Zašto se bogosluženje u SPC održava na nerazumljivom jeziku?

Jezik koji se koristi u SPC prilikom bogosluženja većina vernika ne razume.

Zašto se ne koristi srpski?

Kako što Koko reče.

A ako znaš da je Hrišćanstvo stvoreno ne Hristom lično (Jer on da je hteo religiju da osnuje to bi i
uradio. Nemoćan nije bio.), već onima koji želju imaju masama da upravljaju, onda je sasvim
jasno zašto nerazumljivim jezikom govore. Nije im cilj da ljude navedu na promišljanje.
To bi i štetno po njih bilo.

Slušaj šta Mazica kaže. Eto malo razume, malo ne razume, al vrlo važno.
Za potrebu razumevanja crkvenoslovenski bi se lako dao naučiti. Nije to nekakav nesavladiv
jezik. U škole bi se uveo, pa bi svako razumeo. Veronauka je uvedena, al jezik jok.
Zašto?
I da nije na tacni dato u školama, što se ne bi mimo škole naučilo? Ljudi plaćaju
časove engleskog, francuskog, idu na kurseve. Još ne čuh da je neki vernik iz silne
želje da služenje razume, platio časove crkvenoslovenskog. I ne želi da razume.
 
Jako dobro pitanje!
Ja verujem da je to zato sto su jos od davnina te crkvene sluzbene knjige napisane tim arhaicnim jezikom, pa se i sada sluze na istom.
Potpuno sam protiv sluzenja na jeziku koji ne razumemo tako dobro, vec sam za to da bi se sve to moralo, uz blagoslov, prevesti i ozvaniciti u nasem, savremenom jeziku.
U jednoj crkvi, u mom gradu su sluzili liturgiju i ostale sluzbe na savremenom srpskom jeziku, i bilo je neuporedivo bolje od sluzbe na crkvenoslovenskom, koji narod ne razume, medjutim od pre godinu-dve prestali su sluziti na srpskom savremenom, pa su poceli sluziti na crkvenoslovenskom. Da nisam cuo sluzbu na nasem, savremenom jeziku, ne bih znao ni sta govore, ni o cemu se radi. Zato smatram da bi pod obavezno trebalo uvoditi sluzbe na nasem, savremenom jeziku, jer se na tim sluzbama narod i svestenici mole, a ne bi trebao da ponavljaju prazne reci, koje ne razumeju, kao mantru.
Siguran sam da Bog razume i nas, savremeni jezik! ;)
 
Bilo bi dobro da je sluzba na srpskom, ali kao sto rece mizaca nije pretjerano bitno.
Vernik ide u crkvu da bi stajao pred Bogom i kada nema sluzbe/znam, znam Bog je svuda oko nas, ne samo u crkvi, ali tamo mu je ognjiste/. Sto svestenik cita ionako ima u knjigama pa ko zeli da razume nije tesko da se malo potrudi i da nadje sta je receno.
Profesori po skolama ne ocekuju od ucenika da razumeju odmah sta je receno vec im zadaju domace zadatke :)
 
Ta metoda potice jos negde iz mracnog srednjeg veka.

Kod katolika su se u crkvi neki svestenici a i vernici podizali da narodu kazu sta je stvarno hriscanstvo i sta biblija uci, koju je crkva krila od naroda.
Jer su uveli ne hriscanske stvari i ucenja da pljackaju narod i da narod u strahu bude poslusni sluga klera i krava muzara.
Tako se ova crkva i njen kler obogatili.
Danas vazi za najbogatiju instituciju.

Ti iskreni ljudi su hteli reformu crkve i vracanje na Hriscanstvio, to se kleru nije dopalo jer im kvare biznis, i takve ljude je katolicka crkva onda progonila i ubijala kroz mracni srednji vek.
Ova crkva je drzala je Evropu u svaku vrstu mraka.
Branila nauku, medicinu, religiju, itd.
Na kraju su ti ljudi uz mnogo svojih zrtava, oko 50 miliona, pobedili i nazvali su ih protestanti.
I odneli ljudima bibliju a svet je izvadjenj iz mraka srednje veka.
Nauka, medicina, religija i ostalo,od tog trenutka pocinju da napreduju.

Na istoku se pravoslavna crkva suocila sa istim problemom.
Podizali su se pokreti koji su hteli da uce ljude bibliji i ukazuju im na mnoge stvari koje im crkva natura a nisu hriscanske.

Ova crkva je uspela sve da ih pobije a Srbe Bogumile je oterala u Islam.
Da ih ne bi sve pobili Bogumili su zbog zastite povrsno prihvatili nadolazeci Islam, misleci ovi ce potom otici.
Ali njihova deca onda prihvatise u sledecim generacijama.

Da bi crkva sacuvala vernistvo i tako svoj prihod, od takvih pokreta i pojedinaca koji su hteli da odnesu ljudima bibliju.
Ova crkva se odlucuje da svoje vernistvo sluzbom na stranom jeziku drzi u neznanju o ucenju biblije.
Tako ako bi sutra dosao neko da im govori o bibliji, i njenom ucenju, njima bi to bilo strano i nisu mogli da ucine nista sa time i da ovi uvide neke netacnosti pa tako nisu ni prihvatali.
Bili su primorani da pitaju klera, a on bi organizovao progon takvih i rekao vernicima da se cuvaju.
I danas su Srbi medju religiozno najnepismenjima zbog toga.

Zbog takvog nacina postupanja i istrebljenja pravoslavnih protestanata, Bog kao kaznu, dozvoljava najezdu turaka i njihovu cizmu na glavama naroda skoro 5 vekova.

Zbog pobede protenstantizna na zapadu, Bog stavlja kljuc na vrata Evrope i najezda Osmana ni makac od vrata Beca.

Ali prosle su godine i protenstatizam se u medjvremenu iskvario, i kao kazna sada dolazi i prolazi i na evropska vrata,najezda Islama.
 
Poslednja izmena:
Verovatno zato što vernik nije tu da bi nešto razumeo od onog što sveštenik govori, nego da bi tom svešteniku verovao.
Zato se i zove vernik...

A mozda i da slusajuci svestenika nauci staroslovenski. Jezik je lep ako nije i lepsi od jezika iz spansko-turskih sapunica od kojih vecina zna bar po neku rec a od staroslovenskog nijednu.
 
Bilo bi dobro da je sluzba na srpskom, ali kao sto rece mizaca nije pretjerano bitno.
Vernik ide u crkvu da bi stajao pred Bogom i kada nema sluzbe/znam, znam Bog je svuda oko nas, ne samo u crkvi, ali tamo mu je ognjiste/. Sto svestenik cita ionako ima u knjigama pa ko zeli da razume nije tesko da se malo potrudi i da nadje sta je receno.
Profesori po skolama ne ocekuju od ucenika da razumeju odmah sta je receno vec im zadaju domace zadatke :)

A sto ce vrenik u crkvi, kada Bog nije tamo,a to lepo pise u Bibliji:

Isaija 66, 1 Ovako veli Gospod: Nebo je presto moj i zemlja podnožje nogama mojim: gde je dom koji biste mi sazidali, i gde je mesto za moje počivanje?

2 Jer je sve to ruka moja stvorila, to je postalo sve, veli Gospod. Ali na koga ću pogledati? Na nevoljnog i na onog ko je skrušenog duha i ko drhće od moje reči.

D.Apostolska 7, 48 Ali najviši ne živi u rukotvorenim crkvama, kao što govori prorok:

49 Nebo je meni presto a zemlja podnožje nogama mojim: kako ćete mi kuću sazidati? Govori Gospod; ili koje je mesto za moje počivanje?
 
A sto ce vrenik u crkvi, kada Bog nije tamo,a to lepo pise u Bibliji:

Isaija 66, 1 Ovako veli Gospod: Nebo je presto moj i zemlja podnožje nogama mojim: gde je dom koji biste mi sazidali, i gde je mesto za moje počivanje?

2 Jer je sve to ruka moja stvorila, to je postalo sve, veli Gospod. Ali na koga ću pogledati? Na nevoljnog i na onog ko je skrušenog duha i ko drhće od moje reči.

D.Apostolska 7, 48 Ali najviši ne živi u rukotvorenim crkvama, kao što govori prorok:

49 Nebo je meni presto a zemlja podnožje nogama mojim: kako ćete mi kuću sazidati? Govori Gospod; ili koje je mesto za moje počivanje?

Zato sto je crkva telo Isusu ili nevesta zeniku, a ne mrtva rukotvorina. /efescima gl.5/

23 Jer je muž glava ženi kao što je i Hristos glava crkvi, i on je spasitelj tela.

24 No kao što crkva sluša Hrista tako i žene svoje muževe u svemu.

25 Muževi! Ljubite svoje žene kao što i Hristos ljubi crkvu, i sebe predade za nju,

26 Da je osveti očistivši je kupanjem vodenim u reči;
Jn. 3:5, Jn. 15:3, Jev. 10:22
27 Da je metne preda se slavnu crkvu, koja nema mane ni mrštine, ili takvog čega, nego da bude sveta i bez mane.

28 Tako su dužni muževi ljubiti svoje žene kao svoja telesa; jer koji ljubi svoju ženu, sebe samog ljubi.

29 Jer niko ne omrznu kad na svoje telo, nego ga hrani i greje, kao i Gospod crkvu.

30 Jer smo udi tela njegovog, od mesa Njegovog, i od kostiju Njegovih.

31 Toga radi ostaviće čovek oca svog i mater, i prilepiće se k ženi svojoj, i biće dvoje jedno telo.

32 Tajna je ovo velika; a ja govorim za Hrista i za crkvu.
 
а што се науци служи на страном језику?
што те лекари плаше на страном језику?
на којим језицима те све варају?

Što naprimer neki pišu na forumu normalno pa dodaju, whatever, ili you know, ili wtf ili malo podravskog kaj si nazvinglan jurek, ili malo šiptarskog sa onim čuvenim sh....Samo zato da budu pametniji. Crkva je dogma i institucija i kao takva ima pravo da radi šta želi unutar svojih zidina. Ako čiste svesti ulaziš u nju, priklanjaš se njenom dnevnom redu i Pravilu službe ne pitajući za razloge. Kao na forumu, klikneš da si saglasan sa Pravilnikom. Ako nisi, pali.
Uzgred staroslovenski uopšte nije težak kao što neki ljudi misle.

- - - - - - - - - -

Pardon, čistog srca, jer svest ostavljaš ispred praga kad u nju kročiš.
 

Back
Top