BRAZILSKI JIU JITSU

SECUTOR

Zainteresovan član
Poruka
407
Brazilski Jiu-Jitsu je nastao iz Japanskog Jujutsu ili tacnije iz Judo-a. Mitsujo Esai Maeda, majstor Judo-a naseljava se u Brazilu početkom prošlog veka i tada počinje da podučava Karlos Grejsija. Karlos i Helio Grejsi sa svojom bracom usavrsavaju ovaj nacin borenja i pretvaraju ga u jedan sasvim novi stil, koji je nazvan Grejsi Jiu-Jitsu. Pravilniji naziv je Brazilski Jiu-Jitsu jer je kasnije mnostvo velikih majstora ovog stila borenja doprinelo njegovom razvoju i napretku.

BJJ je najvise baziran na borbi u parteru i svoj primat u svetu borenja postigao je pobedama nad svim tada poznatim stilovima i vestinama borenja u mecevima bez pravila (Vale Tudo). Danas je BJJ jedna od dominantnih i nezaobilaznih komponenata u MMA konceptu borenju (mesavini udarackih i rvackih borilackih vestina), jer je bez poznavanja borbe u parteru nemoguce ostvariti pobedu protiv savremenih MMA boraca na turnirima kako sto su UFC, Pride itd. Osim ovoga BJJ egzistira i kako sport, gde se borbe rade u kimonu (Gi) ili bez kimona (No Gi) – Submission Wrestling ...
 
Dobro, kad si tako specijalizovan objasni ti nama koliko je korisna nozna tehnika kad se pobijes na ulici(naravno za odbranu)? Na primer, jeli uopste koristan udarac kao mai geri(prednji udarac) kad se pobijes s nekom mrcinom koja nikad nije trenirala nikaku borilacku vestinu ali mase rukama kao ludak?
U ulicnim tucama sto sam gledo na ulici, ili na nekim video snimcima skoro uvek pobedjuje onaj koji je jaci pesnicama ili kad ga zavali pa ga izreseta na brzinu... i zavrseno. Znaci koliko vrede noge? i koji nozni udarci su po tebi najefikasniji?
 
Dobro, kad si tako specijalizovan objasni ti nama koliko je korisna nozna tehnika kad se pobijes na ulici(naravno za odbranu)? Na primer, jeli uopste koristan udarac kao mai geri(prednji udarac) kad se pobijes s nekom mrcinom koja nikad nije trenirala nikaku borilacku vestinu ali mase rukama kao ludak?
U ulicnim tucama sto sam gledo na ulici, ili na nekim video snimcima skoro uvek pobedjuje onaj koji je jaci pesnicama ili kad ga zavali pa ga izreseta na brzinu... i zavrseno. Znaci koliko vrede noge? i koji nozni udarci su po tebi najefikasniji?

Pazi ovo, tipicno forumaski - covek je rekao da je strucan i sledeceg momenta je popljuvan! Pa i ako nije strucan, ajde da ga preispitamo pa vidimo sta je i kako je. Zar ne?

Naime, mene zaista interesuje brazilski jiu jicu (BJJ), otkako sam cuo da je jako zastupljen u "borbama bez pravila", vale tudo i sl. mislim i da je aikijournal.com kao jedine strance na listi boraca naveo dvojicu rusa (systema) i jednog brazilca (BJJ).

Vuce, pricaj o BJJ, dakle, interesuje me realna borba (ulica i kafana, pa tek onda sala) kako se tu pokazuju borilacke vestine koje si naveo, kao i koliko posvecenosti svakoj od njih je potrebno dok dodje do realne upotrebe. OK, znam da vazi za svaku vestinu da sto duze treniras, bolji si u njoj, ali sam cuo na vise mesta da se u boksu brze "opremis" za ulicu nego u npr. aikidou.

Dakle, da sazmem pitanje: koji je najbolji izbor za ulicu i kafanu, s osvrtom na vreme vezbanja dok ne postane "dovoljno upotrebljiva". Kontam da BJJ smatras najboljom, ali kontam i to da je potrebno dosta vremena da se u njoj ovlada (tj pocne realno koristiti).

unapred hvala.
 
i jos nesto. sad kad imam 25 godina, da li je kasno da se pocinje sa necim od navedenog...? judo mi deluje elegantno, a box efikasno. bojim se da mi je za judo kasno, da ne treniram sa klincima? ima li nesto i za nas "matore"?
 
njikomm mnogo serees. ko ga je pljuvo? mene samo interesuje njegovo misljenje o koristi noga na ulici. Mozda ono ''specijalizovan'' izgleda da ga ponizavam. Malo sam se salio..nebravi buku odma

Da dodam, po meni su na ulici najkorisnija koljena, od noznih udaraca.
 
Polako ljudi! Nema potrebe za bilo kakvom svadjom ili tenzijom. Sloboda misljenja je dozvoljena! Druga stvar je koliko smo svi pravilno informisani.
Pokusacu da izbegnem koliko je god to moguce "pljuvanje" pojedinih borilackih vestina i sportova. Dakle da odgovorim ukratko na vasa pitanja:
Najveci problem "ulice" je u tome sto nikada ne znas kada ce i da li ce uopste poceti fizicki obracun! nebitno je da li je to svadja, plajcka, pokusaj silovanja itd... Osnovno pravilo ulicara je da su dobri zato sto prvi udaraju tj napadaju. Ja sam uvek za to da treba izboriti "borbu bez borbe". malo otrcana fraza ali to u prevodu zanci da koristis svoje najjace oruzej MOZAK!. Zivotinje se time rukovode: jedna je brza-pa bezi, druga ima zube-pa kolje, treca kandze-pa grebe itd, itd.. Slozicete se da je covek u prirodi opstao zbog svog razume, a ne brzine, snage itd. Dakle pokusajmo da koristimo svoje nejjace oruzje!
Ali... ali. Zamisli "balvana" od 100 i kusur kg, kome je jedini cilj da tog dana na tebi iskali svoj bes?! Brate ostaces i bez glave a kamo li da pricas sa njim.
Pravila su sledeca:
1- Ultimate Fight ili Vale Tudo su pokazali, bez ikakve dileme da su primenljivi sledeci sportovi: udarci - Tajlandski box (objedinjuje box i kick-box), uvodjenje u parter - Judo ( u odeci) i Rvanje (sa odecom ili bez.. mislim gacice) i Brazilski Jiu-Jitsu ili ti BJJ (borba u parteru sa udarcima). Sve ostalo je jeko diskutabilno. Dakle svi borci kombinuju manje ili vise ovo gore pomenuto.
2-Udarci: Rucni su puno efikasniji na ulici od noznih. Nozni: nikako visoki udarci, vec cevanica, kolena, genitalije, Low-kick (valja napisah dobro?), stomak ili donji deo rebara. Zasto bih nogom udarao u glavu kad mozes rukom? To je slicno kao kad bi pesnicom hteo da udaris nekoga npr u koleno. Klinc ili kratka distanca podrazumevaju ubitacne udarce: koleno, lakat, glava.
3- Mozda vam je cudno ali od krupnog coveka puno je lakse se odbraniti u parteru ili ti na podu, nego ici u razmenu udaraca
4- Bitno je da si uvek mentalno spreman na odbranu. Znaci ako se uspavas i dobije prvi udarac, tesko da ces se oporaviti. Osima ako nisi "borac" koji je spreman na to. Savet je ovaj: ako pocinje tenzija bilo kod tipa, pricaj sa tipom ali na distanci od prilike vecoj od mogucnosti zadavanja udarca nogom. Ako ide ka tebi malo se povlaci. Ako nema sdalje gde, pripremi se na borbu. Banalno receno, pricas a mlataras rukama kao spontano tako da su ti u visini brade. Ovim si obezbedi kakav takav gard za efikasnu odbranu.
Itd.....itd...
Ukratko od mene! Hajde sad da cujem vas. Inace ako ste zainteresovani za treniranje BJJ, ali i Vale Tudo tu sam. Imam svoj klub!
 
pa ja nemam puno da dodam ovde :) slazem se sa stepskim vukom u gotovo svemu :)

inace njikomm pitao si sta je najbolje da naucis za ulicu...tj. sta se najbrze uvezbava i prema tome i najefikasnije :) pa za pocetak to ti je atletika..a ako ne mozes da bezis box je moj licni izbor...najmanje gubljenja vremena na nepotrebne tehnike...uopste nije leprsavo i graciozno ali je veoma surovo i upotrebljivo...

...ali posto imas 25 godina kasno ti je da pocinjes sa boxom...bolje onda idi na neki vale tudo ili nesto slicno
 
Da se nadovezem na pricu o ulici. Upravo citam knjigu coveka koji se zove Geoff Thompson, koji je "doktor" ulicnih obracuna. Za vise od 10 godina rada po nocnim klubovima ima preko 300 ozbilnih tuchnjava, ne racunajuci obicna koshkanja i izbacivanja napolje. Radio je shotokan, judo, boks, kao klinac aikido, rvanje... ali prvo sto kaze je: "I train for the first shot, that's all I need", misleci na ulicu.

Za BJJ imam samo reci postovanja. Ipak, Vale Tudo i slicni su opet sportovi, surovi i krvavi ali sportovi, u kontrolisanoj atmosferi i okruzenju (podloga, ring, sudija, ucesnici, pravila oblacenja). Na ulici, u kafani medju 100 ljudi ili na stepenistu nema graplinga i valjanja po zemlji. Dok nekog zavrsis prvo sto pocepas odelo i unistis ga totalno, da ne pricam o stemanju preko grbache raznoraznim prirucnim objektima od strane ostalih ucesnika u tuci dok ti trazis prolaz za neki lock.

Za realnu borbu, BJJ ima svoje mesto svakako, kao i thai box, boks i ostale vestine dokazane u ringu. Za ulicu, hm... evo koga zanima neka pogleda sta kaze covek koji se prekalio bas u situacijama koje su pomenute ovde, a to je "ni ne znas kada ce i da li ce tuca poceti, ko sta steze u dzepu ili iza ledja (noz, bokser, pistolj)": http://www.geoffthompson.com
 
Sto se tice godina i treniranja, tu nema pravila. Pitanje je jedino koliko istinski nesto zelimo. Verujte mi da ljudi i u 40-50 godina pocinju da treniraju pojedine borilacke sportove. Normalno da je tada tesko racunati na neki vrhunski uspeh, ali je vrlo lako postici prosecan nivo. Skoro svi dolaze na borilacke sportove da bi naucili da se odbrane. To je samo prvi motiv. Kasnije taj motiv prerasta u nesto lepse, a to je zelja za usavrsavanjem sebe. Normalno je da neko ko napreduje moze i lakse da racuna na samoodbranu. Medjutim, samoodbrana i sport su dva razlicita pojma i ne treba ih brkati. U samoodbrani ne postoje pravila i sve je dozboljeno! Iz licnog iskustva znam da se najbrze uci BJJ, pa zatim slede box i kick-box (ali oni su malo vise »demolirajuci« u odnosu na predhodno pomenuti). Za ostale sportove je potreban dugi niz godina vezbanja, da bi ih mogli primeniti.

Zeleo bih da vam malo pojasnim termin Vale Tudo, sto u prevodu znaci »sve dozvoljeno«:

Krajem 60-ih prošlog veka, BJJ je zapao u krizu. Zbog surovosti, na televiziji je zabranjena emisija »Heroji ringa« gde su prikazivane Vale Tudo borbe (borbe bez pravila) između predstavnika različitih stilova, na kojima je BJJ neprikosnoveno vladao.

Da bi se obezbedio opstanak i dalji razvoj BJJ, usvojena su pravila borenja i bodovanja tehnika. Najvažnije od svega je to što su sportska pravila uspela da sačuvaju realnost i atraktivnost izvornog BJJ. Uskoro u Brazilu su otpočeli prvi turniri BJJ sporta.

Tron na svetskoj sceni borenja BJJ je zauzeo 1993.god, kada Rorion Gracie, u Americi organizuje prvi turnir u borbi bez pravila, Ultimate Fight Championship.

Predstavnik BJJ na tom turniru bio je Royce Gracie (Heliov četvrti sin). Do danas, na UFC turnira, Royce je jedini borac koji je pobedio na tri turnira i otišao neporažen sa 11 pobeda i jednim nerešenim rezultatom.

Usledili su slični turniri širom sveta na kojima su tada dominirali BJJ borci. U Japanu je 1997. god organizovan prvi Pride turnir, a pobednik je bio Ricson Gracie. Nakon njega slede brojni veliki borci: Mario Sparry, Sacuraba, Igor Vovchancyn, Mirco Crocop, Minotauro, Emilianenko Fedor itd... Treba naglasiti da je u proteklom periodu doslo do sublimacije BJJ, Rvanja, Judo-a i Tai-boxa tako da sada svi borci vezbaju sve ovo pomenuto. Danas je nemoguce pobediti na nekom znacajnijem turniru ove vrste, ako borac nije vrsni pozanvalac svih ovih vestina.

Kod nas je od 2000.god, organizovano nekoliko sličnih turnira, a dva naša najpoznatija i još uvek neporažena borca su Miodrag Petković-Pele i Miljan Djurašinović-Tasmanijski djavo.
 
Sa Milosem se skoro sasvim slazem, a o tome sam i pricao: na ulici nikada ne znas kada pocinje tuca, ko sta zna, ko je na sta sopremani i sta ce koristiti u tuci! Svako pravilo, pa makar se radilo i o Ultimate Fightu je ogranicavajuce i nerealno.
Sta da vam kazem, svi spominjete "kafansku tucu". To je nesto najzesce i najstrasnije. Bolje da se nikada ne nadjete u toj situaciji. Mada i tu postoje odredjena pravila, a prvo je da imas zid iza ledja itd... Moj savet je: izbegavajte takve kafane (smesno ali veoma korisno). Poznavao sam coveka koji je ostao paralizovan jer mu je u kafanskoj tuci razbijena flasa o glavu.
Znajte, kad se pobijes na ulici, sve je moguce, pa i da pogines, ali i da ubijes nekoga (iz nehata)!!!
 
StepskiVuk:
Sto se tice godina i treniranja, tu nema pravila. Pitanje je jedino koliko istinski nesto zelimo. Verujte mi da ljudi i u 40-50 godina pocinju da treniraju pojedine borilacke sportove. Normalno da je tada tesko racunati na neki vrhunski uspeh, ali je vrlo lako postici prosecan nivo. Skoro svi dolaze na borilacke sportove da bi naucili da se odbrane. To je samo prvi motiv. Kasnije taj motiv prerasta u nesto lepse, a to je zelja za usavrsavanjem sebe. Normalno je da neko ko napreduje moze i lakse da racuna na samoodbranu. Medjutim, samoodbrana i sport su dva razlicita pojma i ne treba ih brkati. U samoodbrani ne postoje pravila i sve je dozboljeno! Iz licnog iskustva znam da se najbrze uci BJJ, pa zatim slede box i kick-box (ali oni su malo vise »demolirajuci« u odnosu na predhodno pomenuti). Za ostale sportove je potreban dugi niz godina vezbanja, da bi ih mogli primeniti

u kom smislu demolirajuci? demoliraju onog ko ih trenira ili drugu stranu u sukobu...? Pitam, jer je govoreno o godinama kada se nesto vezba, pa ako treba da demoliraju mene (tj moje zdravlje) da znam...

Inace, ako u Novom Sadu krenem na thai-box, pomaze li to za kasniji prelazak na BJJ (posto mislim da nema BJJ u NS). Gde onda uciti lock-ove? judo ili nesto drugo...? prosto receno: BJJ mi je uskracen, a thai-box i mnoge "rvacke/hvatacke" vestine dostupne, pa me interesuje od koje bi bilo najvise koristi...
 
pa pazi nemas nigde kod nas da treniras thai box...imas da radis kickbox sa kolenima :) sto def nije thai box :)

...sto se mene tice ako hoces da se bavis necim kombinovanim...vidi sta ti bolje ide...udaracke ili partirne vestine...pa onda vidi cemu ces vise da se posvetis...

...moj savet je box+bjj,judo,rvanje+da te neko nauci da radis 2-3 udarca nogom...i to je to...
 
gnjec:
pa pazi nemas nigde kod nas da treniras thai box...imas da radis kickbox sa kolenima :) sto def nije thai box :)

...sto se mene tice ako hoces da se bavis necim kombinovanim...vidi sta ti bolje ide...udaracke ili partirne vestine...pa onda vidi cemu ces vise da se posvetis...

...moj savet je box+bjj,judo,rvanje+da te neko nauci da radis 2-3 udarca nogom...i to je to...

na sajtu http://www.aikidovojvodina.co.yu/ kliknes na opciju raspored treninga i oni tamo kazu da imaju tajladski box... ne znam, treba proveriti... kad odem u NS sledeci put videcu...

meni vec sad deluju primamljivije "partirne" vestine ( to su one hvatacke, jel? :mrgreen: kao npr judo) ali toliko sam cuo o efikasnosti boxa u realnim situacijama (+ za relativno malo vremena se nauci), da ne bih to da propustim... (svakako mi deluje korisno znati i solidno udariti)

hvala na ovim savetima, ali zar nisi upravo ti rekao da mi je kasno za box??? :shock:
 
pazi ovako...trening thai-box-a ne moze da traje sat vremena...

...ovo mi izgleda kao neki lik koji je trenirao kick..pa naucio kolena i ajde da drzim treninge...

...moras da shvatis da je thai box vestina koja se uci...i mnogo je zeznuta stvar a zahteva mnogo tvrdo telo...

...negde si naveo da imas 25 godina...pa pazi u tim godinama ti je manje vise kasno da se bavis tako necime...ali uvek mozes da probas...


...samo moras da shvatis da box klubovi ne primaju svakoga...najcesce ljude koji ce da se takmice za njih..retko rekreativce
 
gnjec:
pazi ovako...trening thai-box-a ne moze da traje sat vremena...

...ovo mi izgleda kao neki lik koji je trenirao kick..pa naucio kolena i ajde da drzim treninge...

...moras da shvatis da je thai box vestina koja se uci...i mnogo je zeznuta stvar a zahteva mnogo tvrdo telo...

...negde si naveo da imas 25 godina...pa pazi u tim godinama ti je manje vise kasno da se bavis tako necime...ali uvek mozes da probas...


...samo moras da shvatis da box klubovi ne primaju svakoga...najcesce ljude koji ce da se takmice za njih..retko rekreativce

ovo je velik minus za mene! mislim, definitivno ne planiram takmicenja - hvala za info.

jedan moj drug je krenuo na aikido sa svojih 22-23 godine, pa se nadam da ce i za mene matorog biti mesta negde u judo-u...

ko sto rekoh, osudjen sam na NS, pa cu jos videti sta i kako trenirati.

kad si rekao za thai-box da "zahteva mnogo tvrdo telo", kazi mi ima li kakvih pretpostavki za judo, jujitsu, bjj, "obicni" box i sl
 
pa pazi...za judo,jj isto treba da steknes neku cvrstinu zbog padova...a za box..pa i tu ti treba cvrsto telo...i da se naviknes da primis udarac..

...a to sto pricas za aikido...aikido u svakom slucaju nije naporan kao sto su thai box ili box..a i treba ti manje snage nego za judo ili jj
 
ODGOVOR ZA NOVI SAD:
U NS imas i BJJ i Thai-box! Thai-box vodi gospodin Jotic, koji je kod nas mozda i najbolji strucnjak za to! BJJ vode braca Mihajlovic. Raspitaj se malo pa ces ih verovatno pronaci. Ako odes na Thai-box potrazi Iliju inace i on trenita BJJ.
Kao prvo moras da odredis, zasto zelis nesto da treniras! Sto se tice tvojih godina nije ti kasno cak ni da postanes takmicat. Pitanje je samo koje ces uspehe ostvariti. Zapamti kontaktni udaracki sportovi podrazumevaju zadavanje ali i primanje udaraca. Verujem da shvatas sta to znaci?! BJJ je naporan i zahtevan sport, ali nema toliko povreda.
Sto se tice aikidoa, pokusaj da to ne treniras!!!
 
StepskiVuk:
ODGOVOR ZA NOVI SAD:
U NS imas i BJJ i Thai-box! Thai-box vodi gospodin Jotic, koji je kod nas mozda i najbolji strucnjak za to! BJJ vode braca Mihajlovic. Raspitaj se malo pa ces ih verovatno pronaci. Ako odes na Thai-box potrazi Iliju inace i on trenita BJJ.
Kao prvo moras da odredis, zasto zelis nesto da treniras! Sto se tice tvojih godina nije ti kasno cak ni da postanes takmicat. Pitanje je samo koje ces uspehe ostvariti. Zapamti kontaktni udaracki sportovi podrazumevaju zadavanje ali i primanje udaraca. Verujem da shvatas sta to znaci?! BJJ je naporan i zahtevan sport, ali nema toliko povreda.
Sto se tice aikidoa, pokusaj da to ne treniras!!!


hvala na odgovoru!

drago mi je to sto cujem za bjj!

takodje hvala i gnjec-u! ;)
 
Pitanje za Stepskog vuka
Iz prethodne price shvatio sam da si trener, e sada me zanima da li se na tvom treningu kombinuju sve borilacke vestine koji si trenirao (mislim ono najbolje od njih) ili je to ipak trening samo jedne vestine.Mislim da bi to bila idealna kombinacija za samoodbranu.Takodje me zanima tvoj stav o Krav magi mislim da je ovo pitanje na neki nacin u prizmi brazilskog iz prostog razlog jer je jedini trener ove vestine kod nas ujedno i trener brazilske jiu jitse.Zanima me pre svega da li je ovo realna vestina kao i da li u sebi sadrzi elemente jiu jitse.
Voleo bih da cujem i tvoj komentar kao i komentare drugih o tome. :)
 
ja treniram krav magu...

jeste jovan trener bjj...a instruktor krav mage...i mogu da kazem da u parteru ima elemenata bjj...ali su opet malo izmenjene...da kazemo mnogo surove jer su realne

...pazi ja sam dugo trenirao box,kickbox,jkd i mogu da kazem da je krav maga realna...veoma realna..ja sam odusevljen...
 
DRAKO:
Pitanje za Stepskog vuka
Iz prethodne price shvatio sam da si trener, e sada me zanima da li se na tvom treningu kombinuju sve borilacke vestine koji si trenirao (mislim ono najbolje od njih) ili je to ipak trening samo jedne vestine.Mislim da bi to bila idealna kombinacija za samoodbranu.Takodje me zanima tvoj stav o Krav magi mislim da je ovo pitanje na neki nacin u prizmi brazilskog iz prostog razlog jer je jedini trener ove vestine kod nas ujedno i trener brazilske jiu jitse.Zanima me pre svega da li je ovo realna vestina kao i da li u sebi sadrzi elemente jiu jitse.
Voleo bih da cujem i tvoj komentar kao i komentare drugih o tome. :)

Prvo cu ti odgovoriti u vezi samoodbrane. Pre nesto vise od dve godine sam prestao da drzim samoodbranu. Razlog je nedostatak slobodnih termina za treniranje. Samoodbrana je bila koncipirana na osnovama BJJ, Judo-a, Rvanja i Thai-boxa. Medjutim, kako su mi na treninge dolazile i devojke, bilo je potrabno »ogoliti« te vestine i izvuci samu sustinu iz njih. U prevodu, jednoj devojkci je izuzetno tesko da se odbrani, ako je nezne i krhke gradje, pa makar trenirala bilo koji sport. Upravo zato, sve tehnike moraju da budu maximalno efikasne, udarci u genitalije, vitalne tacke itd. Moguce da cu ponovo pokrenuti sve ovo, ako nadjem novu salu. Evo prilike, da sve vas zamolim da mi javite ako ima negde u gradu slobodna sala.

Sto se tice Krav Mage, znam da nju vodi Jovan Manojlovic. Ja se licno nikada nisam interesovao za tu vestinu i ne mogu da ti kazem puno o njoj. Znam da je izuzetno realna (molim da ovo ne mesate sa terminom »realni Aikido«, jer je Krav Maga razlicita!!). Kako Jovana veoma dobro poznajem licno, znam da on ne bi radio nesto sto nije veoma vredno, a posto je u BJJ vrhunski trener a i veliki vizionar, to verujem da je takav i u Krav Magi.
 
@stepski vuk
sto se tice jotica...jeste on veliki strucnjak..bio je cak i na tajlandu u kampu...ali trening thai-a od sat vremena????

..treniras veoma dugo tako da i sam znas da ne mozes tako jednu aktivnu vestinu koja na sve to trazi i puno razgibanosti da drzis sat vremena...
...a opet ne verujem da se jotic lomi oko svojih...domaca kick scena je totalno propala...tako da je to nesto cime se def ne treba baviti...
 

Back
Top