Promena mosfeta na maticnoj

Poruka
23
Sinoc mi se ugasio komp i nesto zasmrdelo i kada sam otvorio kuciste primetio sam da je spaljen mosfet kod rama, i tacno odatle doazi smrad. Ekran se ne pali, kuleri vrte, nema bip signala, i ne radi zelena led lampica.
Eh sada najveci problem... Imam neku staru maticnu i hteo sam da skinem sa te maticne ploce mosfet i da postavim na ovu moju. Gledao sam i oznake nisu iste na mosfetovima. Da li smem da zamenim mosfet sa tim drugim mosfetom sa stare maticne? Ako ne smem, sta drugo da radim i kolike su sanse da je samo mosfet crkao, tj kolike su sanse da proradi racunar?????:dash::dash::dash:
 
Sinoc mi se ugasio komp i nesto zasmrdelo i kada sam otvorio kuciste primetio sam da je spaljen mosfet kod rama, i tacno odatle doazi smrad. Ekran se ne pali, kuleri vrte, nema bip signala, i ne radi zelena led lampica.
Eh sada najveci problem... Imam neku staru maticnu i hteo sam da skinem sa te maticne ploce mosfet i da postavim na ovu moju. Gledao sam i oznake nisu iste na mosfetovima. Da li smem da zamenim mosfet sa tim drugim mosfetom sa stare maticne? Ako ne smem, sta drugo da radim i kolike su sanse da je samo mosfet crkao, tj kolike su sanse da proradi racunar?????:dash::dash::dash:
1. pravo pitanje je zašto je mosfet tranzistor spaljen? sve dok to ne utvrdiš zamena toga tranzistora neće doneti željeni rezultat jer će i sledeći izgoreti
2. mosfet mora da je potpuno isti kao i prethodni.
 
Sinoc mi se ugasio komp i nesto zasmrdelo i kada sam otvorio kuciste primetio sam da je spaljen mosfet kod rama, i tacno odatle doazi smrad. Ekran se ne pali, kuleri vrte, nema bip signala, i ne radi zelena led lampica.
Eh sada najveci problem... Imam neku staru maticnu i hteo sam da skinem sa te maticne ploce mosfet i da postavim na ovu moju. Gledao sam i oznake nisu iste na mosfetovima. Da li smem da zamenim mosfet sa tim drugim mosfetom sa stare maticne? Ako ne smem, sta drugo da radim i kolike su sanse da je samo mosfet crkao, tj kolike su sanse da proradi racunar?????:dash::dash::dash:

Знаш ли ...како слон улази у лифт?

Када си одговориш на то питање ;)...све ће ти бити ..ЈАСНО

Mozda bi bilo najsigurnije da Ti to odneses u neki kvalitetniji servis ...?

Posebno ako nisi upoznat sa tim i takvim aktivnostima ...

То се не ради више у сервисима за компјутере...:nono3:

- - - - - - - - - -

То не радим ни ја, јер ко зна шта ти је све рикнуло ..када ти је ..изгорео мос-фет транз. код рам меморије...:confused:...:think: :aha2:
 
Знаш ли ...како слон улази у лифт?

Када си одговориш на то питање ;)...све ће ти бити ..ЈАСНО



То се не ради више у сервисима за компјутере...:nono3:

- - - - - - - - - -

То не радим ни ја, јер ко зна шта ти је све рикнуло ..када ти је ..изгорео мос-фет транз. код рам меморије...:confused:...:think: :aha2:
probio neki SMD kondenzator :per: na matičnoj ploči ili na ramu tj bilo gde u računaru :roll: koji je premostio neki napon koji je bio dovoljan da spali mos...
ma idi begaj bre ....:hahaha: nemož ti to njima objasniti
 
Kamo srece da je sto vise nasih gradjana u stanju da kupi novo i pod garancijom , ali realno to nije tako , te nam ne ostaje previse izbora - polovna , a "nova" :) za nas ili "krpljena" , a "stara" ...

Mozda i ona opcija da se skupi ili "snadje , samo ne kod zelenasa :) " nesto para i da se kupi nova i u garanatnom roku , samo sta do tada ...?
 
Kamo srece da je sto vise nasih gradjana u stanju da kupi novo i pod garancijom , ali realno to nije tako , te nam ne ostaje previse izbora - polovna , a "nova" :) za nas ili "krpljena" , a "stara" ...

Mozda i ona opcija da se skupi ili "snadje , samo ne kod zelenasa :) " nesto para i da se kupi nova i u garanatnom roku , samo sta do tada ...?
Sve to stoji al postoje drugi problemi a to su;
. treba naci nekog ko to ZNA da popravi
2....ko HOCE da popravi to,a a da te ne odere
3. cak i da popravi koje su sanse da se ne desi opet(jer je uklonjena posledica-losh mosfet a ne UZROK)
...Sve usvemu ako ne zna nekog dobrog servisera koji iam dobru volju da to reshi za tepsiju ribe-ne b se ja zahebavo s time...Odneti SAV hardver kod nekog na proveru0jer ta mnaticna je crkla ZBOG NECEG drugog, i uzeti drugu, polovnu plocu sa istim socketom, ili novu, nebitno...
 
Sve to stoji al postoje drugi problemi a to su;
. treba naci nekog ko to ZNA da popravi
2....ko HOCE da popravi to,a a da te ne odere
3. cak i da popravi koje su sanse da se ne desi opet(jer je uklonjena posledica-losh mosfet a ne UZROK)
...Sve usvemu ako ne zna nekog dobrog servisera koji iam dobru volju da to reshi za tepsiju ribe-ne b se ja zahebavo s time...Odneti SAV hardver kod nekog na proveru0jer ta mnaticna je crkla ZBOG NECEG drugog, i uzeti drugu, polovnu plocu sa istim socketom, ili novu, nebitno...

Koliko kosta tepsija ribe? :think:
 
kakav je to tranzistor ? :) kao SMD ili klasican i TO2 kucistu ? :) ili metalnom ?

SMD ...као на пример транзистор BD241 без оног металног дела за шрафљење и упола мањи...:think:

Да је то обичан транзистор - NO PROBLEMO, али ако је ..MOS-FET...онда је то ...MUCHO PROBLEMO...:(

MOS-FET..транзистори су врло осетљиви на статички електрицитет ...:eek:...и за њихову замену је потребан " специјалан " алат...:think:
 
Da li postoje servisi koji rade takve elektronske popravke? I koliko bi stvarno koštala ta "tepsija ribe"? :think:

Постоје ...и обично су у оквиру јачих фирми које се баве дистрибуцијом компјутера, хардвера и индустријске електронике...:think:...али ни они не раде поправке које нису финансијски исплативе ..њима или корисницима, јер то је ..ЛОША РЕКЛАМА...:aha2:
 
U svakom slučaju, mnogo je isplativije da se kupi ispravna polovna ploča nego da se plati bilo kakva popravka... zapiši tačan naziv ploče, pa proveri po netu (pc berza, KP, limundo/kupindo) i videćeš da ćeš proći povoljnije nego da si dao nekom serviseru da ti zameni deo :per:
 

Back
Top