичара, а не нобеловца
 

Back
Top