Jel zna neko, koliko se krece izgradnja kuce po kvadratu?

Vladimir983

Primećen član
Poruka
974
Dakle ne montazna, vec zidana kuca od bloka i cigle.S tim sto bi spoljni zidovi bili sendvic tj. kombinacija bloka iznutra, cigle spolja a izmedju stirodur 5cm.Unutrasnji zidovi bi bili od blokova.Visina plafona u prizemlju 3 metra, na spratu 2.80.Bruto povrsina kuce, dakle u osnovi 100kv,odnosno neto po 75kv u prizemlju i spratu.Drveno stepeniste bi zauzimalo oko 8 kvadrata.Spolja bi stavio onu fasadu prskanu sa jezom, a u sokli bi stavio pikovanu, kao sto se nekad radilo, na starinski nacin.Krov koji je uvucen u konstrukciju, trebalo bi da bude na 6 voda...valjda.Prozore i vrata bi stavio iskljucivo drvene, sa preckama.Ovako sam zamislio fasadu, pa ako ima ovde neki arhitekta koji bi mi okvirno rekao cenu izgradnje...
Da li uopste takva kuca moze da se napravi za oko 65 hiljada evra?Plac i temelj sa mrtvom plocom vec imam.

DSC01185.jpg
 
Poslednja izmena:
Nisam stručna za to,ali zanimljiva tema.Meni se čini da je 65 000 malo,jer je to velika kuća a gradio bi sa blokom i ciglom.Što ne gradiš sa ytong blokovima ?
Nesto ne volim te novotarije, siporeks ytong...Ni blok ne volim,ali sta ces kad je nuzno zlo.Da imam lovu, celu bi je sagradio od pune cigle.
Pazi, unutra ne bih nesto ludovao, tipa - spanske plocice, italijanske cesme, francuske tapete i ostale gluposti...vec bi je sasvim racionalno uredio, bez kicanki i ludorija.Dakle sasvim obicne stepenice za sprat, evo bas ovakvog tipa, sa najjednostavnijim drvenim gelenderom:
stepenice1.JPG


Mislim da ta kuca i nije velika - dva stana po 75 kvadrata, za dva brata.To je neka normala, po meni..Sve preko toga je besnilo i izdrkavanje, da prostis.
A jel ti se svidja fasada, vec oko 3 godine mozgam i posle 20-ak bacenih crteza, mislim da sam dosao do najlepse ideje.
 
Od nekih ljudi sam cuo da se cena izgradnje krece od 300 do 500 evra po kvadratu.Ali mene buni jedna stvar - ne moze se, po kvadratu izgradnje, racunati prizemna kuca i kuca sa spratom.Prizemna kuca je najskuplja kuca, jer njoj treba temelj i krov.Spratu temelj ne treba, jer ga prizemlje nosi i slepuje se na infrastrukturu prizemlja,a i pokriva ga krov, koji bi i ovako bio nad prizemljem da sprata nema.Jel tako?Pa onda ako cena izgradnje prizemlja, po kvadratu iznosi npr. 400 evra, za sprat bi bilo logicno da je oko 250.
Dakle za prizemnu kucu od 100 bruto kvadrata, potrebno je 40 hiljada evra, a za dodatni sprat oko 25 hiljada.To bi trebalo da bude negde 65 000.Posto ja vec imam temelj koji je mozda jedan od najskupljih delova na kuci i kostao me je blizu 6000 evra, mislim da bi bilo logicno da me ostatak ne bi trebao kostati vise od 60 000.Ali to je moja najgrublja procena.Zeleo bi kad bi se neki strucnjak, samo da nije neki nadri strucnjak (posto vidim da ovde takvih najvise ima) javio da mi okvirno preracuna koliko bi izasla gradnja takve kuce.
 
Poslednja izmena:
Ne moraš da ih voliš. Voliš punu ciglu.

Imaj u vidu da se svaka ljubav plaća. Danas voliš punu ciglu i gradiš od nje kuću. Sutra ti stižu visoki računi za grejanje. To je ovde cena ljubavi.

A siporeks mi je izolacija do mojega isto ko i kineski ytong.Moze sendvic da se napravi i od pune cigle...25cm zida, pa preko 6 cm stirodura, pa na to jos jedan red 12 cm cigle i preko toga fasada.I imas tvrdjavu od kuce, a uzgred i toplo.Samo sto nisam bas toliki bogatas da bi se puvao sa takvim necim.
I kako mozes da kazes da sendvic nije dobar zid, blok - stirodur - puna cigla.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ja sam lepo pitao da mi neko skolovan za tu oblast kaze - koliko bi okvirno kostala izgradnja kuce koju sam opisao.I naglasio sam da mi nadri-strucnjaci ne komentarisu temu.Nemojte vi meni pametovati o tome sta je lepo i kvalitetno, znam ja dobro sta je trajno i kvalitetno, a sta nije.Da je siporeks dobar i crkve bi se pravile od njega.Zasto crkva traje hiljadu godina - zato sto se ne pravi od ytonga, stiropora i plastike.Zasto na njih ne stavljaju plasticni, vec bakarni krov - zato sto traje 200 godina.Kvalitetna kuca od pune cigle, uz dobro odrzavanje, moze trajati i 300 godina.To samo ovde nasi debili ruse kuce kad im prodje 70 godina, dok se u normalnom svetu ljudi ponose sto zive u kucama iz 1800 - i neke.Jeste gledali u Londonu, citava naselja iz 1750 godine, sve kuca do kuce poredjano kao pod konac.Nijedna da je srusena.A kod nas Kim Dzon J-tong made in Koreja...ma mi smo bre moderan narod, nema sta.
I ko bi sutra kupio takvu kucu.Ljudi bre beze od toga i od onih montaznih baraka, ko djavo od krsta.
Sutra da negde zapne i da moras da prodas kucu, naravno da ces pre naci kupca za onu zidanu od opeke, sa bakarnim olucima, pikovanom fasadom, stolarijom od slavonske hrastovine, nego za montaznu baraku.Na istoj lokaciji, ova klasicno gradjena kostace 200 hiljada evra, a montazna ce kostati 80 hiljada.I tada je niko nece hteti.
Moja je parola, kad se kuca gradi, onda je treba napraviti tako da po zavrsetku duplo vise vredi, nego sto je u nju ulozeno.To se nekada tako i radilo ovde.
Danas se svi trpaju tamo gde ne treba i pametuju, misle da su neke velike arhitekte...A 90% njih i ne zna sta je to lepo.Ljudi su potpuno izgubili osecaj za lepotu...nisam skoro video da je neko napravio lepu kucu.Cak i oni sto leze na parama, glupi su da naprave nesto lepo.Skarabudze neku skalameriju od iljadu kvadrata, koja ne lici ni na sta.Ni danasnje arhitekte nemaju veze sa dizajniranjem lepih kuca.Oni su ko kafanske pevaljke, samo daj pare...Nekada su to bili veliki umetnici.
 
Poslednja izmena:
kao prvo ne valja STIRODUR

nije parapropustan

STIROPOR

i to 10 cm

a cenu mozes i sam izracunati

cigla je jedna kosta 13 din

pa metar kvadratni kosta 1430 ili 715 din, dal ces punu ciglu ili na pola

na kant nemoj zidati , previse je slabo

giter blok je 900din kvadrat ( uza strana posto se radi sa izolacijom)

i eto cena kvadrata zida je 900+ 715+ 400(stiropor) = 2015

dodaj jo malter koji kosta oko 300 din i kvadrat je OKO 20 EVRA

- - - - - - - - - -

a ako ces punu ciglu 1430 + 400 ( onda mozes i 15 cm stiropora 600 , moze spolja ) = 1830 ( 2030)

blokovi nisu potrebni u toj jednacini

- - - - - - - - - -

20evra kvadrat puta 200 kvadrata = 4000 evra spoljni zidovi

unutrasnji moze na pola cigle , bez izolacije , oko 1000 din po kvadratu tj 8 evra, oko 200 metara je 1600 evra plus 4000 = 5600 za zidove
 
Poslednja izmena od moderatora:
Да сам ја на твом месту не бих се зезао комбинацијом сендвич зида мали гитер блок и цигла већ купио бих термо блок 25. Брже зидање и исплативије. После ставиш стиропор најмање 10 цм и фасада и све супер.
 
Да сам ја на твом месту не бих се зезао комбинацијом сендвич зида мали гитер блок и цигла већ купио бих термо блок 25. Брже зидање и исплативије. После ставиш стиропор најмање 10 цм и фасада и све супер.

A ne...Mene ovde neki ne kapiraju.Upravo mi i jeste poenta svega da od spolja bude cigla.Jer bi na kraju stavio onu prskanu fasadu gore, a u sokli pikovanu.To je neizvodljivo na stiroporu.I sto se svi nesto hvatate termoizolacije ko pijan plota??Zime ionako sve krace traju i nisu vise tako jake kao nekada, a i letnje dane provodio bi uglavnom u dvoristu.Tako da mi nije jasno cemu tolika halabuka oko grejanja.
 
sve je izvodljivo na stiroporu

izolacija je sjajna stvar , sto bi trosio 500 evra po sezoni kad mozes 200

zasto da ti duva klima kad mozes spavati u ladovini

Ja mislim da bi bila prilicno dobra usteda i sa sandvic zidom.Blok je 20, stiropor 6 i cigla12cm.Kad se omalterisu obe strane, debljina bi dosla na oko 42cm.Ako to nije dovoljno za spoljni zid, onda da ga yebes vala.
Do 25-te godine sam stanovao u garsonjeri, gde se vlaga penjala do plafona, a niz zidove curila voda.Ako sam to preziveo, sve drugo ce mi biti svakako bolje, a reumu mi vise ne moze izleciti nijedna termoizolacija, ma koliko da je debela :)
A drugo, ova kuca podseca malo na one stare manje predratne vile, pa mi je nekako glupo preterivati sa tolikim stiroporima, posebno tamo gde bi isla fasada.To bi izgledalo ko mercedes od plastike.
 
Poslednja izmena:
Pre nego sto uopste krenes da radis, izvadi gradjevisnku dozvolu. Objekti koji nisu vidljivi na satelitskom snimku iz 2015. godine ne mogu da se legalizuju, vec ce biti sruseni, kad tad, tako da pod obavezno zavrsi taj deo posla.

Koliko ce gradnja da te kosta, to ne moze niko da ti kaze, cak i sa projektom, gde imas jasno definisanu kolicinu materijala, obim radova, itd. ima odstupanja od jedno 10-20%.

Sendvic zid je ok, a izolacija ti je i te kako potrebna. Razlika u ceni izmedju 6cm stiropora i 10cm stiropora je mozda 200 dinara po kvadratu, i to ti je u celoj prici jedini trosak koji dize cenu izolacije. Zasto ne Ytong blokovi? Jesu malo skuplji, ali sa sendvic zidom bi bili pun pogodak. Pri tom, smanjuju troskove unutrasnjih radova, nije potrebno malterisati zidove, vec je moguce odmah preci na gletovanje.
 
Od nekih ljudi sam cuo da se cena izgradnje krece od 300 do 500 evra po kvadratu.Ali mene buni jedna stvar - ne moze se, po kvadratu izgradnje, racunati prizemna kuca i kuca sa spratom.Prizemna kuca je najskuplja kuca, jer njoj treba temelj i krov.Spratu temelj ne treba, jer ga prizemlje nosi i slepuje se na infrastrukturu prizemlja,a i pokriva ga krov, koji bi i ovako bio nad prizemljem da sprata nema.Jel tako?Pa onda ako cena izgradnje prizemlja, po kvadratu iznosi npr. 400 evra, za sprat bi bilo logicno da je oko 250.
Dakle za prizemnu kucu od 100 bruto kvadrata, potrebno je 40 hiljada evra, a za dodatni sprat oko 25 hiljada.To bi trebalo da bude negde 65 000.Posto ja vec imam temelj koji je mozda jedan od najskupljih delova na kuci i kostao me je blizu 6000 evra, mislim da bi bilo logicno da me ostatak ne bi trebao kostati vise od 60 000.Ali to je moja najgrublja procena.Zeleo bi kad bi se neki strucnjak, samo da nije neki nadri strucnjak (posto vidim da ovde takvih najvise ima) javio da mi okvirno preracuna koliko bi izasla gradnja takve kuce.

Da li si ti 100% siguran da taj temelj moze da nosi spratnu kucu?

Sto se tice sendvic zida tu se debljina izolacije racuna kako ne bi imao vlagu u kuci.
Stiropor nije jedini materijal vec mozes da koristis staklenu ili kamenu vunu sto je skuplja varijanta.

Ciglom ne moras da zidas, sada se ona uglavnom koristi kao obloga tj. fasada.

Da li si racunao i hidroizolaciju?
 
Da li si ti 100% siguran da taj temelj moze da nosi spratnu kucu?

Sto se tice sendvic zida tu se debljina izolacije racuna kako ne bi imao vlagu u kuci.
Stiropor nije jedini materijal vec mozes da koristis staklenu ili kamenu vunu sto je skuplja varijanta.

Ciglom ne moras da zidas, sada se ona uglavnom koristi kao obloga tj. fasada.

Da li si racunao i hidroizolaciju?

Moze sedam spratova da nosi, 100% sam siguran.Dubina temelja metar i po, sirina stope 60cm, visina 40cm armatura rebrasta 16-ica, a u stubovima 12-ica.Jedna tona i trista kila gvozdja.U temelj sa mrtvom plocom sam stucao 6000 evra, sa tim stvarima se nije zezati.
 
Poslednja izmena:
kakva je sad situacija za gradnju po selima

nekad niko nije vadio dozvole , gradio je kako je ko hteo

Mozes ti da gradis, ali nikad neces moci da legalizujes i uvek ce taj objekat da bude potencijalna meta za rusenje. U mojoj opstini se sledece godine ruse 4 nelegalna objekta izgradjena prosle i ove godine, donet je plan rusenja, izdvojena sredstva iz budzeta, posto vlasnici nisu hteli da ih sruse, sada ce to uraditi opstina, a onda ce da naplati od njih. Stegni petlju, palti koliko treba uzmi dozvolu i gradi.

Zakon inace nece da se menja, zbog pregovora sa EU, mora da bude uskladjen sa njihovim zakonodavstvom, a izmedju ostalog se trazi da se resi pitanje bespravnih objekata i dat je rok do 2020. za legalizaciju, a ono sto ne bude moglo da se legalizuje ce morati da se rusi. Znam da je EU izdvojila sredstva za tu namenu za npr. Hrvatsku.

Temelj ti je odlican, tako i treba :)
 
Moze sedam spratova da nosi, 100% sam siguran.Dubina temelja metar i po, sirina stope 60cm, visina 40cm armatura rebrasta 16-ica, a u stubovima 12-ica.Jedna tona i trista kila gvozdja.U temelj sa mrtvom plocom sam stucao 6000 evra, sa tim stvarima se nije zezati.

Ne moze to da nosi 7 spratova ali mislim da bi bilo dovoljno za tvoje potrebe.

Mozda Elektrika moze da ti pomogne jer ima daleko vise iskustva od mene.
 

Back
Top