Knjige o Beogradu i beogradski romani

Da li mozete da preporucite neku dobru knjigu o Beogradu, ili beogradski roman? To jest neku knjigu koja dobro opisuje i docarava duh grada i Beogradjana, u bilo kom vremenskom razdoblju? HVALA

Pada mi na pamet ,,Beograd ispod Beograda''. Kao što se iz imena može pretpostaviti, knjiga je o podzemnom svetu naše prestonice i super je ukoliko te takve stvari zanimaju.
 
Da li mozete da preporucite neku dobru knjigu o Beogradu, ili beogradski roman? To jest neku knjigu koja dobro opisuje i docarava duh grada i Beogradjana, u bilo kom vremenskom razdoblju? HVALA

Pisala sam na Putovanjima , od srca preporucujem "Vodic kroz ljubavnu istoriju Beograda" autor: Nenad Novak Stefanovic
Neka te naslov ne zavara, rec jeste o ljubavi ( necu da otkrivam i kakvoj) ali kroz istoriju Beograda, potkrepljeno istorijskim cinjenicama
Ova knjiga mi je puno pomogla kod nekih pisanja o Znamenitostima Beograda

https://forum.krstarica.com/showthr...I-BEOGRADA?p=34867822&viewfull=1#post34867822

link ka temi da malo rekamiram temu na ovom pdf-u..:lol:
 
Ako si u Beogradu onda je bolje da ga sama istražiš. Ako nisi, onda knjiga.

Laicki sam istrazila : ) Sad me interesuje teorija, a takodje me intersuje sta se svidja ljudima, u kojim knjigama (moze beletristika, istorija, bilo sta) su nasli zanimljive podatke ili opise... Hvala na odgovorima :ok:

- - - - - - - - - -

nemoj milunka da ti se javi sa njenim spomenarnikom ja ti preporucujem cesme i fontane beograda

Da li je to neka publikacija?
 
9035korice-za-nedu.jpg


Roman o ljubavi, poverenju, prijateljstvu, nostalgiji... Roman, pre svega, o Beogradu. O njegovoj lepoti i neshvatljivoj snazi kojom ljude vezuje za sebe. Roman u kome sa svake stranice odzvanjaju zvukovi pesama EKV.

:heart:
 
"Beograd šezdesetih godina XX veka", izdanje Muzeja grada Beograda

8291_1.jpg


Izuzetna knjiga! Avaj, može se naći samo po antikvarnicama. Muzej bi mogao da obnovi izdanje... Osim kvalitetnih tekstova o arhitekturi, festivalima (Bitef, Fest, Bemus), politici i svakodnevnom životu, modi, štampi, sportu, knjiga je opremljena fenomenalnim fotografijama i svojevrsnim "kalendarom" najvažnijih događaja koji najbolje ilustruju koliko je Beograd šezdesetih zaista bio svet. Tu se nalazi i antologijski tekst Vlade Jankovića Džeta o rokenrolu u Beogradu.
Iskreno sam ponosna što ovu knjigu imam u svojoj biblioteci i toplo je preporučujem svima!
 
Bosko Tokin, Terazije
Dobro svedocanstvo o vremenu, opisuje razvoj medjuratnog (posle prvog a pre drugog) Beograda, beogradske boeme, politicare, vojnike, lovatore, promene grada... Meni je zanimljivo sto sam se, citajuci, osecala kao da zivim u Beogradu tog vremena, Tokin lepo i detaljno opisuje konkretne ljude/likove, kao da ti neki prijatelj prica pricu o gradu i njegovim stanovnicima.
terazije_v.jpg


Iz predgovora Dragana Velikića :
Mnogi kritičari smatraju Terazije prvim modernim romanom u srspkoj književnosti. Ma koliko takve odrednice bile relativne i besmislene (uostalom, svake godine nas kritičari upozoravaju na remek-dela koja jedva dobace do kraja tekuće sezone), onaj najpouzdaniji sudija- vreme, odavno je dao zeleno svetlo Tokinovom romanu. Osam decenija nakon nastanka, Terazije su roman u kome nalazimo i ovaj naš, današnji Beograd, grad kojim žare I pale ratni profiteri. Tokom poslednjih četvrt veka stasala je čitava jedna klasa (da ne kažemo rasa) kriminalaca, od svakojakog bašibozuka do sivih eminencija koje kreiraju politiku, navodno, suverene države. Sve vreme tokom čitanja Terazija lebdi pitanje: zar se baš ništa nije promenilo u odnosu na Tokinovo vreme, sem što je Beograd izrastao u milionsku metropolu, i po treći put tokom jednog veka poneo odrednicu posleratni grad?
 
Poslednja izmena:
Ne bi bilo pošteno da ova tema prođe bez Mome Kapora....
delfi_magija_beograda_momo_kapor.jpg


Opis:
Već punih pedeset godina, Beograd je nepresušna inspiracija za pisca i slikara Momu Kapora. U ovom delu on svom svojom inventivnošću pokušava, i to mu polazi za rukom, da dočara magiju ovog velegrada koji je sve urbaniji i moderniji. I ne samo to: Kapor istinski oseća ritmove Beograda, žile kucavice: Kalenića pijacu, novobeogradski buvljak, retke, još preostale kafane u kojima se bistri politika, u kojima se srbuje ili evropeizira... Ova knjiga je sastavljena od priča i odlomaka, anegdota i čudnih biografija žitelja ovog grada. U najkraćem – ovo Kaporovo delo objašnjava šta je to što se naziva „duhom Beograda“. U usko žanrovskom smislu, pred čitaocima se nalazi knjiknjiga priča, koju ispisuje čovek koji ume i ima šta da ispripoveda. I koji je u sebi na najlepši način spojio tradicionalno i urbano, srpsko i svetsko. Evo nekih od naslova priča: Duh, Nebo, Dlan, Kuća na drvetu, Mobilni, Grof, Beogradski razgovori, Ćao... Knjigu još interesantnijom čine autorove ilustracije.
 

Back
Top