laptop za pocetnike u programiranje

možda ti je cool sa linuxom u stvari ali ne znam da li ima nekih da su onako baš opušteni, možda ubuntu ali ne znam

možda se s linuxom nešto desi pa te iznervira, pa je možda dobro da imaš virtuelnu mašinu gde je neki win7 tj nešto normalno, znači da ti komp može podneti to?
npr??
 
Poslednja izmena:
U principu, nije ti potrebna ko zna kakva konfiguracija... Naravno, uvek je pozeljno da bude sto jace (vise RAM-a, bolji CPU...) jer nikad ne znas za sta ce ti zatrebati nekad.
Ako hoce neki user friendly Linux, neka proba Mint, ili mozda Elementary OS.

Uvek bih birao Linux pre Windowsa. Prilagodljiviji je (bar ja imam takav utisak), free je, imas gomilu alata za sve i svasta, velika zajednica...
I sigurniji je. Ne u smislu da ne mozes da pokupis neki virus, nego Windows jednostavno sporije patchuje propuste.
Linux ima veliku zajednicu, i ako se otkrije neki vulnerability, vrlo brzo ce biti patchovano
 
A ima ih i Linux... I editore (sublime, atom, ...), i IDE. A i nije sve u editorima, ne moraju da budu fensi (ima ljudi koji su jako produktivni i sa VIM editorom)

Shell je bolji (mada mozes instalirati i drugi shell, tipa fish, koji je jos bolji od bash-a), gomila pomocnih alata (tipa grep, awk, wget, curl, da ne nabrajam...)
Te alate mozes imati i na Win, tipa ako instaliras MinGW, ali postoje alati kojih nema na Win, ili se ne ponasaju isto kao na Linuxu.
Uostalom, zasto bih se patio sa MinGW na Win-u, ako to sve mogu vec da imam na Linuxu

I da ne pominjem da vec imas Web server, i jos neke stvarcice za development koje bi na Win-u morao naknadno da instaliras i da se zezas
Jedino zasto je Win bolji je to sto je "user friendly", manje su sanse da ces nesto da sje.bes nego na Linuxu. Ali ni to vise nije istina, zaista postoji gomila distribucija, svako ce naci sta mu odogvara. A ako si programer, cak ni ne treba da ti bude toliko bitno da li je user friendly, konzola i veliki nivo customizovanja sistema treba da ti budu najveci prijatelji

A da ne pominjem koliko su privilegije na Windowsu glupe. Pusti nekoga na Win, preko administratorskog naloga, lagano ce da pokrene program koji zahteva administratorsku privilegiju (samo da klikne Yes na prostom YesNo dijalogu), a onda istu tu stvar uradi na Linuxu, nece da moze... Zbog te gluposti na Win-u je vrlo lako preci korisnika kad mu ubacis reverse shell, cime vrlo lako moze da omoguci da se reverse shell podize pri svakom boot-ovanju sistema, i jos da mu da administratorske privilegije (citaj, da prepusti racunar nekome drugom, i da mu omoguci da ga spijunira na svakakve nacine).
 
Poslednja izmena:
ms_loves_linux.png
 
Ja ni u jednom trenutku ne omalovazavam Linux.:)
Drzim mu fige da dobije jacu podrsku softvera.Na zalost za sada ne mogu da predjem na isti zbog nekompatibilnosti Adobovih programa sa kojima radim stalno.
Dakle nije rec o pljuvanju Linuxa,vec o nametanju i trpanju istog tamo gde mu nije mesto od strane ljudi koji misle ako instaliraju ubuntu,prelaze na next level kompjuterasa (hakera) a ne znaju ni cemu sluzi git. :)
 
Ne prelaze ni na kakav veci nivo time sto ce da koriste Linux. Radio sam projekte i na Windowsu i na Linuxu, i moje licno misljenje je da mi mnogo vise prija Linux
A sto se tice podrske, Linux ima dobru podrsku. Ima alternative za mnoge komercijalne programe.
Svakako se slazem da nema sve, i da je Windows mozda bolji za neke stvari (neki profesionalni programi kojih nema na Linuxu, gejming...), i zbog toga imam dual boot. Ali sto se tice programiranja, nekako mi je uvek lakse leglo na Linuxu :)
 
Alternativa nije isto.Ako klijent trazi psd ili ai fajl onda isti mora biti izvezen iz ps-a ili illustratora,svaki drugi "izvoz" iz alternativnih programa ne garantuje da ce layeri i krive ostati u original stanju.

Postujem kad nekome zaista vise odgovara linux okruzenje.Ali do sada sam video mnogo obicnih korisnika koji vuku sa sobom taj linux kompleks.Samo ovde po krsti ako procesljas 10 tema oko Os-a u 9 ces videti nametanje linuxa cak i kad postavljac teme pita izmedju win 7 i 10.Pa zato i kazem da su postali gori od vegana.

Kako pronaci linux korisnika u masi?

Sam ce ti reci...
 

Back
Top