Problem sa biosom

JAGGE®™

Zainteresovan član
Poruka
276
Pozdrav.
Pre nekog vremena kupio sam maticnu plocu za laptop marke Sony Vaio iz SVE serije.
Plocu sam ugradio u vec postojeci laptop, no onda je usledio ogroman problem.
Objasnicu o cemu je rec.
Ovako, ploca normalno pali, normalno baca sliku, i na taj prvi pogled ponasa se kao da je tek izasla iz fabrike.
Problem je, ako se ne varam u biosu. Naime, u biosu se ne moze podesiti boot opcija. Tacnije receno, moze se podesiti, ali pri izlasku iz biosa, isti ne zapamti podesavanja, bez obzira sto je odabrana opcija "Save".
Posle normalnog restartovanja, bios se vrati na fabricki podesenu opciju.
Osim toga, na prvoj stranici biosa, tamo gde stoji naziv ploce, kapacitet memorije i slicno, verzija biosa je nepoznata. Znaci, umesto modela i verzije biosa pise Unknown.
Pretpostavljam da je neko pokusao da ubaci noviju verziju biosa, i da se iz nekog razloga u toku azuriranja laptop ugasio ili restartovao i time prekinuo azuriranja, odnosno osvezavanja biosa.
Moje pitanje je:
Da li postoji mogucniost da se ispravi greska u biosu, odnosno da se bios vrati na predhodni nivo ili da se azurira novija verzija?
Uostalom, nebitna mi je verzija biosa, vec mi je bitno da mogu u samom biosu da podesim boot, i da isti tako i ostane.
Zaboravih da ova verzija sonya ima opciju na posebnom tasteru pod nazivom asistent, koja bi trebalo da sluzi da se putem iste ne samo skracuje postupak ulaska u bios, vec i za jos neke radnje, ali da ista ne radi. Pretpostavljam da je stranica koja bi trebalo da se otvori pritiskom na taster asistent, takodje deo biosa.
Jedan od softvera za koji mislim da sve ovo moze da resi je bios agent, no njega nema u slobodnoj verziji. Da li postoji nesto slicno njemu, pod uslofom da je free?
Unapred hvala.
 
Pozdrav.
Pre nekog vremena kupio sam maticnu plocu za laptop marke Sony Vaio iz SVE serije.
Plocu sam ugradio u vec postojeci laptop, no onda je usledio ogroman problem.
Objasnicu o cemu je rec.
Ovako, ploca normalno pali, normalno baca sliku, i na taj prvi pogled ponasa se kao da je tek izasla iz fabrike.
Problem je, ako se ne varam u biosu. Naime, u biosu se ne moze podesiti boot opcija. Tacnije receno, moze se podesiti, ali pri izlasku iz biosa, isti ne zapamti podesavanja, bez obzira sto je odabrana opcija "Save".
Posle normalnog restartovanja, bios se vrati na fabricki podesenu opciju.
Osim toga, na prvoj stranici biosa, tamo gde stoji naziv ploce, kapacitet memorije i slicno, verzija biosa je nepoznata. Znaci, umesto modela i verzije biosa pise Unknown.
Pretpostavljam da je neko pokusao da ubaci noviju verziju biosa, i da se iz nekog razloga u toku azuriranja laptop ugasio ili restartovao i time prekinuo azuriranja, odnosno osvezavanja biosa.
Moje pitanje je:
Da li postoji mogucniost da se ispravi greska u biosu, odnosno da se bios vrati na predhodni nivo ili da se azurira novija verzija?
Uostalom, nebitna mi je verzija biosa, vec mi je bitno da mogu u samom biosu da podesim boot, i da isti tako i ostane.
Zaboravih da ova verzija sonya ima opciju na posebnom tasteru pod nazivom asistent, koja bi trebalo da sluzi da se putem iste ne samo skracuje postupak ulaska u bios, vec i za jos neke radnje, ali da ista ne radi. Pretpostavljam da je stranica koja bi trebalo da se otvori pritiskom na taster asistent, takodje deo biosa.
Jedan od softvera za koji mislim da sve ovo moze da resi je bios agent, no njega nema u slobodnoj verziji. Da li postoji nesto slicno njemu, pod uslofom da je free?
Unapred hvala.


Da li pamti datum?
Ako ne pamti verovatno je mrtva bios baterijica i onda ne pamti ni podešavanja u biosu, nego uvek podiže na default.
 
Ne, nije CMOS baterija u pitanju. I da jeste, dok je laptop na punjacu ili dok je na ispravnoj bateriji, Cmos baterija ne utice na promene u Biosu.
Jeste to lap top,ali ako si siguran i znas da otvoris to i da stvarno izvadis tu bateriju,i sa manjim srafcigerom,premostis + i - ,vratices BIOS na fabricka podesavanja i posle ces moci da odradis komande u BIOS-u.
 
Pokušaću resetovanjem biosa. Ne mora da se vadi baterija za CMOS. Vecina laptopova ispod jedne od memorija na maticnoj ploci ima 2 mala polja koje je potrtebno spojiti srafcigerom nekoliko sekundi, da bi se bios vratio na fabricka podesavanja, ali, ukoliko je sam bios prilikom pokusaja flesovanja ostecen, odnosno iločolpmu je makar jedan deo izbrisan, onda ni vracanje na fabricko podesavanje ne moze pomoci.

Postoji softver za popravku eventualnog ostecenja biosa. Zove se Bios agent plus. On ocita bios, ukaze na gresku ukoliko postoji, iputem njega se greska moze otkloniti.
No, nazalost taj program ne postoji nigde u full free verziji. Cak ga nema ni na jednom torent sajtu.
 
Pokušaću resetovanjem biosa. Ne mora da se vadi baterija za CMOS. Vecina laptopova ispod jedne od memorija na maticnoj ploci ima 2 mala polja koje je potrtebno spojiti srafcigerom nekoliko sekundi, da bi se bios vratio na fabricka podesavanja, ali, ukoliko je sam bios prilikom pokusaja flesovanja ostecen, odnosno iločolpmu je makar jedan deo izbrisan, onda ni vracanje na fabricko podesavanje ne moze pomoci.

Postoji softver za popravku eventualnog ostecenja biosa. Zove se Bios agent plus. On ocita bios, ukaze na gresku ukoliko postoji, iputem njega se greska moze otkloniti.
No, nazalost taj program ne postoji nigde u full free verziji. Cak ga nema ni na jednom torent sajtu.
Probaj to sa tim kontaktima,nista ne gubis,a probacu da ti nadjem ovaj program pa makar i Trial verziju da zavrsis posao.

- - - - - - - - - -

Pokušaću resetovanjem biosa. Ne mora da se vadi baterija za CMOS. Vecina laptopova ispod jedne od memorija na maticnoj ploci ima 2 mala polja koje je potrtebno spojiti srafcigerom nekoliko sekundi, da bi se bios vratio na fabricka podesavanja, ali, ukoliko je sam bios prilikom pokusaja flesovanja ostecen, odnosno iločolpmu je makar jedan deo izbrisan, onda ni vracanje na fabricko podesavanje ne moze pomoci.

Postoji softver za popravku eventualnog ostecenja biosa. Zove se Bios agent plus. On ocita bios, ukaze na gresku ukoliko postoji, iputem njega se greska moze otkloniti.
No, nazalost taj program ne postoji nigde u full free verziji. Cak ga nema ni na jednom torent sajtu.
Probaj to sa tim kontaktima,nista ne gubis,a probacu da ti nadjem ovaj program pa makar i Trial verziju da zavrsis posao.Evo ovde:http://www.softpedia.com/get/System/System-Info/BIOS-Agent.shtml

- - - - - - - - - -

Izvinjavam se za duplu poruku,nesto nije htelo da posalje,pa posle drugog pokusaja otisle obe.
 
Pozdrav.
Pre nekog vremena kupio sam maticnu plocu za laptop marke Sony Vaio iz SVE serije.
Plocu sam ugradio u vec postojeci laptop, no onda je usledio ogroman problem.
Objasnicu o cemu je rec.
Ovako, ploca normalno pali, normalno baca sliku, i na taj prvi pogled ponasa se kao da je tek izasla iz fabrike.
Problem je, ako se ne varam u biosu. Naime, u biosu se ne moze podesiti boot opcija. Tacnije receno, moze se podesiti, ali pri izlasku iz biosa, isti ne zapamti podesavanja, bez obzira sto je odabrana opcija "Save".
Posle normalnog restartovanja, bios se vrati na fabricki podesenu opciju.
Osim toga, na prvoj stranici biosa, tamo gde stoji naziv ploce, kapacitet memorije i slicno, verzija biosa je nepoznata. Znaci, umesto modela i verzije biosa pise Unknown.
Pretpostavljam da je neko pokusao da ubaci noviju verziju biosa, i da se iz nekog razloga u toku azuriranja laptop ugasio ili restartovao i time prekinuo azuriranja, odnosno osvezavanja biosa.
Moje pitanje je:
Da li postoji mogucniost da se ispravi greska u biosu, odnosno da se bios vrati na predhodni nivo ili da se azurira novija verzija?
Uostalom, nebitna mi je verzija biosa, vec mi je bitno da mogu u samom biosu da podesim boot, i da isti tako i ostane.
Zaboravih da ova verzija sonya ima opciju na posebnom tasteru pod nazivom asistent, koja bi trebalo da sluzi da se putem iste ne samo skracuje postupak ulaska u bios, vec i za jos neke radnje, ali da ista ne radi. Pretpostavljam da je stranica koja bi trebalo da se otvori pritiskom na taster asistent, takodje deo biosa.
Jedan od softvera za koji mislim da sve ovo moze da resi je bios agent, no njega nema u slobodnoj verziji. Da li postoji nesto slicno njemu, pod uslofom da je free?
Unapred hvala.
Ode se na sajt proizvođača i skine se program za flešovanje i Sam BIOS za tu matičnu ploču. Prouči se uputstvo tj manual u kome lepo piše kako se flešuje BIOS sve se to na nezavisnom računaru pripremi . Obično postoji kod svakoga proizvođača ili modela određena kombinacija tastera koja se stisne pri paljenju laptop-a i koja automatski odrađuje flešovnje BIOS-a bilo sa cd-a ili USB-a.
Zašto čačkaš nešto u šta se ne razumeš ili nisi radio pa ne znaš?
 
"Ode se na sajt proizvođača i skine se program za flešovanje i Sam BIOS za tu matičnu ploču. Prouči se uputstvo tj manual u kome lepo piše kako se flešuje BIOS sve se to na nezavisnom računaru pripremi . Obično postoji kod svakoga proizvođača ili modela određena kombinacija tastera koja se stisne pri paljenju laptop-a i koja automatski odrađuje flešovnje BIOS-a bilo sa cd-a ili USB-a.
Zašto čačkaš nešto u šta se ne razumeš ili nisi radio pa ne znaš?"
[/QUOTE

Sve ovo i sam znam, ali ovaj model biosa nema uputstvo, ali ni mogucnost da se flesuje sa drugog uredjaja (fles memorije, drugog kompa, ...)
Ovaj bios je nesto poput softvera. Ima svoj "setup.exe". Znači, na doticnoj matičnoj ploci moraju biti prikačeni HDD sa podignutim sistemom, tastatura, mis, ili jednostavnije receno, laptop sa plocom na kojoj je bios ostecen mora biti u funkciji. Laptop se mora ukljuciti, sacekati da podigne sistem, otici na sajt proizvodjaca, skinuti bios i opcijom setup, uraditi update. Drugi nacin NE POSTOJI. bar ne na nacin koji to moze uraditi svako ko se imalo razume u flesovanje biosa.
 

Back
Top