Bombardovanje švajcarskih gradova u Drugom svetskom ratu

Zoran Jov

Elita
Poruka
16.194
Niko se naučen nije rodio, kako veli naš narod. Lepo je svakog dana naučiti nešto novo.

Volim istoriju i znam dosta toga, ali nedavno sam u nekoj dokumentarnoj emisiji na YouTube saznao da su Cirih u decembru 1940. godine bombardovali nepoznati avioni koji su došli sa severa. Pretpostavljalo se da su Britanci, jer Nemci nisu imali razloga da urade ovako nešto. Možda su hteli da uvuku Švajcarsku u rat protiv Nemačke, ali nisu uspeli.

Saveznička bombardovanja švajcarskih gradova su bila nastavljena od 1943. godine, a u toku 1944. najviše su ih bombardovali Amerikanci.

Zurich 1940.jpg


Evo šta o svemu ovome kaže WIKIpedia...

https://en.wikipedia.org/wiki/Bombings_of_Switzerland_in_World_War_II

A evo šta sam našao na jednom website...

https://www.historyanswers.co.uk/hi...pocrisy-and-bloodshed-behind-armed-neutrality

Pred kraj rata su bombardovali čak i neke manje gradove. Koja je svrha? Ima li neke države na svetu koju Britanci nisu terorisali?

Zanima me šta diskutanti misle o ovome i da li je neko znao da je neutralnost Švajcarske u WWII bila žestoko narušena od strane Saveznika?

Za mene je sve ovo novo. I krivo mi je zbog toga što ovo nisam znao ranije. Uzdravlje.
 
Poslednja izmena:
A zasto je ovaj neprikladan i koji bi po tebi bio prikladan?

Eto šta veli jedan moderator. No da se vratimo na temu.

- - - - - - - - - -

PDF Istorija bi bio recimo prikladan deo foruma.
Inace su ova bombardovanja Svajcarske bila slucajna, najvise poginulih je u gradu Schafhauzenu bilo, a to je na granici sa Nemackom.
Od ukupno 84 mrtvih 40 je je iz ovog grada.

Ma da, jeste, Cirih se baš nalazi na granici. A bombardovanje je bilo "slučajno". Ma nije nego. Kod Britanaca nema slučaja.

Inače drago mi je da neko ovde zna za ovaj slučaj.
 
PDF Istorija bi bio recimo prikladan deo foruma.
Inace su ova bombardovanja Svajcarske bila slucajna, najvise poginulih je u gradu Schafhauzenu bilo, a to je na granici sa Nemackom.
Od ukupno 84 mrtvih 40 je je iz ovog grada.

Pa i jeste na Istoriji, da li je bilo na nekom drugom mestu? I pazi sad ovu recenicu:

In 1943, the Swiss military began attacking Allied aircraft breaching Swiss airspace. Six Allied aircraft were shot down by Swiss Air Force fighters and four by anti-aircraft cannons, killing 36 Allied airmen.

Tu je znaci bilo ozbiljne borbe, a na drugom mestu se pominje da su promasili grad za 290 km (!) sto definitivno nije uverljivo obrazlozenje.
 
Poslednja izmena:
Švica je jako ozbiljna država i ima jako ozbiljnu vojsku. Kroz istoriju, bili su to ljudi koji su do XIX veka bili siromašni, nisi imao šta da im opljačkaš, a nisu dali na sebe. I malo ko se drznuo da ih napadne. Kao Crna Gora i Crnogorci. Pretežno nemačkog porekla, opasni vojnici, branili su Papsku Državu i pape. I danas imaju Švajcarsku Gardu u Vatikanu. Otkako su otvorili banke i počeli da pljačkaju ceo svet, u stvari ovce su im same dolazile na šišanje, malo su olabavili, ali i dalje su jaki. Britanci su ih u toku WW II par puta bombardovali, neobeleženim avionima, ne bi li okrivili Nemačku i naciste, ali nisu uspeli da ih uvuku u rat. Ozbiljna država i ozbiljna vojska...
 

Back
Top