Историја Бугара

Занимљива ми је Пашићева политика који је по неким подацима пореклом Бугарин.Или је то по оном старом балканском обичају највише не волиш народ од којег се одричеш.
 
Занимљива ми је Пашићева политика који је по неким подацима пореклом Бугарин

Ти "неки подаци" вероватно су узроковани тиме да му се мајка преудала. Очух је живео у српском селу у коме је део становништа пребегао из Турске у 17-18 веку ,а кад је, Берлинским конгресом територија Турске постала Кнежевина Бугарска (без Румелије наравно), испало је да очух има везе са нечим са чим нема везе.
 
Ти "неки подаци" вероватно су узроковани тиме да му се мајка преудала. Очух је живео у српском селу у коме је део становништа пребегао из Турске у 17-18 веку ,а кад је, Берлинским конгресом територија Турске постала Кнежевина Бугарска (без Румелије наравно), испало је да очух има везе са нечим са чим нема везе.

Никола Пашић је несумњиво српски политичар и Србин по свом националном убеђењу али што се тиче његовог порекла постоје разни извори који говоре о његовом пореклу.Отац му се звао Петар а мајка Пена(типично бугарско име).Брат му се звао Најдан(српска верзија типично бугарског имена Најден) а сестра Ристосја.Једни извори говоре о несумњивом српском пореклу Николе Пашића.Други извори говоре о његовом бугарском или цинцарском пореклу.Према тим изворима мајка Николе Пашића је била Бугарка из Видина а отац Бугарин из Габрова и да је Никола тек након што му је отац преминуо и након што се његова мајка преудала добио презиме од очуха Пашић.Према трећим изворима у које сам ја склон највише да поверујем да је Пашић рођен у породици Бугара који су пореклом од избеглих Бугара из Гољамог Извора општине Тетевен а који су основали село у 18.веку у близини Зајечара којем су дали име Велики Извор.Његово бугарско порекло подкрепљује и чињеница да је побегао из Србије у Бугарску након неуспешне Тимочке буне.У Бугарској је био шест година од 1883 до 1889.године и живео је у Софији и бавио се предузимачким пословима.По његовим плановима је требало да се изгради зграда Софијског градског дома међутим успева само да изгради основу зграде .На основи те недовршене зграде се данас налази зграда Бугарске народне банке.Према неким подацима покушавао је и да се бави политиком и у Бугарској.

Песник Јован Дучић у својим сећањима на Пашића каже
„Једна сестра Пашићева била је удата за неког сиромашног Бугарина Христа Попова, коме сам лично ја плаћао у Софији 300 лева месечно за извесну поверљиву службу у бугарској престоници. Друга је била удата за неког нашег Влаха, неког Јонова из Оштреља код Зајечара, чијег је сина Пашић школовао под српским именом Милутина Јовановића, затим нашег министра у Берну.

И село Оштрељ је основано досељеницима из Бугарске.
 
Poslednja izmena:
Никола Пашић је несумњиво српски политичар и Србин по свом националном убеђењу али што се тиче његовог порекла постоје разни извори који говоре о његовом пореклу.Отац му се звао Петар а мајка Пена(типично бугарско име).Брат му се звао Најдан(српска верзија типично бугарског имена Најден) а сестра Ристосја.Једни извори говоре о несумњивом српском пореклу Николе Пашића.Други извори говоре о његовом бугарском или цинцарском пореклу.Према тим изворима мајка Николе Пашића је била Бугарка из Видина а отац Бугарин из Габрова и да је Никола тек након што му је отац преминуо и након што се његова мајка преудала добио презиме од очуха Пашић.Према трећим изворима у које сам ја склон највише да поверујем да је Пашић рођен у породици Бугара који су пореклом од избеглих Бугара из Гољамог Извора општине Тетевен а који су основали село у 18.веку у близини Зајечара којем су дали име Велики Извор.Његово бугарско порекло подкрепљује и чињеница да је побегао из Србије у Бугарску након неуспешне Тимочке буне.У Бугарској је био шест година од 1883 до 1889.године и живео је у Софији и бавио се предузмачким пословима.По његовим плановима је требало да се изгради зграда Софијског градског дома међутим успева само да изгради основу зграде .На основи те недовршене зграде се данас налази зграда Бугарске народне банке.Према неким подацима покушавао је и да се бави политиком и у Бугарској.

Песник Јован Дучић у својим сећањима на Пашића каже
„Једна сестра Пашићева била је удата за неког сиромашног Бугарина Христа Попова, коме сам лично ја плаћао у Софији 300 лева месечно за извесну поверљиву службу у бугарској престоници. Друга је била удата за неког нашег Влаха, неког Јонова из Оштреља код Зајечара, чијег је сина Пашић школовао под српским именом Милутина Јовановића, затим нашег министра у Берну.

Pašić je možda cincarskog porekla,bugarskog sigurno nije a ne razumem zasto bi saveznici trazili od svog saveznika da ustupa teritoriju zemlji koja se konfrontirala protiv njih...Dimitrovgrad ili Caribrod je Srbija i pomiri se s tim i Nejskim sporazumom ste prosli odlicno s obzorom da ste bili gubitnici...Megalomanija Srbije nikako ne moze da se poredi s megalomanijom Bugarske.Iz tvojih 'pacifistickih' stavova vidi se zelja 'Bugar Morava' samo ste toliko zlocina napravili u oba rata da juzna i istocna Srbija odlicno znaju ko ste i sta ste i da to nikad necete ostvariti..Bugarska se demografski prazni tako da bolje gledaj prema Turskoj,mi ne zabadamo noz u ledja al vasi turski rodjaci ne prezaju od toga.
 
Dokumenti za koje postavilac teme tvrdi da su bili tajni,odbijeni su od strane Vlade Srbije tada 1915 god,sada mozemo raspravljati,deliti mishljenja jeli to bilo pogresno ili nije,licno mislim da je to bilo totalno pogreshno i katastrofalno za Srbiju i Srpski narod,jer posledice stvaranja Kraljevine SHS I kasnijih Jugoslavija su Srbiju i Srbe oterali u Grob iz koga se do danas nije izdigla i cije posledice i danas traju...ali raspravljanje o svemu tome dovodi do teme Shta bi bilo kad bi bilo...odnosno do nekog foruma Alternativne Istorije...Slicno pitanju a sta da se narod Tursko-Onogurskog porekla pod nazivom Bugari nije naselio u VII Veku n.e. na teritoriji koja se danas naziva Bugarska i zato smatram ovu raspravu o nekakvom tajnom dokumentu...dalje Besmislenom

Древни Бугари су били иранског порекла.
 
Nis je bio vecinski bugarski grad do 1878,kada po Berlinskom ugovoru je pripojen Srbije.Posle 1878. u Nisu su dosli puno Srba koji zajedno sa srbizacije koja je sprovedena od zvanicna Srbija su promenili etnickog karaktera Nisa i Pirota.Sada iako ima tamo malo Bugara,Nis je vecinski srpski grad.

Sta se tice Beogradu,on je bio bugarski grad jos od 870 godina,a je postao kratkovremeno srpski cak u 13 veku.Tokom citavog srjednovekovije Beograd,Srem,Branicevo i Pomoravlje su imali bugarski etnicki oblik.Beograd je bio vise vreme bugarski nego srpski,to je cinjenica.

Posle dolazka Turaka na Balkanu,Srbe iz Sumadije i Kosovo su emigrirali na sever,i postepeno stanovnistvo Beogradu je pridobio danasni srpski etnicki oblik.

Kako se dopusta velikoburaraska politika, sovinizam i njekanje Srbima Nis. Tko tolerira ovog tip, i koja je svrha promidzbe abortirano mrtvorodjene San Stefanske Bugarske ???
 
У ставове званичке Бугарске можемо се поуздати отприлике исто онолико колико и у ставове званичне Хрватске.

Заправо, мање, јер Хрвати нису у стању да прикрију своје усташтво, тако да с њима знамо на чему смо.

Ви, пак, понашате се скоро братски, док не искрсне прилике да нам заријете нож у леђа.

Ako cemo posteno Kralj Milan je trcao da otme 3 okruga u Bugariji...1885 god. uz nagovor AU....Posle su nas Germani sa dvora u Sofiji satirali 1913, 1915, 1941.

1917 i Toplicki ustanak je posebno bolno, i sa zverstvima, KUVANJA Srba u kazanima, praveci od njih pihtije i nabivanje na kolac. U mom selu su bile Bugare, samo ako zalutaju, do pre 20 god.
 
Краљ Милан ништа није отимао него је желео вратити српске територије које су неправедно додељене пост-санстефанској кнежевини Бугарској.

"Уједињење" кнежевине Бугарске и источне Румелије је извршено тако што су послате премаскиране бугарске трупе у Румелију, које су затим "подигле буну".
Немачка династија Батемберг у Софији затим прогласи да се "догодио народ", то јест да ето народ жели уједињење, добровољно, па као "под притиском народних жеља" прогласе уједињење.
Политика свршеног чина, велике силе аминују и крај приче.

Краљ Милан је рекао може, али да нам вратите одређене српске етничке територије које су тренутно само у бугарској државини а не и власништву (тзв. Шоплук).
Српска војска је 1885 ослободила на пример Видин, али за неуспех читаве кампање можда треба наћи кривца у бугарском плаћенику Николи Пашићу и његовој антиобреновићевској агитацији.

Иначе, по истој рецептури су Бугари касније дизали "народне устанке" по Македонији и другде.

На пример чувени Илинден 1903, који је ништа друго него локални инцидент убачених бугарских терориста, који је од македонских историчара пренадуван до бесвести као малтене национална ослободилачка револуција.
 
Cincarin Pasic iz masonsku lozu, je sa Peru Todorovica i jos jednog Peru u SVICARSKOJ (oklen pare, kume), formirao paklene radikale. Kao danas Cane Zabac iz Svice sa Milom nazadnjake 2006.
Isti rukopis banksterski. Cincarin Pasic je podigao bunu 1883 Timocku, izgibe narod, a on ziveo u KUCI Predsednika Bug.vlade i jos nekog ministra, sa kesom iz Bug.proracuna.

Tada je zastupao tu perfidnu politiku, posle nije dao Bug. 3/4 Mkd, a koje nisu bile ni etnicki, ni lingvisticki, ni populaciono, te nas satre.

1885 je Bug. MEDJUNARODNO PRIZNATA, i nema otimanja zemlje, a Osmansko carstvo je crkotina, koje se razvlacilo i otimalo,pod firmom terora nad krscanima.
 
Београд 1944

31318336_605596983126333_2333827479913244148_n.jpg
 

Back
Top