O Studiranju
Prikazujem rezultate 1 do 5 od 5

Tema: O Studiranju

Nov član
    Učlanjen
    03.12.2017.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Question O Studiranju

Pronalazio sam puno ovakvih tema po razlicitim forumima, ali sve su, cini se, iz prosle decenije. Trebaju mi svezije informacije pa otvaram ovu temu.

Za pocetak, da kazem da nisam u prevelikoj zurbi. Tek sam 3. godina, ima za mene vremena...ipak imam neka pitanja na koja zelim da dobijem odgovore od osoba sa iskustvom. (Od onih sam koji vole da su sto bolje pripremljeni za sve i prerano se stresiraju oko svega)

Da vidimo kako zapoceti ovo pitaje

Trenutno sam masinski tehnicar za kompjutersko konstruisanje, ali na fakultetu zelim da se sto vise da se udaljim od tehnike (koliko god ona perspektivna bila, uzasno je dosadna), naginjem ka novinarstvu i engleskom jeziku. Jos neke preporuke bi mi dobro dosle jer svestan sam da od ova dva faksa bas i nema posla. Ako neko vec studira ovo, molim za utiske i price.

Cimeri? Nisam bas za domski zivot...verovatno bih se snasao ali ne volim bas velike guzve. Plan je da budem cimer sa drugom sa kojim idem u isto odeljenje jos od 1. razreda osnovne. Da li je to pametno ili je suludo? Kada smo vec kod toga, on zeli da upise DIF ili filoloski pa me zanima i da li je moguce (tj. da li je dobra ideja) biti cimer sa nekim ko ne ide na tvoj faks ili faks koji je u blizini. (Iako, po google mapama, mislim da su FPN i DIF poprilicno blizu)

Citam o puunooo zurki i pitam se da li je to stvarno tako? Nisam bas ljubitelj, mada mogu da ih prezivim radi drustvenog zivota...ne pijem alkohol, ali videcemo hoce li to ostati tako - nikad ne reci nikad Da, studentske zurke, istina ili mit?

Koliko skolska godina u stvari traje? Sve me ovo zbunjuje, kontam da godina pocinje u oktobru, poslednji voz za ciscenje ispita je u septembru (ako ne pocistis sve u junu). Tokom leta, da li se vracate kuci ili ostajete u stanu/domu? Ne mislim da bih mogao da ucim ista pored konstantnog zvocanja svojih roditelja...

Poslovi - kakve je poslove moguce naci? Zaista zelim da radim za vreme studija kako bih se sto vise osamostalio, koliko je to moguce izvesti?

Jos samo dva pitanja (kojih u ovom trenu mogu da se setim)

Moja baba, koja je svoje studije zavrsila za vreme Tita (a mozda i ranije), prica mi price o tome kako su, u svoje vreme, ona i njeni drugovi isli kod doktora da se zale na iscrpljenost zbog studiranja, a doca im prepisivao po sedmicu dve odmora na Zlatiboru ili gde vec pa su tako dobijali besplatan smestaj i, valjda, hranu u studentskom odmaralistu. Da li to jos uvek postoji i je li to moguce izvesti?

Poslednje pitanje - sta mislite, kada je pravo vreme za pocetak priprema prijemnog?

Zelim da cujem vasa misljenja, preporuke, stvari koje bi trebalo nati pre pocetka studija a koje ti niko ne kaze, price o najotkacenijim profesorima koje ste imali ili imate!

Hvala na citanju (znam da je post iritantno dugacak) i nadam se brzim odgovorima!

Elita hypnotoad (avatar)
    Učlanjen
    22.08.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    422

Podrazumevano Re: O Studiranju

Nada za brze odgovore ti je propala..
    Prosla decenija ili ne, nije se promenilo nista.. Elem, dobro je pravilo da studiras ono sto volis, medjutim zivimo u Srbiji pa ono sto volis verovatno ti nece naci posao. Ali ljudi u Srbiji i dalje to ne razumeju pa studiraju razne sociologije, novinarstva itd. i onda sede 1000 godina na birou rada. Ako imas predznanje iz tehnike, upisi tehnicki smer. Uvek mozes posle da upises i novinarstvo.
    -Situacija sa cimerima ti je ista za sve, zavisi od cimera. U svakom slucaju bolje da prepolovis placanje kirije i racuna nego da sve sam placas.
    -Koliko traje godina zavisi od tebe Mozes ti ocistiti sve u junu. A od faksa zavisi koliko ce ti rokova dati.. neki imaju jun/jul a ne septembar itd. Sta ces da radis dok cekas sledecu godinu je tvoja stvar. Ako neces kuci, uclanis se u studentsku zadrugu i nadjes nekakav poslic.
    -Sto se tice poslova u BG za studente, studentske zadruge nude uvek nesto... A mozes da udjes u prvu prodavnicu tipa maksi i ostavis CV, dace ti posao. Na tebi je hoces li moci da uskladis posao i faks.
    -Tvoja baba je studirala u komunizmu, ne vaze vise te nebuloze. Najvise sto ti doktor moze dati je tableta za smirenje.
    -Priprema prijemnog zavisi od tebe i tvojih sposobnosti. Sto ranije to bolje je neko generalno pravilo.

Od kako su uveli bolonju, najbolji savet ti je da juris sto vise predispitnih bodova. Profesora ne zelim da se secam uopste

Nov član
    Učlanjen
    03.12.2017.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Hvala na informacijiama...inace i sam sam se okanio novinarstva/engleskog. Bio sam na oba fakulteta i zakljucio da mi se ne svidja nacin rada a ni program. Mislim, zaista, zeleo bih da budem novinar, ali na fpn-u obavezni predmeti su stvari tipa politika u anticko vreme i do novinarstva se dolazi tek u 2. godini (4. semestar) i dalje ima vise politickih stvari nego struke, sto je sjajno ako neko zeli da pise za Blic ili Kurir ili sta god...
    Sto se engleskog tice...znam ga vec dovoljno dobro a ne zelim da studiram bilo kakav jezik jer uce se stvari kao sto su fonologija i ostalo sto ja ni u srpskom ne znam i sto je povrh svega nebitno...jezike cu uciti sam...

Da stvar bude gora, nakon eliminacija svih mogucih fakulteta u uzem izboru ostanu mi veterina, biologija, biohemija, geologija, sumarstvo....za skoro sve od toga treba spremati ili 4. godine gimnazijske hemije ili biologije, ili cak oboje...
    Saveti?

Elita hypnotoad (avatar)
    Učlanjen
    22.08.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    422

Citat Original postavio Pod Stresom Pogledaj poruku
    Hvala na informacijiama...inace i sam sam se okanio novinarstva/engleskog. Bio sam na oba fakulteta i zakljucio da mi se ne svidja nacin rada a ni program. Mislim, zaista, zeleo bih da budem novinar, ali na fpn-u obavezni predmeti su stvari tipa politika u anticko vreme i do novinarstva se dolazi tek u 2. godini (4. semestar) i dalje ima vise politickih stvari nego struke, sto je sjajno ako neko zeli da pise za Blic ili Kurir ili sta god...
    Sto se engleskog tice...znam ga vec dovoljno dobro a ne zelim da studiram bilo kakav jezik jer uce se stvari kao sto su fonologija i ostalo sto ja ni u srpskom ne znam i sto je povrh svega nebitno...jezike cu uciti sam...

Da stvar bude gora, nakon eliminacija svih mogucih fakulteta u uzem izboru ostanu mi veterina, biologija, biohemija, geologija, sumarstvo....za skoro sve od toga treba spremati ili 4. godine gimnazijske hemije ili biologije, ili cak oboje...
    Saveti?
    A gle, negativne stvari ces naci na svakom faksu. Ne znam kako ti zamisljas novinara ali to na FPN je jedan od boljih, ako ne i najbolje sastavljen studijski program u Srbiji.
    Ovi sto pisu po informeru, kuriru i blicu verovatno nisu videli FPN-a ili su zaboravili osnovnu novinarsku etiku. A imas i privatni fakultet za medije i komunikacije pa vidi njihov program, mozda ti se svidi bolje.
    Veterina, biohemija, geologija i sumarstvo su fakulteti sa kojima ti je gotovo siguran posao... ali ne u Srbiji Tako da to upisuj ako mislis da se selis odavde. Sa biologijom realno nema leba ni napolju a ne ovde.

Savet je uvek da gledas sta ti zelis i realno mozes. Ako te stvarno interesuje novinarstvo, juri to i mozda jednog dana budes jedan od retkih novinara u srbiji.. posto ove nase sto PISU ovako NASLOVE ne racunam u novinare
    Jezici su dobra stvar jer uce i kulturu tih naroda, npr nordijsku, kinesku itd. To bi ti moglo biti zanimljivo a mozes uhvatiti posao prevodioca sto danas mozes raditi i preko interneta (sajtovi poput fiverr, freelancer itd). Ili negde raditi kao profesor.

Mozda neki slabije znane profesije poput antropologije? Pa se opredelis za forenzickog antropologa? Neki strukovni smer? Neki zanat itd.
    Izbor je na tebi...

Početnik
    Učlanjen
    25.11.2017.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Ljudi obično biraju šta će da studiraju normalno prema afinitetima, dok u poslednje vreme je i kod nas prema tome šta je plaćen posao i odmah da ga se domognu. Vreme se jednostavno ubrzalo u to nema sumnje i ljudi koji biraju šta će da studiraju gledaju što pre i što kraćim putem da završe fax, pa zato i kupuju diplome i koriste bubice na ispitima i na razne načine se dovijaju. Koliko god magična bila filologija i metode učenja na filološkom fakultetu, ljudi su već u potrazi za bržim učenjem stranog jezika u npr. Kurs u najskupljoj školi u gradu?
    Zato nije retko da uz ovakvu filozofiju, imamo problema sa upisom na filološki fakultet i motivacijom ljudi, koji razmišljaju a zašto da studiram npr. nemački 4god. kad mi tamo neki najbolji kurs u gradu omogućava to isto za 6 meseci. Zašto da gubim vreme? U takvom načinu razmišljanja počnu da traže magične pilule koje rade za nas. To se danas zove jezička "industrija", koja izdaje sve više i više novih knjiga i multimedije za učenje jezika ali i dalje ima nedostatak efikasnosti.
    Upravljanje jezikom je praktična veština. Nekada kad morate da prevedete neki sleng ili čak celu rečenicu u prenesenom značenju to je samo na Vama kako ćete to da uradite u zavisnosti od celokupnog konteksta i tome Vas neće niko naučiti to je sigurno.
    Kao i vožnja automobila, sviranje klavira ili stvaranje grafike. Mi sve to naučimo kroz vežbanje i što više vežbate veštine sa tim ste bolji u njoj . Način na koji se odlučujemo da olakšamo ovu praksu može biti važan. Posebno u pogledu usklađivanja metode sa sopstvenim stilom.
    Međutim, prioritet je mnogo važniji - nekoliko jednostavnih i opštih pravila i principa obezbeđuje maksimalnu efikasnost kod prevođenja. Zato ako ćete upisivati filološki fakultet to je više iz ljubavi prema određenom jeziku.

Slične teme

1. Razna pravila o studiranju
    Autor bvssv u forumu Fakulteti
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 14.03.2012., 19:21
  2. Da li treba menjati zakon o budzetskom studiranju?
    Autor snoshaj efendija u forumu Politika
    Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 08.08.2011., 17:46
  3. ima li ko informacije o studiranju na International university Sarajevo
    Autor inteprid20 u forumu Školovanje u inostranstvu
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 20.05.2010., 21:42
  4. Mislite li da ima poente u studiranju engleskog?
    Autor miss_stinkfist u forumu Fakulteti
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 13.07.2006., 02:05
  5. Deataljne informacije o studiranju u insotranstvu mozete naci
    Autor www.studiranje.cjb.net u forumu Školovanje u inostranstvu
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 10.02.2006., 21:18

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku