Janković: Srbija je sekularna država

dlugomir

stari roker
Moderator
Poruka
208.531
Nakon poruke patrijarha Irineja da su srpkinje dužne da rađaju
Janković: Srbija je sekularna država

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković izjavila je da je Srbija, prema Ustavu, sekularna država u kojoj svako ima pravo da slobodno odlučuje o rađanju dece i istakla da reproduktivna prava i slobode spadaju u korpus ljudskih prava koja se ne smeju dovoditi u pitanje.

Nametanje ženama rađanje kao obavezu i patrijarhalni obrazac štetno je za celo društvo, a populaciona politika podrazumeva mehanizme podsticanja rađanja, koji obuhvataju žene i muškarce ravnopravno, kao i brigu o porodici i odgovornom roditeljstvu, navela je Janković u pisanoj
izjavi.

Ona je istakla da, poštujući autonomiju Srpske pravoslavne crkve i drugih verskih zajednica i verska osećanja građana i građanki, smatra da govori crkvenih velikodostojnika treba da ostanu u okviru verskih pitanja i da ne prelaze u pitanja civilizacijskih tekovina demokratskih društava, među kojima
je jedno od najvažnijih poštovanje ljudskih prava i sloboda.

Crkva ima pravo da u okviru svojih aktivnosti i putem medija iznosi svoje stavove, ali smatram da su izjave pojedinih crkvenih velikodostojnika neprimerene i, nažalost, uvredljive prema ženama i produbljuju predrasude i stereotipe koje mogu dovesti do diskriminacije, naglasila je Janković.

Ona je zaključila da je kultura dijaloga i dalje nedovoljno razvijena, zbog čega treba podsetiti da iznošenjem stavova u javnom diskursu doprinosimo razumevanju i razvoju našeg
društva, ili nanosimo štetu.

http://www.danas.rs/drustvo.55.html?news_id=360522&title=Janković:+Srbija+je+sekularna+država

Ovde je zapravo kljucno pitanje da li se uticaj Crkve u Srbiji povecava ili smanjuje. Crkveni velikodostojnici naravno nemaju moc da direktno ucestvuju u kreiranju zakona i stalih pravila ponasanja, ali svojim stavom nesumnjivo imaju uticaj na razmisljanje dela stanovnistva. Nije ovde u pitanju samo SPC. Nemojte sumnjati da slicne stavove po pitanju prava zena imaju i katolicki i ostali svestenici, samo sto se ne isticu zato sto su u debeloj manjini. Ako osete da imaju zaledjinu onda ih zakoni ne interesuju, kao sto recimo mozemo videti po primeru muftije Zukorlica.
 
Ja kad otvorim stranku, jer ne mogu više da gledam kako se ovaj narod pati, a svi okolo lažu,
pored ostalog POVEĆAĆU VAŽNOST ŽENE U KUĆAMA

Ako JA pobedim - Žene će imati veću aktivnost u domovima - pored standardnih obaveza dodaćemo i izbacivanje smeća, molersko-zidarsko-električarsko-tesarsko-farbarsko-vodoinstalaterske obaveze i još mnogo toga čime će žene imati AKTIVNIU ULOGU u svakoj porodici

Vaše je samo da glasate za moju stranku

- - - - - - - - - -

Poseban akcenat će biti na asfaltiranju od sela do Beograda
Samo, ako JA pobedim, neće se izgradivati putevi ovako ko do sada
Ima da se troši jedan po jedan džak...
A ne ko do sada - dodje firma, išlepa džakove, ode po drugu turu, vrate se a seljaci sve pokrali...
 

Back
Top