Rad na spostvenoj duhovnosti

Psihologija pripada ljudskoj filozofiji,a na nju je Isus upozoravao.

Ne odgovori mi na ovo:


Mona, a da li bi ti mogla da u minicu budes na propovedi, sa lakiranim nokticima, zlatom na vratu i naocarima koje su IN, :?:

Znam ja sta je psihologija.
Trebamo se cuvati filozofije a ne psihologije prema Bibliji.
Kolosanima2:
8 Čuvajte se da vas ko ne zarobi filozofijom i taštom prevarom, naslanjajući se na predanja ljudi, na osnove sveta, a ne na Hrista;

Biblija je psiholoska knjiga ako nisi znao.
Ne razumem kakve veze ima duhovnost sa nalakiranim noktima?
ne zivimo u srednjem veku
Sve sto je pristojno je sveto i u skladu sa Bogom.
 
Znam ja sta je psihologija.
Trebamo se cuvati filozofije a ne psihologije prema Bibliji.
Kolosanima2:
8 Čuvajte se da vas ko ne zarobi filozofijom i taštom prevarom, naslanjajući se na predanja ljudi, na osnove sveta, a ne na Hrista;

Biblija je psiholoska knjiga ako nisi znao.
Ne razumem kakve veze ima duhovnost sa nalakiranim noktima?
ne zivimo u srednjem veku
Sve sto je pristojno je sveto i u skladu sa Bogom.

Mona za tebe je: mogla da u minicu budes na propovedi, sa lakiranim nokticima, zlatom na vratu i naocarima koje su IN; za tebe je to Pristojno i u skladu sa Bogom :?:
A kako je to u kontekstu svetoga :?:
 
To je samo tvoje misljenje.
Cinjenica je da su mnogi proucavajuci Bibliju postali duhovnije osobe.

Duhovnost podrazumeva svetost, vrline.
To je prosto nemoguce bez Boga.

Bilo bi jako lepo da je tako. Onda bih samo ja bio u zabludi. Ovako ste u zabludi vi koji verujete u biblijske nebuloze.
Činjenica je da autori Biblije nisu znali za pola kontinenata, tačnije za Severnu i Južnu Ameriku, Australiju i Antarktik, kao ni za njihove žitelje. Noje u svoju barku nije uveo ni kengure, ni ostale australijske torbare, ni pingvine. Autori Biblije su bogu pripisali svoje neznanje, kao božje znanje, recimo to da je Zemlja stvorena pre Sunca i svih zvezda, da je najstarija tačka u svemiru, i još gomilu nebuloza, a to je van pameti.

Duhovnost sam video u hinduizmu i budizmu. U hrišćanstvu nigde.
Bogu svaka čast, a bogoborno i bogohulno obrezanim ljudima, koji su jeli meso, mleko i jaja, sve najgore. Šta će meni kao veganu, čija je krv čista, krv nekog obrezanog čoveka, koja je bila puna mesa, mleka i jaja? Ne treba uopšte. Ende.
 
Da, dok se ne potrošim, kao vatra u kojoj nema šta da gori. Ali to će da bude dosta daleko od sada, jer se punim Sunčevom energijom (solarna joga). Može mi se tako. Ja se hranim Sunčevom pranom i voćem i povrćem, a ne ničijim prženim crevima. Namaste.
Ko to jede creva kad moze dobar biftek ili 20 cevaopa sa lukom, a predjelo crnogorska prsuta i mladi jastrebacki sir. U, covece, razlog da se radujes zivotu.
 
Kako ide to preko zime ili kada se naoblaci i kada se Sunce "sakrije iza oblaka"...?

Vrlo lako kad se završi praksa. Pun Google. Neću da ti crtam.

- - - - - - - - - -

Ko to jede creva kad moze dobar biftek ili 20 cevaopa sa lukom, a predjelo crnogorska prsuta i mladi jastrebacki sir. U, covece, razlog da se radujes zivotu.

20 "cevaopa"? Tih tvojih 20 "cevaopa" se pravi od mlevenog mesa, a tu može da bude i creva. :rida: Životinjska radost. :dash: Šta ćeš kad nisi za bolje. Nije ni čudo da izmišljaš za ezoteriste kako su hrišćani, a onda se patološki svađaš sa hrišćanstvom. Štaš kad nisi za bolje...
 
Bblija nema nikakve veze sa duhovnošću. Objasnio sam gore. Način ishrane ima i te kakve veze sa duhovnošću. Onaj ko jede meso ne može da doživi prosvetljenje, jer preko mesa u sebe unosi životinjske strahove. Namaste.

Prejedanje i proždrljivost jeste vid sputavanja duhovnosti jer zamašćuje organizam i onemogućava normalan protok krvi. Ali zato postoji post koji upravo stvara suprotan efekat i omogućava bolju koncetraciju pa samim tim i bolje razumevanje duhvnih stvari. Zato su veliki Božiji ljudi često postili. Naravno, najbolja hrana jeste hrana zasnovana na žitaricama, voću i povrću jer oni sadrže nezasićene masne kiseline koje ne sprečavaju normalan protok krvi već ga potstiču. To i jeste prvobitna hrana data čoveku...meso je kasnije ubačeno:)
 
Prejedanje i proždrljivost jeste vid sputavanja duhovnosti jer zamašćuje organizam i onemogućava normalan protok krvi. Ali zato postoji post koji upravo stvara suprotan efekat i omogućava bolju koncetraciju pa samim tim i bolje razumevanje duhvnih stvari. Zato su veliki Božiji ljudi često postili. Naravno, najbolja hrana jeste hrana zasnovana na žitaricama, voću i povrću jer oni sadrže nezasićene masne kiseline koje ne sprečavaju normalan protok krvi već ga potstiču. To i jeste prvobitna hrana data čoveku...meso je kasnije ubačeno:)

Ja sam vegetarijanac od 22-ge a vegan u zadnjih 9 godina. Imam više od 40. Znači postim decenijama. I ne jedem žitarice, jer su pune glutena i idealne za ptice, već samo sirovo voće i povrće. Dakle nekako se i mogu provući u duhovnost. A oni što jedu slanine i čvarke ne mogu nikako. Nema šanse da me iko ubedi kako mršavi budistički monah, koji ne konzumira meso, mleko i jaja, ne može da se bavi duhovnošću, a zadrigli debeli sveštenik, kome su obrazi debeli od svinjetine, da može da se bavi duhovnošću. Ipak će biti da je obrnuto. Pravoslavni ili katolički monah može da misli da je produhovljen, ali, bajo moj, on jede mleko puno kravlje krvi. A zna se ko konzumira krv. Nema tu duhovnosti. Unošenjem mesa onaj ko to čini unosi u sebe životinjske strahove, koje životinja nabija u mišiće u trenutku klanja. Sa životinjskim strahovima u sebi nema duhovnosti i prosvetljenja. Ako hoćeš da budeš kao 99% ljudi onda jedi sve što oni jedu. Ono si što jedeš. Nisam video nijednog budističkog monaha da izgleda kao svinja. Zaključak se sam nameće. Namaste.
 
Права духовност како се може стећи?
„РАЗМИШЉАЊЕ својствено телу доноси смрт, а размишљање својствено духу доноси живот и мир“, написао је апостол Павле (Римљанима 8:6). Овим речима, апостол је истакао да је духовност нешто више од питања личног избора или склоности. У суштини, то је питање живота и смрти. Према томе, у ком смислу духовна особа добија „живот и мир“? Према Библији, таква особа већ сада има мир — унутрашњи мир и мир с Богом — а у будућности ће добити вечни живот (Римљанима 6:23; Филипљанима 4:7). Зато не изненађује што је Исус рекао: „Срећни су они који су свесни својих духовних потреба“ (Матеј 5:3).
Чињеница да читате овај часопис показује да сте заинтересовани за духовне ствари — и то је мудро. Па ипак, с обзиром на то да се гледишта о овој теми јако разликују, можда се питате: ’Шта је права духовност? И како је неко може стећи?‘
„Христов ум“
Осим што је истицао колико је важно и корисно бити духовна особа, апостол Павле је доста говорио о томе шта је права духовност. Хришћанима у древном граду Коринту, Павле је објаснио разлику између телесног човека, то јест особе која следи жеље тела, и духовног човека, то јест особе која цени духовне вредности. Павле је написао: „Телесни човек не прихвата оно што је од Божјег духа, јер је то за њега лудост.“ С друге стране, Павле је објаснио да се духовни човек препознаје по томе што има „Христов ум“ (1. Коринћанима 2:14-16).
Имати „Христов ум“ у основи значи ’размишљати попут Христа Исуса‘ (Римљанима 15:5; Филипљанима 2:5). Другим речима, духовни човек је неко ко размишља попут Исуса и иде његовим стопама (1. Петрова 2:21; 4:1). Што је његов ум сличнији Христовом, то је његова духовност јача а његови изгледи да добије „живот и мир“ већи (Римљанима 13:14).
Како упознати „Христов ум“
Међутим, да бисмо имали Христов ум, најпре морамо упознати његов ум. Према томе, први корак у развијању духовности јесте да упознамо Исусов начин размишљања. Али, како можемо сазнати како је размишљала особа која је на земљи живела пре 2 000 година? Како сте рецимо упознали неке личности које су обележиле историју ваше земље? Вероватно читајући о њима. На сличан начин, читање историјског записа о Исусу јесте један од важних начина на који можемо упознати Христов ум (Јован 17:3).
Постоје четири живописна историјска записа о Исусу — Јеванђеља која су написали Матеј, Марко, Лука и Јован. Ако пажљиво читате те извештаје, то ће вам помоћи да разумете Исусов начин размишљања, дубину његових осећања и мотиве који су стајали иза његових поступака. Када издвојите време да размислите о ономе што сте прочитали о Исусу, моћи ћете да створите слику о томе колико је он био добра особа. Чак и ако већ сматрате да сте Христов следбеник, читање и размишљање о Исусу помоћи ће вам да ’растете у незаслуженој доброти и спознању о нашем Господу и Спаситељу Исусу Христу‘ (2. Петрова 3:18).
Имајући то на уму, хајде да осмотримо неке делове Јеванђеља и видимо како је Исус постао тако духовна особа. Затим се питајте како можете опонашати пример који је он дао (Јован 13:15).
Духовност и „плод духа“
Писац Јеванђеља Лука рекао је да је Божји свети дух изливен на Исуса приликом његовог крштења и да је Исус био „пун светог духа“ (Лука 3:21, 22; 4:1). Исто тако, Исус је поучио своје следбенике колико је важно имати вођство светог духа, то јест „силе којом се Бог служи“ (Постанак 1:2, фуснота; Лука 11:9-13). Зашто је то тако важно? Зато што Божји дух има снагу да промени начин размишљања једне особе, тако да њен ум све више наликује Христовом уму (Римљанима 12:1, 2). Божји дух у нама развија особине као што су „љубав, радост, мир, дуготрпљивост, љубазност, доброта, вера, благост, самосавладавање“. По тим особинама — које се у Библији називају „плод духа“ — препознаје се права духовна особа (Галатима 5:22, 23). Једноставно речено, духовна особа је неко кога води Божји дух.
Исус је показивао плод духа током целе своје службе. Особине као што су љубав, љубазност и доброта посебно су биле очигледне у начину на који се опходио према људима који су сматрани нижом класом (Матеј 9:36). На пример, осмотримо један догађај који је описао апостол Јован. О томе читамо: „Док је [Исус] пролазио видео је човека слепог од рођења.“ Исусови ученици су такође запазили тог човека, али су сматрали да је грешник. „Ко је сагрешио“, питали су, „овај човек или његови родитељи?“ И његови суседи су га раније виђали, али је он за њих био само просјак. „Зар то није онај који је седео и просио?“, рекли су. Међутим, Исус је на тог човека гледао као на особу којој је потребна помоћ. Он се обратио том слепом човеку и излечио га (Јован 9:1-8).
Шта нам овај догађај открива о Христовом уму? Као прво, Исус није занемаривао сиромашне, већ је према њима био пажљив и самилостан. Као друго, он је предузимао први корак да би помогао другима. Да ли у томе опонашамо његов пример? Да ли на људе гледамо попут Исуса, пружајући им потребну помоћ како би им садашњи живот био бољи а будућност светлија? Или нам се више свиђају истакнуте особе а заборављамо на оне које то нису? Ако на људе гледамо попут Исуса, онда заиста опонашамо његов пример (Псалам 72:12-14).
 
“Ugledajte se na Boga”

Efežanima 4:32–5:2
32 A budite dobrostivi jedni prema drugima, samilosni, spremno opraštajući jedni drugima
kao što je i Bog preko Krista spremno oprostio vama.
5 Stoga se ugledajte na Boga, kao njegova ljubljena djeca,
2 i živite u ljubavi, kao što je i Hrist voleo vas i sebe predao za vas kao prinos i žrtvu na ugodan miris Bogu.


DOBROSTIVOST, samilost, opraštanje, ljubav. Nažalost, danas retko kad susrećemo ljude koji imaju takve vrline.
A kako je s vama? Jeste li ikad imali osjećaj da je svaki vaš pokušaj da razvijete te plemenite osobine osuđen na neuspjeh?
Ako ste prekritični prema sebi, možda sami sebe uvjeravate da zbog određenih razloga, primjerice ukorijenjenih loših navika
ili bolnih iskustava iz prošlosti, nikad nećete moći razviti takva lijepa svojstva.

Međutim, Biblija iznosi ovu utešnu činjenicu — naš Stvoritelj zna da možemo razvijati pozitivne osobine.

Božja Rječ potstiče prave hrišćane: “Stoga se ugledajte na Boga, kao njegova ljubljena deca” (Efežanima 5:1).

U tim se rečima na upečatljiv način izražava poverenje koje Bog ima u svoje sluge. Zašto to možemo reći?

Bog Jehova stvorio je čoveka na svoju sliku, sebi sličnog (1. Mojsijeva 1:26, 27).

Dakle, ljudima je dao osobine koje su odraz njegovih vlastitih. Kad Biblija pobuđuje hrišćane “ugledajte se na Boga”,
to je kao da im sam Jehova kaže: ‘Verujem u vas. Siguran sam da usprkos svojim nedostacima možete u određenoj mjeri biti poput mene.’

Navedimo neke Božje osobine koje možemo oponašati. Na njih ukazuju okolni reci.

Zapazite da je Pavle pre podsticaja “ugledajte se na Boga” upotrijebio riječ “stoga”. Ta riječ povezuje ovaj s prethodnim retkom, u kojemu se spominje dobrostivost, samilost i opraštanje (Efežanima 4:32; 5:1).
A u retku koji slijedi nakon saveta da se ugledamo na Boga Pavle poručuje hrišćanima da žive životom koji je prožet nesebičnom ljubavlju (Efežanima 5:2). Zaista, kad se radi o pokazivanju dobrostivosti, izražavanju iskrene samilosti, spremnom opraštanju i iskazivanju ljubavi,
najbolji mogući primer na kojega se možemo ugledati je Bog, Jehova.

A zašto bismo trebali biti poput njega? Zapazite kojim nas toplim rečima Pavle dodatno podstiče da primijenimo njegov savet:
“Stoga se ugledajte na Boga, kao njegova ljubljena djeca.” Nije li to dirljiva misao?

Jehova na svoje sluge gleda kao na decu koju jako voli. Kao što se dječačić trudi u svemu biti poput svog oca, tako i pravi hrišćani daju sve od sebe da bi bili poput svog nebeskog Oca.

Jehova Bog ne prisiljava ljude da ga oponašaju. Naprotiv, on poštuje naše dostojanstvo, pa nam je dao slobodnu volju.

Stoga o vama zavisi hoćete li se ugledati na Boga ili nećete
5. Mojsijeva 30:19, 20
19 Uzimam danas za svedoke protiv vas nebo i zemlju, da stavljam pred vas život i smrt, blagoslov i prokletstvo.
Zato izaberi život da ostaneš na životu, ti i potomstvo tvoje, 20 voleći Jehovu, Boga svojega, slušajući glas njegov
i držeći se njega, jer on ti daje život i dugi vijek,

da bi mogao živjeti na zemlji za koju se Jehova zakleo praocima tvojim Abrahamu, Izaku i Jakovu da će im je dati.”


Ali nikad ne zaboravite da i vi možete pokazivati Božje osobine.
Naravno, da biste mogli oponašati Boga, najprije morate saznati kakva je on osoba. Iz Biblije možete naučiti sve o osobinama i postupcima Boga, čija je neusporediva osobnost već milione ljude navela da ga oponašaju.

Kološanima 3:9
9 Ne lažite jedni drugima. Svucite staru ličnost i njezina djela,
10 a obucite novu ličnost, koja se obnavlja dobrim poznavanjem Božje volje po slici onoga koji ju je stvorio.

Reči iz Kološanima 3:9, 10 pokazuju da to što je Bog stvorio čoveka na svoju sliku znači da čovek ima osobine poput njega. Oni koji žele biti po volji Bogu trebali bi “obući novu ličnost, koja se obnavlja (...) po slici onoga koji ju je stvorio”.
 
Poslednja izmena:
Ja sam vegetarijanac od 22-ge a vegan u zadnjih 9 godina. Imam više od 40. Znači postim decenijama. I ne jedem žitarice, jer su pune glutena i idealne za ptice, već samo sirovo voće i povrće. Dakle nekako se i mogu provući u duhovnost. A oni što jedu slanine i čvarke ne mogu nikako. Nema šanse da me iko ubedi kako mršavi budistički monah, koji ne konzumira meso, mleko i jaja, ne može da se bavi duhovnošću, a zadrigli debeli sveštenik, kome su obrazi debeli od svinjetine, da može da se bavi duhovnošću. Ipak će biti da je obrnuto. Pravoslavni ili katolički monah može da misli da je produhovljen, ali, bajo moj, on jede mleko puno kravlje krvi. A zna se ko konzumira krv. Nema tu duhovnosti. Unošenjem mesa onaj ko to čini unosi u sebe životinjske strahove, koje životinja nabija u mišiće u trenutku klanja. Sa životinjskim strahovima u sebi nema duhovnosti i prosvetljenja. Ako hoćeš da budeš kao 99% ljudi onda jedi sve što oni jedu. Ono si što jedeš. Nisam video nijednog budističkog monaha da izgleda kao svinja. Zaključak se sam nameće. Namaste.
Isus je rekao
Matej 15:
7 Licemjeri, dobro je Izaija prorokovao o vama, kad je rekao:
8 ‘Narod me ovaj poštuje usnama svojim, ali srce mu je daleko od mene.
9 Uzalud me štuju, jer su učenja koja naučavaju zapovijedi ljudske.’”
10 Tada je dozvao mnoštvo i rekao im: “Poslušajte i razumijte!
11 Čoveka ne onečišćuje ono što ulazi u usta, nego što izlazi iz usta — to onečišćuje čoveka.”

18 A što izlazi iz usta, iz srca izlazi, i to onečišćuje čoveka.
19 Na primjer, iz srca izlaze zle misli, ubistva, preljubei, bludništva, krađe, lažna svedočenja, hule.
20 To je ono što onečišćuje čoveka




Biblija nas upozorava na “lažnu poniznost”

Kološanima 2:20-23

20 Ako ste zajedno sa Hristom umrli u odnosu na načela ovoga sveta,
zašto se onda, kao da pripadate svetu, podvrgavate propisima:
21 “Ne diraj, ne kušaj, ne dotiči”,
22 koji se odnose na ono što upotrebom propada, kad su to ljudske zapovijedi i učenja?
23 Ti propisi očituju se u poštovanju Boga kakvo su si ljudi sami nametnuli i
u lažnoj poniznosti te strogosti prema telu. Oni doduše izgledaju kao mudrost,
ali nemaju nikakve vrednosti u borbi protiv ugađanja telu.



Lazna ucenja

1 Timoteju 4
4 A nadahnuta objava izričito kaže da će u budućim vremenima neki otpasti od vere,
slušajući zavodljive nadahnute objave i učenja demona,
2 zavedeni licemjerjem lažljivaca otupjele savesti,

3 koji zabranjuju ženiti se i zahtijevaju uzdržavati se od jela koja je Bog stvorio da ih uz zahvaljivanje uzimaju oni koji veruju i koji dobro poznaju istinu.
4 Jer sve što je Bog stvorio dobro je i ne treba odbaciti ništa što se uzima uz zahvaljivanje,
5 jer se to posvećuje rečju Božjom i molitvom koja se za to upućuje.
 
Poslednja izmena:
Ja sam vegetarijanac od 22-ge a vegan u zadnjih 9 godina. Imam više od 40. Znači postim decenijama. I ne jedem žitarice, jer su pune glutena i idealne za ptice, već samo sirovo voće i povrće. Dakle nekako se i mogu provući u duhovnost. A oni što jedu slanine i čvarke ne mogu nikako. Nema šanse da me iko ubedi kako mršavi budistički monah, koji ne konzumira meso, mleko i jaja, ne može da se bavi duhovnošću, a zadrigli debeli sveštenik, kome su obrazi debeli od svinjetine, da može da se bavi duhovnošću. Ipak će biti da je obrnuto. Pravoslavni ili katolički monah može da misli da je produhovljen, ali, bajo moj, on jede mleko puno kravlje krvi. A zna se ko konzumira krv. Nema tu duhovnosti. Unošenjem mesa onaj ko to čini unosi u sebe životinjske strahove, koje životinja nabija u mišiće u trenutku klanja. Sa životinjskim strahovima u sebi nema duhovnosti i prosvetljenja. Ako hoćeš da budeš kao 99% ljudi onda jedi sve što oni jedu. Ono si što jedeš. Nisam video nijednog budističkog monaha da izgleda kao svinja. Zaključak se sam nameće. Namaste.

Svaka čast za veganstvo. Vegani žive 10% duže od ostalog sveta. Svakako ishrana igra važnu ulogu i u duhovnosti. Apostol Pavle kaže da šta god da radimo da sve činimo na slavu Božiju...tu je ubrojao i ono ako jedete i pijete...na slavu Božiju. A veganstvo jeste bilo dominantno pre Potopa, ljudi nisu jeli meso. Naravno, opet umerno i u manjim količinama i ko jede neće mnogo odraziti se na duhovnost. Ali tu nije samo veganstvo...tu je i zdrav život važan u smislu ne konzumiranja poroka poput duvana, opijanja, zatim što više provoditi vreme na svežam vazduhu i davati tako dodatbni odušak organizmu. Jednostavno Bog želi da uradimo za sebe ono najbolje. Ako sve ovo imamo i spojimo sa svakodnevnom zajednicom sa Bogom onda smo zaista na dobrom putu da osetimo pravu blagodat života.

Pozdrav.
 
Bogu svaka čast, a neznalicama koje nisu znale za pola kontinenata na našoj planeti, i svoje neznanje pripisali bogu kao božje znanje, sve najgore...

Prva tri poglavlja Postanja prepisana su iz Gilgameša. Naime, Mojsije je između 1513. i 1473. godine p.n.e. pisao Pentateuh, i za njegovo pisanje mogao je koristiti Ep o Gilgamešu, koji je mnogo stariji (napisan je oko 1700. godine p.n.e.), i računa se za najstariju knjigu na Orijentu. Ostali delovi postanja i Pentateuha (ostale četiri Knjige Mojsijeve) plod su što Mojsijevih vizija i mašte što istorijskih događaja vezanih za jevrejski narod onoga doba. Interesantno je primetiti to da je recimo opis stvaranja ništa drugo do astronomija onog doba, koju je Kopernikus oborio u XVI veku. Dakle, idemo.


“1:1 U početku stvori Bog nebo i zemlju.
1:2 Zemlja bijaše pusta i prazna; tama se prostirala nad bezdanom
i Duh Božji lebdio je nad vodama.
1:3 I reče Bog: 'Neka bude svjetlost!' I bi svjetlost.
1:4 I vidje Bog da je svjetlost dobra; i rastavi Bog svjetlost od tame.
1:5 Svjetlost prozva Bog dan, a tamu prozva noć. Tako bude večer,
pa jutro - dan prvi.
1:6 I reče Bog: 'Neka bude svod posred voda da dijeli vode od voda!'
I bi tako.
1:7 Bog načini svod i vode pod svodom odijeli od voda nad svodom.
1:8 A svod prozva Bog nebo. Tako bude večer, pa jutro - dan drugi.”


Dakle, ovde vidimo da se govori o nekakvom početku. Kakvom početku ukoliko je bog večan? I kakvu to nebo i zemlju “stvara” bog? Znam da su mi vernici govorili da se radi o simboličnom značenju te da se ne misli na oblake iznad naše zemlje, već na nebo kao duhovni pojam, kao svet bogova; i na zemlju, kao svet ljudi. Ali, da li je tako? Pa da vidimo.


“I reče Bog: 'Vode pod nebom neka se skupe na jedno mjesto i
neka se pokaže kopno!' I bi tako.
1:10 Kopno prozva Bog zemlja, a skupljene vode mora. I vidje Bog
da je dobro.
I reče Bog: 'Neka proklija zemlja zelenilom - travom sjemenitom,
stablima plodonosnim, koja, svako prema svojoj vrsti, na zemlji donose
plod što u sebi nosi svoje sjeme.' I bi tako.
1:12 I nikne iz zemlje zelena trava što se sjemeni, svaka prema
svojoj vrsti, i stabla koja rode plodovima što u sebi nose svoje sjeme,
svako prema svojoj vrsti. I vidje Bog da je dobro.
1:13 Tako bude večer, pa jutro - dan treći.”


Dakle, ovde vidimo da se doslovno misli na nebo nad nama i na zemlju kao boravište ljudi, da kažemo doslovno na našu planetu. Zašto? Pa trava koja niče iz zemlje može biti jednostavno i samo i jedino trava. Tu nema nikakve simbolike.


“1:14 I reče Bog: 'Neka budu svjetlila na svodu nebeskom da luče
dan od noći, da budu znaci blagdanima, danima i godinama,
1:15 i neka svijetle na svodu nebeskom i rasvjetljuju zemlju!' I bi
tako.
1:16 I načini Bog dva velika svjetlila - veće da vlada danom, manje
da vlada noću - i zvijezde.
1:17 I Bog ih postavi na svod nebeski da rasvjetljuju zemlju,
1:18 da vladaju danom i noću i da rastavljaju svjetlost od tame. I vidje
Bog da je dobro.
1:19 Tako bude večer, pa jutro - dan četvrti.”


E, sad, ovde imamo veliki problem. U naše vreme i najmlađa deca koja pohađaju škole i od malih nogu sede za kompjuterima i surfuju po Internetu znaju da naša planeta Zemlja nije stvorena (nastala) pre Sunca i Meseca (koji su ovde poistovećeni - /ne/znanje ljudi onoga doba) i zvezda, a o galaksijama da i ne govorimo. U redu, ja se slažem da je ovo bilo astronomsko znanje ljudi onoga doba, prepisano iz Epa o Gilgamešu, i to kao takvo uvažavam i poštujem, ali nije fer ljudsko neznanje pripisivati bogu. Dok se ovo čita stiče se utisak da je Zemlja centar svemira te da su ljudi kao vrsta najveće dostignuće u svemiru i da sve postoji zbog njih. Ali danas znamo da nije tako i da ne samo da nismo centar svemira, nego se nalazimo na rubu naše galaksije Mlečni put, a ta galaksija je jedna od manjih galaksija u univerzumu i potpuno je beznačajna za ostale svetove. Ovakva astronomija učila se u školama do XVI veka. Danas znamo da je ovo prevaziđeno, ali ima još uvek vernika koji u zvom duhovnom slepilu veruju doslovno u sve ovo. Ako je neko vernik – ne bi trebalo da bude lakoveran.

Interesantno je primetiti šta o drugim svetovima kaže Krishna:


ā-brahma-bhuvānal lokāh
punar āvartino ’rjuna
mām upetya tu kaunteya
punar yanma na vidyate


“Sve planete u materijalnom svetu, od najviše do najniže, mesta su patnje, na kojima se odvija uzastopno rađanje i umiranje. Ali onaj ko dostigne Moje prebivalište, o Kuntin sine, nikada se više ne vraća.”


Bhagavad-gita 8.16.


Uporedite ovo sa Postanjem – i biće vam jasno ko je bliži istini.

Dalje.


“1:20 I reče Bog: 'Neka povrvi vodom vreva živih stvorova, i ptice
neka polete nad zemljom, svodom nebeskim!' I bi tako.
1:21 Stvori Bog morske grdosije i svakovrsne žive stvorove što mile
i vrve vodom i ptice krilate svake vrste. I vidje Bog da je dobro.
1:22 I blagoslovi ih govoreći: 'Plodite se i množite i napunite vode
morske! I ptice neka se namnože na zemlji!'
1:23 Tako bude večer, pa jutro - dan peti.
1:24 I reče Bog: 'Neka zemlja izvede živa bića, svako prema svojoj
vrsti: stoku, gmizavce i zvjerad svake vrste!' I bi tako.
1:25 I stvori Bog svakovrsnu zvjerad, stoku i gmizavce svake vrste.
I vidje Bog da je dobro.
1:26 I reče Bog: 'Načinimo čovjeka na svoju sliku, sebi slična, da
bude gospodar ribama morskim, pticama nebeskim i stoci - svoj zemlji
- i svim gmizavcima što puze po zemlji!'
1:27 Na svoju sliku stvori Bog čovjeka, na sliku Božju on ga stvori,
muško i žensko stvori ih.
Po 1:28 I blagoslovi ih Bog i reče im: 'Plodite se, i množite, i napunite
zemlju, i sebi je podložite! Vladajte ribama u moru i pticama u vazduhu i
svim živim stvorovima što puze po zemlji!'
1:29 I doda Bog: 'Evo, dajem vam sve bilje što se sjemeni, po svoj
zemlji, i sva stabla plodonosna što u sebi nose svoje sjeme: neka vam
budu za hranu!
1:30 A zvijerima na zemlji i pticama u vazduhu i gmizavcima što puze po
zemlji u kojima je dah života - neka je za hranu sve zeleno bilje!' I bi tako.
1:31 I vidje Bog sve što je učinio, i bijaše veoma dobro. Tako bude
večer, pa jutro - dan šesti.”


Načinimo čoveka na svoju sliku znači da neko nekome govori da se stvori nova vrsta na nečiju sliku. Šta god bilo koji vernik ovde rekao - jasno je da se ovde ne radi ni o kakvom bogu, nego, budući da je ovde original sumerski Ep o Gilgamešu, o Enkaju, Enlilu i ostalim annunaki posetiocima naše planete, koji su po uzoru na sebe stvorili ljudsku vrstu. Mogla su razgovarati dva annunaki genetičara, a možda i sam Enkaj sa njima. Dalje, bog uopšte nije on, jer ako je on, ili otac, onda je bez sumnje muškarac. Ako je muškarac - onda on mora da poseduje polne karakteristike. Ako ih poseduje i ima potrebu za razmnožavanjem - onda je on životinja. U tom slučaju, naime ako je on otac, onda mora da postoji i majka. Da li su ljudi, prema Postanju, odnosno Epu o Gilgamešu, plod protiv-prirodnog bluda boga oca i majke prirode? Ako li je, pak, bog stvorio ljude po svom obličju - onda on nije ni muško ni žensko - ili je u stvari i muško i žensko; onda je bog hermafrodit. U tom slučaju bi njegov prvorođeni sin, kako je to jednom prilikom rekao italijanski pisac Tomazo Kampanela, kao i sva ostala njegova deca, da bi zadržali porodični karakter, morali biti to isto, što nije slučaj. I na kraju, mogu misliti kakav je bog iz Postanja kad su ljudi ovakvi kakvi su.


“2:1 Tako bude dovršeno nebo i zemlja sa svom svojom vojskom.
2:2 I sedmoga dana Bog dovrši svoje djelo koje učini. I počinu u
sedmi dan od svega djela koje učini.
2:3 I blagoslovi Bog sedmi dan i posveti, jer u taj dan počinu od svega
djela svoga koje učini.
2:4 To je postanak neba i zemlje, tako su stvarani.”


Da, ali po Epu o Gilgamešu, a ne prema Mojsijevoj viziji ili prema “božjem planu”.

Namaste.
 
Svaka čast za veganstvo. Vegani žive 10% duže od ostalog sveta. Svakako ishrana igra važnu ulogu i u duhovnosti. Apostol Pavle kaže da šta god da radimo da sve činimo na slavu Božiju...tu je ubrojao i ono ako jedete i pijete...na slavu Božiju. A veganstvo jeste bilo dominantno pre Potopa, ljudi nisu jeli meso. Naravno, opet umerno i u manjim količinama i ko jede neće mnogo odraziti se na duhovnost. Ali tu nije samo veganstvo...tu je i zdrav život važan u smislu ne konzumiranja poroka poput duvana, opijanja, zatim što više provoditi vreme na svežam vazduhu i davati tako dodatbni odušak organizmu. Jednostavno Bog želi da uradimo za sebe ono najbolje. Ako sve ovo imamo i spojimo sa svakodnevnom zajednicom sa Bogom onda smo zaista na dobrom putu da osetimo pravu blagodat života.

Pozdrav.

Naravno, ja pored mesa, mleka i jaja, kao i sve industrijske hrane sa kodom HACCP, bojkotujem i kafu, duvan, alkohol, lekove i droge. ne dam lekarima, pardon, mafiji u belim mantilima, ni kinte. Namaste.
 
Bogu svaka čast, a neznalicama koje nisu znale za pola kontinenata na našoj planeti, i svoje neznanje pripisali bogu kao božje znanje, sve najgore...

Prva tri poglavlja Postanja prepisana su iz Gilgameša. Naime, Mojsije je između 1513. i 1473. godine p.n.e. pisao Pentateuh, i za njegovo pisanje mogao je koristiti Ep o Gilgamešu, koji je mnogo stariji (napisan je oko 1700. godine p.n.e.), i računa se za najstariju knjigu na Orijentu. Ostali delovi postanja i Pentateuha (ostale četiri Knjige Mojsijeve) plod su što Mojsijevih vizija i mašte što istorijskih događaja vezanih za jevrejski narod onoga doba. Interesantno je primetiti to da je recimo opis stvaranja ništa drugo do astronomija onog doba, koju je Kopernikus oborio u XVI veku. Dakle, idemo.


“1:1 U početku stvori Bog nebo i zemlju.
1:2 Zemlja bijaše pusta i prazna; tama se prostirala nad bezdanom
i Duh Božji lebdio je nad vodama.
1:3 I reče Bog: 'Neka bude svjetlost!' I bi svjetlost.
1:4 I vidje Bog da je svjetlost dobra; i rastavi Bog svjetlost od tame.
1:5 Svjetlost prozva Bog dan, a tamu prozva noć. Tako bude večer,
pa jutro - dan prvi.
1:6 I reče Bog: 'Neka bude svod posred voda da dijeli vode od voda!'
I bi tako.
1:7 Bog načini svod i vode pod svodom odijeli od voda nad svodom.
1:8 A svod prozva Bog nebo. Tako bude večer, pa jutro - dan drugi.”


Dakle, ovde vidimo da se govori o nekakvom početku. Kakvom početku ukoliko je bog večan? I kakvu to nebo i zemlju “stvara” bog? Znam da su mi vernici govorili da se radi o simboličnom značenju te da se ne misli na oblake iznad naše zemlje, već na nebo kao duhovni pojam, kao svet bogova; i na zemlju, kao svet ljudi. Ali, da li je tako? Pa da vidimo.




E, sad, ovde imamo veliki problem. U naše vreme i najmlađa deca koja pohađaju škole i od malih nogu sede za kompjuterima i surfuju po Internetu znaju da naša planeta Zemlja nije stvorena (nastala) pre Sunca i Meseca (koji su ovde poistovećeni - /ne/znanje ljudi onoga doba) i zvezda, a o galaksijama da i ne govorimo. U redu, ja se slažem da je ovo bilo astronomsko znanje ljudi onoga doba, prepisano iz Epa o Gilgamešu, i to kao takvo uvažavam i poštujem, ali nije fer ljudsko neznanje pripisivati bogu. Dok se ovo čita stiče se utisak da je Zemlja centar svemira te da su ljudi kao vrsta najveće dostignuće u svemiru i da sve postoji zbog njih. Ali danas znamo da nije tako i da ne samo da nismo centar svemira, nego se nalazimo na rubu naše galaksije Mlečni put, a ta galaksija je jedna od manjih galaksija u univerzumu i potpuno je beznačajna za ostale svetove. Ovakva astronomija učila se u školama do XVI veka. Danas znamo da je ovo prevaziđeno, ali ima još uvek vernika koji u zvom duhovnom slepilu veruju doslovno u sve ovo. Ako je neko vernik – ne bi trebalo da bude lakoveran.

Interesantno je primetiti šta o drugim svetovima kaže Krishna:


ā-brahma-bhuvānal lokāh
punar āvartino ’rjuna
mām upetya tu kaunteya
punar yanma na vidyate


“Sve planete u materijalnom svetu, od najviše do najniže, mesta su patnje, na kojima se odvija uzastopno rađanje i umiranje. Ali onaj ko dostigne Moje prebivalište, o Kuntin sine, nikada se više ne vraća.”


Bhagavad-gita 8.16.


Uporedite ovo sa Postanjem – i biće vam jasno ko je bliži istini.

Dalje.


“1:20 I reče Bog: 'Neka povrvi vodom vreva živih stvorova, i ptice
neka polete nad zemljom, svodom nebeskim!' I bi tako.
1:21 Stvori Bog morske grdosije i svakovrsne žive stvorove što mile
i vrve vodom i ptice krilate svake vrste. I vidje Bog da je dobro.
1:22 I blagoslovi ih govoreći: 'Plodite se i množite i napunite vode
morske! I ptice neka se namnože na zemlji!'
1:23 Tako bude večer, pa jutro - dan peti.
1:24 I reče Bog: 'Neka zemlja izvede živa bića, svako prema svojoj
vrsti: stoku, gmizavce i zvjerad svake vrste!' I bi tako.
1:25 I stvori Bog svakovrsnu zvjerad, stoku i gmizavce svake vrste.
I vidje Bog da je dobro.
1:26 I reče Bog: 'Načinimo čovjeka na svoju sliku, sebi slična, da
bude gospodar ribama morskim, pticama nebeskim i stoci - svoj zemlji
- i svim gmizavcima što puze po zemlji!'
1:27 Na svoju sliku stvori Bog čovjeka, na sliku Božju on ga stvori,
muško i žensko stvori ih.
Po 1:28 I blagoslovi ih Bog i reče im: 'Plodite se, i množite, i napunite
zemlju, i sebi je podložite! Vladajte ribama u moru i pticama u vazduhu i
svim živim stvorovima što puze po zemlji!'
1:29 I doda Bog: 'Evo, dajem vam sve bilje što se sjemeni, po svoj
zemlji, i sva stabla plodonosna što u sebi nose svoje sjeme: neka vam
budu za hranu!
1:30 A zvijerima na zemlji i pticama u vazduhu i gmizavcima što puze po
zemlji u kojima je dah života - neka je za hranu sve zeleno bilje!' I bi tako.
1:31 I vidje Bog sve što je učinio, i bijaše veoma dobro. Tako bude
večer, pa jutro - dan šesti.”


Načinimo čoveka na svoju sliku znači da neko nekome govori da se stvori nova vrsta na nečiju sliku. Šta god bilo koji vernik ovde rekao - jasno je da se ovde ne radi ni o kakvom bogu, nego, budući da je ovde original sumerski Ep o Gilgamešu, o Enkaju, Enlilu i ostalim annunaki posetiocima naše planete, koji su po uzoru na sebe stvorili ljudsku vrstu. Mogla su razgovarati dva annunaki genetičara, a možda i sam Enkaj sa njima. Dalje, bog uopšte nije on, jer ako je on, ili otac, onda je bez sumnje muškarac. Ako je muškarac - onda on mora da poseduje polne karakteristike. Ako ih poseduje i ima potrebu za razmnožavanjem - onda je on životinja. U tom slučaju, naime ako je on otac, onda mora da postoji i majka. Da li su ljudi, prema Postanju, odnosno Epu o Gilgamešu, plod protiv-prirodnog bluda boga oca i majke prirode? Ako li je, pak, bog stvorio ljude po svom obličju - onda on nije ni muško ni žensko - ili je u stvari i muško i žensko; onda je bog hermafrodit. U tom slučaju bi njegov prvorođeni sin, kako je to jednom prilikom rekao italijanski pisac Tomazo Kampanela, kao i sva ostala njegova deca, da bi zadržali porodični karakter, morali biti to isto, što nije slučaj. I na kraju, mogu misliti kakav je bog iz Postanja kad su ljudi ovakvi kakvi su.


“2:1 Tako bude dovršeno nebo i zemlja sa svom svojom vojskom.
2:2 I sedmoga dana Bog dovrši svoje djelo koje učini. I počinu u
sedmi dan od svega djela koje učini.
2:3 I blagoslovi Bog sedmi dan i posveti, jer u taj dan počinu od svega
djela svoga koje učini.
2:4 To je postanak neba i zemlje, tako su stvarani.”


Da, ali po Epu o Gilgamešu, a ne prema Mojsijevoj viziji ili prema “božjem planu”.

Namaste.

Ep o Gilgamešu jeste stari vavilonski mit ali to što postoje sličnosti sa Biblijom ne znači da je Mojsije to prepisao odatle. Ep o Gilgamešu jeste samo jedna iskrivljena slika stvaranja i priče o Potopu koji se dogodio. Nakon, Potopa preživeli Noje i njegova porodica tj. njegovi sinovi Sim, Ham i Jafet su bili rodonačelnici novog sveta. Oni su preneli priču o stvaranju i potopu svojim potomcima. Međutim, kako se svet množio tako su opet mnogi se vratili paganstvu i iskrivili su Biblijsku priču. Pa je umesto Noja nastao mit o Gilgamešu sa iskrivljenom slikom događaja ali naravno sa mnogim sekvencama koje su istinite. Zato je Mojsiju nekih 1000 godina nakon tih događaja data ponovo prava verzija događaja. Biblijska verzija se razlikuje od ove Vavilonske zato što govori o Bogu koji je Tvorac i nepostoje bogovi za ovo i za ono već Bog je jedan za sve. Sa krivom slikom stvaranja i Potopa se počelo upravo u Vavilonu gde je Nevrod gradio kulu Vavilonsku. Zašto? Da bi izbegli mogući novi potop. Oni su počeli da iskrivljuju sliku o Potopu prema njihovim shvatanjima. Ali nakon razdvanjanja jezika i kontinenata kada je Bog srušio Vavilonsku kulu i pokazao da ona ne može da bude garancija od nove Božije intervencije protiv ljudske pokvarenosti u vreme Arfaksada(ime znači "zemljotres) onda je došavši do pometnje jezika došlo do novog iskrivljavanja priče o Potopu jer su se ljudi razišli po svim kontintima i više nisu govorili jednim jezikom. Da je to tako dokaz je što priča o Potopu postoji kod svih starih naroda-Indijanaca, Kineza, Indijaca i otprilike se u mnogome podudara. Ali se iskrivila slika jer je svaki narod ubacivao neke svoje verzije. Da je Biblijska verzija najtačnija slika dokaz je što u svim tim pričama, koje se međusobno razlikuju, preovladava nešto zajedničko a to što je zajedničko slaže se sa Biblijskom verzijom. U onome u čemu se sve priče slažu pak to je zapisano u Bibliji pa se na osnovu toga može zaključiti naučnom metodom da je Biblijska verzija original od koje su sve ove ponaosob odvojile u nekim detaljima.

Takođe postoje arheološki dokazi da su ljudi u najstarije vreme verovali u jednog Boga koji je sve stvorio a onda ubrzo nakon toga dolazi do pojave mnoštva bogova koji su razjedinjeni da bi ponovo od XV veka p.n.e došlo do povratka verovanja u jednog Boga. Dakle, ljudi nisu u početku bili mnogobošci pa kasnije došli do verovanja u jednog Boga. Prvo je bilo verovanje u Boga koji je sve stvorio pa onda su ogrezli u paganstvo. To se i slaže sa Biblijskom pričom jer su Noje i njegovi sinovi svakako obožavali pravog Boga a onda su njihovi potomci izmislili druge bogove i nove religije jer im se nije svidela slika Boga koju su dali Noje i njegovi sinovi.

Tako dakle, sličnost neka sa epom o Gilgamešu nije dokaz da su Biblijski pisci to pozajmili od epa o Gilgamešu već je mnoštvo priča o Potpou i stvaranju koje su rasute po celom svetu a koje se slažu u osnovi sa Biblijskim izveštajem dokaz da je Biblijska verzija original a ostale priče nadodavanje na taj original uključujući i ep o Gilgamešu.

Pozdrav.
 

Back
Top