Trigliceridi ?

-vitamin

Primećen član
Banovan
Poruka
872
Godinama sam imao nizak nivo triglicerida i holesterola , uvek neobichno - ispod
donje normalne granice , a chak i uz obilniju ishranu , nista se nije menjalo .
Lekari su mi govorili , da ni to nije dobro ali da ne znaju uzrok.
Medjutim , ove godine posle nekoiliko glavobolja i tezeg disanja , resio sam da
posle decenijske pauze ,ponovo uradim " nalaze ".
Rezultati su za mene bili porazavajuci , to jest trigliceridi preko 7 ,
a i holesterol preko granice .
Dali su mi nekakav lek , koji i ne pijem , i mislim da nekim prirodnim putem dovedem na
normalan nivo , mada ako vi znate za takvo resenje.
Ishranu nisam godinama menjao , i ne znam zbog chega je to povisenje ,
a posto ovde ima lekara imaju li oni nekakav predlog .
:(
 
cak je i net pametniji od belih mantilasa
Šta treba jesti kada su povećani holesterol i trigliceridi?
Holesterol i trigliceridi predstavljaju dva oblika lipida(masti)
Postoje dve vrste holesterola LDL "loš" i HDL "dobar" holesterol. Kada je nivo LDL holesterola visok, on počinje da se lepi za površinu krvnih sudova, ubrzava aterosklerozu i smanjuje elastičnost arterija. Zbog suženja arterija može nastupiti infarkt ili moždani udar. Pored holesterola na oštećenje srca deluju i povećani trigliceridi. Pročitajte kako smanjiti povećane holesterol i trigliceride ishranom.


VRSTA HRANE
DOZVOLJENA HRANA
ZABRANJENA HRANA
mleko i mlečni proizvodi
obrano mleko,jogurt, kiselo mleko,kefir, posni sirevi u malim količinama
punomasno mleko, ovčije mleko, pavlaka,šlag, puter, kajmak, punomasni sirevi
jaja
belance
žumance
hleb,peciva, testenina
crni hleb,raženi, hleb od celog zrna, graham, proja, pirinač
beli hleb, lisnato testo sa puterom i jajima, grickalice, smoki, peciva
meso, riba, plodovi mora
plava i bela riba, ćuretina i piletina, kuvana govedina, teletina i jagnjetina, divljač, dimljena šunka, pršuta, pileći narezak, ćureća prsa
masna svinjetina, govedina, jagnjetina, paštete, iznutrice, kobasice, salame, čvarci, slanina, mesne konzerve
povrće
sve vrste kuvanog povrća, bez masnoće, salate, soja i proizvodi od soje
krompir u svim oblicima
voće
jabuke, kruške, narandže, limun, mandarine, dunje, jagode,maline, kupine, borovnice....
groždje, banane, smokve, urme, kandirano i sušeno voće, orasi, bademi, lešnici
ulje i masti
maslinovo, sojino, kukuruzno, suncokretovo ulje
margarin, svinjska mast, loj
začini
svi začini
majonez, kečap
slatkiši
slatkiši sa veštačkim zasladjivačima, suvi kolači bez masti
šećer, med, marmelada, džem, torte, kolači, puding, sladoled, čokolada
pića
čaj i kafa bez šećera, mineralna voda, prirodni sokovi bez šećera
sva alkoholna pića, sokovi iz tetrapaka, gazirani sokovi, kakao i čokolada



- - - - - - - - - -

Količina triglicerida u krvi
Osobe sa povišenim nivoom triglicerida imaju uvećan rizik od kardiovaskularnih bolesti.
mg/dlmmol/lTumačenje rezultata
<150<1,69Normalan nivo, mali rizik
150 do 1991,7 do 2,25Povećan nivo
200 do 4992,26 do 5,65Visok nivo, visok rizik
Šta su to trigliceridi?
Trigliceridi su vrsta lipida tj. masti. Preciznije, trigliceridi predstavljaju lanac masnih kiselina visoke energije koji obezbeđuju veliki deo energije potreban za normalno funkcionisanje ćelija.
triglicerid.png
Primer triglicerida: levi deo - glicerol, desni deo od vrha prema dnu: palmitinska kiselina, oleinska kiselina, alfa-linolna kiselina, kemijska formula: C[SUB]55[/SUB]H[SUB]98[/SUB]O[SUB]6[/SUB].

Trigliceridi su glavni sastojak životinjskih i biljnih masti i ulja. Hemijski, trigliceridi su estri glicerola i masnih kiselina. Dobili su ime po tome što se tri masne kiseline vežu na tri hidroksilne skupine glicerola.
Masti su jedinjenja sa zasićenim masnim kiselinama (palmitinska, stearinska) te su zato pri sobnoj temperaturi u čvrstom ili polučvrstom agregatnom stanju, a ulja jedinjenja sa nezasićenim masnim kiselinama (oleinska, linolna, linolenska) pa su zato pri sobnoj temperaturi u tekućem agregatnom stanju.
Maslac je tipičan primer čistih triglicerida. Trigliceridi se unose u organizam ishranom, ali je organizam sposoban i sam da ih proizvede od viška ugljenih-hidrata (šećera) unetih hranom.
Veza između triglicerida i holesterola
Trigliceridi i holesterol su dve vrste lipida (masti). Primećeno je da je visok nivo triglicerida u organizmu praćen visokim nivoom lošeg LDL holesterola, a niskim nivoom dobrog HDL holesterola, iako to ne mora biti pravilo. Ova povezanost je naročito izražena kod starijih žena.
Kod žena pre menopauze nivo dobrog HDL holesterola je obično viši nego kod muškaraca. Dobar HDL holesterol uklanja loš LDL holesterol sa zidova krvnih sudova smanjujući time rizik od srčanog i moždanog udara. Kod većine žena nakon menopauze dolazi do sniženja dobrog HDL holesterola, a povišenja lošeg LDL holesterola što povećava rizik od bolesti srca (npr. ateroskleroza, infarkt) i moždanog udara.
Trigliceridi i holesterol su sastavni deo masti životinjskog porekla, što znači da se u organizam unose konzumiranjem mesa, mlečnih proizvoda, jaja i drugih životinjskih proizvoda. Holesterol se za razliku od triglicerida, ne javlja u mastima biljnog porekla.
Uzroci povišenih triglicerida
Najčešći uzroci su:

  • Nedostatak fizičke aktivnosti,
  • Gojaznost,
  • Preskakanje obroka pa onda konzumiranje količinski obilnih obroka,
  • Unos masne hrane,
  • Prekomerni unos ugljenih-hidrata (šećera) jer se od viška šećera u organizmu stvaraju trigliceridi,
  • Pušenje.
Hrana sa visokim nivoom triglicerida
Da bi se smanjila količina triglicerida neophodno je smanjiti unos:

  • Masne hrane (masno meso, čvarci, slanina, mesne konzerve, pašteta),
  • Pržene hrane,
  • Fast Food hrane (i slane i slatke),
  • Peciva, testenina, pica,
  • Belog brašna,
  • Grickalica (kreker, čips, smoki, kokice),
  • Maslaca (putera), margarina,
  • Punomasnog mleka, jogurta, sira, pavlake,
  • Šećera (čist šećer, bombone, kolači, džemovi),
  • Zaslađenih sokova, gaziranih pića,
  • Alkohola (u manjim i umerenim količinama nije štetan).
Hrana sa niskim nivoom triglicerida
U ishranu treba ubaciti sledeće vrste hrane:

  • Voće (ovde se ne misli na zašećerene voćne sokove),
  • Povrće (naročito mahunarke),
  • Integralne žitarice (od celog zrna). Doručkovati npr. ovsene (zobene) pahuljice, ovsene mekinje, ili proizvode od nekih drugih integralnih žitarica kao što su proso, raž, ječam, heljda,
  • Beli luk (1-2 čena dnevno),
  • Nemasno krto mesa,
  • Živinsko meso bez kožice (jer je kožica veoma masna),
  • Plava i bela morska riba i riblje ulje (kao i ostali morski plodovi: školjke, ostrige, rakovi),
  • Mlečni proizvodi sa niskim nivoom masti,
  • Maslinovo, sojino, kukuruzno, suncokretovo ulje.
Ostale mere za smanjenje nivoa triglicerida

  • Više manjih obroka (od 3 do 6),
  • Redovna fizička aktivnost (minimum 3km dnevno),
  • Smanjiti gojaznost,
  • Prestati sa pušenjem.
 
Bice da je zbog stresa ako se hranis isto vise godina, a tek sad su ti se promenili rezultati. Na primer moja tetka ima godinama povisen holesterol, a jede najnemasniju i najneslaniju hranu koja postoji, ono ni po bolnicama ne daju. Njoj su rekli da joj je od stresa to jer nema od cega drugog. Ona bukvalno ne stavlja niti so u slana jela, niti secer u kolace, niti kap ulja. Odvratno, ali tako je. :D Redukuj stres, kapiram da ce ti se i rezultati poboljsati.
 
Jeste, stres je zastupljen kod shvih, ali postoje stvari koje mogu da olaksaju i pogorsaju reakciju organizma na stres. Ja sam na primer primetila da mi smeta kafa... tj od kada ne pijem kafu mnogo sam smirenija.
 
Moguce je i stres , ali moras da ih sve "otreses" da bi se rastresao

Na zalost, doktori se ne bave uzrocima, nego samo posledicama. Ako zelis da nadjes uzroke moraces malo vise time sam da se pozabavis i da postanes mnogo vise svestan svog tela i promena koje se desvaju i sta ih je unelo. To je pravi detektivski posao.

Ponekad je tvoja intuicija bolji kompas od doktora. A vise puta sam tako instinktivno znala kako da resim problem, ma mnogo puta... kao pas koji sam sebe leci. Puno sam sebi ustedela muka time sto sam mislila svojom glavom.

Na kraju, najvaznije je koliko imas dobrog holesterola! Uvek mozes da kupis u apoteci Omega3 i da pijes to religiozno.

Ja nisam doktor i ovo su moja licna iskustva.

Ima puno stvari koje su dktorima potpuno nepoznate, a ja sam ih “osetila”. Npr. Jednom mi je posle porodjaja skocio pritisak, bas je skocio onako alarmantno i doktorica je htela da me stavi na lekove, ali ja sam nekako znala da je moj pritisak od glutena i da ako njega izbacim sve ce se smiriti i jeste... doktorica to nije imala nacina da zna jer ona nije u mojoj kozi.
 
Poslednja izmena:

Back
Top