Ne sudite

Jasna

Stara legenda
Moderator
Poruka
82.845
Zato ne sudite ništa prije vremena dok ne dođe Gospodin koji će iznijeti na vidjelo što je sakriveno
u tami i razotkriti nakane srdaca. I tada će svatko primiti pohvalu od Boga
Korinćanima 4,5

Ne sudite i nećete biti suđeni. Ne osuđujte i nećete biti osuđeni. Praštajte i oprostit će vam se
(Luka 6,37)

Ne sudite da vam se ne sudi;
Matej 7,1

Jer, ko smo mi da sudimo?
Na toliko mesta piše da ne sudimo, a mi ipak neprestano sudimo. Ponajviše sebi sudimo.
Pogrešni smo, nedovoljni, nedostojni. Nešto bi da menjamo, da postanemo bolji.
A to se ne traži, već se traži da se bdije i da se ne sudi.

Ko ili šta je to što nas tera da sudimo uprkos savetu da to ne činimo?

Ko ili šta je to što istovremeno vidi samo greške, i misli da zna šta je Bogu po volji i kako Bog
razmišlja?
 
Zato ne sudite ništa prije vremena dok ne dođe Gospodin koji će iznijeti na vidjelo što je sakriveno
u tami i razotkriti nakane srdaca. I tada će svatko primiti pohvalu od Boga
Korinćanima 4,5

Ne sudite i nećete biti suđeni. Ne osuđujte i nećete biti osuđeni. Praštajte i oprostit će vam se
(Luka 6,37)

Ne sudite da vam se ne sudi;
Matej 7,1

Jer, ko smo mi da sudimo?
Na toliko mesta piše da ne sudimo, a mi ipak neprestano sudimo. Ponajviše sebi sudimo.
Pogrešni smo, nedovoljni, nedostojni. Nešto bi da menjamo, da postanemo bolji.
A to se ne traži, već se traži da se bdije i da se ne sudi.

Ko ili šta je to što nas tera da sudimo uprkos savetu da to ne činimo?

Ko ili šta je to što istovremeno vidi samo greške, i misli da zna šta je Bogu po volji i kako Bog
razmišlja?

Budite mudri kao zmije i bezazleni kao golubovi;

dakle prosudjujte ali ne sudite ljudima.
jer kojim sudom sudite, tim ce vam sudom biti sudjeno.
Zato je dobar savet gresnima da ne sude.(Ko se maca lati od maca ce poginuti).
Ko si ti da drugima sudis buduci da i sam gresis?
Neka to radi onaj ko je za to merodavan i ciji je to posao.
ko si ti da se utrpavas?
Ako dakle cekas na milost,budi milostiv.Jer od tvoje milosti zavisi koliko ces na sudu biti pomilovan.
I milosti se moras udostojiti.Nedostojni je ne primaju.


Bog je sudija.
 
Poslednja izmena:
Budite mudri kao zmije i bezazleni kao golubovi;

dakle prosudjujte ali ne sudite ljudima.
jer kojim sudom sudite, tim ce vam sudom biti sudjeno.
Zato je dobar savet gresnima da ne sude.(Ko se maca lati od maca ce poginuti).
Ko si ti da drugima sudis buduci da i sam gresis?
Neka to radi onaj ko je za to merodavan;
Bog je sudija.

A odnosili se to i na samog sebe? I ja sam čovek kao i svi drugi, pa ako ne mogu
njima da sudim odakle bih mogla da sudim sebi?
 
To je odgovor - sebi.

Sve radiš kako bi zadovoljio ego - i sudiš i opraštaš.

Da, jednako je to ego. I kada kažem da sam divna i kada kažem da sam grozna.
Ali odgovor sam ne pomaže. Čak i da ne poverujem drugima, nego da se za sebe uverim
da jeste tako, odgovor je obmana. On čini da više ništa ne preduzimam. Imam odgovor
i zadovoljna sam. Đavo ima bezbroj imena. Čim imenuješ zaustaviš se.

Kako da ostanem zapitana uvek? Da ne objasnim sebi ''ah da, to je ego'' nego da
bdijem neprestano?
 
Da, jednako je to ego. I kada kažem da sam divna i kada kažem da sam grozna.
Ali odgovor sam ne pomaže. Čak i da ne poverujem drugima, nego da se za sebe uverim
da jeste tako, odgovor je obmana. On čini da više ništa ne preduzimam. Imam odgovor
i zadovoljna sam. Đavo ima bezbroj imena. Čim imenuješ zaustaviš se.

Kako da ostanem zapitana uvek? Da ne objasnim sebi ''ah da, to je ego'' nego da
bdijem neprestano?

Pa ukoliko shvatiš da u tvom sudu ili praštanju glavnu ulogu igra ego, ukoliko postaneš svestan toga svaki put kada nađeš potrebu da sudiš ili praštaš, već si na dobrom putu da to ne činiš. Budiš se...Nivo svesnosti se i podiže stepenom budnosti.
 
Zato ne sudite ništa prije vremena dok ne dođe Gospodin koji će iznijeti na vidjelo što je sakriveno
u tami i razotkriti nakane srdaca. I tada će svatko primiti pohvalu od Boga
Korinćanima 4,5

Ne sudite i nećete biti suđeni. Ne osuđujte i nećete biti osuđeni. Praštajte i oprostit će vam se
(Luka 6,37)

Ne sudite da vam se ne sudi;
Matej 7,1

Jer, ko smo mi da sudimo?
Na toliko mesta piše da ne sudimo, a mi ipak neprestano sudimo. Ponajviše sebi sudimo.
Pogrešni smo, nedovoljni, nedostojni. Nešto bi da menjamo, da postanemo bolji.
A to se ne traži, već se traži da se bdije i da se ne sudi.

Ko ili šta je to što nas tera da sudimo uprkos savetu da to ne činimo?

Ko ili šta je to što istovremeno vidi samo greške, i misli da zna šta je Bogu po volji i kako Bog
razmišlja?

"Ne sudite" u smislu da u srcu ne pridrzavas mrznju ka nekom, ali mora da se rasudjuje jer se isto tako kaze "uklanjaj se od zlog"....dakle ti moras da najre rasudis da je nesto zlo (za tebe zlo, tvoje bliznje isl.) i da se udaljis od njega, a ne da "sudis" klasicno ili da upires prstom kao sto se cesto cini.
 
"Ne sudite" u smislu da u srcu ne pridrzavas mrznju ka nekom, ali mora da se rasudjuje jer se isto tako kaze "uklanjaj se od zlog"....dakle ti moras da najre rasudis da je nesto zlo (za tebe zlo, tvoje bliznje isl.) i da se udaljis od njega, a ne da "sudis" klasicno ili da upires prstom kao sto se cesto cini.

Ko rasuđuje?
Ko se sad to opire i bori da zadrži ulogu sudije, ne klasičnog nego malo blažeg'
Uvek traži način da se izvuče.

Šta ako u tebi postoji nešto što već zna odvajkada i šta je dobro i šta loše za tebe?
Nije li nepoverenje u Tvorca sumnja da nas je u svet pustio nespremne?
 
Ko rasuđuje?
Ko se sad to opire i bori da zadrži ulogu sudije, ne klasičnog nego malo blažeg'
Uvek traži način da se izvuče.

Šta ako u tebi postoji nešto što već zna odvajkada i šta je dobro i šta loše za tebe?
Nije li nepoverenje u Tvorca sumnja da nas je u svet pustio nespremne?

Nije to nepoverenje i bas da ne bismo bili nespremni, zato se i kaze "budite bezazleni kao golubovi a mudri kao zmije"...i ja to tumacim tako da covek treba da ima svoje misljenje o svemu sta je zlo a sta dobro, dakle da prosudi, ali ne treba (ili ne zadugo) da mrzi na coveka i da (o)sudi. Jer pokajanje tog coveka (bas kao i nas samih kad za nesto nismo u pravu, pogresimo i sl.), i prastanje na osnovu toga jeste i sustina hriscanstva, a ustvari i sustina zivota, pa ma koje vere neko bio ili ne bio jer ne moze se pamtiti (zlopamtiti) dugo sve sto je lose, ali treba izvlaciti pouke zarad izbegavanja daljih gresaka.I to nije "izvlacenje", vec postupanje da bi bilo bolje.
 
Pa ukoliko shvatiš da u tvom sudu ili praštanju glavnu ulogu igra ego, ukoliko postaneš svestan toga svaki put kada nađeš potrebu da sudiš ili praštaš, već si na dobrom putu da to ne činiš. Budiš se...Nivo svesnosti se i podiže stepenom budnosti.

Može li budan čovek da uradi nešto loše ili da na bilo koji način bude nedovoljan, pogrešan,
nerazuman?

Mi imamo ideju da smo već budni i da imamo savest, koju treba nadograditi. Onda se čitav
rad na sebi svodi na neko upinjanje da postanemo bolji, da nešto promenimo, ispravimo.
Silno gubljenje vremena i energije. Zabava koja može trajati večno, a da se nikuda ne stigne.
Čak smo i savet ''ne sudi'' prilagodili toj zabavi, tako da se trudimo da ne sudimo drugima,
ali da sebe sahranimo samokritikama.
 
Nije to nepoverenje i bas da ne bismo bili nespremni, zato se i kaze "budite bezazleni kao golubovi a mudri kao zmije"...i ja to tumacim tako da covek treba da ima svoje misljenje o svemu sta je zlo a sta dobro, dakle da prosudi, ali ne treba (ili ne zadugo) da mrzi na coveka i da (o)sudi. Jer pokajanje tog coveka (bas kao i nas samih kad za nesto nismo u pravu, pogresimo i sl.), i prastanje na osnovu toga jeste i sustina hriscanstva, a ustvari i sustina zivota, pa ma koje vere neko bio ili ne bio jer ne moze se pamtiti (zlopamtiti) dugo sve sto je lose, ali treba izvlaciti pouke zarad izbegavanja daljih gresaka.I to nije "izvlacenje", vec postupanje da bi bilo bolje.

Koliko mogu da shvatim ti praviš razliku između suditi i osuditi. I kažeš, ok ja ću malo da sudim
ali neću da osudim. Pa i ako osudim, neću dozvoliti da se to dugo u meni zadrži.

A ne kaže se ''ne osudi'' nego ''ne sudi''.
 
"Suditi" se moze i u mislima - "prosudjivanjem" , razmisljanjem u vidu "procenjivanja neke ispravnosti ili neispravnosti" , a posebno ako nas tome rukovodi neki interes koji se udaljio od objektivnosti ili nepristrasnosti , nekoristoljubivosti ma koje vrste ...

A tek je posebna prica ako "sudimo" recima ili (ne)"delima" ...

"Ne sudite " , jer se i kaze :

"...Evanđelja

Prva Poslanica SVETOG Apostola Pavla Solunjanima 5:1-8

1. A o vremenima i rokovima, braćo, nije potrebno da vam se piše;

2. Jer vi sami dobro znate da će Dan Gospodnji doći kao lopov u noći...." ...
 
"Suditi" se moze i u mislima - "prosudjivanjem" , razmisljanjem u vidu "procenjivanja neke ispravnosti ili neispravnosti" , a posebno ako nas tome rukovodi neki interes koji se udaljio od objektivnosti ili nepristrasnosti , nekoristoljubivosti ma koje vrste ...

A tek je posebna prica ako "sudimo" recima ili (ne)"delima" ...

"Ne sudite " , jer se i kaze :

"...Evanđelja

Prva Poslanica SVETOG Apostola Pavla Solunjanima 5:1-8

1. A o vremenima i rokovima, braćo, nije potrebno da vam se piše;

2. Jer vi sami dobro znate da će Dan Gospodnji doći kao lopov u noći...." ...

Kad već pomenu noć. Meni je onaj prvi citat veoma interesantan. ''dok ne dođe Gospodin koji će iznijeti
na vidjelo što je sakriveno u tami i razotkriti nakane srdaca''
Jer nije nam sve vidljivo. Ne vidimo sebe jasno, niti u celosti. I kako onda tako u mraku tapkajući
da bilo šta premeštamo? Ne znamo ni šta je s čim povezano ni zašto je baš tu.

Eto tako. :kafa:

 
Koliko mogu da shvatim ti praviš razliku između suditi i osuditi. I kažeš, ok ja ću malo da sudim
ali neću da osudim. Pa i ako osudim, neću dozvoliti da se to dugo u meni zadrži.

A ne kaže se ''ne osudi'' nego ''ne sudi''.

Pa ne bas. "Suditi"znaci ipak pridrzavati neku mrznju u srcu tako ja bar to vidim i stalno se podsecati necije greske. Dok rasudjivati znaci da imamo svest da nesto nije dobro ali ne mrzimo. Neka drustveno neodgovorna ponasanja moraju se osuditi to je jasno, ali ne da se i zlopamti pa stalno prica npr. "A eno ga onaj sto je ukrao sibice iz trafike"....ako on to vec odavno ne radi i pokajao se za to svoje delo tj. proslo je dugo vremena kako to ne radi. Ili npr. "on je bivsi robijas" i sad, kao informacija u redu, ali kao osuda da se ljudi s njim ne bi pozdravljali, druzili, ne (ako vis ene radi dela za koja je otisao u ropstvo).

Ali nisam se zato vratila na ovu temu toliko, koliko sto sam od pocetka trazila jedan citat za nju, i napokon ga nasla. Evo sta kaze poc. patrijarh Pavle o tome i u tome je neka dublja sustina svega (osim ove moje "svetovnije" tj. povrsnije opisane) :

„Пре него што почнеш судити о мени и мом животу, обуј моје ципеле и иди мојим путем! Прођи улице, брда и долине! Осети бол и срећу! Прођи године кроз које ја пролазим, падни преко сваког камена који се мени нашао на путу! Устани увек поновно и иди истим путем, као што и ја радим! И тек ми онда можеш судити.“

http://www.manastir-treskavac.com/patrijarh-pavle-izreke/
 
Izvinjavam se sto upadam nepozvana..kako se pobuna protiv sistema nepravde moze uklopiti u ovo ucenje?
Ako ne sudim, znaci li to da ne smijem da mijenjam stanje koje ne zadovoljava osnovne moralne i zivotne potrebe pojedinca, bio on vjernik ili ne bio?
Osudjuje li vase ucenje svaku revoluciju?
 

Back
Top