BEOGRAĐANKA JE NA ARANĐELOVDAN OTIŠLA NA SEČENJE SLAVSKOG KOLAČA - najveće poniženje

Rec je o proslavljanju Boga na taj nacin , a ne o tome da li su ili nisu nekada neki ljudi slavili slavu , a posto je "opste poznato" :) da ljudi jos od Postanja ni na mnogo bitnije stvari iz Biblije nemaju iste poglede i tumacenja , a o primeni da i ne govorim , smatram da ovo o cemu mi ovde kuckamo nije nesto sto ce razresiti ta visevekovna razmimolilazaenja , a da li je bas na nama da damo "konacne odgovore" , o tome izvolite Vi :) .

Znaci bogougodno je kad svestena lica (pretpostavljam da je onaj tekst pisalo svesteno lice) lazu zarad vere?
 
Kada se istrgne iz konteksta , ali kada se procita celina te recenice , onda se dodje do neceg sto sagledava sustinu :

" ...Слављење Славе у прошлости

И први хришћани су на сличан начин славили славу, као што и ми данас славимо,
и као што наши свети манастири и цркве данас славе: после завршене Свете Литургије у храму, сви присутни иду за једну заједничку трпезу љубави: сви се заједно са свештеником помоле Богу, уз свету водицу, свећу и тамјан, затим се благослови свето жито и преломи и прелије вином свети колач, и онда се помену сви наши сродници на земљи и на небу, па се онда, уз љубљење и молитвене жеље и честитање, сви заједно утеше за општом трпезом, оним што је Бог дао и домаћин спремио. А све то се чини у Славу Божију и у част Светога чији се свети спомен тога дана слави.


Слављење Бога и Његових Светитеља и у древној хришћанској Цркви и данас у читавом православљу, неодвојиво је од заједничке Свете Литургије у храму и од заједничарења свих верника у свему ономе што је Божије и што је од Бога благословено: у заједници у вери и истини, у благодати и љубави, у светом посту, покајању и Причешћу, у благослову заједничког јела и пића, у међусобном поштењу и помагању, у братској заједници са Христом и са свима Светима. Јер Црква Божија Православна и није друго, до заједница свих у Христу Богочовеку.
У Њему који је Првенац међу многом Браћом, а Браћа су Његова, пре свега, Светитељи, а онда са њима и сви ми, Његови и њихови свечари, који смо зато и позвани од Бога да будемо света браћа и сабраћа Христова, синови Божији по благодати у Сину Божијем по природи, како вели Свети Атанасије Велики.


Света Крсна Слава управо и има тај смисао и значај: да све нас окупи и сједини у једну праву братску Христову заједницу, у Свету Цркву као Сабор Божији, као сабрање деце Божије и у част Светих, на наше спасење и обожење, на очовечење и охристовљење, на богоугодно здружење и сједињење са њима, нашим Славама, и преко њих са Христом, нашом вечном и непролазном Славом...
"...

Sa:
https://www.saborna-crkva.com/index.php?option=com_content&task=view&id=64&Itemid=78


Dakle :

"...И први хришћани су на сличан начин славили славу, као што и ми данас славимо,..."...

"...И први хришћани су на сличан начин славили славу.." , pa ponda sledi objasnjenje i povezivanje te slicnosti u daljem tekstu sa sajta ...!

Da li je ovo "dovoljno nejasno" ili da se i dalje "pravimo" da nismo shvatili znacenje :

"..."...И први хришћани су на сличан начин славили славу, као што и ми данас славимо,..."...

"...И први хришћани су на сличан начин славили славу.." , pa ponda sledi objasnjenje i povezivanje te slicnosti u daljem tekstu sa sajta ...!
 
Da li je ovo "dovoljno nejasno" ili da se i dalje "pravimo" da nismo shvatili znacenje :

"..."...И први хришћани су на сличан начин славили славу, као што и ми данас славимо,..."...

"...И први хришћани су на сличан начин славили славу.." , pa ponda sledi objasnjenje i povezivanje te slicnosti u daljem tekstu sa sajta ...!

Da li je tebi zaista toliko tesko da prihvatis da osoba koja je ovo napisala laze?

Rani hriscani je termin koji obuhvata i prvu Jerusalimsku crvku, gnostike, pocetke arianaca i mnoge druge dok Nikeje.

Zar hoces da kazes da slavis slavu kao gnostik?

Tekst je notorna glupost i laz. Sv. Sava je izmislio krsnu slavu i to nema veze sa ranim hriscanima.
 
27067440_320077801814560_5997995329503865257_n.jpg
 
http://www.novosti.rs/vesti/naslovn...388424-Kakva-je-sudbina-radnickih-odmaralista

"Kakva je sudbina radničkih odmarališta
V. C. SPASOJEVIĆ |
Novosti istražuju - Da li se i dalje ide na odmor preko sindikata. Novi vlasnici najpre prodavali radničke hotele


DAVNO je prošlo vreme kada su radnici letovali bezbrižno, za male pare, u sindikalnim odmaralištima širom bivše Juge. Tokom 80-ih gotovo da nije bilo firme koja nije imala poneko zdanje na moru, na planini ili u banji, a često i više njih - svuda po jedno. Gde su sve te vredne nekretnine niko u državi ne zna, jer ne postoji najbukvalnije nikakva evidencija!

Baš zato će Ranka Savić, predsednik Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata, a sada i narodni poslanik, već u septembru otvoriti ovu temu u parlamentu.

- Tražiću da se formira anketni odbor, koji će napraviti popis i ispitati šta se desilo sa nekadašnjim radničkim odmaralištima - šta je prodato, šta dato u koncesiju ili na drugi način otuđeno, za koliko para, ko je prodavao i kome, kao i šta je ostalo i u kom je to stanju - otkriva Savićeva, za „Novosti“.

Gradnja popularnih odmarališta finansirana je svojevremeno iz fondova zajedničke potrošnje. Zaposleni su se zbog toga odricali dela regresa. Ali, suštinski, ona nikada nisu pripadala ni radnicima ni sindikatu, koji je organizovao regresirana letovanja, već firmama. Kako su prodavane firme u privatizaciji, tako su otišla i odmarališta, iako su sindikati u jednom bili složni - da njih ne treba privatizovati.

- Novi vlasnici često su prvo prodavali baš te hotele i letovališta, jer su bili najunosniji - kaže Ljubisav Orbović, lider Saveza samostalnih sindikata.

Ranka Savić navodi samo nekoliko slučajeva: IMT je prodao zdanje na Divčibarama, IMR na Zlatiboru, „Zastava“ dva hotela na Ohridu i u Hrvatskoj...

Odmarališta su imali i „Geneks“, Železnice Srbije, „Tigar“, „Centrotekstil“, „Utva“, „Sintelon“... „Partizanski put“ je prodao odmaralište u Biogradu na moru, okruženo šumom od pet hektara, a PTT letovalište u Bečićima.

- Prodato je i jedno radničko odmaralište u Čanju, a deo novca je dobio SSSS. Radnička odmarališta skoro da više ne postoje, a i ono što nije uništeno uzeo je „Rekreaturs“ - tvrdi Savićeva.

Orbović odgovara da je upravo objekat u Čanju bio u vlasništvu „Rekreatursa“, a nekoliko većih domaćih firmi imalo je zaista udeo u toj turističkoj agenciji:

- Naš sindikat niti je imao imovinu niti ju je prodavao!

Na zvaničnom sajtu „Rekreatursa“ stoji da agencija ima hotele u Srbiji i Crnoj Gori sa kapacitetom 4.300 ležaja. U Srbiji to su hoteli: „Olga Dedijer“ na Kopaoniku, „Panorama“ na Zlataru, „Srebrno jezero“ u Velikom Gradištu, „Slatina“ i „Borjak“ u Vrnjačkoj Banji i „Golija“ u Ivanjici. U Crnoj Gori poseduje hotel „Šumadija“ u Rafailovićima i turističko naselje „Biserna obala“ u Čanju. U ovoj kompaniji nisu bili raspoloženi za razgovor.

Po procenama ASNS, ukupna vrednost imovine u odmaralištima vredna je milijarde evra, a dosta toga je, kažu, uz ko zna kakve dilove, prodato u bescenje. Oni podsećaju da je i niški „Niteks“, u međuvremenu prodat „Benetonu“, takođe imao odmaralište, koje se prilikom prodaje Italijanima uopšte nije pominjalo, pa bi bilo zanimljivo videti da li je prodato ranije, kome i za koliko. Pominju i „Jugopetrolove“ hotele na Ohridu, čija je sudbina nepoznata..."...
 
Slava potiče iz paganskih vremena, kada je služila kako bi se održala veza sa precima i poreklom, a tako je ostalo do danas. Slavljenjem su porodice prenosile kulturno nasleđe sa pokoljenja na pokoljenje i čuvale svest o sopstvenom poreklu. Među slovenskim narodima, istrajala je kod Srba.
Kod Srba svaka porodica odvojeno slavi svog sveca. Slavu nasleđuju sinovi od oca, neretko i samo najstariji sin, ako muške dece ima više, dok ćerke preuzimaju muževljevu slavu. Slava okuplja celu porodicu, po želji i prijatelje, a u srpskom narodu ustaljen je običaj da se na slavu ne zove - već svako ko dođe tog dana u kuću koja obeležava svog sveca, trebalo bi da bude ugošćen u skladu sa mogućnostima porodice.
 
BEOGRAĐANKA JE NA ARANĐELOVDAN OTIŠLA NA SEČENJE SLAVSKOG KOLAČA: U crkvi sam doživela najveće poniženje u životu!



- - - - - - - - - -

1335493_22_ls.jpg


- - - - - - - - - -

Beograđanka je u jednoj prestoničkoj crkvi doživela veoma neprijatno iskustvo i to na sopstvenu slavu!

Njenu ispovest prenosimo u celosti:

"Već same moje godine svedoče o tome da sam odrasla u socijalističkoj državi u kojoj dobar deo stanovništva nije mario za narodne običaje i obeležavanje krsne slave. Ipak, sada, kao žena u nekim ozbiljnim životnim godinama, rešila sam da sa porodicom nastavim tu tradiciju i već niz godina slavimo porodičnu slavu mog supruga - Aranđelovdan.

Nije to nikakvo veliko slavlje. Materijalno baš i ne stojimo najbolje, pa za slavu ne zovemo goste, već samo pravimo ručak za našu porodicu. Uostalom, i zna se šta je slava - sveća, kolač i žito.


1335507_profimedia0306522777_ff.jpg
FOTO: PROFIMEDIAImam još problema u životu o kojima ne želim da pričam. Tek, samo hoću da kažem da me već duži vremenski period prate tuga i teška muka sa kojom se jedva nosim. Utehu nalazim u veri i crkva je za mene postala jedno od retkih mesta gde osećam mir i spokoj.

Radim kod privatnika koji baš nema mnogo razumevanja za izostajanje sa posla i uzimanje slobodnog dana. Radila sam na dan slave bukvalno do podne i tek nakon što je kolega stigao da me odmeni uputila sam se u, meni najbližu, jednu voždovačku crkvu sa kolačem i žitom.

Kupila sam sveću i ženu koja prodaje pitala da li je sveštenik još uvek tu i da li bi mogao da iseče i blagosilja moj slavski kolač. Ne znam koliko je tačno sati bilo, ali sigurno je bilo pre 1h. Ona mi je rekla da uđem i sačekam. Izvadila sam kolač i žito iz torbe i već sam počela da postavljam na mesto u crkvi gde je tog dana verovatno veliki broj vernika već doneo svoje kolače, kada je u crkvu ušao sveštenik i bukvalno počeo da urla na mene!

"Zar se tek sad dolazi?! Kako vas nije sramota, zar vi ne znate kako se slavi slava?! Šta očekujete od mene da vam osveštavam kolač u tri popodne", vikao je.

Njegov osuđujući ton, glas i oči pune prezira, verglao je kao navijen da se zna kada se dolazi u crkvu, da se čita svima odjednom i da mu nije jasno šta sam ja umislila. Ni reči o značenju sečenja kolača i slavljenja slave. Jednostavno, lakše mu je da skupi više ljudi na jedno čitanje nego da ide o vernika do vernika i blagosilja.


1199225_crkva-dragan-kadic_ff.jpg
FOTO: DRAGAN KADIĆOstala sam bez teksta, šokirana i tonom i stavom. Samo sam uspela da izustim: "Jer nećete?"

"Pa, ne, hoću, ali kakav je to način, vi i ne znate šta je slava... ", nastavio je meni nepoznati sveštenik, a ja sam se samo pokupila i bukvalno izjurila iz crkve.

Još nešto je on govorio za mnom, ali ja ga više nisam slušala. Tresla sam se i plakala i čitav taj dan nisam mogla da se smirim. Zar se tako ponaša čovek čiji je posao da sluša, savetuje ljude i bude "glas božiji"?! Zar ja nisam zaslužila da mi izađe u susret, da me sasluša i čuje moju muku?! Pa, ja jesam zakasnila, ali ne zato što sam želela već zato što sam morala!

Naknadno sam saznala da je u toj crkvi sveštenik uvek prisutan. Dakle, ništa ja njega nisam omela, njegov posao je bio da bude tu. A čak i da nije - zar je moje kašnjenje toliki greh?! Zar sam zaslužila toliku tiradu?!


1335505_2_ff.jpg
FOTO: PROFIMEDIAHvala crkvo! Kad vidite slomljene, tužne i uplakane, nagazite ih još malo, čisto jer im nije dosta njihove muke. Nigde blagosti, nigde mira!

Zamislite da sam tog dana došla da tražim duhovnog oca za sebe?! Da sam zaista u velikom problemu i da želim samo malo utehe i da mi neko kaže da će sve biti u redu. Da li bi me pitao koliko para imam kao pravi privatni psihijatar i odredio tarifu?!

A meni je tog dana samo bilo potrebno da mi neko iseče kolač i poželi srećnu slavu.

Njegova dva minuta, koliko bi mu trebalo za taj čin, meni bi bili i previše i ulepšali bi mi i uveličali dan slave.

A on mi je okrenuo leđa, a ja ću zbog toga ovaj Aranđelovdan, dan sopstvene slave, pamtiti dok sam živa."




http://www.kurir.rs/zabava/zena/294...crkvi-sam-dozivela-najvece-ponizenje-u-zivotu- - - - - - - - - -

da li smo dotle stigli??
Ma, zasto se ona zalik, ona je jos i dobro prosla kako je moglo biti.
 
u Bibliji jasno pise :

Matej 23:1-39

1 Tada se Isus obratio narodu i svojim učenicima:
2 „Na Mojsijevu stolicu seli su pismoznalci i fariseji.
3 Zato činite i držite se svega što vam kažu, ali ne činite po njihovim delima[, jer govore, a ne čine.

4 Vežu teške terete i stavljaju ih ljudima na pleća, a sami nisu spremni ni da ih prstom svojim pomaknu.
5 Sva svoja dela čine da ih vide ljudi. Povećavaju svoje filakterije* i produžuju rese na svojim haljinama.

6 Vole najbolje mesto na večerama i prva mesta u sinagogama
7 i da ih pozdravljaju na trgovima i da ih ljudi zovu učiteljima.*
8 A vi ne dozvolite da vas zovu učiteljima,*jer jedan je vaš učitelj, a vi ste svi braća.

9 I nikoga na zemlji ne zovite ocem, jer jedan je vaš Otac — onaj koji je na nebesima.

10 Ne dozvolite ni da vas zovu vođama, jer je vaš Vođa jedan — Hrist.

11 A najveći među vama neka vam bude sluga.

12 Ko se uzvisuje, biće ponižen, a ko se ponizuje, biće uzvišen.

13 „Teško vama, pismoznalci i fariseji, licemeri, jer zatvarate nebesko kraljevstvo pred ljudima! Sami ne ulazite, a onima koji žele da uđu to ne dozvoljavate.

15 „Teško vama, pismoznalci i fariseji, licemeri, jer obilazite more i kopno da biste jednog čoveka obratili na svoju veru, a kad ga obratite, činite ga takvim da zaslužuje gehenu* dvaput više nego vi.

16 „Teško vama, slepe vođe, koji kažete: ’Ako se neko zaklinje hramom, to nije ništa, ali ako se neko zaklinje hramskim zlatom, obavezan je da ispuni zakletvu.

17 Budale i slepci! Šta je veće, zlato ili hram koji je posvetio to zlato?

18 I još kažete: ’Ako se neko zaklinje oltarom, to nije ništa, ali ako se neko zaklinje darom na njemu, obavezan je da ispuni zakletvu.‘
19 Slepci! Šta je veće, dar ili oltar koji posvećuje taj dar?
20 Ko se, dakle, zaklinje oltarom, zaklinje se njime i svime što je na njemu.
21 Ko se zaklinje hramom, zaklinje se njime i onim koji prebiva u njemu.
22 Ko se zaklinje nebom, zaklinje se Božjim prestolom i onim koji sedi na njemu.

23 „Teško vama, pismoznalci i fariseji, licemeri, jer dajete desetak od nane i kopra i kima,
a zanemarili ste ono što je u Zakonu važnije: pravdu,+ milosrđe+ i vernost.

Ovo prvo je trebalo činiti, a ono drugo nije se smelo zanemariti.

24 Slepe vođe, koji cedite piće da ne biste progutali komarca, a gutate kamilu!

25 „Teško vama, pismoznalci i fariseji, licemeri, jer spolja čistite čašu i činiju, a iznutra su pune grabeža i neumerenosti.

26 Slepi fariseju, prvo iznutra očisti čašu i činiju, da i spolja bude čista.

27 „Teško vama, pismoznalci i fariseji, licemeri, jer ste poput okrečenih+ grobova, koji spolja izgledaju lepo, a unutra su puni mrtvačkih kostiju i svakakve nečistoće.

28 Tako i vi, spolja ljudima izgledate pravedni, a iznutra ste puni licemerstva i bezakonja.

29 „Teško vama, pismoznalci i fariseji, licemeri, jer gradite grobnice prorocima i ukrašavate grobove pravednicima

30 i govorite: ’Da smo mi živeli u danima svojih praočeva, ne bismo s njima učestvovali u prolivanju proročke krvi.‘

31 Tako sami protiv sebe svedočite da ste sinovi onih koji su ubijali proroke.

32 Dopunite, dakle, meru greha svojih praočeva.

33 „Zmije! Leglo zmijsko! Kako ćete pobeći od osude gehene?

34 Zato, evo, šaljem vam proroke i mudrace i učitelje. Neke od njih ćete ubiti i staviti na stub,* a neke ćete bičevati po svojim sinagogama i progoniti od grada do grada,
35 da na vas dođe sva pravedna krv prolivena na zemlji, od krvi pravednog Avelja do krvi Zaharije, Varahijinog sina, koga ste ubili između svetilišta i oltara.
36 Zaista, kažem vam, sve će to doći na ovaj naraštaj.
37 „Jerusalime, Jerusalime, koji ubijaš proroke i kamenuješ+ one koji su poslati k tebi!+ Koliko sam puta hteo da skupim tvoju decu, kao što kvočka skuplja svoje piliće pod krila! A vi niste hteli.
38 Evo, vaša kuća* vam se ostavlja napuštena.
39 Jer kažem vam, od sada me nećete videti dok ne kažete: ’Blagoslovljen onaj koji dolazi u Jehovino ime!‘“


Izdvojicu ovo sto pise

9 I nikoga na Zemlji ne zovite Ocem, jer jedan je vaš Otac — onaj koji je na nebesima.
 
Jer koga ljubi Gospod onoga i kara; a bije svakoga sina kojega prima.

Ako trpite *******, kao sinovima pokazuje vam se Bog: jer koji je sin kojega otac ne kara?

Ako li ste bez karanja, u kojemu svi dijel dobiše, daklem ste kopilad, a ne sinovi.

Ako su nam dakle tjelesni ocevi naši karači, i bojimo ih se, kako da ne slušamo oca duhova, da živimo?

Jer oni za malo dana, kako im ugodno bješe, karahu nas; a ovaj na korist, da dobijemo dijel od njegove svetinje.

Jer svako ******* kad biva ne čini se da je radost, nego žalost; ali poslije daće miran rod pravde onima koji su naučeni njime.

Zato oslabljene ruke i oslabljena koljena ispravite,

I staze poravnite nogama svojima, da ne svrne što je hromo, nego još da se iscijeli

(Poslanica Jevrejima, 12. glava)

http://www.hacbg.org/biblija/biblija.php?K=58&G=12
 

Back
Top