Irinej poručio Srpkinjama: Dužne ste da rađate!

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

hogarius

Elita
Poruka
15.124
Irinej poručio Srpkinjama: Dužne ste da rađate!

Dani-srpske-u-Srbiji-10-620x350.jpg




Dužni smo da obnovimo naš narod i da preporučimo našim materama da su dužne da rađaju decu po božjem blagoslovu i da na taj način ostanemo u istoriji, iako smo postradali. Teško je nabrojati sva stradanja Srba u Bosni, Hercegovini, Lici, Dalmaciji, gde su nestajala cela sela - rekao je patrijarh i naveo da se nedavno u Šibeniku nije suždržao da ne kaže svoje mišljenje o tome.

- Nisam mogao, a da ne kažem da je SPC čekala godinama izvinjenje rimokatolika i da ga nikad nismo čuli, i da ga verovatno nećemo ni čuti. A mnoge ideje i dalje su žive i to je tragedija i naša i njihova - poručio je patrijarh.

Dodao je da se od nas očekuje da ne izgubimo dušu, ako smo izgubili mnoga tela




.
U polemici sa crkvenim velikodostiojnicima, patrijarhom Irinejom i mitropolitom Amfilohijem Radovicem, koji je Srpkinje nazvao ubicama i cedomorkama... Poredio ih je s Hitlerom, Musolinijem.... Kakva primitivna i neprimerna izjava u javnom diskursu jednog crkvenog velikiodostojnika koji bi da crkva kontrolise zrene i njihova tela. Gotovo u istoj nedelji oni su svojim izjavama u javnosti uznemirili svet zena u sekularnoj Srbiji, zemlji u kojoj je crkva odvojena od drzave, u zemlju u kojoj se politicari decenijama udvaraju crkvenim velikodostojnicima, a velikodostojnici politicarima, jer i jedni i drugi imaju koristi. Tim povodom, potpredsednica vlade Srbije je u polemici sa njima izjavia „da su zene u Srbiji posvecene svojoj deci, svojoj porodici i svojoj drzavi, a zatim postavlja pitanje: „sta cemo sa zenama koje ne mogu da radjaju decu? Zar su one lose Srpkinje? Ovo su samo neke konstantacije koje je izrekla Zorana Mihajlovic, narusaavajuci idilicnu ljubav izmedju nosilaca vlasti i crkve.

Segment iz clanka spisateljice i izdavaca Natasa Markovic, koja je u svom teksktu navela da se, koliko je njoj poznato, deca radjaju iz ljubavi, a ne zbog patriotske duznosti ili obaveze kako je upozorio nase zene patrijarh Irinej na tek zavrsenom sajmu knjiga u Beogradu.

http://www.telegraf.rs/vesti/srbija/2906393-irinej-porucio-srpkinjama-duzne-ste-da-radjate
 
Poslednja izmena od moderatora:
Još iz doba plemenske zajednice potiče "Deca su najveće bogatstvo." Tada je to bilo logično jer je pleme moglo da se održi samo ako je dovoljno brojno. Ako je bilo malobrojno druga plemena su ga porobljavala i uništavala.

Danas uspeh ne diktira brojnost nego znanje koje "pleme" ima i koristi.

Prema tome žene više nisu mašine za rađanje. Abortus je još uvek nužno zlo. Zabrana bi dovela do ilegalnih pobačaja u neodgovarajućim uslovima.

Biti dobra Srpkinja ne znači roditi mnogo dece.

S jedne strane govori se o prenaseljenosti Planete a s druge se insistira na većem broju dece. Gde je tu logika?

Svi koji smatraju da treba rađati više dece ne odgovaraju na jednostavno pitanje: znači li to da nemamo dovoljno nezaposlenih, pa treba da nas je više?
 
Poslednja izmena:
Zene u Srbiji i crkva

U polemici sa crkvenim velikodostiojnicima, patrijarhom Irinejom i mitropolitom Amfilohijem Radovicem, koji je Srpkinje nazvao ubicama i cedomorkama... Poredio ih je s Hitlerom, Musolinijem.... Kakva primitivna i neprimerna izjava u javnom diskursu jednog crkvenog velikiodostojnika koji bi da crkva kontrolise zrene i njihova tela. Gotovo u istoj nedelji oni su svojim izjavama u javnosti uznemirili svet zena u sekularnoj Srbiji, zemlji u kojoj je crkva odvojena od drzave, u zemlju u kojoj se politicari decenijama udvaraju crkvenim velikodostojnicima, a velikodostojnici politicarima, jer i jedni i drugi imaju koristi. Tim povodom, potpredsednica vlade Srbije je u polemici sa njima izjavia „da su zene u Srbiji posvecene svojoj deci, svojoj porodici i svojoj drzavi, a zatim postavlja pitanje: „sta cemo sa zenama koje ne mogu da radjaju decu? Zar su one lose Srpkinje? Ovo su samo neke konstantacije koje je izrekla Zorana Mihajlovic, narusaavajuci idilicnu ljubav izmedju nosilaca vlasti i crkve.

Segment iz clanka spisateljice i izdavaca Natasa Markovic, koja je u svom teksktu navela da se, koliko je njoj poznato, deca radjaju iz ljubavi, a ne zbog patriotske duznosti ili obaveze kako je upozorio nase zene patrijarh Irinej na tek zavrsenom sajmu knjiga u Beogradu.

http://www.politika.rs/scc/clanak/392204/Devojcica-sa-lutkom

Politika/08.11.2017/ str. 24.

Srbija jeste sekularna država. Niti me ko tera da idem u crkvu, niti da rađam decu.

Mene ovo nekako ne dotiče. Niti se osećam krivom, niti dužnom, niti zahvalnost osećam prema
ovima što me brane, jer ne znam od čega me brane.
Kakve veze imam sa tim njihovim izjavama? Neka pričaju šta im je volja.
 
Još iz doba plemenske zajednice potiče "Deca su najveće bogatstvo." Tada je to bilo logično jer je pleme moglo da se održi samo ako je dovoljno brojno. Ako je bilo malobrojno druga plemena su ga porobljavala i uništavala.

Danas uspeh ne diktira brojnost nego znanje koje "pleme" ima i koristi.

Prema tome žene više nisu mašine za rađanje. Abortus je još uvek nužno zlo. Zabrana bi dovela do ilegalnih pobačaja u neodgovarajućim uslovima.

Biti dobra Srpkinja ne znači roditi mnogo dece.

S jedne strane govori se o prenaseljenosti Planete a s druge se insistira na većem broju dece. Gde je tu logika?

Svi koji smatraju da treba rađati više dece ne odgovaraju na jednostavno pitanje: znači li to nemamo dovoljno nezaposlenih, pa treba da nas je više?

Ideja o razvoju nema. Niti na nivou države, niti na nivou ljudskog društva.
Kud smo pošli? S kakvim ciljem?
Postoje neki ciljevi lokalnog karaktera i uglavnom kratkoročni, koji zapravo i nisu ciljevi
nego prazna predizborna obećanja i to je sve. I tako je svuda u svetu.

Rađanje ili nerađanje dece bi rešilo šta? Šta mi uopšte rešavamo?
 
Srbija jeste sekularna država. Niti me ko tera da idem u crkvu, niti da rađam decu.

Mene ovo nekako ne dotiče. Niti se osećam krivom, niti dužnom, niti zahvalnost osećam prema ovima što me brane, jer ne znam od čega me brane.
Kakve veze imam sa tim njihovim izjavama? Neka pričaju šta im je volja.

Sasvim je irelevantno kako se pojedine manje-vise uspesne i afirmisane zene osecaju, tj. da li ih anomalije u jednom drustvu tangiraju ili ne. Ovde se raspravlja o odnosu jedne od najjacih i najuticajnijih nevladinih religijskih organizacija u Srbiji, koja sebi dozvoljava da o zenama raspravlja na nacin kako je predstavljeno u uvodnom tekstu. Nije na crkvenim vlastima da odredjuju kako ce se polovina zrele nacije (zene) ponasati, to daleko prevazilazi granice dozvoljnog odnosa u jednoj formalno pravnoj sekularnoj zemlji. Medjutim, drugo je pitanje koliko se u ovoj zemlji postuje Ustav i ravnopravnost svih gradjana, ukljucujuci, naravno, i zene. Taj negativan odnos prema zenskoj populaciji se ogleda i u uvredljivom vokabularu koji crkveni velikodostojnici koriste kada neovlasceno raspravljaju o zenama. Crkva je kao dzinovska meduza zvana "morska griva" usla u sve pore drustvenog zivota: u politici, kulturi, ekonomiji, vojsci, policiji, zdravstvu, skolstvu, itd. Njena osnovna delastno morala bi da bude verski domen i da se ogranici na religiozni zivot stanovnistva i nista vise od toga. Ovde, vidimo koliko daleko sezu stremljenja Pravoslavne crkve da upravlja drzavnim i drustvenim zivotom, i pri tome svodi zensku populaciju, kako to rece Ribar, na masine za radjanje i ulepsavanje zivota muskoj populaciji. Pri tome, i pored agresivnog nastupa, njeno delovanje ne doprinosi napretku drustva u nijednoj od navedenih sfera zivota. u nasoj zemlji.
 
Poslednja izmena:
problem je sto neke vere degradiraju zene
dok su prema Biblij iZene potpuno ravnopravne sa muskarcima.
i svako ima pravo da odluci da li ce ili nece imati decu.

A drzava ili crkva nemaju pravo da to namecu ili da odredjuju
da se mesaju u slobodnu volju ljudi i zena.

Koliko znam svedoci su protiv abortusa ili da ti postavim link o tome sa vašeg zvaničnog sajta :)
 
trend je da ce abortus biti zabranjen i treba da bude zabranjen...

to je neodgovorno ponasanje prema zdravlju i zaista predstavlja kontraverznu metodu kojom se unistava i ubija vec zacet zivot.

dovoljno ima nacina i sredstava za kontracepciju i red bi bio i da zene budu odgovorne, a ne samo muskarci
Na osnovu kojih parametara si zakljucio da je u Srbiji trend da se abortusi zabrane. Sumnjam da takav trend preovladava. To bi bio udar na ravnopravnost zena i udar na njihovo pravo da odlucuju sta ce sa svojim telom, tj. da li ce ili nece da radjaju. Ne vidim zasto bi Srbija uvodila davno prevazidjeno serijatsko pravo za zene.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top