tragalac za istinom
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 61

Tema: tragalac za istinom

Domaćin wirdz (avatar)
    Učlanjen
    25.05.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    147

Podrazumevano tragalac za istinom

čitao sam malopre knjigu damari, antoni de mela, i naišao sam na jednu priču koju možda nisam baš najbolje razumeo.

evo priče:

TRAGALAC ZA ISTINOM

Đavo je video čoveka koji se uputio u kuću duhovnog učitelja i resio je da učini sve stoje u njegovoj moći da bi ga sprečio u pronalaženju istine. I tako, podvrgnuo je sirotog čoveka svim mogućim iskušenjima: bogatstvu, užicima, slavi, moći, prestižu. Međutim, čovek je s lakoćom prošao kroz sva iskušenja, toliko je velika bila njegova želja za duhovnim prosvetljenjem.
    Kada je stigao kod učitelja, bio je iznenađen što ovaj sedi u fotelji, dok učenici sede na podu, kraj njegovih
    nogu. »Ovom čoveku očigledno nedostaje osnovna vrlina svetih ljudi, skromnost«, pomislio je. Uočio je zatim druge stvari koje mu se nisu dopale, pre svega to što mu učitelj uopste nije poklonio pažnju. »Pretpostavljam daje tako zato što mu ne laskam kao ostali«, rekao je u sebi. Nije mu se dopala ni odeća učitelja, kao ni način na koji je govorio učenicima. Sve ovo navelo ga je na zaključak da je došao na pogrešno mesto. Kada je izašao iz prostorije, učitelj, koji je video đavola kako sedi u čošku, rekao mu je: »Nije bilo neophodno da se toliko trudiš, taj čovek je bio tvoj od samog početka«.

Takva je sudbina onih koji su, u svojoj potrazi za Bogom, spremni svega da se odreknu, osim ideje da ih je on stvorio.

...

razmišljam, možda je autor hteo da kaže da se treba odreći svih ideja u toj potrazi.

pa eto, neko vaše tumačenje, nešto, ako neko hoće da napiše...

hvala unapred.

Iskusan mizaca (avatar)
    Učlanjen
    07.04.2015.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    422

Podrazumevano Re: tragalac za istinom

Ja ti ovo postovani "Wirdz" ne razumem bas dobro.
    Lici mi na na danasnjeg prosecnog covek koji hoce da dozivi prosvetlenje i onda vidi da su i duhovni ucitelji samo ljudi.
    Svako u sebi nosi svoju istinu i njen odjek u svetu u kom zivi.
    A pocinje se najpre od sebe pa onda valjda i sama istina pronadje put do coveka....
    Lepa ti je tema.
    Ugodnu noc ti zelim.......
    Ljudi su postali najgori psi,a psi najbolji ljudi !!!!!!

Veoma poznat villaret (avatar)
    Učlanjen
    01.12.2011.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    253

da je pravi tragalac jedva bi cekao da utrci u salu i otvori usi..

Elita Umri_muski (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    268

Prica je za priglupu populaciju....

Prvo tragalac za istinom traga...a to znaci ne prati trendove...
    To znaci da bi ga zabolelo levo jaje sto ucitelj sedi, pijanac bunca u cosku , djavo sedi u drugom a ostali igraju lego na podu...
    On ne kreira istinu , on traga za istinom.

Ovaj u prici kreira.

Drugo, prica je za boraniju , jer prati hijararhiju a to je boraniji potrebno...
    Uz tragove ili jasne tragove snobizma kod hijararhije sto je za boraniju i potrebno i pozeljno....mocan si ako mozes da se duvas....to je boraniji znak za dnevnik....tj da je stanje regularno...

Sve sto je mocno a ne duva se budi alarm kod boranije....

A to da li tragalac za istinom otvara ushi, pa nije to bas tako kako izgleda kad se deci prica, slusaj pa ces nauciti nesto novo...
    Postoji vise istina i svaka istina ima razlicit izgled iz vise uglova, tako da prosto slusanje nece dati rezultate, vec jednostavno jednu fotku jednog posmatraca iz jednog ugla, nekad i tu jednu mutnu...

- - - - - - - - - -

Ah zaboravih testove i posvecenost...
    Posvecenost jednoj ideji ne znaci posvecenost i pouzdanost nekoj drugoj ideji...
    Poznato je recimo da do istine mozes doci tvrdjenjem ili misljenjem koje je totalno neistina...

Najlaksi primer mi je kad muz dodje kuci sa puta i izadje na terasu , vidi komsinicu i kaze joj, gde si komsinice, jel se jos ku.rvas....?
    A komsinica odgovara, ja da se kur.vam bolje ti gledaj sta ti zena radi sa Perom i Mikom, nego sto mene ocrnjujes...
    Komsija svo vreme zna da je komsinica verna, a sujetna.

Učlanjen
    01.12.2011.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    253

Citat Original postavio Umri_muski Pogledaj poruku
    Prica je za priglupu populaciju....

Prvo tragalac za istinom traga...a to znaci ne prati trendove...
    To znaci da bi ga zabolelo levo jaje sto ucitelj sedi, pijanac bunca u cosku , djavo sedi u drugom a ostali igraju lego na podu...
    On ne kreira istinu , on traga za istinom.

Ovaj u prici kreira.

Drugo, prica je za boraniju , jer prati hijararhiju a to je boraniji potrebno...
    Uz tragove ili jasne tragove snobizma kod hijararhije sto je za boraniju i potrebno i pozeljno....mocan si ako mozes da se duvas....to je boraniji znak za dnevnik....tj da je stanje regularno...

Sve sto je mocno a ne duva se budi alarm kod boranije....

A to da li tragalac za istinom otvara ushi, pa nije to bas tako kako izgleda kad se deci prica, slusaj pa ces nauciti nesto novo...
    Postoji vise istina i svaka istina ima razlicit izgled iz vise uglova, tako da prosto slusanje nece dati rezultate, vec jednostavno jednu fotku jednog posmatraca iz jednog ugla, nekad i tu jednu mutnu...

- - - - - - - - - -

Ah zaboravih testove i posvecenost...
    Posvecenost jednoj ideji ne znaci posvecenost i pouzdanost nekoj drugoj ideji...
    Poznato je recimo da do istine mozes doci tvrdjenjem ili misljenjem koje je totalno neistina...

Najlaksi primer mi je kad muz dodje kuci sa puta i izadje na terasu , vidi komsinicu i kaze joj, gde si komsinice, jel se jos ku.rvas....?
    A komsinica odgovara, ja da se kur.vam bolje ti gledaj sta ti zena radi sa Perom i Mikom, nego sto mene ocrnjujes...
    Komsija svo vreme zna da je komsinica verna, a sujetna.
    al djavo je tu kod duhovnog ucitelja i...gde djavo strazari tu je i istina..

Legenda svesnaglista (avatar)
    Učlanjen
    19.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    773

Citat Original postavio wirdz Pogledaj poruku
    čitao sam malopre knjigu damari, antoni de mela, i naišao sam na jednu priču koju možda nisam baš najbolje razumeo.

evo priče:

TRAGALAC ZA ISTINOM

Đavo je video čoveka koji se uputio u kuću duhovnog učitelja i resio je da učini sve stoje u njegovoj moći da bi ga sprečio u pronalaženju istine. I tako, podvrgnuo je sirotog čoveka svim mogućim iskušenjima: bogatstvu, užicima, slavi, moći, prestižu. Međutim, čovek je s lakoćom prošao kroz sva iskušenja, toliko je velika bila njegova želja za duhovnim prosvetljenjem.
    Kada je stigao kod učitelja, bio je iznenađen što ovaj sedi u fotelji, dok učenici sede na podu, kraj njegovih
    nogu. »Ovom čoveku očigledno nedostaje osnovna vrlina svetih ljudi, skromnost«, pomislio je. Uočio je zatim druge stvari koje mu se nisu dopale, pre svega to što mu učitelj uopste nije poklonio pažnju. »Pretpostavljam daje tako zato što mu ne laskam kao ostali«, rekao je u sebi. Nije mu se dopala ni odeća učitelja, kao ni način na koji je govorio učenicima. Sve ovo navelo ga je na zaključak da je došao na pogrešno mesto. Kada je izašao iz prostorije, učitelj, koji je video đavola kako sedi u čošku, rekao mu je: »Nije bilo neophodno da se toliko trudiš, taj čovek je bio tvoj od samog početka«.

Takva je sudbina onih koji su, u svojoj potrazi za Bogom, spremni svega da se odreknu, osim ideje da ih je on stvorio.

...

razmišljam, možda je autor hteo da kaže da se treba odreći svih ideja u toj potrazi.

hvala unapred.
    Zamisli da je taj čovek bio povređen i da mu je trebala hitna medicinska pomoć. Da li bi
    razmatrao kakav je mantil lekar obukao, kako se obraća osoblju, kolika mu je plata,
    ili bi prihvatio pomoć?

Kada nešto zaista tražimo i kada nam je potrebno, ne obaziremo se mnogo na predrasude
    i koještarije. Takav stav bi trebali da imamo u potrazi za istinom, ako nam je do istine stalo.
    Kad god sam se nešto iskreno zapitala, odgovor bi došao. Nije važno ni odakle. Iz pesme,
    sa bilborda, iz ''svete knjige'' ili duhovnog učitelja. A to se retko dešava, jer se ja retko kad
    iskreno zapitam.
    bogumil

Moderator Bole__Ser (avatar)
    Učlanjen
    28.01.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    1068

evo priče:

TRAGALAC ZA ISTINOM

...

hvala unapred.
    Sjajna priča. Vidi se delo majstora

Možda da pokušam da povučem paralelu sa još jednim književnim delom. Majstor i Margarita. U delu koji opisuje Majstora, naovdi se razgovor Hrista i Pontija Pilata iz Pilatovog ugla, neko slično kušanje. Medjutim šta je Hristova odluka, njegova odluka je da strada za druge. To je možda i odgovor na ovu kratku pričicu koju ste nam predstavili, čovek prolazeći razna iskušenja, dolazi pred učitelja zarad sebe, a ne zarad drugih. Možda je iz tih raloga učitelj rekao djavolu: " taj čovek je bio tvoj od samog početka".
    "Слобода се ниједном молбом добила није. Ни говором. Слобода се осваја." Цар Душан Силни

Učlanjen
    01.12.2011.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    253

Citat Original postavio Bole__Ser Pogledaj poruku
    Sjajna priča. Vidi se delo majstora

Možda da pokušam da povučem paralelu sa još jednim književnim delom. Majstor i Margarita. U delu koji opisuje Majstora, naovdi se razgovor Hrista i Pontija Pilata iz Pilatovog ugla, neko slično kušanje. Medjutim šta je Hristova odluka, njegova odluka je da strada za druge. To je možda i odgovor na ovu kratku pričicu koju ste nam predstavili, čovek prolazeći razna iskušenja, dolazi pred učitelja zarad sebe, a ne zarad drugih. Možda je iz tih raloga učitelj rekao djavolu: " taj čovek je bio tvoj od samog početka".
    sumnja mu udarila u glavu..ode on ladno posle ovog dodgadjaja u sektase..

Učlanjen
    28.01.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    1068

Citat Original postavio villaret Pogledaj poruku
    sumnja mu udarila u glavu..ode on ladno posle ovog dodgadjaja u sektase..
    To je još jedan aspekt ove priče. Dopada mi se tema, razni odogovri iz ove kratke priče mogu da izniknu
    "Слобода се ниједном молбом добила није. Ни говором. Слобода се осваја." Цар Душан Силни

Učlanjen
    01.12.2011.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    253

To je još jedan aspekt ove priče. Dopada mi se tema, razni odogovri iz ove kratke priče mogu da izniknu
    ima ona prica o marti i mariji iz bilblije..
    Ona sjede do nogu Gospodinovih i slušaše riječ njegovu. A Marta bijaše sva zauzeta posluživanjem pa pristupi i reče: “Gospodine, zar ne mariš što me sestra samu ostavila posluživati? Reci joj dakle da mi pomogne.” Odgovori joj Gospodin: “Marta, Marta! Brineš se i uznemiruješ za mnogo, a jedno je potrebno. Marija je uistinu izabrala bolji dio, koji joj se neće oduzeti.”

Učlanjen
    28.01.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    1068

ima ona prica o marti i mariji iz bilblije..
    Ona sjede do nogu Gospodinovih i slušaše riječ njegovu. A Marta bijaše sva zauzeta posluživanjem pa pristupi i reče: “Gospodine, zar ne mariš što me sestra samu ostavila posluživati? Reci joj dakle da mi pomogne.” Odgovori joj Gospodin: “Marta, Marta! Brineš se i uznemiruješ za mnogo, a jedno je potrebno. Marija je uistinu izabrala bolji dio, koji joj se neće oduzeti.”
    Marija voli do nogu sedeti. Možda se vidi tu još nešto. Briga, nepotrebna briga, a potrebno je samo jedno, nisu potrebne dodatne brige

Primećen član Ringišphil (avatar)
    Učlanjen
    30.11.2016.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    18

Ime:  571ba092dd0ab0bc4da2cab35781d8a8.jpg
Pregleda: 116
Veličina:  60,0 KB
    I come in peace and harmony >> Love is the most powerful force in the universe

Elita sasasta (avatar)
    Učlanjen
    06.01.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    280

covek je savladao sve nevolje da bi dosao do istine i napredovao duhovno

dosao je do ucitelja i video da je licemer, ne radi ono sto propoveda

okrenuo se i otisao a ucitelj je toliko licemeran da sebe izjednacava sa opozitom djavola
    smeta li brada pri pusenju

Učlanjen
    28.01.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    1068

Citat Original postavio sasasta Pogledaj poruku
    covek je savladao sve nevolje da bi dosao do istine i napredovao duhovno

dosao je do ucitelja i video da je licemer, ne radi ono sto propoveda

okrenuo se i otisao a ucitelj je toliko licemeran da sebe izjednacava sa opozitom djavola
    To je još jedno vidjenje. Medjutim. Sam centar ove priče je čovek koji ide po istinu- Kakva je sudbina tog čoveka, sebičan, sumnja, dakle nesiguran.

Šta još može da se vidi iz ove kratke pričice. Da čovek sam bira od onoga što mu se nudi šta želi da prihvati. Dakle postoji sloboda izbora.

Primećen član Ringišphil (avatar)
    Učlanjen
    30.11.2016.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    18

U svakoj prići ima neki đavo u čošku
    I come in peace and harmony >> Love is the most powerful force in the universe

Učlanjen
    01.12.2011.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    253

Marija voli do nogu sedeti. Možda se vidi tu još nešto. Briga, nepotrebna briga, a potrebno je samo jedno, nisu potrebne dodatne brige
    mariji je hrana duhovna...i zato je sela tik uz usi..

- - - - - - - - - -

Citat Original postavio Ringišphil Pogledaj poruku
    U svakoj prići ima neki đavo u čošku
    on je uvek juri istinu sve misli sknejace je i tako cuci u toj nadi blizu nje al nista od tog posla..

Elita sasasta (avatar)
    Učlanjen
    06.01.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    280

To je još jedno vidjenje. Medjutim. Sam centar ove priče je čovek koji ide po istinu- Kakva je sudbina tog čoveka, sebičan, sumnja, dakle nesiguran.

Šta još može da se vidi iz ove kratke pričice. Da čovek sam bira od onoga što mu se nudi šta želi da prihvati. Dakle postoji sloboda izbora.
    za razliku od ucitelja on je odoleo teskim iskusenjima da bi dosao do neke tacke

nemamo uvida u uciteljev zivot

sem da se brzo vide njegove mane

Učlanjen
    01.12.2011.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    253

za razliku od ucitelja on je odoleo teskim iskusenjima da bi dosao do neke tacke

nemamo uvida u uciteljev zivot

sem da se brzo vide njegove mane
    zato sto ti paznja uperena ko sta ko nosi..kolko to kosta..kako li se je stigo do love i oma deprsija.

Elita sasasta (avatar)
    Učlanjen
    06.01.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    280

ne samo odeca ,

bio je iznenađen što ovaj sedi u fotelji, dok učenici sede na podu, kraj njegovih
    nogu. »Ovom čoveku očigledno nedostaje osnovna vrlina svetih ljudi, skromnost«, pomislio je. Uočio je zatim druge stvari koje mu se nisu dopale, pre svega to što mu učitelj uopste nije poklonio pažnju. »Pretpostavljam daje tako zato što mu ne laskam kao ostali«, rekao je u sebi

Učlanjen
    01.12.2011.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    253

ne samo odeca ,

bio je iznenađen što ovaj sedi u fotelji, dok učenici sede na podu, kraj njegovih
    nogu. »Ovom čoveku očigledno nedostaje osnovna vrlina svetih ljudi, skromnost«, pomislio je. Uočio je zatim druge stvari koje mu se nisu dopale, pre svega to što mu učitelj uopste nije poklonio pažnju. »Pretpostavljam daje tako zato što mu ne laskam kao ostali«, rekao je u sebi
    u st je taj tragalac istine uso..u lavirint..to kad krenes da meris i analiziras ode zivot..

Legenda svesnaglista (avatar)
    Učlanjen
    19.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    773

u st je taj tragalac istine uso..u lavirint..to kad krenes da meris i analiziras ode zivot..
    rugala se šerpa loncu što ima uši..
    bogumil

Buduća legenda nero keks (avatar)
    Učlanjen
    03.05.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    826

sve se to povezuje direktno na prvu ruku al kad kad odlucis i budes siguran u to sto zelis..
    a sto se tice rogatog,,hehe i nije on toliko milostiv..i darezljiv
    Ҽɩɼᴉw Dnƨow

Buduća legenda Kerkyra (avatar)
    Učlanjen
    17.03.2014.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    646

Volim Antoni De Mela (da citam) ali mislim da je ovog puta napravio pomalo fantasticnu i nerealnu pricu. Jer ako neko toliko prepreka predje, toliko iskusenja sa lakocom savlada, tesko da ce se obazirati na sitnice kao sto je necije (konkretno uciteljevo) odelo ili prisustvo nekog ko mu se ne dopada na prvi pogled jer on je morao do tada savladati i gordost tj. da ljude i pojave oko sebe ne procenjuje na prvi pogled.
    "Svi smo mi u istoj provaliji, samo neki gledaju u pravcu zvezda"

Elita sasasta (avatar)
    Učlanjen
    06.01.2014.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    280

tragalac je i ucitelja prepoznao kao ometac u potrazi

Buduća legenda Arianna (avatar)
    Učlanjen
    27.10.2009.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    52
    Reputaciona moć
    892

evo priče:

TRAGALAC ZA ISTINOM

...

hvala unapred.
    Jedini ucitelj moze biti Bog a ne covek.
    Covek je nesavrsen i podlozan manama.
    A Biblija je Bozja rec.
    A Bozja rec je ISTINA.

Dakle istrazivanjem Bozje reci nalazi se istina.
    ✿ We feel and know that we are eternal ✿

Slične teme

1. Traganje za istinom....
    Autor gospodarica u forumu Religija
    Odgovora: 1231
    Poslednja poruka: 16.12.2010., 09:55
  2. potreba za istinom - da /ne
    Autor Mannibals u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 56
    Poslednja poruka: 12.04.2009., 23:41
  3. Istinom unistiti tuđe snove
    Autor **case-problem**zvončica u forumu Tinejdžeri
    Odgovora: 47
    Poslednja poruka: 01.08.2008., 17:36
  4. Kada cete se vise pomiriti sa ISTINOM?!
    Autor Mali_Oglasi u forumu Politika
    Odgovora: 34
    Poslednja poruka: 12.05.2008., 19:49

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •