Sove

Kamuflaža.
Tu je negde...:)

animal-camouflage-4.jpg


577978004-eastern-screech-owl-otus-asio-wild-adult-rio-grande-valley-texas.jpg


741745-topic-ix-16.jpg
 
Obožavam kad huču uveče... Mrzim ljude koji ih demonizuju zbog glupih religija i neznanja. Pogotovo kad čujem da ih teraju ili ubijaju jer im smeta ne mogu da spavaju od zvuka... A ja uživam, kad čujem onaj graciozni zvuk njihovog leta iznad glave noću, srce mi naraste, kao sam pamuk da mi je proleteo iznad glave... Mnogo ih volim... Kao i vrane, svrake i gavrane, za koje takođe slušam kako ih ljudi ne vole, i demonizuju... Mrzim to... Ja ih obožavam, obožavam da ih posmatram i slušam, kao ljudi su, kada se nešto dogovaraju ili raspravljaju, ahahah, umrem od smeha... Komedija su.
 
Meni je bilo strašno kad sam se useljavala u novu kuću i u kaminu našla uginulu sovu.
Taj kamin je bio sazidan godinu ranije ali mi nikad nismo u njega zavirivali. Spremali smo za useljenje i onako otvorili ložište da vidimo kako izgleda, kad ono uginula sova :(

Verovatno je upala kroz odžak i nije mogla da se izvuče.

Sove su korisne. Love poljske miševe, više puta sam ih videla dok naveče sedim u dvorištu vikendice. Ovu u našoj vikendici nikada nismo pokušali isterati, neka je ne smeta nam.
 
Baš ovih letnjih dana, kako kreće da se smrkava, negde iz drveća blizu vaše zgrade počinje da se čuje jedan neobičan, vama nepoznat, iritantan zvuk... liči na škripanje nepodmazanih vrata ili ljuljaške u parku. Ovo cijukanje, u razmacima od po par sekundi, traje do duboko u noć... ne možete da spavate, komšije psuju, celo naselje se uznemirilo. Šta je to???

usari.jpg


U pitanju su mladunci sove utine ili male ušare Asio otus. Ova vrsta se dobro prilagodila životu u blizini ljudi i rado se gnezdi u našim gradovima, gde god ima pogodnih mesta za gnežđenje - najčešće u četinarima, u starom gnezdu svrake ili vrane. Hrani se uglavnom sitnim glodarima, miševima i voluharicama, i zato je vrlo korisna za čoveka jer drži štetočine pod kontrolom - jedna porodica sova tokom godinu dana može da pojede i do 10 000 glodara! To nesnosno cijukanje malih sova u prevodu zapravo znači - gladan sam! Tokom noći jedan mladunac može da pojede nekoliko glodara, i upravo cijukanjem nagoni roditelje da mu donose hranu
Mužjak utine prvi zauzima teritoriju, i njegovo teritorijalno oglašavanje (tiho hukanje) može se čuti još u toku zime. Tokom udvaranja izvodi svadbene letove iznad gnezda - karakteristično je da u letu naglo zamahne krilima ispod sebe, sudarajući vrhove tako da proizvode glasan zvuk nalik na prasak probušenog balona. Ženka utine u proseku snese 4, 5 jaja, i leži na njima 25 do 30 dana. Sa 3 nedelje starosti, mladi izlaze iz gnezda i šetaju po okolnim granama, uvežbavaju ravnotežu i istražuju svet oko sebe...

U ovom periodu su i najbučniji...a pošto se veru i skakuću po granama, često se dešava da padnu dole na tle. Ovo je vrlo važno - nemojte uzimati male sove koje su ispale iz gnezda i nositi ih kući ili u zoo vrt!! Iako možda izgledaju bespomoćno i ranjivo, sasvim su sposobne da se same ponovo uzveru na neko drvo, koristeći samo kandže i kljun...ako ih niko ne uznemirava, ubrzo će ponovo biti gore - možete im pomoći tako što ćete ih staviti na neku najbližu granu, van domašaja pasa, mačaka i ljudi (ali pre toga zaštitite šake nečim, jer znaju da kljucnu ili ogrebu kandžicama). Kad ih postavite na neko drvo, odmaknite se kako ne bi ometali komunikaciju mladih sa roditeljima. Roditelji znaju tačno gde im je mladunac i nastaviće da ga hrane - ukoliko se čovek (bez iskustva) brine o maloj sovi, velika je verovatnoća da će uginuti.

Cijukanje će trajati oko mesec dana, i potom će ponovo komšiluk moći mirno da spava. Do tada, imajte malo strpljenja i, ako imate sreće, možda i ugledate sovu kako bešumno jedri kroz noć...
Sever Nagulov

 
Šta bi trebalo da uradite kada pronađete mladunče sove?
_MG_1389s.jpg



Mladunci sova utina namerno izlaze iz gnezda početkom proleća. Često ih bude više od 4 i gnezda umeju da budu tesna. Male sove nespretno prve korake vežbaju na granama pa se često dešava da sa njih padnu. Pokušavaju da se ponovo popnu do gnezda koristeći kljun i kandže. Međutim, u gradskim sredinama stabla su uglavnom glatka, nema podrasta i grane su visoke, pa malnim sovama često ne polazi za rukom da se “vrate kući”. Ukoliko primetite sovu kojoj treba pomoć, evo šta bi trebalo da uradite!
Kada nađu mladunce sove ljudi uglavnom pomisle da su napušteni, pa ih preuzimaju i probaju sami da ih othrane. Najveći broj ljudi nema dovoljno iskustva i ne zna koja je adekvatna hrana za sovice. Sove su grabljivice koje se uglavnom hrane glodarima (miševi, voluharice, pacovi, puhovi). Njima treba upravo takva hrana, a ljudi to gotovo nikada ne mogu da obezbede
Roditelji su uvek negde blizu, na samo par metara. Mnogi ljudi nisu dobri posmatrači prirode i to ne mogu da primete. Dakle, sovicu treba popeti na stablo van domašaja drugih ljudi, pasa i mačaka i sačekati da krene sama da se penje ka vrhu krošnje. To je najbolje uraditi u kasnim popodnevnim satima, jer bi trebalo da već oko 19 časova počnu da se oglašavaju i dozivaju roditelje. Na taj način daće im do znanja da su gladne i gde se nalaze.Vidno povređene ptice treba zbrinuti u neku kartonsku kutiju i obratiti se Centru za zaštitu sova Srbije, Društvu za zaštitu i proučavanje ptica Srbije ili Zoološkom vrtu


runthumb-tok-580x482.jpg
 

Back
Top