Vratio se iz Nemačke zbog "od ponedeljka do petka"

ScipioAfricanus

Stara legenda
Poruka
91.049
Vratio se iz Nemačke zbog "od ponedeljka do petka"

Nakon završene srednje škole i bez velikih šansi za pronalazak posla u rodnom Tomislavgradu Marko Bagarić se odlučuje na odlazak u Nemačku.

Vremenom shvata da ova razvijena zemlja možda i nije za njega.

Tomislavgrad mestašce je u jugozapadnoj Bosni i Hercegovini sa oko pet hiljada stanovnika koji već decenijama idu na Zapad u potrazi za boljim životom. Jedan od njih je i Marko Bagarić koji je otišao u Nemačku, ali se vratio kad je shvatio da to ipak "nije za njega jer se radi od ponedeljka do petka”.

"Živiš radnu nedelju od ponedeljka do petka i fokusiran si na rad. Prespavaš i sutra na isti posao. Vikendom izađeš. Živiš od plate do plate", rekao je Marko koji je sreću okušao u Minhenu.

Njemu se, ipak, svideo način na koji se Nemci ophode i prema zemljacima i prema gastarbajterima.

"Bez obzira na godine svako te smatra ozbiljnim, primerenim za rad, niko ne tračari o tebi ukoliko radiš svoj posao kako treba. Nema nikakvih glupih komentara, nikoga ne zanima ko si i šta si u privatnom životu. Važno je da dobro obavljaš posao", objasnio je.

Marko je u Nemačkoj radio na gradilištu, pospremao, postavljao klima uređaje i često radio noćne smene. U Minhenu je proveo šest meseci i za to vreme promenio nekoliko poslova.

"Uvek sam razmišljao o povratku, na šetnje sa psom i kafu sa rajom. Nisam želeo da budem prazan iznutra", objasnio i shvatio da Nemačka jednostavno nije za njega.

"Imam dobrog oca i dedu. Imam sve. Uz malo volje i truda mogu dosta toga i ovde da ostvarim. Tu sam se rodio i mislim da ne treba više da govorim zašto sam se vratio. Ostajem u BiH i nastojim da se i dalje formiram kao osoba. Okrenuo sam se drugim stvarima, za sada sam zadovoljan životom koji vodim", zaključio je.

http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2017&mm=11&dd=11&nav_id=1324143


:rotf::rotf::rotf::rotf:


Opis prosecnog Balkanca!!! Nemojte biti kao ova lencuga koja , ZAMISLI, radi od ponedeljka do petka :rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf: I naravno radi neki najgori posao jer nema nikakve vestine, zanat ili skolu.


Zamisli, radis 5 dana u nedelji :rotf::rotf::rotf::super::super::super:
 
Vratio se iz Nemačke zbog "od ponedeljka do petka"

Nakon završene srednje škole i bez velikih šansi za pronalazak posla u rodnom Tomislavgradu Marko Bagarić se odlučuje na odlazak u Nemačku.

Vremenom shvata da ova razvijena zemlja možda i nije za njega.

Tomislavgrad mestašce je u jugozapadnoj Bosni i Hercegovini sa oko pet hiljada stanovnika koji već decenijama idu na Zapad u potrazi za boljim životom. Jedan od njih je i Marko Bagarić koji je otišao u Nemačku, ali se vratio kad je shvatio da to ipak "nije za njega jer se radi od ponedeljka do petka”.

"Živiš radnu nedelju od ponedeljka do petka i fokusiran si na rad. Prespavaš i sutra na isti posao. Vikendom izađeš. Živiš od plate do plate", rekao je Marko koji je sreću okušao u Minhenu.

Njemu se, ipak, svideo način na koji se Nemci ophode i prema zemljacima i prema gastarbajterima.

"Bez obzira na godine svako te smatra ozbiljnim, primerenim za rad, niko ne tračari o tebi ukoliko radiš svoj posao kako treba. Nema nikakvih glupih komentara, nikoga ne zanima ko si i šta si u privatnom životu. Važno je da dobro obavljaš posao", objasnio je.

Marko je u Nemačkoj radio na gradilištu, pospremao, postavljao klima uređaje i često radio noćne smene. U Minhenu je proveo šest meseci i za to vreme promenio nekoliko poslova.

"Uvek sam razmišljao o povratku, na šetnje sa psom i kafu sa rajom. Nisam želeo da budem prazan iznutra", objasnio i shvatio da Nemačka jednostavno nije za njega.

"Imam dobrog oca i dedu. Imam sve. Uz malo volje i truda mogu dosta toga i ovde da ostvarim. Tu sam se rodio i mislim da ne treba više da govorim zašto sam se vratio. Ostajem u BiH i nastojim da se i dalje formiram kao osoba. Okrenuo sam se drugim stvarima, za sada sam zadovoljan životom koji vodim", zaključio je.

http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2017&mm=11&dd=11&nav_id=1324143


:rotf::rotf::rotf::rotf:


Opis prosecnog Balkanca!!! Nemojte biti kao ova lencuga koja , ZAMISLI, radi od ponedeljka do petka :rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf: I naravno radi neki najgori posao jer nema nikakve vestine, zanat ili skolu.


Zamisli, radis 5 dana u nedelji :rotf::rotf::rotf::super::super::super:

Strasno!!!nema svakodnevne dangube po kaficima!!!:aaa:
 
Kad se klinac od 20 godina izivi, i kad mu raja za 5 godina ode put NJEMACKE, mozda ce mu doci iz dupeta u glavu. A dotle ce deda i tajo davat za kave :hahaha:

- - - - - - - - - -

Evo komentara sa B92 , izgleda verodostojnog:

"Izuzetno cijenim portal B92 ali moram primjetiti da ste u zadnje vrijeme poprilicno srozali standarde odnosno da ste poceli kratiti tekstove koje preuzimate sa drugih portala.Decko iz Tomislavgrada ( nekad se to mjesto zvalo Duvno) je u originalnom tekstu rekao da je po povratku upisao fakultet i da paralelno sa tim intenzivno uci njemacki jer se zeli vratiti u Njemacku jednog dana.Deda ima njemacku penziju a otac je umirovljeni pripadnik HVO. Oni ga podrzavaju i finansiraju.U Njemackoj je zajedno sa jos dvojicom kolega iznajmljivao " stan". Zadnji posao mu je bio na mjestu nocnog cuvara za 1600€. Momak je mlad i neizivljen i ocito bez radnih navika i sa nerealnim ocekivanjima o zaradama u DE. Bolje da se vratio nego da je ostao tamo nezadovoljan.
(Max, 11. novembar 2017 11:27) # Link komentara""
 
Ако је њему боље у Босни и Херцеговини, онда му је боље. Не знам шта је у томе смешно.

То што неки овде сањају ружичасте снове о животу у иностранству, не значи да је тамо све добро нити свима потаман.
 
Ако је њему боље у Босни и Херцеговини, онда му је боље. Не знам шта је у томе смешно.

То што неки овде сањају ружичасте снове о животу у иностранству, не значи да је тамо све добро нити свима потаман.

Потпис.
 
Da, zamisli. A kad dodjes kuci, nema ni porodice, ni ortaka, ni komsija, ni basketa ispred zgrade, nego samoca. Onda opet radis, pa si opet usamljen, onda sve sto si zaradio potrosis na jelo i kiriju i tako u krug. Ne znam sta je tu smesno, osim tvog nepoznavanja materije i zivota u inostranstvu.

Mozda tebi. Ja triput nedeljno igram basket, bar dvaput izadjen u grad, minimum jednom-dvaput rucamo porodicno u restoranu i svakog drugog vikenda, u proseku, idemo na kraci put, uglavnom na neko druzenje.
Takodje, pijem pivo i caskam redovno sa komsijama.
I pretekne da posaljem burazerovim klincima (studentima u Srbiji).
Nego nasi ljudi bi da se druze a nece da nauce jezik. Pa ne moze bez malo truda, jbg, ne mozes da ocekujes da neko prica srpski a u tudjoj si zemlji.
 
Poslednja izmena:
Mozda tebi. Ja triput nedeljno igram basket, bar dvaput izadjen u grad, minimum jednom-dvaput rucamo porodicno u restoranu i svakog drugog vikenda, u proseku, idemo na kraci put, uglavnom na neko druzenje.
Takodje, pijem pivo i caskam redovno sa komsijama.
I pretekne da posaljem burazerovim klincima (studentima u Srbiji).
Nego nasi ljudi bi da se druze a nece da nauce jezik. Pa ne moze bez malo truda, jbg, ne mozes da ocekujes da neko prica srpski a u tudjoj si zemlji.

Podrazumeva se da svako ima drugaciju pricu, i da nisu sve price tuzne :ok:
Moj post je bio rekacija na podsmevanje dvadesetogodisnjem decku koji je otisao, sam, probao, i vratio se. Ne volim ismevanje, pogotovo kada to cini neko ko (pretpostavljam) nije ni probao da ode i zivi u drugoj zemlji.
 
Ако је њему боље у Босни и Херцеговини, онда му је боље. Не знам шта је у томе смешно.

То што неки овде сањају ружичасте снове о животу у иностранству, не значи да је тамо све добро нити свима потаман.

mashAllah :worth:
 
Mozda tebi. Ja triput nedeljno igram basket, bar dvaput izadjen u grad, minimum jednom-dvaput rucamo porodicno u restoranu i svakog drugog vikenda, u proseku, idemo na kraci put, uglavnom na neko druzenje.
Takodje, pijem pivo i caskam redovno sa komsijama.
I pretekne da posaljem burazerovim klincima (studentima u Srbiji).
Nego nasi ljudi bi da se druze a nece da nauce jezik. Pa ne moze bez malo truda, jbg, ne mozes da ocekujes da neko prica srpski a u tudjoj si zemlji.

Oni koji nisu živjeli preko ne shvataju da i tamo možeš imati prijatelje i društveni život .Rad od jutra do mraka imaju
oni koji se opredijele za takav život a opredjeljuju se uglavnom što ovdje žele napraviti dvorac koji je veći nego komšijin .
Rade po dva posla a raspakovani su im samo dva tanjira i dve kašike . Poznavao sam i takve .
Što se tiče poznavanja jezika domaćina to je katastrofa a oni stariji ga ne nauče do kraja života .
Ako dobro naučiš jezik domaćina onda možeš da živiš u cijelom svijetu jer bagre i dobrih ljudi ima svuda .
 
OD-SEDAM-DO-TRI-MOMO-KAPOR.jpg
 
Podrazumeva se da svako ima drugaciju pricu, i da nisu sve price tuzne :ok:
Moj post je bio rekacija na podsmevanje dvadesetogodisnjem decku koji je otisao, sam, probao, i vratio se. Ne volim ismevanje, pogotovo kada to cini neko ko (pretpostavljam) nije ni probao da ode i zivi u drugoj zemlji.

Da.

Moj drugar je otišao u Švedsku pre 6-7 godina i sada se već skućio, oženio, dobio dete... ali mi je rekao više puta da ne zna kako bi uspeo da se snađe da nije tamo već imao blisku rodbinu kod koje je u početku odseo i koja mu je pomogla praktično u svemu. Bez njih bi kaže verovatno i poludeo. Potpuno novo i nepoznato okruženje, kulturološke razlike, jezička barijera i onda kad na to dodaš da si potpuno sam jer ne poznaješ nikog i jer ti tu nisu prijatelji, roditelji, braća i sestre... sigurno je jako teško prilagoditi se.
 
Mozda tebi. Ja triput nedeljno igram basket, bar dvaput izadjen u grad, minimum jednom-dvaput rucamo porodicno u restoranu i svakog drugog vikenda, u proseku, idemo na kraci put, uglavnom na neko druzenje.
Takodje, pijem pivo i caskam redovno sa komsijama.
I pretekne da posaljem burazerovim klincima (studentima u Srbiji).
Nego nasi ljudi bi da se druze a nece da nauce jezik. Pa ne moze bez malo truda, jbg, ne mozes da ocekujes da neko prica srpski a u tudjoj si zemlji.

Pa koliko ti to druze zaradis kad mozes ovako luksuzno,......evo mi bas danas isli kod "kineza" na rucak, za 5 osoba platili oko 100 evra, .....pa hajde onda da racunamo, plus tvoje ostale navedene igrarije.
 

Back
Top