Ime Božije

Jovan Prezviter

Iskusan
Poruka
5.532
U Svetom Pismu imamo mnoge nazive za ime Božije. Jedno koje je dominantno jeste Jehova. Ali da li je to jedino ime? Naravno da ne. Mnogo puta u Bibliji se pominje i Elohim i druga imena. U nastavku bismo mogli obraditi stihove Pisma koji pominju ime Božije.
 
U Svetom Pismu imamo mnoge nazive za ime Božije. Jedno koje je dominantno jeste Jehova. Ali da li je to jedino ime? Naravno da ne. Mnogo puta u Bibliji se pominje i Elohim i druga imena. U nastavku bismo mogli obraditi stihove Pisma koji pominju ime Božije.

pozdrav
Elohim nije ime niti se druga imena pojavljuju u Bibliji
Elohim znaci Bog.
bitno je ispravno forlulisati :)

Pojavljuju se titule a ne imena
Bog, Gospod su titule.
Titula je i kralj vecnosti
itd..

Bitno da je ime Boga JHVH Jehova.
 
Poslednja izmena:
"I opet reče Bog Mojsiju: ovako kaži sinovima Izrailjevim: Gospod(Jahve) Bog(Elohim) otaca vaših, Bog(Elohim) Avramov, Bog(Elohim) Isakov i Bog(Elohim) Jakovljev posla me ka vama; to je ime moje doveka, to je spomen moj od kolena na koleno", 2. Mojsijeva 3,15

Imamo ovde 1 spoemnuto ime Jehova i 4 puta spomenuto ime Elohim. Inače značenje imena Jehova je-Samopostojeći a Elohim(Bog i to u pluralu) jer se za jedninu ovog naziva kaže Eloah.
 
Evo u savremenim prevodima Biblije Bozje Ime

Psalam 83:18 da bi se znalo da si jedino ti, kojemu je ime Jehova,
Svevišnji koji je nad svom zemljom!

Novi Svet Prevod


Psalms 83:18

That men may know that thou, whose name alone is JEHOVAH, art the most high over all the earth.

- King James Bible "Authorized Version", Cambridge Edition

Exodus 6:3
And I appeared unto Abraham, unto Isaac, and unto Jacob, by the name of God Almighty, but by my name JEHOVAH was I not known to them.

Isaiah 26:4
Trust ye in the LORD for ever: for in the LORD JEHOVAH is everlasting strength:
 
Poslednja izmena:
"Jer ovako govori visoki i uzvišeni, koji živi u večnosti, kojem je ime sveti(:ve·ka·do·vsh) na visini stanujem i sa onim ko je skrušena srca i smerna duha oživljujući duh smernih i oživljujući srce skrušenih", Isaija 57,15

Još jedno ime Božije je i Sveti. Tako kaže Isaija u ovom stihu.
 
"Jer ovako govori visoki i uzvišeni, koji živi u večnosti, kojem je ime sveti(:ve·ka·do·vsh) na visini stanujem i sa onim ko je skrušena srca i smerna duha oživljujući duh smernih i oživljujući srce skrušenih", Isaija 57,15

Još jedno ime Božije je i Sveti. Tako kaže Isaija u ovom stihu.

Sveti nije ime
Svetost je karakteristika Boga

evo kako pise
Isaija 57
15 Jer ovako kaže Visoki i Uzvišeni, koji živi u svu večnost i kojemu je ime sveto:

Ili Sveti kako negde pise
znaci da je SVet da mu je ime Sveto.
to ukazuje na karakteristuku Boga
Bog je svet i ime mu je sveto
 
Poslednja izmena:
"Ti si zaista otac naš, ako ne zna Avram za nas, i Izrailj nas ne poznade; ti si Gosoode, otac naš, ime ti je otkako je veka izbavitelj naš", Isaija 63,16

Dakle, još jedno ime je "izbavitelj naš". Tako kaže Isaija.
 
"Zato ću vas preseliti iza Damaska, govori Gospod, kojem je ime Bog nad vojskama(Elohei tze·va·'o·vt) ", Amos 5,27

Ime je i Elohie tzevaot- Bog nad vojskama.

- - - - - - - - - -

"Jer si po svakome imenu svome podigao reč svoju", Psalam 138,2

David jasno ukazuje da Bog ima više imena a ne samo jedno. Svako ime je svoje Bog proslavio.
 
Zanimljivo je na primer kako Isus izgovara ime Božije na samrti.

Pismo kaže:"A oko devetoga sahata povika Isus iza glasa govoreći: Ili(El)! Ili(El)! lama savahtani? to jest Bože moj! Bože moj! zašto si me ostavio?", Matej 27,46

Isus Boga naziva sa Elohim.

- - - - - - - - - -

"Jer ne valja da se klanjaš drugom bogu: jer se Gospod zove revnitelj, Bog je revnitelj", 2. Mojsija 34,14

Dakle, još jedno ime za Boga tj. Revnitelj.

Izvolite...na osnovu da sada iznetih stihova zaključite kako Pismo ovo definiše.

Svako dobro.
 
Ono što je važno...pri vašem zaključku jeste samo da čitate ono što kaže Pismo. Proverite svoje tvrdnje i zaključke da li su zasnovani na Pismu. Ako Pismo negde kaže: "ovo je ime" tako treba i shvatiti. Ako Pismo kaže: "ovo nije ime nego tituala" onda tako shvatiti. Molim samo da se pozivamo na tekst Pisma. Ne, naše tvrdnje van Pisma.

Svako dobro
 
U Svetom Pismu imamo mnoge nazive za ime Božije. Jedno koje je dominantno jeste Jehova. Ali da li je to jedino ime? Naravno da ne. Mnogo puta u Bibliji se pominje i Elohim i druga imena. U nastavku bismo mogli obraditi stihove Pisma koji pominju ime Božije.

Pa sad... Znali su ljudi za Boga i pre tog vašeg pisma..

Ime mu je Svarog.
 
pozdrav
Elohim nije ime niti se druga imena pojavljuju u Bibliji
Elohim znaci Bog.
bitno je ispravno forlulisati :)

Pojavljuju se titule a ne imena
Bog, Gospod su titule.
Titula je i kralj vecnosti
itd..

Bitno da je ime Boga JHVH Jehova.
Koliko ja znam, postovana, JHVH je nacin na koji jevreji pisu, ali ne i nacin na koji se cita sad kad oni to tako napisu, jer oni izostavljaju samoglasnike...ali to ne znaci da ne moze da se cita sa umetnutim samoglasnicima, radi pisanja kraceg, oni izostave samoglasnike, recimo: rd psnj lksg. Bilo bi nenormalno da umecu nesto sto ne mora, kao ili svi ili skoro svi (jevreji su valjda jedini koji brusenje dijamanta znaju), a izostavljanje je uvjek kad je mogce najpametnije... po definiciji, svaka suvisna radnja koju radimo ili misao je bolest.
 
Poslednja izmena:
to je isto pise se ionako kao JHVH
neki izgovaraju kao Jehova neko kao Jahve

I na tarabi piše svašta, pa se niko ne zaleti.

Mojsije je stvorio sluku Boga po svojim potrebama i ti u tu sliku veruješ.

Veruješ da je Bogu bilo potrebno prinostiti žrtve paljenice, koje su mu ugodno mirisale.
Koliko je to van pameti? Bogu koji je sve stvorio, žrtvovati nešto i to zapaljeno?
Pa da mu ugodnije miriše zapaljeno, on bi ga takvo i stvorio, da mu miriše večno.
Jel shvataš da je taj čin ruganje Tvorcu?
Pokloni ti tata hrčka, a ti ga ubiješ, zapališ i ponudiš mu poklon nazad?

Veruješ da su Bogu po volji bili ratovi, u kojima se masovno uništavaju njegove
tvorevine.

I da ne nabrajam u kakve sve grozote opisane Biblijom veruješ. I to zoveš ljubavlju
i Bogom. Pa možeš to zvati kako ti je volja, ali Bog to nije i ne može biti.
 
Dragi moji ne vidim da koristite citate Pisma. Tanki ste mi nešto.

Kako tumačite tekstove Pisma koji su izneti gde posle svakog naziva da li Jehova, da li Elohim, da li Sveti....stoji ime moje? Da li možete da definišete ono što Pismo govori o imenu Boga?

Pozdrav
 
Bog nema jedno ime vec mnogo imena.

Zato sto je Bog nedokuciv zato nema jedno ime.

Jer Bozja imena opisiju Boga kakav je.
Njegova imena imaju znacenje.

Jedno ime ne moze da dokuci i predstavi vecnog Bogam

- - - - - - - - - -

NEKA OD MENA BOGA OCA

(JHVH)-«Ja jesam «Ja sam koji jesam:
ABBA-« Otac» na Aramejskom, Rim 8,15 Gal4,6 Mt, 6,9
ADONAI- «Moj gospodin»(gospodar ) vlasnik, post, 15,2 izl 4, 10, 13 još7,7 2 Sam7, 18 ,20
EL OHIM-Bog stvoritelj, moćan, snažan, nadmoćan.» 2500 puta ustarom zavjetu
EL ŠADAJ svemogući Bog u svemu dovoljan ,više nego dovoljan za mene. 48 puta ustarom zavjetu
EL ELION –Najviši Bog, Višnji ili svevišnji Ps91,1 7,18 47,3 97.9
EL ROI-Svevid Bog. Bog,koji sve vidi, Post.16, 13
EL OLAM–Bog vječni post.21,33- pnz23 ,37
JAHVE CIDKENU- Gospodin naša pavednost Jer.23, 6
JAHVE MEKADEŠ – Gospodin koji nas posvećuje Izl 31, 13 Lev 20 . 7,8 21, 8 2, 9,32
JAHVE ŠALOM – Gospodin naš mir Suci 6. 24
JAHVE ŠAMA – Gospodin je uvijek prisutan,Gospodin je blizu EZ 48. 35
JAHVE RAFA –Gospodin koji iscjeljuje, gospodin naš iscjelitelj. Izl. 15,25
JAHVE JIRA—Gospodin koji proviđa, Gospodin koji me opsrbljuje, brine seza mene, Gospodin Će se pobrinuti za to .Izl 17. 15
JAHVE NISI-Gospodin stijeg naše pobjede, naša pobjednička Zastava.Izl.17.15
JAHVE ELOHENU- Gospodin Bog naš Ps.99, 8,9
JAHVE ROI- Gospodin moj pastir-ili blizak prijatelj s kojim dijeliš sve. Ps.23,1 izl. 33,11
JAHVE CEVAOT (SEBAOT). Gospodin nad vojskama, zapovjednik vojskovođa Ps.24.101Sam.1,3
ADONAI KANA-Bog ljubomorni(želizaštititi) Izl.33. 14
ATIK-pradavni 7,9.13
KADOŠ-sveti Iz 57,

Imena Bozja su istovremeno i titule.
 

Back
Top