Kako najbolje izbeci ceoni?

kako možeš da očekuješ da ti bilo ko da neki savet kad ni jedan sudar nije isti
ako imaš 3 sekunde ti si još i srećan čovek jer imaš vremena da u deliću sekunde proceniš na koju ćeš stranu, a to bi trebalo da bude desna strana, ali tako da on vidi da si skrenuo desno...u 3 sekunde imaš taman vremena za to

- - - - - - - - - -

baj d vej zavisi i šta voziš...vidim da gospođa vozila neki nisan, hjundai, šta li je ovo već...i da je novo, što znači da je relativno bezbedna sa 60...uostalom vidi se da kabina nije taknuta
da sam ja sa 60 udario u drvo bilo bi gudbaj :lol:
 
Poslednja izmena:
Vozim auto od 1970. godine, gotovo svaki dan, kada sam polozio vozacki.

I nikada mi se, hvala Bogu, nije dogodila takva situacija.

U zasnjih desetak i kusur godina uopste retko upadam u sumnjive situacije.

A vozim znatno brze od 60 km/ha.....
 
čika Blajvi.. ljudi ulete u problem te vrste uglavnom tuđom greškom, a ne svojom

Vidi dete, situacije se UNAPRED moraju predvideti....Sa iskustvom se taj osecaj STICE....Ja nekada tacno znam sta ce da uradi vozac koji je ispred mene, da li ce da prikoci, iznedada skrene u levo ili ubrza....I skoro sve to se desava PODSVESNO, ne razmisljam uopste o tome...

U 90% slucajeva znam da li ispred mene vozi zena ili muskarac, iako ne vidim ko vozi.

Nakon skoro pola veka voznje, ti osecaji postanu deo tebe, udju u krv...
 
kako možeš da znaš da li iza šlepera ide muško, žensko, pijan, trezan, ludak, samoubica, ćoravi starac ?
kako možeš da predvidiš ponašanje nekoga ko ti ide u susret sa 100 km/h, ide pavolinijski i ne daje znake nestabilnosti

- - - - - - - - - -

i da...svi vi što ste položili u to vreme svima bi vama ja dao ponovo da polažete jer ono što vidim je da su ti stariji vozači kamikaze i prava opasnost na putu
 
kako možeš da znaš da li iza šlepera ide muško, žensko, pijan, trezan, ludak, samoubica, ćoravi starac ?
kako možeš da predvidiš ponašanje nekoga ko ti ide u susret sa 100 km/h, ide pavolinijski i ne daje znake nestabilnosti

- - - - - - - - - -

i da...svi vi što ste položili u to vreme svima bi vama ja dao ponovo da polažete jer ono što vidim je da su ti stariji vozači kamikaze i prava opasnost na putu

Zene imaju poseban nacin kako voze.

Ne kazem da su losiji vozaci od muskaraca ali u voznji imaju svojih specificnosti.

Ceoni udar je nekada nemoguce izbeci, ali to je vrlo, vrlo retko...

Ja obicno uvek mogu da predvidim sta ce uraditi vozac ispred mene jos dok nije pokazao nameru.

Vise puta zadivim ljude u kolima kada im kazem:: "Ovaj kamion ispred nas ce uskoro skrenuti u levo!"

I kada se to desi svi me pitaju u cudu: "Kako si to znao?"

- - - - - - - - - -

Ja nisam nikakav kamikaza na drumu iako vrlo dugo vozim.

Naucio sam da uvek, sada podsvesno, prilagodim brzinu uslovima puta.

A refleksi me jos nisu napustili.

U vise od pola veka voznje sam imao samo jedan udes i to kada me je autobus udario s ledja.
 
ne kažem za tebe, nego uglavnom ljudi tih godina, koji su položili u to vreme...e sad verovatno ima izuzetaka
jer kroz godine su stekli neku rutinu u saobraćaju u vreme kada nije blo toliko automobila, toliko brzih automobila, toliko budala sa brzim automobilima...uostalom postoje klipovi na you tube iz 60tih i 70tih iz pariza, londona, švajcarske pa pogledaj kako voze :) ono je da te stra' uvati samo kad gledaš video a kamo li da si tamo uživo
a pogotovo amerikanci :sad2:
 
Poslednja izmena:
Ljudi nemoooo da se zaebavate....
Ako hoces da vidis da neko forsira preticanje 4,5km od Beograda ti je Kaludjerica, provozi tih 4,5km jedno 5,6 puta, uvece, pa ces imati priliku da imas iskustvo iz prve ruke da li neko hoce da ide tvojom trakom ili nece..

Prva reakcija koju sam ja imao je rucna , na desno i polukrug, pa nek lupa od pozadi....
Naravno kad nemas nikog pozadi ili u repu...
Imao sam jednom takvog pristojnog vozaca koji na krivini nasao da mimoilazi traktor a nemas gde ni levo ni desno i sta ces, rucna i namerno ga zaneses pa nek lupa u dupe od auta...bio neki jugo...Sreca te je traktor bio u njegovoj strani....

- - - - - - - - - -

Koji ono glumac bese na kopaoniku dobio ceoni ...Ni kriv ni duzan...
 
mora se proceniti u delicu sekunde

ako mozes izbeci levo ili desno

ako ne mislim da je najbolje probati namestiti da te udari u prednju desnu stranu , tako da te okrene u levo ako ti ide malo sa desne

ili da te baci u desno ako ti je malo sa leve.

dakle ne direktno da nabije motor ka tebi.
 
Vidi dete, situacije se UNAPRED moraju predvideti....Sa iskustvom se taj osecaj STICE....Ja nekada tacno znam sta ce da uradi vozac koji je ispred mene, da li ce da prikoci, iznedada skrene u levo ili ubrza....I skoro sve to se desava PODSVESNO, ne razmisljam uopste o tome...

U 90% slucajeva znam da li ispred mene vozi zena ili muskarac, iako ne vidim ko vozi.

Nakon skoro pola veka voznje, ti osecaji postanu deo tebe, udju u krv...

Secam se jedne godine cale i ja idemo za Zrenjanin,ispred nas traktor sa plugom,na nekih 300m,ja se vec spremam da ga preticem,i cale kaze,pazi da ne skrene slucajno levo,tu ima neki kolski put.
Nema da fali,nije proslo 10 sekundi,traktor bez zmigavca niti se okrenuo da vidi ima li nekog iza,ladno skrece u njivu.Da sam krenuo da ga obilazim verovatno bi se zakucao u njega bocno
 
Ceoni sudar je najgora moguca varijanta.Bez vremena za razmisljanje i slicno u najvecem broju slucajeva.Ja sam mlad vozac,vozim slepera i s te strane sam da tako kazem zasticeniji u slucaju udesa.Jedan covek koji je pre imao kamione je govorio:"Dobar vozac mora da predvidi" i upravu je 1000% za to.Ne volim brzu voznju,uvek sam u ogranicenju ili za nijansu ispod toga.Sa 40 tona bruto tezine ne mogu mnogo da pomognem onom koji mi izleti pred kamion.Stariji vozaci su me savetovali da u tom slucaju drzim svoju traku pa sta Bog da onima u autu.Nisam shvatao to dok se nije dogodio udes prosle godine ili predprosle na obilaznici oko Beograda kod motela 1000 ruza kada je kolega iz Turske imao udes sa sleperom gde mu je pod kamion podleteo auto i njih 5 na mestu ostane mrtvo.Oni su isli njegovom stranom,bezao je u njihovu traku da ih izbegne i na par metara pred kamion vratili su se u svoju traku i podleteli pod kamion.Udes se desio u njihovoj traci,odnosno kolega je bio u nedozvoljenoj poziciji tu.Lezao je u zatvoru dok se nije dokazalo o cemu se radilo.Imam gotovo svakodnevne situacije nepromisljenih reakcija ljudi koji voze mala kola i ulecu u makazice jer misle da sam spor,da sam daleko i slicno.Jedino sto moze da se uradi je da se koci,jer nema mesta za bezanje. I kocenje je rizicno samo po sebi zbog robe koja se prevozi a nekad vucemo vrlo skupu i vrednu robu.Da bi se izbegle potencijalno opasne situacije jedino sto moze da se uradi je da se vodi racuna o ostalim ucesnicima u saobracaju i da se voznja prilagodi uslovima puta.Nisu bezveze postavljena ogranicenja brzine po putu. Kad vidite sleper ispred sebe imajte strpljenja jer ne znate da li je pun,prazan,koja vrsta robe je u pitanju i slicno...
 
https://www.krstarica.com/vesti/hro...u-da-se-nije-zakucala-u-drvo-poginula-bi-foto

Dakle 60km/h , ide auto ka vama 1,2,3 sekunde , nemate vise, nek bude i preticanje da nema zabune hoce levo , nece levo.
Sta uciniti najbolje za vas, a onda za saobracaj, a onda za policiju ....
Tim redom prioriteti...

Pokusao bih da sletim u kanal, stare navike is bajkerskih dana su ostavile trag:malav:
Jednog proleca sam vise leteo sa motora nego sto sam ga vozio po asfaltu, pri registraciji su mi umanjili drumsku taksu:heart2:
 
Nikada mi nece biti jasni ljudi koji obilaze u gustoj magli....cisto kockanje sa zivotom..nista vise

Dok sami automobili ne budu imali mogucnost da 'nanjuse' sleper ispred sebe i budu rekli vozacu "alo bre, nema vidljivosti ne mozes da predjes preko pune da pretices"... bice ovo sto jeste.
Slazem se da nasi putevi umeju da budu grozni, ali to su ipak samo putevi, nisu trkacke staze.
Onaj kome se mnogo zuri ima problema sa samim sobom, a ne sa ostalim saobracajem.
 
Dok sami automobili ne budu imali mogucnost da 'nanjuse' sleper ispred sebe i budu rekli vozacu "alo bre, nema vidljivosti ne mozes da predjes preko pune da pretices"... bice ovo sto jeste.
Slazem se da nasi putevi umeju da budu grozni, ali to su ipak samo putevi, nisu trkacke staze.
Onaj kome se mnogo zuri ima problema sa samim sobom, a ne sa ostalim saobracajem.

U magli nema preticanja osim u izuzetnim situacijama kada se radi o traktoru,zaprezi i slicno. I tada je veoma rizicno krenuti u preticanje. Danju je veoma tesko u magli preticati i veoma nebezbedno dok se nocu opasnost smanjuje. Najbezbedniji nacin je sacekati da vam auto iz suprotnog smera naidje i kada vidite njegove farove mozete oceniti koja je gustina magle i kolika je vidljivost. Ako niste sigurni ili se makar i sekund razmisljate odustanite od preticanja.Ovde se posebno misli na kamione i autobuse kao grupu najduzih vozila na putevima. U gustoj magli palim sva 4 migavca i vozim na tolikoj udaljenosti da vidim zadnja svetla auta ispred sebe da bih mogao da odreagujem na vreme u slucaju da vidim da on koci. 10 minuta mi ne znaci nistaa a za manje od sekunde ljudi gube glavu...kada to bude bilo jasno svima smanjice se i broj saobracajnih nezgoda.
 
Desi se svasta u saobracaju, a ovi sto tvrde da se njima nista ne moze desiti su u zabludi. Za ceoni sudar je potrebno minimalno dvoje, tako da od tebe zavisi samo 50%. Ako tu dodamo i mogucnost da automobil zakaze, onda od tebe zavisi samo 25%. Ako dodamo rupe/kratere na putu, otvoren saht, jer ga je ciga ukro, to je onda koliko? Istrcalog psa/srndaca? Ne stvarno, koliko u saobracaju zavisi od tebe?
 

Back
Top